Зошто не тераат да учиме предмети што не ни се потребни за понатаму?

Член од
26 јуни 2007
Мислења
310
Поени од реакции
15
Како јас да напишам учебник кога одвај оваа кинеска азбука од Конески ја научив.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Зошто не тераат да учиме Историја кога се е лажги и Фалсификати.

Тој предмет треба да се укине под итно.

И Латински јазик......бидејќи е мртов јазик....со кого ќе правиш муабет на Латински?
ај вака на брзинка малку преиспитај се... пола од светските јазици имаат корени во латинскиот...
медицинар ако си без латински ништо...
на правен сакал-нејќел ќе научиш пош има термини кои се на латински...
пмф да не прајме муабет
и бил мртов јазик...
од некој со јузер нејм професор очекував малку пореални сфаќања и размислувања во вистинска насока а не бафтање глупости без врска


инаку ситоријата? историјата ја пошуваат победниците, но и за тебе важи примерот погоре со крушевската република
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
zar ima nesto poubavo od toa da se uci nikogas vo zivotot ne e znae dali nesto ke ti treba ili ne pa zatoa ti znajgo i ona koe ti treba no i one koe moe da ti zatreba
 
N

n/a

Гостин
Ова прашање нон-стоп си го поставував до средно (гимназија).Многу се нервирав затоа што не поделија во смерови -природно математички, општ и јазичен-за џабе оти пак имаше во смеровите предмети шо не ни одат „од рака“ на сите.Нормално дека математичарите, физичарите и хемичарите одбраа математички смер - ама учеа и општи предмети. А ние на општи и јазичен смер учевме и природни науки.

Јас лично видов многу мака што учев нешта што не ме интересираат, нешта што не можев да замислам да седнам да ги учам ..... и најважно од се, што не ми требаат сега на факултет.Што значи за џабе кинев нерви и неспиев ноќе при помислата дека заради тие предмети постоеше можност да не ме примат на факултет каде што сакав.

Сега оставам да вас да кажете што мислите за ова прашање и дали со право се нервирав или без врска.:salut:
На ова прашање јас имам докторирано у размишљање,право да ти кажам. :pos:
Чак и Рамбо (Амадеус) гарант тумачел помалку од мене.
:toe:
Али после серија на сериозни размишљања,јас сфатив дека некој мене ме замара со глупости само и само затоа што некад некој дебил Министер за образование решил дека треба да се продуцира кадар кој што ете треба да те замара со глупости и да ти губи време и нерви.
И затоа учиш срања како социологија...
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
На ова прашање јас имам докторирано у размишљање,право да ти кажам. :pos:
Чак и Рамбо (Амадеус) гарант тумачел помалку од мене.
:toe:
Али после серија на сериозни размишљања,јас сфатив дека некој мене ме замара со глупости само и само затоа што некад некој дебил Министер за образование решил дека треба да се продуцира кадар кој што ете треба да те замара со глупости и да ти губи време и нерви.
И затоа учиш срања како социологија...
закличок: да фатиме да го тепаме тој од МОН
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Зошто не тераат да учиме Историја кога се е лажги и Фалсификати.

Тој предмет треба да се укине под итно.

И Латински јазик......бидејќи е мртов јазик....со кого ќе правиш муабет на Латински?
Зар си толку ограничен во главата? И на крај пак јас поради мојот песимизам сум крива за ситуацијата во државава а не таквите ко тебе кои не размислуваат подалеку од пред очи..леле мислам дека со изјавава ми го расипа денов..разгалени размазени дечишта.
 
A

Anck-Su-Namun

Гостин
HCL напиша:
Можеби ги читаш моите постови, но не читаш што точно цитирам. Прочитај ги и тие работи.
Прочитав све, ама сам се збунуваш и не ме разбираш мене шо сакам да ти кажам. Ја ти зборам едно ти вртиш на друго.

Да бе сигурно, во предмет "Латински јазик" ти учиш латински имиња на кожни болести и афрички птици. Не реков јас дека ти по тој предмет застануваш пред табла и почнуваш да комуницираш на тој јазик, туку дека учиш и други работи освен именки. Пример: Можеш да знаеш колку сакаш англиски термини за пример компјутери па пак да не разбираш кога некој ќе ти пише една најобична реченица на англиски. Истото важи и за латинскиот.
Знам ја многу добро што се учи по предметот латински јазик, ти поубаво од мене не можеш да знаеш, зашто ја сум завршила медицина, а ти електро.
А примеров со англискиот јазик не ти беше баш најдобар. Може да се рече дека е и доста збунувачки и во стилот “сакам кажам не знам речам“. Така да ќе те прашам:што сакаше да каже авторот со тоа?
 
H

HCL

Гостин
Прочитав све, ама сам се збунуваш и не ме разбираш мене шо сакам да ти кажам. Ја ти зборам едно ти вртиш на друго.
Епа гледам дека не е проблемот во твоето читање туку во твоето разбирање.

Прво Тикви4ка го напиша ова:

ај вака на брзинка малку преиспитај се... пола од светските јазици имаат корени во латинскиот...
медицинар ако си без латински ништо...
на правен сакал-нејќел ќе научиш пош има термини кои се на латински...
пмф да не прајме муабет
и бил мртов јазик...
Па јас го пишав ова:

HCL напиша:
Каков латински? Освен именки што друго се учи од латинскиот жити се?
Овде поставив прашање што се учи од латинскиот во ДРУГИТЕ предмети, а не во латинскиот јазик како предмет.

После ти напиша:

Anck-Su-Namun напиша:
Зависи што средно учиш. Ти гледам електро си учел, па таму сигурно немало многу, латински изрази и називи. Иди во медицина па ќе видиш дали е потребен латинскиот или не.
Па јас ти вратив:

HCL напиша:
Не зборев само за електро, но едно е да учиш именки и од кај потекнуваат тие именки, а друго е да учиш како да комуницираш на тој јазик.
Повторно ми објаснуваш работи што не постојат. Цитатот на Тикви4ка што го напишав и се однесуваше на ова мислење:

И Латински јазик......бидејќи е мртов јазик....со кого ќе правиш муабет на Латински?
Каде што Професорот се обраќаше за Латински јазик како ПРЕДМЕТ.

А примеров со англискиот јазик не ти беше баш најдобар. Може да се рече дека е и доста збунувачки и во стилот “сакам кажам не знам речам“. Така да ќе те прашам:што сакаше да каже авторот со тоа?
Примерот е добар, само не го разбра т.е. доста е збунувачки за тебе. Еве повторно со пример ќе ти покажам: Имам другари кои што играат компјутерски игри. Тие на пример знаат што значи "start game", "save game", "load game", "options"..., ама појма немаат што пишува на пример во некој весник на англиски. Баш тоа пробувам да ти објаснам, дека вие на медицина ги учите само зборовите што ви се захтевни за струката, а не целиот јазик. А целиот муабет беше за дали вреди да се учи Латински јазик како предмет, кој што не се фокусира на одредено подрачје од јазикот, туку на целиот тој јазик.
 
Член од
11 февруари 2008
Мислења
173
Поени од реакции
17
HCL!!!!!

Баш како што викаш, две страници е. Но тебе не те учат само една лекција тука имаш пример по 20 лекции од по 12 предмети за една оцена по секој предмет. Кога ќе те натрупаат со 50 писатели за нивните животи, како тие се проституирале, како тие патувале околу светот и како се расправале со полицијата па и не гледам дека ќе ми помогнат мене (лично) тие работи во животот.
Па добро ако тебе не ти се од полза за некого се ако не ти се учи не мора да учиш, не се замарај.

Ни јас овдека ништо не констатирав.
Па ти мене ми рече дека носам заклучоци. така?

Знам по тоа што ако читаше по ред ќе видеше дека на 22-05-08 Тикви4ка и Foxy`BuTTerFLY почнаа да вреѓаат, па потоа на 24-05-08 им се приклучи и The Goddess, а мојот прв пост беше пишан на 28-05-08. Мислам дека бројкиве се доволен доказ за кој почнал прв да вреѓа.
Е фала ти на вака убавото објаснување (иначем јас читам само постово не кој кога го постирал). Добро може вреѓале ама ни ти не си нешто покус.

И повторно по милионити пат ќе пишам: ЧИТАЈ ШТО СУМ НАПИШАЛ. Еве да ти олеснам, да не мораш да се враќаш низ темава:
ЧИТАМ ЈАС ШТО СИ ПИШАЛ. Ама тоа ако вие со исто темпо полагате испити немора да значи дека на другар ти тоа од средно не му користи. Според тебе ако во средно бил одличен треба да заврши факс предвреме? И според муабетов испаѓа дека не мора да учиме средно непотребна работа одма на факс и така нема да ни користи. „КЕ ИЗБЛЕДЕ„.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
хцл уште само ова..
Ти се осети прозван? или ти брмчи мувата на главата, пош никој не те прозва тебе за да те вреѓа
 
Член од
11 февруари 2008
Мислења
173
Поени од реакции
17
Се слагам со Тикви4ка.:helou:
 
Член од
14 ноември 2007
Мислења
15
Поени од реакции
1
Мора да со пополнува програмата на настава,но би требало повеќе да има стручни предмети и практични активности бидејќи тоа повеќе ке користи во понатамошниот дел од животот ако навистина сакаме да заработуваме од тоа што сме го научиле.Апсурд е кога (пример) студент на педагошки смер учители треба да учи хемија а тоа нема никогаш да го предава забавачиња или на дечиња до 4 одд.Но тоа е други диктираат принципи а ние само ги користиме.Ако тоа резултира во Америка мора и кај нас да се обидеме :toe:
Хм... за тебе американскиот систем на образование ти е подобар?! Дали знаеш дека 50% од американците во државните училишта до 16 години немаат научено да читаат?
пред некое време гледав документарец каде што на ученици од америка и од белгија им дадоа исти испитни прашања и потоа дел од нив ги интервјуираат во врска со испитот. скоро сите американци излегоа од училницата вџашени и збунети од прашањата, а додека белгиските ученици се чудеа што е финтата со толку лесни прашања.
Има и ред други примери кои нема да ги набројам...
Незнам дали си на педагошки факултет или не, ама доколку си, те молам следен пат да правиш разлика помеѓу американско и европско образование. нека не те бунат сите тие увезени умови од европа за кои што америка си препишува заслуугите.
Во корист на државата е да има што повеќе глупава нација за да не биде способна да се буни на се она што државата и американската администрација го цица од нив.
 
H

HCL

Гостин
Да образложам мое лично мислење, како прво го немав пишано бидејќи обично не пишувам мислења кои веќе некој ги има пишано идентично како што и јас би ги пишал, второ поради тоа што толку многу работи ме терате да ви дообјаснувам што морам гигантски постови да правам па да нема место за моето мислење.

Никаде не ви спомнувам дека да се учи е глупост, да се знае е безвезе или дека учебниците треба да бидат одново креирани. Сакав да истакнам дека пред се името на темата е зашто не ТЕРААТ да учиме предмети што не ни се потребни за понатаму. Секој има право да си учи колку што си сака и да го учи тоа што он мисли дека ќе му треба. Муабетот ми беше за тоа што агресивно се поставија неколку членови за тоа дека МОРА се да се учи. Се што прават со тоа е даваат пример како всушност многу луѓе те тераат да учиш. Затоа и ги критикував.

Па ти мене ми рече дека носам заклучоци. така?
Па дојде до заклучок преку:

djule напиша:
Не , него сака да каже дека почнуваш да ги гледаш работите поинаку во вистинско светло зошто нема веќе мама, тато, баба, дедо.
Што има тука нејасно па да неможеш да констатираш?

djule напиша:
Е фала ти на вака убавото објаснување (иначем јас читам само постово не кој кога го постирал). Добро може вреѓале ама ни ти не си нешто покус.
Никаде немам пишано дека јас не сум вреѓал, само пишав дека не сум почнал со навреди прв. Ако разгледаш на повеќето теми каде што имам пишувано ќе приметиш дека никогаш не започнувам да цитирам некој со ваков став ако тој user си пишал само свое мислење без никакви навреди. Свесен сум за сите последици предизвикани од моите постови и доколку модераторите и администраторите мислат дека моите мислења треба да бидат избришани или пак дека јас треба да бидам бануван, нема да се противам. Знам дека навредив неколку user-и во оваа тема, но треба истите тие да бидат свесни дека и тие имаат навредено исто така други user-и.

djule напиша:
Ама тоа ако вие со исто темпо полагате испити немора да значи дека на другар ти тоа од средно не му користи. Според тебе ако во средно бил одличен треба да заврши факс предвреме?
Пардон за недооформениот мој одговор. Да го реформулирам малку поинаку: Со исто темпо положуваме испити и со иста тежина. Целта на претхнодно наученото е да ти олесни понатака во животот. А еве како што гледам ги има релативно истите проблеми и тешкотии при учење што и јас ги имам.

хцл уште само ова..
Ти се осети прозван? или ти брмчи мувата на главата, пош никој не те прозва тебе за да те вреѓа
Ова мислење е со 100% Off-Topic контекст и немам намера да го одговарам на оваа тема. Постојат приватни пораки за лични прашања.
 
A

Anck-Su-Namun

Гостин
Епа гледам дека не е проблемот во твоето читање туку во твоето разбирање.
Брат ова ипак на тебе се однесува.

Повторно ми објаснуваш работи што не постојат.
Јас не објаснувам работи кои не постојат, туку ти цело време од едно ми вртиш на друго при што мислиш дека објаснувам работи кои не постојат. Така да проблемот е во ТВОЕТО разбирање.

Примерот е добар, само не го разбра т.е. доста е збунувачки за тебе. Еве повторно со пример ќе ти покажам: Имам другари кои што играат компјутерски игри. Тие на пример знаат што значи "start game", "save game", "load game", "options"..., ама појма немаат што пишува на пример во некој весник на англиски. Баш тоа пробувам да ти објаснам, дека вие на медицина ги учите само зборовите што ви се захтевни за струката, а не целиот јазик. А целиот муабет беше за дали вреди да се учи Латински јазик како предмет, кој што не се фокусира на одредено подрачје од јазикот, туку на целиот тој јазик.
Го разбрав примерот, ама не ти е во ред, си можел и поарен да најдеш. За латинскиот јазик не коментирам, бидејќи како што гледам и онака нема да ме сфатиш, така да ќе те поштедам од малтретирање на твоето мозоче.
Понатаму не мислам да се замарам со тебе.
Биди ми поздравен и остани со здравје(и пази да не се навредиш од поздравов)


И за крај
попаметниот попушта:icon_lol:
Аривидерчи!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom