Зошто не тераат да учиме предмети што не ни се потребни за понатаму?

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Најпрво да кажам дека си се нервирала без врска, не дека не си во право, туку дека си се нервирала за џабе - отсекогаш било така и така ќе остане.

И јас се имам тоа прашувано, зошто да се мачиш, да учиш за да добиеш добра оцена по некој предмет кој воопшто нема да ти треба понатака во животот.
Исто така сум мислела и за математиката - општи работи мораш да знаеш, ама зошто учиме комплицирани задачи кои се само за родени математичари?
Јас никогаш не сум ја сакала математиката, т.е. никогаш не сум била математичар и не сум имала петка.
Потполно се согласувам со тебе дека учиме работи кои воопшто не ни се потребни, ама тоа ти е, ништо не можеме да промениме, како што кажав и погоре - отсекогаш било така и така ќе си остане. :toe:
ништо не е непотребно и за џабе... кај да е за година две али за тебе јес да ќе треба 10тина години ќе го сфатиш ова сеа јас што јадам гомна... дека СЕ апсолутно СЕ некад ќе ти се најде
 

trickster

Remember the name …
Член од
19 август 2007
Мислења
452
Поени од реакции
14
Прочитав. Тоа беше иронично прашање на кое не се очекуваше одговор.




Оф, фактиве твои :pos:.
Ова твоево ко прво не се факти туку мислења. Од мислење до факт има огромна разлика (колку за информација).
Кога некој не се сложува со нечие мислење не изразува револт, млад господине, туку го искажува своето мислење на културен и цивилизиран начин.

Ти се молам, што имам некултурно во мојот пост? Се обратив само на построг начин ама не и реков на девојката мала си, ваква си, таква си...оди да играш ластик. Не знам кој го имаше тоа кажано... ама очигледно сум била јас некултурната.ОК, ќе се поправам.

Еве ти он топик:

Како прво никој и никогаш не може да знае каде ќе го однесе животот и што ќе му притреба во животов. Денес е вака утре е така- се е релативно, а секоја информација е добредојдена. Можеби денес не те интересира историја ама утре ќе ти се најде. Ако за ништо друго барем за чиста култура што се вели и за еден добар кафе разговор.
Второ, на факултет има толку непотребни работи кои се учат а кои се тродупло потешки и да не речам "понепотребни" ама никој не се буни. Сите ги учиме и никому ништо. А не, во средно им биле многу информации и многу предмети. Што ни фали на нас што ги имавме тие непотребни предмети како што викате? Демек главава нас повеќе ни тежи па сега имаме проблеми во животов ради тоа што сме ги учеле и тие непотребни предмети :tapp: Ништо не е непотребно во животов.
Еве ти пример од мое лично искуство: јас учев средно медицина и не обрнував внимание на математиката затоа што мислев дека нема утре да ми треба... ама животот е непредвидлив и не знаеме утре што не очекува па испадна да се запишам на електро и да увидам дека и те како ми треба математиката. Затоа тврдам дека секој предмет е потребен, па дури и ликовно и музичко и такви некои предмети кои се потценувани од страна на учениците.
Фала за информацијата кога ке научиш да разликуваш факт од мислење тогаш доискажи се....

Кај ке те однесе животот ....се е релативно бла бла дај жити се прекини со филозофскиов булшит имаш тема филозофија таму вакви муабети...

Каде ти во мојот пост прочита дека предметот нечинел или дека треба да се исфрли јас колку што памтам такво нешто не сум напишал...

Пред да продолжите да тресете зелени и да продавате памет на 16 годишни деца не е лошо да ѕирнете за што зборев, а пошо очигледно или некете или неможете ај ке ви го упростам.Муабетот е дека сите предмети се ок и дека треба да постојат како такви, но дека дел од информациите(застарени ,побиени,неточни итн итн) коии ги содржат треба да се отстранат т.е тоа се тие непотребни работи.Сега дали е малку појасно или уште треба да го упростам.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Фала за информацијата кога ке научиш да разликуваш факт од мислење тогаш доискажи се....
Јас се искажав а ти ако не си ме сфатил тоа не е мој проблем така што не гледам причина да се доискажувам!


Кај ке те однесе животот ....се е релативно бла бла дај жити се прекини со филозофскиов булшит имаш тема филозофија таму вакви муабети...

Воопшто не е булшит ама ако не можеш да разбереш некои работи и да согледаш што сакав да кажам повторно не е мој проблем... :toe:


Каде ти во мојот пост прочита дека предметот нечинел или дека треба да се исфрли јас колку што памтам такво нешто не сум напишал...

Пред да продолжите да тресете зелени и да продавате памет на 16 годишни деца не е лошо да ѕирнете за што зборев, а пошо очигледно или некете или неможете ај ке ви го упростам.Муабетот е дека сите предмети се ок и дека треба да постојат како такви, но дека дел од информациите(застарени ,побиени,неточни итн итн) коии ги содржат треба да се отстранат т.е тоа се тие непотребни работи.Сега дали е малку појасно или уште треба да го упростам.

А извини, кажавме нешто што негативно би се одразило на 16 годишните?

(за второто болдирано)

И да се учат премногу непотребни работи дури и стручните смерови наместо да се концентрираат на сручни предмети најчесто наидуваат на проблем кај оние предмети кои може и никогаш да не ги употребат во својата срука а баш тие се премногу обилни и полни со небитни за тој смер работи.
Како треба ова да го сфатам?


п.с. Тоа што ќе покажеш револт и изнервираност во твојот пост не значи дека си во право и затоа те молам смири ја нервозата- за твое добро сине. Ај сеа биди ми поздравен :smir:
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
Темата матура е друго.Ај размисли малку подалеку во иднината и ќе сватиш зашто има претприемништво.Овој предмет беше порано дел од менаџментот, но во скоро сите држави постои како одделен предмет.Јас го учам моментално на факс во склоп на менаџмент, а од другата година ќе се поделат исто како во средно.И нема општествена наука во која не се учи менаџмент, економија,ПРАВО и сл.Дај види прво кои се општествени науки и што подразбираат тие.Палетата е голема.
ocigledno ne sfakas sto zboruvam... maturata ja spomnav vo kontekst na toa sto ne preoptovarija so novi predmeti, a ne kako tema za natamosna diskusija. opstestveni nauki, sakas da gi nabrojam? mislam deka moeto mislenje celosno odgovarase na temata nepotrebni predmeti, ama ti mi go izvrte do taa merka sto izgleda kako da ne znam sto zboruvam.
 

trickster

Remember the name …
Член од
19 август 2007
Мислења
452
Поени од реакции
14
ocigledno ne sfakas sto zboruvam... maturata ja spomnav vo kontekst na toa sto ne preoptovarija so novi predmeti, a ne kako tema za natamosna diskusija. opstestveni nauki, sakas da gi nabrojam? mislam deka moeto mislenje celosno odgovarase na temata nepotrebni predmeti, ama ti mi go izvrte do taa merka sto izgleda kako da ne znam sto zboruvam.
Зарем уште се обидувате фокси бут.. и годес да ги убедите во нешто...
Елена не си го троши времете залудно е ако не примети од поцетоков на темава сите постови се погрешно сватени од нивна страна така да по се изгледа ке уживаме во дуолог на темава помегу нив две....:helou:
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Зарем уште се обидувате фокси бут.. и годес да ги убедите во нешто...
Елена не си го троши времете залудно е ако не примети од поцетоков на темава сите постови се погрешно сватени од нивна страна така да по се изгледа ке уживаме во дуолог на темава помегу нив две....:helou:
А ти се обидуваше да ме убедиш нешто? грешен начин на дискусија.Јас во ниеден пост не се обидов да ти го наметнам моето мислење, само ги истакнував фактите со кое го крепам истото.Но добро ако несакаш/немаш потреба да дискутираш повеќе со мене/со нас во ред јас се повлекувам.
 

trickster

Remember the name …
Член од
19 август 2007
Мислења
452
Поени од реакции
14
А ти се обидуваше да ме убедиш нешто? грешен начин на дискусија.Јас во ниеден пост не се обидов да ти го наметнам моето мислење, само ги истакнував фактите со кое го крепам истото.Но добро ако несакаш/немаш потреба да дискутираш повеќе со мене/со нас во ред јас се повлекувам.
Фокси нема потреба од љутиш поентата е дека јас тоа што го искоментирав беше погрешмо сватено од тебе и годес.Дискутирајте јас се повлеков станува збор за раѕлични гледишта и свакана не е намерата да се расправаме позз:helou:
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Фокси нема потреба од љутиш поентата е дека јас тоа што го искоментирав беше погрешмо сватено од тебе и годес.Дискутирајте јас се повлеков станува збор за раѕлични гледишта и свакана не е намерата да се расправаме позз:helou:
епа баш тоа е намерата, да бевме истомисленици ќе си дадовме репутација и крај ќе беше.:smir::smir:
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
абе убеди не дека не е така... дискусијата одела на погрешна страна... бабини деветини.. пробај оправи ја...
или полесно е да се откажеш?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Па многу е полесно да се каже дека Goddess i Foxy не чинат отколку да се каже каде грешиме. Епа ај стварно, што не чини во она што го кажуваме? И како Тикви4ка можеше да не сфати а некој друг не можеше?
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Па многу е полесно да се каже дека Goddess i Foxy не чинат отколку да се каже каде грешиме. Епа ај стварно, што не чини во она што го кажуваме? И како Тикви4ка можеше да не сфати а некој друг не можеше?
и на крај ќе се сведе на тоа дека ние три сме женски или исто партиски определени.:pos::pos::pos:ја кренав раце и онака забегавме од тема.Ќе го пишам само уште ова:
кога ќе се запишете на факс или кога ќе се вработите ќе сватите зашто сте ги учеле тие непотребни предмети.Можеби ќе ви биде касно, назад нема.:helou:
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Па многу е полесно да се каже дека Goddess i Foxy не чинат отколку да се каже каде грешиме. Епа ај стварно, што не чини во она што го кажуваме? И како Тикви4ка можеше да не сфати а некој друг не можеше?
абе ние намерно се договараме за само ние да се разбереме и сфатиме а другите не па да ги прајме глупи...
или може зашто сме поминале низ нивното па знаеме...
ама ај нека им биде
кај да е ќе ја чукаат главата ко на факултет ќе им дојде слично да учат...
па ке пеат: ех зашто јас не си учев со времето за вебер и маркс ко ми беше просто објаснето па сега само ќе поминев материјалот, а не да се трескам што сакал авторот да каже, кој курац на правен социологија
( пишувано според вистинска случка)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
и на крај ќе се сведе на тоа дека ние три сме женски или исто партиски определени.:pos::pos::pos:ја кренав раце и онака забегавме од тема.Ќе го пишам само уште ова:
кога ќе се запишете на факс или кога ќе се вработите ќе сватите зашто сте ги учеле тие непотребни предмети.Можеби ќе ви биде касно, назад нема.:helou:
Нема зијан од тоа да знаеш што повеќе. Некои работи никогаш не знаеш кога можат да ти се најдат. Пример - и јас мислев дека за пливачка непотребно е да се знае давање на брза помош при давење, но кога и помогнав на една моја другарка, пред 2-3 години(мразам што се потсеќам на ова инаку, не ме прашувајте за понатаму), се прашував што ќе се случеше со неа ако не знаев да давам вештачко дишење, масажа на срце и слично?
Не вели така, не мора да значи дека ако си се определил да бидеш лекар ќе треба да учиш само за болести и ништо друго. Така на пример, некој може да ти продаде ЛЦД телевизор а да те убедува дека е плазма. Да ти овозможи Дајл-ап нет и да ти вели дека е АДСЛ и многу други работи, само набројувам примери.
 
Член од
26 јуни 2007
Мислења
310
Поени од реакции
15
Зошто не тераат да учиме Историја кога се е лажги и Фалсификати.

Тој предмет треба да се укине под итно.

И Латински јазик......бидејќи е мртов јазик....со кого ќе правиш муабет на Латински?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Зошто не тераат да учиме Историја кога се е лажги и Фалсификати.

Тој предмет треба да се укине под итно.
Напиши ти твој учебник па и ние ќе учиме по него:smir:
И Латински јазик......бидејќи е мртов јазик....со кого ќе правиш муабет на Латински?
Мртов е да, ама е основа за многу други светски јазици, плус со италијанскиот се многу слични. Многу поими доаѓаат од латинскиот јазик, кога ќе видиш, не е баш мртов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom