Зошто не тераат да учиме предмети што не ни се потребни за понатаму?

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Пред некој ден размислував и согледав дека овие досадниве предмети, за општа култура ќе ми требаат некогаш, и морам нешто од нив да знам, како би било сега да се најдам во друштво, да почнат да прават муабет за марксизам или whatever... ќе ги гледам како теле во шарена врата.
Мада добри се и за толеранција, да научиш да поминеш преку некои работи ако ме сфаќате. За да се научи да се толерира, ќе ни треба и тоа во животот.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Пред некој ден размислував и согледав дека овие досадниве предмети, за општа култура ќе ми требаат некогаш, и морам нешто од нив да знам, како би било сега да се најдам во друштво, да почнат да прават муабет за марксизам или whatever... ќе ги гледам како теле во шарена врата.
Мада добри се и за толеранција, да научиш да поминеш преку некои работи ако ме сфаќате. За да се научи да се толерира, ќе ни треба и тоа во животот.
Хех полезно е да се учи и тоа прилично, само што друштво ќе биде тоа кај што ќе расправате за марксизам :)
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
trickster напиша:
Оф леле абе ок што си завршила општествено подрачје ама општествено познавање и согледување на работите некако слабо ти иде.....
Да ние сме смениле 4 години лично за нас порадии тоа што имаше луге како тебе кои сте па вие итн итн, а ти кажи ми што очекуваш да направиме бум во светски рамки кадее бе со тој памет алоо кога тој од што треба да очекуваш да те подржи ти забива нож у грб и оформува легачко и песимистичко мислење добро ми е вака другите нека мислат и онака ништо нема да успее......
Така да кога неможеш не поради нешто друго туку поради мрзата и лошото гледање на работите да направиш нешто големо и влијателно тогаш гледај барем да го создадеш тоа за мала група на луге....
Факт е дека никој не би се нафатил (зборам за деца од 14 до 18 год) да те подржи во такво нешто пошо реално не им се учи ама затоа кога утре ке се оформат како личност и ке сватат колку се празни со знаење ке биде касно за муабетот што не си учев на време или зашо не направив нешто да ми биде школувањето поквалитетно итн итн
болдирано, до негде си во право
И би те замолила да не го оценуваш моето знаење, зрелост блаблабла односно да навредуваш затоа што не си компетентен, ни јас не сум да те судам по аватар или возраст или мислења каков си и кој си.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
FoxXy Iv=) напиша:
Па јас имам 16 години...и мене ми е ДО учење пошто сакам добро образование и убава иднина!...И искрено нема некоја посебна разлика од 16 до 18 години:toe:...пубертетот верувај трае доооллго...затоа и се викаат тинејџерски години.

Ни самата не си свесна колку голема разлика има од 16 до 18 години во начинот на размислување. Девојко колку за информација од 17 до 18 има огромна разлика а не од 16 до 18. Две години можеби ништо не значат, но со самото тоа што ќе се запишеш на факултет или ќе се вработиш ти се менува не само начинот на живот туку и начинот на размислување и почнуваш да живееш во реалноста.


он топик: Ако тебе девојко ти е до учење и сакаш добро образование тогаш учи си. Штотуку се буниш.

Ама јас не викам да се скратат основните работи во книгите,работи кои ке ти требаат понатаму во општествениот живот и кои треба да се знаат од општа култура..Јас викам за работи кои се сосема непотребни кои ги прават лекциите обилни со сосема непотребен материјал кој сигурно не би ти пртиребал во иднина,доколку секако не се занимаваш понатаму професионално со тоа:icon_bigg .
А ти од кај знаеш кај ќе те однесе тебе животот? И кои се тие информации аман жити се кои се непотребни во животот? Може ли да ми кажеш само една информација која е непотребна во животот? Се е потребно. Дури и една најобична ситница може да ти се најде.
Сега ваму тврдиш дека сакаш утре да бидеш образована личност а ваму се ограничуваш себеси со тоа што бараш информации само од одредени предмети. Епа со ваквото однесување девојко нема да пораснеш во образована туку во ограничена личност.


:smir: Биди ми поздравена и извини за начинот на којшто ти се обратив ако те навредив со нешто, не ми беше тоа целта.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
trickster напиша:
Кои сте па вие да се буните... хмм а извини која си ти што прашуваш, еве зошто има се помалку такви како горенаведеното иницијативи,пошо кога некој ке се осмели да побара нешто( за доброто на сите) обично место да го подржат за она што се залага таа личност, ке искочи некоја фаца со став како твојот и ке почне да обесува кои сте па вие,со кое право итн итн.
А што да побара? Да му ги скратат предметите? Да имаат помалку за учење? Не им требало :tapp:


Вооу па ти со твоите 18 години успеа да ја изанализираш целата ситуација во Македонија и на таа возраст почна да бидеш песимиста во врска со истата.... ти препорачувам да продолжиш да играш ластик во маало можеби ке бидеш повеке од корист така него со вакви песимистички мислења.

А ти вака како постар од Foxy' Butterfly гледам дека си доволно компетентен да одговараш на оваа тема за образование а она треба да игра ластик :tapp:. Кај ти е културата ко прво? Некој можеби и би се навредил од твојов пост. Можеби треба да игра ластик ама таа барем не вреѓа преку постови и не дискриминира никого врз основа на годините. А девојката нема песимистичко размислување туку реално. РЕАЛНО!


И те молам помалку револт. Гледам дека и се нафрли на девојкава без причина а текстовте баш и држат вода.
 

trickster

Remember the name …
Член од
19 август 2007
Мислења
452
Поени од реакции
14
А што да побара? Да му ги скратат предметите? Да имаат помалку за учење? Не им требало :tapp:





А ти вака како постар од Foxy' Butterfly гледам дека си доволно компетентен да одговараш на оваа тема за образование а она треба да игра ластик :tapp:. Кај ти е културата ко прво? Некој можеби и би се навредил од твојов пост. Можеби треба да игра ластик ама таа барем не вреѓа преку постови и не дискриминира никого врз основа на годините. А девојката нема песимистичко размислување туку реално. РЕАЛНО!


И те молам помалку револт. Гледам дека и се нафрли на девојкава без причина а текстовте баш и држат вода.
Можеби ако прочиташ во другите постови што треба да побара ке сватиш за што зборам.

Како на пример кој.... тој на кого му беше упатен објаснив и се извинив зошто беше таков каков што е .

Абе види вака секогаш кога некој инесува некој факт а тој истиот не му иде во прилог на соговорникот или изразува револт или незнам што друго така да ако твоето мислење е дека дршат вода објасни зошто ,јас моето го кажав а твоето никаде не го гледам,а да и ке заборавев јас сум револтиран и некултурен ..... тоа извинувањето го има и кај мене ....


Ни самата не си свесна колку голема разлика има од 16 до 18 години во начинот на размислување. Девојко колку за информација од 17 до 18 има огромна разлика а не од 16 до 18. Две години можеби ништо не значат, но со самото тоа што ќе се запишеш на факултет или ќе се вработиш ти се менува не само начинот на живот туку и начинот на размислување и почнуваш да живееш во реалноста.


он топик: Ако тебе девојко ти е до учење и сакаш добро образование тогаш учи си. Штотуку се буниш.



А ти од кај знаеш кај ќе те однесе тебе животот? И кои се тие информации аман жити се кои се непотребни во животот? Може ли да ми кажеш само една информација која е непотребна во животот? Се е потребно. Дури и една најобична ситница може да ти се најде.
Сега ваму тврдиш дека сакаш утре да бидеш образована личност а ваму се ограничуваш себеси со тоа што бараш информации само од одредени предмети. Епа со ваквото однесување девојко нема да пораснеш во образована туку во ограничена личност.


:smir: Биди ми поздравена и извини за начинот на којшто ти се обратив ако те навредив со нешто, не ми беше тоа целта.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Можеби ако прочиташ во другите постови што треба да побара ке сватиш за што зборам.

Прочитав. Тоа беше иронично прашање на кое не се очекуваше одговор.


Абе види вака секогаш кога некој инесува некој факт а тој истиот не му иде во прилог на соговорникот или изразува револт или незнам што друго така да ако твоето мислење е дека дршат вода објасни зошто ,јас моето го кажав а твоето никаде не го гледам,а да и ке заборавев јас сум револтиран и некултурен ..... тоа извинувањето го има и кај мене
Оф, фактиве твои :pos:.
Ова твоево ко прво не се факти туку мислења. Од мислење до факт има огромна разлика (колку за информација).
Кога некој не се сложува со нечие мислење не изразува револт, млад господине, туку го искажува своето мислење на културен и цивилизиран начин.

Ти се молам, што имам некултурно во мојот пост? Се обратив само на построг начин ама не и реков на девојката мала си, ваква си, таква си...оди да играш ластик. Не знам кој го имаше тоа кажано... ама очигледно сум била јас некултурната.ОК, ќе се поправам.

Еве ти он топик:

Како прво никој и никогаш не може да знае каде ќе го однесе животот и што ќе му притреба во животов. Денес е вака утре е така- се е релативно, а секоја информација е добредојдена. Можеби денес не те интересира историја ама утре ќе ти се најде. Ако за ништо друго барем за чиста култура што се вели и за еден добар кафе разговор.
Второ, на факултет има толку непотребни работи кои се учат а кои се тродупло потешки и да не речам "понепотребни" ама никој не се буни. Сите ги учиме и никому ништо. А не, во средно им биле многу информации и многу предмети. Што ни фали на нас што ги имавме тие непотребни предмети како што викате? Демек главава нас повеќе ни тежи па сега имаме проблеми во животов ради тоа што сме ги учеле и тие непотребни предмети :tapp: Ништо не е непотребно во животов.
Еве ти пример од мое лично искуство: јас учев средно медицина и не обрнував внимание на математиката затоа што мислев дека нема утре да ми треба... ама животот е непредвидлив и не знаеме утре што не очекува па испадна да се запишам на електро и да увидам дека и те како ми треба математиката. Затоа тврдам дека секој предмет е потребен, па дури и ликовно и музичко и такви некои предмети кои се потценувани од страна на учениците.
 

Nikolic

Џентлмен
Член од
8 април 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
68
Ова прашање нон-стоп си го поставував до средно (гимназија).Многу се нервирав затоа што не поделија во смерови -природно математички, општ и јазичен-за џабе оти пак имаше во смеровите предмети шо не ни одат „од рака“ на сите.Нормално дека математичарите, физичарите и хемичарите одбраа математички смер - ама учеа и општи предмети. А ние на општи и јазичен смер учевме и природни науки.

Јас лично видов многу мака што учев нешта што не ме интересираат, нешта што не можев да замислам да седнам да ги учам ..... и најважно од се, што не ми требаат сега на факултет.Што значи за џабе кинев нерви и неспиев ноќе при помислата дека заради тие предмети постоеше можност да не ме примат на факултет каде што сакав.

Сега оставам да вас да кажете што мислите за ова прашање и дали со право се нервирав или без врска.:salut:
Welcome to Macedonia baby :smir:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Па да гледаме реално, знам луѓе кои во средно одбраа природно математичко подрачје и потоа на факс(ФЕИТ, ПМФ), скоро ништо од тоа што го учеле во средно го немало како материјал. Ми велеа дека се` што ќе си научиш во средно ќе ти биде за тебе, за твоја општа култура. Сфаќам дека нашиот образовен систем има дупки, се учат многу непотребни работи, но секој предмет е важен и треба да се има барем некаква појма од него за понатаму во животот.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Па да гледаме реално, знам луѓе кои во средно одбраа природно математичко подрачје и потоа на факс(ФЕИТ, ПМФ), скоро ништо од тоа што го учеле во средно го немало како материјал. Ми велеа дека се` што ќе си научиш во средно ќе ти биде за тебе, за твоја општа култура. Сфаќам дека нашиот образовен систем има дупки, се учат многу непотребни работи, но секој предмет е важен и треба да се има барем некаква појма од него за понатаму во животот.
:helou: Токму така. Има навистина работи кои воопшто не се потребни ама сепак она што го знаеш може да ти се најде за полесно решавање на некоја (еве на ппример конкретно за примеров) задача. Ниеден предмет не е непотребен.
 
Член од
24 мај 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
terba da ucime

Jas mislam deka treba da ucime i predmeti sto ne ni trebaat za ponatamu zaradi nas, licna kultura! ako si otisol jazicen smer na primer, i posle 15 godini sin ti te prasuva "tato koj bil ...(nekoj matematicar ili neznam fizicar ) i sto napravil" ti ko glup nekoj ke mu kazes idi mama prasaj ja?? :D
mislam deka treba da imame znaenje od site oblasti zoso inace stanuvame ko amerika kreteni samo za edno sto gi biva a se drugo im e ...... taka mislam bar :D
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
toa dali nesto ke vi e potrebno ili sto go ucite mozete da kazete koga ke dojdete vo poodminati godini. celta na cimnazijata e da napravi kompleten sovremen covek
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Сега оставам да вас да кажете што мислите за ова прашање и дали со право се нервирав или без врска.:salut:
Најпрво да кажам дека си се нервирала без врска, не дека не си во право, туку дека си се нервирала за џабе - отсекогаш било така и така ќе остане.

И јас се имам тоа прашувано, зошто да се мачиш, да учиш за да добиеш добра оцена по некој предмет кој воопшто нема да ти треба понатака во животот.
Исто така сум мислела и за математиката - општи работи мораш да знаеш, ама зошто учиме комплицирани задачи кои се само за родени математичари?
Јас никогаш не сум ја сакала математиката, т.е. никогаш не сум била математичар и не сум имала петка.
Потполно се согласувам со тебе дека учиме работи кои воопшто не ни се потребни, ама тоа ти е, ништо не можеме да промениме, како што кажав и погоре - отсекогаш било така и така ќе си остане. :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom