Зошто луѓето се толку злобни?

Dobro Momce

Radikalono ostro
Член од
7 февруари 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
Sto e toa los, zlobem covek. Dali e toa ista rabota ili ne? Sto se spaga vo los covek. Da grades, ubivas, siluvas, da mrazis. Mislam deka i zlobata spaga vo karakteristikite na los covek. No ako si zloben, ne mora da znaci deka si i los. Ako mi se ptosmevas na drugite, zaradi nivnite mani ili greski, ako gi ismejuvas tvojte prijateli zad nivniot grp, ako se sitis koga nema da uspeat, vo nesto i cinicno im se smees. Koga bolno ljubomoris, mrazis i mnogu drugi situaci mozat da go napravat covek zloben. I nemojte da kazete deka nekogas i vie ne ste pocustvuvale nesto vakvo kon nekogo. Site nie sme zlobni do nekade. Smo nekoj poveke a nekoj pomalku. Ne mislete, deka ako se smtate ili ve smetat za dobar covek ne ste zloben. Mnogu cesto tie samouverenite i bezgresnite se mnogu zlobni licnost. No dali toa toagas gi pravi i losi!? Razmislete dali seko ubistvo, sekoja krazba pravat covek da stane los, kako edni od karakteristikite za losotija. I nemojte odgovorot da go brate samo vo opstestvoto, roditelite, zemjata, bogatstvoto. Pocnete od sebe tamu ke go najdete odgovorot.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
За мене злобен човек е оној кој се сити на туѓа несреќа ,кој се нервира ако некој направил нешто добро, кој не знае да се заблагодари ,го нервираат луѓето што прават добри дела . Мислам дека постојат такви луѓе ,зошто се такви, тоа е веќе друга приказна ,но се радувам што не се многу,повеќето луѓе се добри .
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Злобата е безразложна, непродуктивна емоција која нашиот народ ја објаснува со желбата да му умре козата на комшијата.
Злобата не е искреност (како што наведе Лет 3), и не е болест (како мотив за силување, убиство и сл). Не знам колку е резултат на воспитувањето или социјалното окружување, а колку е наследна, ама знам дека може да се трансформира со многу љубов, внимание и работа. Само треба да се победат двете верни другарки на злобата - стравот и несигурноста.
И сето тоа, ако имате доволно време, воља и сила да оправате некоја злова. Јас немам.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Злобата не е искреност (како што наведе Лет 3),
Злобата не е искреност али ја толкуваат како злоба. Јас ко ќе му кажам на некое чупе “Ој мори бегај онаму не мом да те гледам како си ружна мршо една...“ тоа некој го толкува како злоба а јас сум само искрен спрема неа.
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Злобата не е искреност али ја толкуваат како злоба. Јас ко ќе му кажам на некое чупе “Ој мори бегај онаму не мом да те гледам како си ружна мршо една...“ тоа некој го толкува како злоба а јас сум само искрен спрема неа.

Па имаш начин да бираш како да ја кажеш вистината,лош или добар....Не мора да и речеш:,,ој мори кокошке една,ружна си бегај''...Едноставно речи и:,,девојко не си за мене'':pipi:...Ако те праша зошто,можеш да и кажеш пак со одбрани зборови зошто не е за тебе...Зошто секогаш мора да е лошиот начин,не мора се да биде толку сурово кажано.....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Па имаш начин да бираш како да ја кажеш вистината,лош или добар....Не мора да и речеш:,,ој мори кокошке една,ружна си бегај''...Едноставно речи и:,,девојко не си за мене'':pipi:...Ако те праша зошто,можеш да и кажеш пак со одбрани зборови зошто не е за тебе...Зошто секогаш мора да е лошиот начин,не мора се да биде толку сурово кажано.....
То је све Ок али јас како леп и интелигентен и духовит добро ситуиран и обдарен тип немам време да се бранам на фин и леп начин од сите женски кои навалуваат на мене. Некогаш морам и да пресечам нагло пошо сум бизнисмен - земјоделец и неам време за многу елаборирања нарочно во време кога се сеидби или берби или кога се вести од економија и извештаи од берза на ТВ..
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
То је све Ок али јас како леп и интелигентен и духовит добро ситуиран и обдарен тип немам време да се бранам на фин и леп начин од сите женски кои навалуваат на мене. Некогаш морам и да пресечам нагло пошо сум бизнисмен - земјоделец и неам време за многу елаборирања нарочно во време кога се сеидби или берби или кога се вести од економија и извештаи од берза на ТВ..

Се е то ок имај што имаш,прај што прајш,ама не тврди дека сите луѓе се лоши и дека искреноста е исто така лоша...:pipi:А ти ако си леп и интелегентен и духовит,можеш да избереш одма подобар начин како да кажеш нешто,а на некого да не повредиш,а особено заради болдираното....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Се е то ок имај што имаш,прај што прајш,ама не тврди дека сите луѓе се лоши и дека искреноста е исто така лоша...:pipi:А ти ако си леп и интелегентен и духовит,можеш да избереш одма подобар начин како да кажеш нешто,а на некого да не повредиш,а особено заради болдираното....
Пак не разбирате.
ИСКРЕНОСТ.
ете на страна то кокошко.... мршо.
Ај ова
Девојко, не ми се свиѓаш оти имаш крив нос тенки усни и криви нозе.
Дали е ова искрено или злобно?
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Пак не разбирате.
ИСКРЕНОСТ.
ете на страна то кокошко.... мршо.
Ај ова
Девојко, не ми се свиѓаш оти имаш крив нос тенки усни и криви нозе.
Дали е ова искрено или злобно?
Искрено,навредливо,но не и злобно....:pipi:Вистината вреѓа,ама не значи дека таа ќе не направи злобни...
 

MileJebo

Complete
Член од
7 декември 2008
Мислења
231
Поени од реакции
41
Пак не разбирате.
ИСКРЕНОСТ.
ете на страна то кокошко.... мршо.
Ај ова
Девојко, не ми се свиѓаш оти имаш крив нос тенки усни и криви нозе.
Дали е ова искрено или злобно?
Па лесен е одговор бе друже, само стависе во обратна ситуација. Како би ја оценил ти како личност,девојката што ќе ги употреби овие изрази за да го опише физички, и ќе го најдеш одогворот.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Искрено,навредливо,но не и злобно....:pipi:Вистината вреѓа,ама не значи дека таа ќе не направи злобни...
Фала богу што го решивме тоа. И јас истото му го велам, јас не сум злобен јас сум искрен.
Следна случка
“Шефе, Мите има проблеми со алкохол и комар, некни му идеа дома да му земат работи од дома за борч, ми е страв да не почни да подкрадува од фирмата заради тие проблеми па ако може мене да ме ставите на негово место, јас не пијам и не се коцкам а Мите ставете го на некое место каде нема да можи да кради (портир, чистач...)“
Ова е речено прво ИСКРЕНО, второ ВИСТИНА, трето за ДОБРОБИТ на фирмата каде и јас и Мите вадиме парче леб.
А некои велат дека е злобно
Свашта.
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Фала богу што го решивме тоа. И јас истото му го велам, јас не сум злобен јас сум искрен.
Следна случка
“Шефе, Мите има проблеми со алкохол и комар, некни му идеа дома да му земат работи од дома за борч, ми е страв да не почни да подкрадува од фирмата заради тие проблеми па ако може мене да ме ставите на негово место, јас не пијам и не се коцкам а Мите ставете го на некое место каде нема да можи да кради (портир, чистач...)“
Ова е речено прво ИСКРЕНО, второ ВИСТИНА, трето за ДОБРОБИТ на фирмата каде и јас и Мите вадиме парче леб.
А некои велат дека е злобно
Свашта.

И јас викам дека е злобно,вистина е и искреност е,ама тоа ти го правиш од корист.Со алхохолот и со комарот,јеби га шо има врска тоа,можеби навистина ја работи добро својата работа...А ако ти ги користиш тие две работи за да стигнеш на подобро место,тогаш е злоба,не искреност злоба и оговарање,затоа што манипулираш на некој начин со вистината....А ако веќе краде тоа не можам да го наречам злоба ако појдеш кај шефот и го кажеш тоа,затоа што во тој случај тој е крив и тоа не само заради морални и етички причини,тоа е казливо и законско.....А ако ти исто така имаш барем малку моралност и етика во себе,ако е како во првиот случај,тогаш ќе појдеш кај комарџијата-алхохоличарот и ќе му кажеш дека тој има проблем,тогаш ти ќе бидеш искрен,а не и подмолен и злобен....


И на крај да се надополнам дека за да сватиме дека луѓето не се баш злобни(има и исклучоци кои животот ги претворил во тоа),треба малку објективно на работите,а не субјективно,затоа што тогаш сме способни самите да ја изманипулираме несвесно вистината,и во нечии очи да ги гледаме очите на ѓаволот,а тоа да не е така...
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
За мене злобен човек е оној кој се сити на туѓа несреќа ,кој се нервира ако некој направил нешто добро, кој не знае да се заблагодари ,го нервираат луѓето што прават добри дела . Мислам дека постојат такви луѓе ,зошто се такви, тоа е веќе друга приказна ,но се радувам што не се многу,повеќето луѓе се добри .
е ова е стварно најблиску до злоба. Да се ситиш на туѓа несреќа, ова не можеш никако на друг на чин да го наречеш

Пак не разбирате.
ИСКРЕНОСТ.
ете на страна то кокошко.... мршо.
Ај ова
Девојко, не ми се свиѓаш оти имаш крив нос тенки усни и криви нозе.
Дали е ова искрено или злобно?
а ти доктор Хаус да не гледаш многу:pos2:
ова ко тој да го кажал. Да збореа сите вистина ќе настанеше хаос (ама тоа е во друга тема, не е за овде)
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
и јас се сложувам со тоа дека дали ќе си злобен или не, зависи од средината, односно пред се од семејството, уште од мало дете гледаш како се однесуваат и нормално дека тие постапки и норми и ти ги прифаќаш како составен дел од тебе (мислејќи дека така треба) иако може подоцна да се покаже дека тоа не чини.
а она што ги прави луѓето злобни се љубомората и алчноста по пари пред се
Средината ја прават поединци сплотени во групации, кои работат за лични интереси. Средината и човекот се ентитет, не се сепатистички модел и можат да функционираат исклучиво во корелација. Следствено, човекот е зол. Самиот по себе, заради самиот себе, заради неговата егоцентрична природа, приграбувањето повеќе од што може да потроши, било материјално, било духовно. Човекот е зол заради свеста дека има еден живот. Сака тој живот да го помине на тронот, не сфаќајќи дека тронот може да се наоѓа и ниско, та дури и на земјата... Не мора да се лета секогаш за да се биде повисоко. Секојдневно се газиме, не погледнувајќи надолу. Гледате ли ореол над мојата глава? Не гледам ниту јас над вашите... Затоа, да си простиме овде и сега, затоа што утре, како што не` поучи еден филм... Утре можеби и ќе не нема...
 

Dreamer_32

Unstopable
Член од
23 октомври 2008
Мислења
79
Поени од реакции
1
Фала богу што го решивме тоа. И јас истото му го велам, јас не сум злобен јас сум искрен.
Следна случка
“Шефе, Мите има проблеми со алкохол и комар, некни му идеа дома да му земат работи од дома за борч, ми е страв да не почни да подкрадува од фирмата заради тие проблеми па ако може мене да ме ставите на негово место, јас не пијам и не се коцкам а Мите ставете го на некое место каде нема да можи да кради (портир, чистач...)“
Ова е речено прво ИСКРЕНО, второ ВИСТИНА, трето за ДОБРОБИТ на фирмата каде и јас и Мите вадиме парче леб.
А некои велат дека е злобно
Свашта.
Значи тебе повеќе ти одговара да си осамен на тронот одколку да си во друштво и среќен помеѓу обичните смртници, само запамети утре задутре кога ти нешто ќе погрешиш ќе се најди некој ист како тебе и ќе те накодоши кај шефот па ти ќе си го окркаш. И никој нема да му речи „Зошто му напрај така на човекот?“ туку сите ќе речат„Алал да ти е што арен човек беше арно му се стори“

ПОЕНТА:СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА (И ДОБРОТО И ЛОШОТО ПОД ЕДНАКВО) .:icon_idea

Патем да се надоврзам на темава споредмене луѓето се злобни поради страв или поради алчност трето нема, се друго е могификација и обид да се прикријат прдход ните две особини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom