Зошто интелигентните луѓе се понесреќни?

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Види млада дамо лесно е да живееш во нормална и културна средина, но оди живеј во средина која е обратна од првоопишанава па после кажувај што било глупо, а што не !
Колку и човек да е вреден, амбициозен, интелигентен и паметен ако средината околу него е поинаква автоматски и он ќе потоне .......... сфати го ова како добронамерен совет кој може ќе ти притреба во животот !
Е ја мислам дека ако човек е стварно вреден, амбициозен, интелегентен и тако даље, средината не му може ништо, освен да го поттикне и инспирира.
Значи, советов ти е срање и би ти препорачала никого така да не посоветуваш :)
Поготово ако некад имаш дете и испадне од тие интелегентните за кои што се збори на темава...
Зашто стварно би било штета кога ти како тотално неамбициозен татко би му ги скратил крилјата на твоето дете што, да речеме, има некаков потенцијал во него..
Место да го охрабриш да си ја надмине класата, да се крене скала повисоко во општестото ти ќе му речеш "Ништо сине, градов/државава пропаѓа, не се мучи џабе петки да редиш у школо, дојди со тате у нива.."
Затоа ти е глуп муабетот, а ти си уште поглуп што мислиш дека советот ти е добар :)
А не е.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
333
Поени од реакции
217
Види млада дамо лесно е да живееш во нормална и културна средина, но оди живеј во средина која е обратна од првоопишанава па после кажувај што било глупо, а што не !
Колку и човек да е вреден, амбициозен, интелигентен и паметен ако средината околу него е поинаква автоматски и он ќе потоне .......... сфати го ова како добронамерен совет кој може ќе ти притреба во животот !
Ништо страшно другар, си се преценил, се случува.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Hate all about it<3
Нема везе ......................... идемо даље ! :)
--- надополнето: 18 септември 2012 во 22:58 ---
Интелигентните луѓе премногу ја "тупат" т.е. не влегуваат премногу во ризик: Ами ако ова,ами ако она.... и сл..
Се си земаат при срце и премногу се амбициозни никогаш ништо не им е доволно т.е. гладни се за повеќе,повеќе и повеќе.Самиот страв од ризикот што може да им наштети не се обидуваат да сторат нешто,односно се плашата патат од комплекс зошто е вака,зошто е онака,што ако направев вака или онака?

Додека пак кај глупите не му ја мислат многу или ќе го биди или нема да го биди.
Арно стари рекле,кај будалите е среќата.:icon_mrgr:
Еден асален пост на темава кој најдобро ги опишува луѓето за кои се однесува темава ! браво Какаши (y)
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.580
Поени од реакции
2.564
Види млада дамо лесно е да живееш во нормална и културна средина, но оди живеј во средина која е обратна од првоопишанава па после кажувај што било глупо, а што не !
Колку и човек да е вреден, амбициозен, интелигентен и паметен ако средината околу него е поинаква автоматски и он ќе потоне .......... сфати го ова како добронамерен совет кој може ќе ти притреба во животот !
--- надополнето: 18 септември 2012 во 22:11 ---
:facepalm:
Те читам по мислењава, и решив на последново мислење да те цитирам. Ги мешаш брат поимиве. Прави динстинкција помеѓу интелегенција и култура. Едно со друго нема допирна точка. (темава за интелегенција е)
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Има подолг и пократок одговор. За подолгиот треба да направам мегапост, и ретко кој ќе го сфати, и пола од тие што нема да го сфатат ќе се закараат со мене (само што се вратив од принуден одмор, не сум за уште еден).

Краткиот одговор би бил - Интелигентните луѓе се доволно паметни да сфатат дека животот е кучка.
life's a bitch and then you die... Сепак си грешка бе друже... животот не е кучка, животот не е ништо друго освен рефлексија на тоа што ние сме(или секој за себе е) еве вака...
ако отидеш на некоја голема планина на врвот, ќе биде опкружена со многу ридови и врвови наокулу но и голема пространост, ќе има многу силно и бистро ехо... во зависност од тоа што ќе извикаш ехото ке го повтори и возврати... доколку се расфрлаш со погрдни зборови и пцовки сите ридови и врвови ке те нападнат и испопцујат тродупло, но ако си запееш некоја убава мелодија и песна тоа и ке ти се врати трократно... ме разбираш нели...;)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Како може препознавање и контролирање на емоции на високо ниво да ги влошува работите при потрага по среќа? Направи муабет со психолог или стручно лице од таа сфера па дојди треси глупости пак. Сериозно, пишуваш колку да се напише нешто без напор да размислиш или што е проблемот?
Зборам за фактот дека емоционална интелигенција значи и високо ниво на емпатија, високо ниво на емотивно реагирање на некоја ситуација (контролата многу не помага тука, уште еден факт - прашај ги тие психолози кои ги предложуваш!)

Подраматичен настан доста напнато таквите луѓе го доживуваат (9/11, економска криза, војни). Сите самоубиства за кои се збори дека нараснале во последно време, да не е од луѓе кои немаат емоционална интелигенција, паметњаковичу? Останатите ја немаат таа емотивна интелигенција, некои толку далеку се отидени што повеќе заедничко имаат со роботи него со некој човек (отсутни од било каква емоција, емпатија и сочуство).
 
Член од
18 септември 2012
Мислења
71
Поени од реакции
6
Интелигентните луѓе премногу ја "тупат" т.е. не влегуваат премногу во ризик: Ами ако ова,ами ако она.... и сл..
Се си земаат при срце и премногу се амбициозни никогаш ништо не им е доволно т.е. гладни се за повеќе,повеќе и повеќе.Самиот страв од ризикот што може да им наштети не се обидуваат да сторат нешто,односно се плашата патат од комплекс зошто е вака,зошто е онака,што ако направев вака или онака?

Додека пак кај глупите не му ја мислат многу или ќе го биди или нема да го биди.
Арно стари рекле,кај будалите е среќата.:icon_mrgr:
Еве Какаши убаво одговорил на темата едноставно без премногу зборови и тупење .
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Зборам за фактот дека емоционална интелигенција значи и високо ниво на емпатија, високо ниво на емотивно реагирање на некоја ситуација (контролата многу не помага тука, уште еден факт - прашај ги тие психолози кои ги предложуваш!)

Подраматичен настан доста напнато таквите луѓе го доживуваат (9/11, економска криза, војни). Сите самоубиства за кои се збори дека нараснале во послено време, да не е од луѓе кои немаат емоционална интелигенција, паметњаковичу? Останатите ја немаат таа емотивна интелигенција, некои толку далеку се отидени што повеќе заедничко имаат со роботи него со некој човек (отсутни од било каква емоција, емпатија и сочуство).
Џабе бе брат на кого/кои му/им објаснуваш !
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
life's a bitch and then you die... Сепак си грешка бе друже... животот не е кучка, животот не е ништо друго освен рефлексија на тоа што ние сме(или секој за себе е) еве вака...
ако отидеш на некоја голема планина на врвот, ќе биде опкружена со многу ридови и врвови наокулу но и голема пространост, ќе има многу силно и бистро ехо... во зависност од тоа што ќе извикаш ехото ке го повтори и возврати... доколку се расфрлаш со погрдни зборови и пцовки сите ридови и врвови ке те нападнат и испопцујат тродупло, но ако си запееш некоја убава мелодија и песна тоа и ке ти се врати трократно... ме разбираш нели...;)
Те разбирам, ама не е се така едноставно. Затоа не напишав мегапост кога постирав првиот пат на темава, зошто треба да навлегувам во комплексики што дел луѓе ќе ги збуни, дел ќе ги испровоцира за караници.
--- надополнето: 18 септември 2012 во 23:25 ---
Еве Какаши убаво одговорил на темата едноставно без премногу зборови и тупење .
Ако он има поима што зборува јас пол ќе сменам. Јас лично не би се водел според филозофските гледишта на некој кој се чини дреме во спортски обложувалници. Али што знам, може одличен идол си нашол за себе. Далеку ќе стигнете и ти и он.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
333
Поени од реакции
217
Зборам за фактот дека емоционална интелигенција значи и високо ниво на емпатија, високо ниво на емотивно реагирање на некоја ситуација (контролата многу не помага тука, уште еден факт - прашај ги тие психолози кои ги предложуваш!)

Подраматичен настан доста напнато таквите луѓе го доживуваат (9/11, економска криза, војни). Сите самоубиства за кои се збори дека нараснале во послено време, да не е од луѓе кои немаат емоционална интелигенција, паметњаковичу? Останатите ја немаат таа емотивна интелигенција, некои толку далеку се отидени што повеќе заедничко имаат со роботи него со некој човек (отсутни од било каква емоција, емпатија и сочуство).
Дај не треси глупости. Индивидуа со висок степен на емоционална интелегенција е способна да ги КОНТРОЛИРА емоциите многу подобро од оние со понизок степен.. Друга работа што не си ја разбрал е дека СИТЕ луѓе имаат емоционална интелегенција, некој е со повисока ,некој со пониска. Не може човек да "нема" емоционална интелегенција, како што ти тврдиш во твојот пост. Баш тие што се самоубиваат и поинтензивно реагираат на поголеми настани се луѓе кои се емоционално незрели (односно со низок степен на емоционална интелегенција). Причина за тоа е намалената способност да се контролираат емоциите (поради емоционалната незрелост).

Јас поедноставно не знам да ти објаснам. Ако сакаш да правиме муабет само за да се караме, пиши ми порака па ќе се испцуеме додека да ти пројде.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Те разбирам, ама не е се така едноставно. Затоа не напишав мегапост кога постирав првиот пат на темава, зошто треба да навлегувам во комплексики што дел луѓе ќе ги збуни, дел ќе ги испровоцира за караници.
--- надополнето: 18 септември 2012 во 23:25 ---


Ако он има поима што зборува јас пол ќе сменам. Јас лично не би се водел според филозофските гледишта на некој кој се чини дреме во спортски обложувланици. Ало што знам, може одличен идол си нашол за себе. Далеку ќе стигнете и ти и он.
Ок...(y) Нема потреба од комплексност и затупување со мегапостови, реалноста и вистината се едноставни и очигледни, но за жал повеќето луѓе гледаат само надалеку, одблиску очите не им гледаат добро потребен им е диоптер ама ни за тоа не се свесни мислат дека нема што да се види овде и сега и така го промашуваат очигледното и едноставното барајки ги комплексните и комплицираните нешта кои го исполнуваат нивното/те имагинарно/и его/а...
толку, доста беше, да не се правам и јас тука паметен ќе помислат дека сум глуп...:D ма шо сакаат нека помислат глуп сум и убо ми е...:icon_mrgr:
Еј ако смениш пол нема да бидеш геј веќе... стрејт ке бидеш:icon_lol:
 
2

~2A

Гостин
Те разбирам, ама не е се така едноставно. Затоа не напишав мегапост кога постирав првиот пат на темава, зошто треба да навлегувам во комплексики што дел луѓе ќе ги збуни, дел ќе ги испровоцира за караници.
--- надополнето: 18 септември 2012 во 23:25 ---


Ако он има поима што зборува јас пол ќе сменам. Јас лично не би се водел според филозофските гледишта на некој кој се чини дреме во спортски обложувалници. Али што знам, може одличен идол си нашол за себе. Далеку ќе стигнете и ти и он.
Сеуште се прашувам дали ќар има од кладилница или да земам мотика в раце, сеуште не сум сигурен во себе по кој пат да тргнам.
Глуп сум или паметен?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Дај не треси глупости. Индивидуа со висок степен на емоционална интелегенција е способна да ги КОНТРОЛИРА емоциите многу подобро од оние со понизок степен.. Друга работа што не си ја разбрал е дека СИТЕ луѓе имаат емоционална интелегенција, некој е со повисока ,некој со пониска. Не може човек да "нема" емоционална интелегенција, како што ти тврдиш во твојот пост. Баш тие што се самоубиваат и поинтензивно реагираат на поголеми настани се луѓе кои се емоционално незрели (односно со низок степен на емоционална интелегенција). Причина за тоа е намалената способност да се контролираат емоциите (поради емоционалната незрелост).

Јас поедноставно не знам да ти објаснам. Ако сакаш да правиме муабет само за да се караме, пиши ми порака па ќе се испцуеме додека да ти пројде.
Емотивна незрелост нема врска со тоа кој како реагира на некоја ситуација. Си ја утнал дефиницијата тука. Друго, истата таа емоционална незрелост, не е исто со недостаток на емоционална интелигенција. Она што очигледно не разбираш (или не сакаш да го разбереш), е дека има разлика меѓу контролирање на емотивно однесување и реакција, и контрола врз самите емоции (контрола не може да значи да ги исклучиш на нула емоциите во одредена ситуација/настан - се губи дефиницијата за емоционална интелигенција). Колку самоубиства има низ светот каде луѓето што ги познавале самоубиените особи тврделе дека не виделе никакви знаци на депресија или однесување кои би наговестило дека им се случува нешто од екстремно напната природа. Некој може да биде сведок како некој близок му умира, а да не изреагира во однесување премногу емоционално. И на крај таа особа и да се самоубие. ТОА НЕ ЗНАЧИ ДЕКА ОДВНАТРЕ ТОЈ ЧОВЕК НЕМА ЕМОЦИОНАЛНА БУРА, РАЗБЕРИ, ТАКВА КОНТРОЛА Е НЕВОЗМОЖНА.

Очигледно не правиш разлика меѓу емотивно доживување и емотивно реагирање/експресија. И јас не дојдов овде за да се карам, фала на поканата да продолжиме поинтимно да се караме, ама морам да одбијам.
--- надополнето: 18 септември 2012 во 23:54 ---
Сеуште се прашувам дали ќар има од кладилница или да земам мотика в раце, сеуште не сум сигурен во себе по кој пат да тргнам.
Глуп сум или паметен?
Неодлучен. Поопасен вид и од двата.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
333
Поени од реакции
217
Емотивна незрелост нема врска со тоа кој како реагира на некоја ситуација. Си ја утнал дефиницијата тука. Друго, истата таа емоционална незрелост, не е исто со недостаток на емоционална интелигенција. Она што очигледно не разбираш (или не сакаш да го разбереш), е дека има разлика меѓу контролирање на емотивно однесување и реакција, и контрола врз самите емоции (контрола не може да значи да ги исклучиш на нула емоциите во одредена ситуација/настан - се губи дефиницијата за емоционална интелигенција). Колку самоубиства има низ светот каде луѓето што ги познавале самоубиените особи тврделе дека не виделе никакви знаци на депресија или однесување кои би наговестило дека им се случува нешто од екстремно напната природа. Некој може да биде сведок како некој близок му умира, а да не изреагира во однесување премногу емоционално. И на крај таа особа и да се самоубие. ТОА НЕ ЗНАЧИ ДЕКА ОДВНАТРЕ ТОЈ ЧОВЕК НЕМА ЕМОЦИОНАЛНА БУРА, РАЗБЕРИ, ТАКВА КОНТРОЛА Е НЕВОЗМОЖНА.

Очигледно не правиш разлика меѓу емотивно доживување и емотивно реагирање/експресија. И јас не дојдов овде за да се карам, фала на поканата да продолжиме поинтимно да се караме, ама морам да одбијам.
--- надополнето: 18 септември 2012 во 23:54 ---


Неодлучен. Поопасен вид и од двата.
Една од доблестите кај емоционално зрелите лица (зрели во однос на својата возраст нели) е тоа што никој не може да направи да се чувствуваат лошо освен ако САМИТЕ не го дозволат тоа. Ова не го измислувам јас, туку е воспоставено од доктори на науки. Уствари ако си психички стабилна, емоционално зрела личност - ќе го знаеше и самиот. Гледам дека повеќе да објаснувам е излишно, па немам намера да продолжам.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Една од доблестите кај емоционално зрелите лица (зрели во однос на својата возраст нели) е тоа што никој не може да направи да се чувствуваат лошо освен ако САМИТЕ не го дозволат тоа. Ова не го измислувам јас, туку е воспоставено од доктори на науки. Уствари ако си психички стабилна, емоционално зрела личност - ќе го знаеше и самиот. Гледам дека повеќе да објаснувам е излишно, па немам намера да продолжам.
Тебе нека те остави жената, да ја изгубиш работата и куќата, па да видам дали ќе се однесуваш како мува да не те лази. И јас не ја измислувам реалноста, таква е каква е, и луѓето страдаат поради истото. И нема потреба да продолжуваш, кога основни разлики не препознаваш во концепти кои се секојдневни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom