Зошто интелигентните луѓе се понесреќни?

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Не те сметав за расист. Ова е изненадување :D
Не не не ............ не сум расист .............. само реално зборам најмногу интелигентни луѓе имало и има кај белата раса ........... па и кај жолтата ама во помал број !
Скоро сите научници и во минатото и во сегашноста се припадници на белата раса, до сега не сум чул некој црнец нешто да измислил, иновирал, докажал...
 
L

Luki Junior

Гостин
Не не не ............ не сум расист .............. само реално зборам најмногу интелигентни луѓе имало и има кај белата раса ........... па и кај жолтата ама во помал број !
Скоро сите научници и во минатото и во сегашноста се припадници на белата раса, до сега не сум чул некој црнец нешто да измислил, иновирал, докажал...
Тава е доста наивно и неизмерено од тебе, Доста плитко како за интелегентен човек, как шо љубиш да се претставуваш...
Кога са еманципирани црнците у модерното општество и општествено прифатеното образование?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Тава е доста наивно и неизмерено од тебе, Доста плитко како за интелегентен човек, как шо љубиш да се претставуваш...
Кога са еманципирани црнците у модерното општество и општествено прифатеното образование?
Каде тоа јас се самонареков интелигентен ............ ниту сум рекол дека сум интелигентен, ниту пак сакам другите да ме оценуваат каков сум !
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.496
Поени од реакции
2.407
Не не не ............ не сум расист .............. само реално зборам најмногу интелигентни луѓе имало и има кај белата раса ........... па и кај жолтата ама во помал број !
Скоро сите научници и во минатото и во сегашноста се припадници на белата раса, до сега не сум чул некој црнец нешто да измислил, иновирал, докажал...
Toa ти е исто и со припадниците на женскиот пол. Модерната цивилизација не била толку развиена во пределите каде што живееле луѓе од црната раса. Модерната цивилизација била развиена само во Европа и Северна Америка, па затоа сега може да се види дека научниците биле само од овие два континента. Во овој период толку права немале и жените, па затоа нема ни жени научници, уметници... Дури во XX век почнале да се појавуваат првите жени научници... Модерната цивилизација почнала да се развива и на другите континенти исто во XX век, така да тоа ти е одговорот на прашањето.;) И мислам интелигенцијата сте ја помешале со нешто друго.;)
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Да да смеј се звучи смешно, но вистинито ............... оди и ти живеј во ненормална/глупа средина па успеј со некого да се зближиш !
Не ме разбра ти изглеа.. Не викам дека звучи смешно тоа шо си го пишал, викам дека е тешка глупост.
Шо ти значи сеа тоа ненормална/глупа средина..? Дај ми пример?
 
L

Luki Junior

Гостин
Каде тоа јас се самонареков интелигентен ............ ниту сум рекол дека сум интелигентен, ниту пак сакам другите да ме оценуваат каков сум !
Целата тема е еден големо пумпајне на его... Кој пише тука, де јуре се пише неинтелегентен, а де факто длабоко у себе се смета за попаметен од просечното... (не бегам и јас од таа моја генерализација)... Тава си е самата форма на форумската дискусија...

Ако познаваш интелегентни човеци (как шо викаш), значи имаш некакво сознание и критериуми по кој ги оценуваш, значи ли оти си неинтелегентен или интелегентен? Разјасни за да знам како може неинтелегентен човек да заклуче кој човек има бумбари у тиквата, а кој човек нема.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Не не не ............ не сум расист .............. само реално зборам најмногу интелигентни луѓе имало и има кај белата раса ........... па и кај жолтата ама во помал број !
Скоро сите научници и во минатото и во сегашноста се припадници на белата раса, до сега не сум чул некој црнец нешто да измислил, иновирал, докажал...
Тоа не се должи на нивната интелигенција, туку ред други околности, кои ако ги објаснувам, ќе залетаме ептен оф топик со темата. За тие ставови околу "расите" и интелигенцијата, за жал не се точни, и тие што тврдеа така испадна дека истражувањата не им биле во ред.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
333
Поени од реакции
217
Затоа што голем удел има и емоционалната интелегенција. Многу луѓе се емоционално незрели па нормално е да се несреќни. Емоционално созреана личност со висок степен на интелегенција е комбинација за среќа.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Затоа што голем удел има и емоционалната интелегенција. Многу луѓе се емоционално незрели па нормално е да се несреќни. Емоционално созреана личност со висок степен на интелегенција е комбинација за среќа.
Како не. Емоционалната интелигенција може само да ги влоши работите кога се работи за ова што го дискутираме.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Toa ти е исто и со припадниците на женскиот пол. Модерната цивилизација не била толку развиена во пределите каде што живееле луѓе од црната раса. Модерната цивилизација била развиена само во Европа и Северна Америка, па затоа сега може да се види дека научниците биле само од овие два континента. Во овој период толку права немале и жените, па затоа нема ни жени научници, уметници... Дури во XX век почнале да се појавуваат првите жени научници... Модерната цивилизација почнала да се развива и на другите континенти исто во XX век, така да тоа ти е одговорот на прашањето.;) И мислам интелигенцијата сте ја помешале со нешто друго.;)
Ај да ги баталиме расите :D
Види вака не постојат двајца луѓе на планетава кои размислуваат подеднакво ............ дури и помеѓу самите интелигентни луѓе постојат разлики од еден до друг !
Неможе сите до еден исто да мислат и исти сфаќања и идеи да имаат ............. моето мото е почитувај го туѓото мислење, но никогаш не отстапувај, не го погазувај и не дозволувај да ти биде погазувано од другите твоето мислење !
Интелигенцијата не е 100% наследна, туку најмногу зависи од тоа во каква средина расте, учи, живее... детето(без разлика дали е машко/женско), не е исто дете што е растено во нормални услови да се споредува со дете што е растено во суб-нормални услови !
На пр. дете од нормална, културна, богата средина порастено со нинтендо, компјутер, со нормално образование и.т.н. да се споредува со дете кое е растено во некоја посиромашна средина, без образование и во суб-стандардни услови !
Поентата ми е во тоа што не дека меѓу нашиов народ нема интелигентни луѓе, проблемот е во тоа што луѓето не сакаат да размислуваат со сопствена глава, полесно им е да го прифатат мислењето од околината отколку сами да си го кажат своето мислење !
Помладиве генерации пак наместо да бидат поинтелигентни од повозрасните, тие делуваат крајно дебилно(зборам за денешниве тинејџери, не за сите секако, не генерализирам, но мнозинството се токму такви) .............. кажи ми која интелигенција ја имаат денешниве тинејџери: јадење, пиење, спиење, шетање, тепање и.т.н. само разгалени дечишта и ништо повеќе !
 
L

Luki Junior

Гостин
bookfan
За европејците нашата цивилизација е најмодерна. За Африканците ниината цивилизација е најразвиена.. Е сега, Европа се концентрирала на технологии за убивајне и поробувајне... Там биле супериорни... Дефинитивно...

Не заборавај денеска шо ги пљукаме Арапите за фундаменталисти, заостанани, радикали, се најзаслужни за одржувајне на античката филозофија шо ја знааме сите денеска...

Со самото ставајне дека сега живееме модерно, паметно, интилигентно, и не ти знам шо и сме напреднани.. .Сето тава са чисти глупости... И денеска ги има истите абдали как шо ги е имало пред илјадници години.. Имало е и интелегентен свет... Исто како и денеска...

Голема работа е да разбереш оти работите у живото не одат, оште поголема работа е да биде човек попрагматичен и да се насоче накај работите шо може да ги смене, и да не се замара за работите шо не зависат од него.. Тава замарајне му одзима ногу енергија, време, и го уназадува, унесреќува и дефокусира...

Донекаде проблемо го создава и денешното “модерно“ образование... Праа те свесен за еден куп работи, а те научува на ного малко шо ти било полезно да се усовршеш у живото и да прааш нешто шо те ќефе...
 
Член од
16 април 2012
Мислења
333
Поени од реакции
217
Како не. Емоционалната интелигенција може само да ги влоши работите кога се работи за ова што го дискутираме.
Како може препознавање и контролирање на емоции на високо ниво да ги влошува работите при потрага по среќа? Направи муабет со психолог или стручно лице од таа сфера па дојди треси глупости пак. Сериозно, пишуваш колку да се напише нешто без напор да размислиш или што е проблемот?
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.496
Поени од реакции
2.407
Прво, незнам дали сте ме разбрале правилно. Јас знам дека образованието ги кочи луѓето, бар според мене, мислам, да се направи пософистициран начин на образование. Модерната цивилизација, мислам дека знаете на што мислев. Модерната цивилизација може да е дискутабилно прашање, ама ај да не навлегуваме. Модерна цивилизација, мислев, нели на Европската цивилизација. Инаку, да Ератостен и ред други научници, потоа за придонесот за човештвото и од другите континенти, знам, и не ми беше тоа зборот;). PIRATIC и јас сум тинејџер, може ќе се зачудиш. И знам како размислуваат луѓето на моја возраст денеска:D .
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Не ме разбра ти изглеа.. Не викам дека звучи смешно тоа шо си го пишал, викам дека е тешка глупост.
Шо ти значи сеа тоа ненормална/глупа средина..? Дај ми пример?
Види млада дамо лесно е да живееш во нормална и културна средина, но оди живеј во средина која е обратна од првоопишанава па после кажувај што било глупо, а што не !
Колку и човек да е вреден, амбициозен, интелигентен и паметен ако средината околу него е поинаква автоматски и он ќе потоне .......... сфати го ова како добронамерен совет кој може ќе ти притреба во животот !
--- надополнето: 18 септември 2012 во 22:11 ---
Прво, незнам дали сте ме разбрале правилно. Јас знам дека образованието ги кочи луѓето, бар според мене, мислам, да се направи пософистициран начин на образование. Модерната цивилизација, мислам дека знаете на што мислев. Модерната цивилизација може да е дискутабилно прашање, ама ај да не навлегуваме. Модерна цивилизација, мислев, нели на Европската цивилизација. Инаку, да Ератостен и ред други научници, потоа за придонесот за човештвото и од другите континенти, знам, и не ми беше тоа зборот;). PIRATIC и јас сум тинејџер, може ќе се зачудиш. И знам како размислуваат луѓето на моја возраст денеска:D .
ОК има и паметни деца на ваша возраст ама во колкав % сте .............. 1%, 2%, 3% ................... 90+% од денешниве тинејџери се според мене дебили без никакви работни навики и без никаква грижа кон ништо ............ одат во школо ради-реда колку за да завршат основно, па средно, потоа одат на факс за да си купат дипломче и после(ако имаат вујко владика) ќе се бутнат во некоја појака фирма или појака институција и цел живот ќе си останат разгалени и неспособни за ништо .................. е*ати интелигенцијата на таквите ! :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom