Зошто интелигентните луѓе се понесреќни?

П

Пепси_

Гостин
Не се слагам со насловот на темава и треба да се смени... наместо интелигентните луѓе треба да стои: интелектуалните луѓе се понесреќни... има разлика и тоа огромна ама за тие што разбираат, а изгледа тој што ја пишувал темава утнал малку... прво дефинирајте што претставува за вас интелигнција, а што интелект па после пишувајте мудрости и бисери...:P Ок....ок (y)
Интелектот се создава со учење и тн. а интелигенцијата е вродено според мене нешто што или го имаш или не нај просто кажано. :)

Среќата кај интелегентните луѓе е најреткото нешто што го знам - Ернест Хемигвеј
 
Член од
22 септември 2012
Мислења
61
Поени од реакции
20
ин
Интелектот се создава со учење и тн. а интелигенцијата е вродено според мене нешто што или го имаш или не нај просто кажано. :)


Среќата кај интелегентните луѓе е најреткото нешто што го знам - Ернест Хемигвеј
интелектуалните луѓе често заради општството знаат погрешно да гисватат работите и да се оддалечат од патот кон бога и со тоа во нивното срце да створат големи празнини.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Интелектот се создава со учење и тн. а интелигенцијата е вродено според мене нешто што или го имаш или не нај просто кажано. :)


Среќата кај интелегентните луѓе е најреткото нешто што го знам - Ернест Хемигвеј
Пред да кажеше дека е вродено и дека или го имаш или не, дај кажи што подразбираш под интелигенција...?
А болдот е тотална утка... безразлика што тоа го рекол Хемингвеј... можам да кажам дека 90%(и повеќе али ај да не речеш дека претерувам) од луѓето живеат во повеќе или помалку мизерија... значи ли тоа дека сите се интелигентни...? Баш спротивното е според мене... среќата кај интелигентните луѓе е она нешто што ги прави интелигентни т.е. е знак дека се доволно интелигентини да не го земаат живото здраво за готово и да не го сваќаат премногу сериозно и плус интелигентните луѓе се карактеристични по смислата за хумор и својата несериозност кон проблемите(оти само така можеш да се дистанцираш од нив и да не ги гледаш повеќе како проблеми туку како предизвици кои и не се така страшни и се еден плус за растот на твојата интелигенција...) :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Xak
Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
671
RocknRolaa

Секој има различно мислење.
Примеров малце е детски ама ајде...
Еве на школо пример подобрите ученици ги сметам за поинтелигентни отколку за глупите,па еве иде час за испрашување,а пред тој ден ученициве со подобри оценки цело време се нервира дали ова ќе биди дали она. Значи сепак не е целосно опуштен да не речам среќен.Додека пак кај оние што редат единица до единица,та му пишале единица,та не сеедно му е пак го има истиот израз што го имал претходно.
Значи не ја "тупи" премногу...
Не се согласувам баш. Имав еден школски другар, дечкото беше откачен до даска. Бегаше од часови, бандери во дневник, воопшто не се замараше со школо. Ама математика беше најдобар, значи дечкото нити рака креваше нешто да се докажува и буквално сеедно му беше дали има кец или петка. А кога и да го испрашуваа на табла секогаш знаеше. Професорката се чудеше и многу пати бараше од него на табла да ја напише задачата да и објасни како дошол до точниот одговор. Пошто дечково нити учеше нити интерес покажуваше.

Додека оние со солидни оценки да речеме со 4ки и 5ки, се замараа го тупеа, за да сфатат една проста формула, да се покажат пред професорката, или во најлош случај да не идат на полагање.

Мислам дека интелигентните се понесреќни од причина што не им одговараат правилата и им пркосат на истите што ги налага општеството. Нема норми, нема притисок... само слобода и креативност без граници.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.541
Поени од реакции
82.110
Среќни, несреќни... нема што да претпоставуваме, еве нека се јави некој интелигентен и сам нека си каже.
 
Член од
24 мај 2013
Мислења
138
Поени од реакции
207
Бидејќи се грижат за се и сешто, сите работи ги премислуваат по сто пати, можеби не сакаат било што и тежнеат кон нешто подобро, а често тоа не се случува и на кај многу често и налепуваат и не им се остваруваат целите и идеалите на кои се научени, бидејќи не сите размислуваат ко нив, се разочаруваат од многу работи и луѓе и според тоа и несреќни. А и кога сакаат да сменат нешто, не секогаш им успева, бидејќи не мислат сите ко нив и пак -> не се среќни со тоа. Сакаат се да е во ред и да е правилно. А и општеството некако нив сака да ги потисни, па немаат голем избор.И да сакаат нешто да направат ко што треба, не можат поради условите во кои живеат. Барем така јас сметам.

Патем, за учениците погоре, ако некој нешто научил и го знае и не му е набубано напамет, нема да се треси дали ќе го станат или не. Интелигентните го учат тоа без многу проблеми бидејќи ги сфаќаат работите (ете како него што му одело математика) а не ги учат напамет и со сила. Не е поради тоа што не се опуштени. Тие да, не се опуштени, ама не поради страв, туку како што кажаа, поради тоа што не се во услови во какви што би сакале да се, без правила.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2014
Мислења
81
Поени од реакции
46
Затоа што ова општество е конструирано по калап на максикум просечна маса која верува дека интелигенцијата се мери со бројка.Само интелигентните луѓе зад општествената сцена во можност се да бидат среќни
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.853
Поени од реакции
25.015
Интелектот се создава со учење и тн. а интелигенцијата е вродено според мене нешто што или го имаш или не нај просто кажано. :)

Среќата кај интелегентните луѓе е најреткото нешто што го знам - Ернест Хемигвеј
... Ти делуваш како среќен дечко.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.519
Поени од реакции
30.874
,,,mha tuka nekako mi deluva deka ,koga sme veke kaj procentite,,,pogolemiot del od forumskite % se srekni,,:свиркам:
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.657
Поени од реакции
6.171
Интелектот се создава со учење и тн. а интелигенцијата е вродено според мене нешто што или го имаш или не нај просто кажано. :)

Среќата кај интелегентните луѓе е најреткото нешто што го знам - Ернест Хемигвеј
Интелигенцијата не е ништо поише до способноста за брзо учење и процесирање информации. Ако не ја искористиш пак ќе си останеш глуп ко даска. И обратно и да ја немаш со макотрпна работа моеш пак многу да оствариш.

А тоа зошто се понесреќни затоа што подобро го перцепираат светот и луѓето.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.519
Поени од реакции
30.874
,,tipichen primer za inteligencija,,


Samurai Jack Penspinner
Член од:
15 април 2012
Мислења:
3.061
Допаѓања:
5.949

4 8 15 16 23 42
Кљик
Samurai Jack, пред 14 минути Пријави
#3 Не ми се допаѓа + Цитат Одговори
На тебе и на Saladin ви се допаѓа ова.

http://forum.kajgana.com/threads/од1000-до-1-со-слики.75485/#post-6916197

procentot se zgolemuva,,,

Prince Psychedelic Trance
Член од:
22 јуни 2007
Мислења:
202
Допаѓања:
306
Ново
Брат , сакам да пробам од срањето шо го користиш , те молам пушти наваму ! :vozbud:
"Dance is active meditation. When we dance, we go beyond thought, beyond mind and beyond our individuality to become one in the divine ecstasy of the union with the cosmic spirit. This is the essence of the trance dance experience." - Goa Gill
Prince, пред 3 минути Пријави
#4 Ми се допаѓа + Цитат Одговори
:D
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
А ако некој е среќен кога е пијан а несреќен кога е трезен, што значи тоа? o_O
 

Kajgana Shop

На врв Bottom