Зошто интелигентните луѓе се понесреќни?

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Среќен сум а и мислам дека сум интелегентен, а професорката ми вика како гугл сум бил :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:. Таа потврда доаѓа од немоќ да ме замолчи :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:.

Интелегентен сум и среќен сум.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.618
Поени од реакции
31.826
Претпоставував шо че прочитам наназад, сите се среќни, сите се интелигентни и то е то. Нема шо да се дискутира.
Многу му ја тупат , анализираат работи кои не мора да бидат анализирани но ете се, и идат се повеќе и повеќе до разочарување завлегувајќи подлабоко во работите .Сето тоа шири негативна енергија која може да има одраз врз среќата.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.014
Поени од реакции
3.759
Ајде после овие дискусии да отвориме тема кој се чувствува срекен?! Дали ке има некој кој што ке каже дека е срекен? или дека е ,,многу, многу, многу срекен,,? :ROFLMAO:
 
D

Daedalus

Гостин
Интелигенцијата не е поврзана со среќата. Повеќе е поврзан социо-економскиот статус, љубовниот живот и можноста за задоволување на личните потреби. Кај некои луѓе кои се хронично тажни, тоа е како резултат на намалено ниво на серотонин...Некои мислат дека се тажни затоа што не се разбрани од останатите(мн. од нив мислат дека се и попаметни како што и секој човек сака да биде), и обично овој мит потекнува од нив(ова не се однесува на тој/таа што ја направил/а темата). Не верувам дека гладните деца во Етиопија се тажни затоа што се паметни исто како што не верувам дека Хабард бил среќен затоа што бил глупав.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.369
Поени од реакции
4.898
Оти мислат дека се интелигентни, а всушност се тапа.
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.363
Поени од реакции
1.831
ponesrekni se bidejki ucele vlozuvale vo sebe i na kraj sfakaat deka toj trud sto go vlozile vo sebe ne im se isplaka i bidejki se pointlegentni poveke se stremat vo zivotot da postignat poveke
a dodeka na glupaviot daj mu samo malku od nesto i ke bide zadovolen za cel zivot i cel zivot ke te slusa

2 e mnogu tipicno za nasiov narod;)
 
2

~2A

Гостин
Интелигентните луѓе премногу ја "тупат" т.е. не влегуваат премногу во ризик: Ами ако ова,ами ако она.... и сл..
Се си земаат при срце и премногу се амбициозни никогаш ништо не им е доволно т.е. гладни се за повеќе,повеќе и повеќе.Самиот страв од ризикот што може да им наштети не се обидуваат да сторат нешто,односно се плашата патат од комплекс зошто е вака,зошто е онака,што ако направев вака или онака?

Додека пак кај глупите не му ја мислат многу или ќе го биди или нема да го биди.
Арно стари рекле,кај будалите е среќата.:icon_mrgr:
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Интелигентните луѓе премногу ја "тупат" т.е. не влегуваат премногу во ризик: Ами ако ова,ами ако она.... и сл..
Се си земаат при срце и премногу се амбициозни никогаш ништо не им е доволно т.е. гладни се за повеќе,повеќе и повеќе.Самиот страв од ризикот што може да им наштети не се обидуваат да сторат нешто,односно се плашата патат од комплекс зошто е вака,зошто е онака,што ако направев вака или онака?

Додека пак кај глупите не му ја мислат многу или ќе го биди или нема да го биди.
Арно стари рекле,кај будалите е среќата.:icon_mrgr:
Понеточен пост галиба, одамна немам прочитано на форумов.
Значи логикава: Интелигнетните луѓе се преамбициозни, ама не влегуваат во ризик иако никогаш ништо не им е доста и патат од комплекс.:pos:

Да не си смешал ти поим со материјалисти или некоја друга таква појава?
 
2

~2A

Гостин
Понеточен пост галиба, одамна немам прочитано на форумов.
Значи логикава: Интелигнетните луѓе се преамбициозни, ама не влегуваат во ризик иако никогаш ништо не им е доста и патат од комплекс.:pos:

Да не си смешал ти поим со материјалисти или некоја друга таква појава?
Можеби погрешно си сфатил/а.
Интелигентните луѓе целат на повисок дострел, но премногу ја тупат плашејќи се од ризикот кој што може да има негативен одраз,заразлика од тоа што очекуваат.
Секогаш си се прашуваат што ако се обидев,што ќе беше,а што ако беше вака... и сл. ?
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
Има некој на форумов кој длабоко во себе мисли дека навистина не е паметен? o_O
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Можеби погрешно си сфатил/а.
Интелигентните луѓе целат на повисок дострел, но премногу ја тупат плашејќи се од ризикот кој што може да има негативен одраз,заразлика од тоа што очекуваат.
Секогаш си се прашуваат што ако се обидев,што ќе беше,а што ако беше вака... и сл. ?
Не одлично те разбрав. Имаш комплетно нелогично расудување за интелегентните луѓе. Немој ова да го сфатиш како навреда, треба да бидеш таков за да разбереш како е. Ова ми се мене елементарни непознавања на човековата природа.

Има некој на форумов кој длабоко во себе мисли дека навистина не е паметен? o_O
Не мора длабоко во себе. Не е црно и бело иако темата е така поставена, макар што и ние сме виновни што така гледаме на прашањево. Имаш три нивоа. Интелегентни луѓе (тука ги сметам генијалците и врвно креативни луѓе од различни сфери), просечни (не мора да објаснувам, овде се ставам и себеси) и глупави (е ова е категорија која е најтешка да се утврди, оти глупавиот нема никогаш да разбере дека е глупав).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom