Зошто бегаат големите брендови од Македонија?

Mr.Bear

"The prince of darkness is a gentleman!"
Член од
14 декември 2010
Мислења
128
Поени од реакции
118
Прво да се извинам доколку сум го утнал местото за темата. Слушнав дека МекДоналдс и Орифлејм, кои се доста звучни имиња во светот и кај нас буквално си одат од Македонија. Незнам дали е точно, но доколку е ја знае ли некој причината за ова? Јасно ми е дека економијата е каша но неможам да се убедам дека еден МекДоналдс не правеше промет кога секогаш беше преполн, а локалите ги имаше стационирано насекаде. Што предвидува ова, доколку е вистина?
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.920
Поени од реакции
1.427
Прво да се извинам доколку сум го утнал местото за темата. Слушнав дека МекДоналдс и Орифлејм, кои се доста звучни имиња во светот и кај нас буквално си одат од Македонија. Незнам дали е точно, но доколку е ја знае ли некој причината за ова? Јасно ми е дека економијата е каша но неможам да се убедам дека еден МекДоналдс не правеше промет кога секогаш беше преполн, а локалите ги имаше стационирано насекаде. Што предвидува ова, доколку е вистина?
Мислам дека има уште светски имиња на значајни точки во Македонија: EQT, Vodafone, T-Home, Lukoil, EVN и други.
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.920
Поени од реакции
826
Не е сеуште сигурно дека си отишле...иако ни двата бренда скоро ништо не ми значат сепак на некој многу му значат...жениве кај нас се изнакупуваа прозидоводи од орифлејм бидејќи орифлејм има мрежа од дистрибутерки кои ги презентираа и продаваа нивните производи за одреден процент...можеби не е некоја голема пара но сепак може да се вади колку за искачање петок/сабота...
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.488
Поени од реакции
20.482
adidas на времето камчев носеше шкарт роба од турска и ја продаваше како оргинал па за тоа дознаа и забранија увоз на брендот во македонија .
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Ех за Мекдоналдс и јас би се радувал да ги шутнат засекогаш и онака цените им беа до таван , а услугата крш. За Орифлејм , хмм ... Авон им е тука на жените :D
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Богами, треба да бегаат, бидејќи ретко кој има лиценца (т.е право од централата) и се придржува до условите. Има луѓе што продаваат мебел од некој странски производител најчесто српски, а прави мебел од својот подрум и го продава во продавницата на брендот без никакви декларации и слично.
И кога ќе дознаат во централата од некој оштетена странка, само му ја одземаат лиценцата.
Уствари они не бегаат, ние сами ги бркаме
 

Mr.Bear

"The prince of darkness is a gentleman!"
Член од
14 декември 2010
Мислења
128
Поени од реакции
118
за наше добро:icon_lol:
Лол'д :icon_lol:
Не е сеуште сигурно дека си отишле...иако ни двата бренда скоро ништо не ми значат сепак на некој многу му значат...жениве кај нас се изнакупуваа прозидоводи од орифлејм бидејќи орифлејм има мрежа од дистрибутерки кои ги презентираа и продаваа нивните производи за одреден процент...можеби не е некоја голема пара но сепак може да се вади колку за искачање петок/сабота...
Да, и мене не ми значат ни едното ни другото, ништо не ми мења иако за некои може да биде удар во препони. Ќе преживеат. Ме интересираше зошто, бидејќи никако неможам да си објаснам. Предвиделе нешто ли?
adidas на времето камчев носеше шкарт роба од турска и ја продаваше како оргинал па за тоа дознаа и забранија увоз на брендот во македонија .
Не сум знаел :) Ама не верувам дека од слични причини бегаат и овие два бренда од различни гранки, а во исто време. Секако дека мора да има друга причина од економски прилики/неприлики, ова се јаки имиња што си правеа промет и што секогаш правеле промет. Не е до парите.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.367
Поени од реакции
7.453
И Орифлејм и Мекдоналдс продаваат ѓубре производи, не знам зошто толку носталгија по овие "брендови"
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
за наше добро:icon_lol:
Шо ќе ти е Мекдоналдс јади кај Чичко Стоилко или во Седмица (упс) .
--- надополнето: 24 мај 2013 во 13:18 ---
И Орифлејм и Мекдоналдс продаваат ѓубре производи, не знам зошто толку носталгија по овие "брендови"
За овие двра бренда ама ич не треба да му е криво на чоек шо си бегаат.
Ама дека се останато не заобиколва како да сме маларични овде треба да се подзамисли чоек.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.173
Поени од реакции
25.779
Затоа што сме премал пазар. Нивните стандарди, кои не смеат да ги обараат драстично затоа што тогаш си го минираат брендот се неисплатливо прескапи да се оддржуваат на мал пазар како македонскиот. Единствен начин бренд да дојде во Македонија е владата да му гарантира монополска позиција или Македонија да ја гледа како центар преку кои ќе ги опслужува и Албанија и Косово.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Јас не ве сфаќам што толку се радувате ако си отишла некоја компанија од Македонија. Ако не ви се свиѓа - не одите, никој не ве тера со сила.
А со самото одење на компаниите, може да повлече и други компании да си одат, или да не доаѓаат други потенцијални. А на нивно место ќе дојдат наши компании, кои би пробале да направат монопол, со помош на локалните и централните власти, бидејќи ќе им се може.

Факт е дека Мекдоналс не се квалитетни, ама зашто да ги нема? Ние сме попаметни од другите земји, заедно со Северна Кореја и Иран? Смешно е тоа. Ако сакаат луѓето тоа да јадат, нека јадат.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.985
Поени од реакции
10.660
ко прво Орифлејм само кај нас некои го ценат а у други земји нивните производи се продаваат ко обична ствар, не така јак бренд. Му доаѓа исто ко да си купил некој парфем од 300ден во нашиве маркети.
А МекДонладс мислам не бегааат ради тоа што немаат профит, сум влегол пар пати и секад било полно па и као сум поминувал исто така било, а од тоа што го продаваат прават 300 посто ќар, така да екоја друга е причината што они затворија :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom