Зошто атеистите се толку опседнати со Бог и религијата?

Член од
6 јануари 2009
Мислења
103
Поени од реакции
43
Ok, ajde toa neka ostane neobjasneto....shto vo sluchajov ne odi vo prilog na religijata neli....

Daj da se vratime na temata so smrtta:

1. Zoshto e tolku vazhno dali kje umreme ili ne? Neli e povazhno toa shto kje go ostavime zad nas?

2. Ako si navlegol vo religijata samo zaradi toa shto te ubeduva deka nema da umresh, ne ti treba toj bog, toa mozhe sekoj od nas da ti go kazhuva, pod uslov da ne se somnevash vo tie zborovi, isto kako shto ne se somnevash vo bozhjite zborovi. Eve ja kje ti kazham.......ne se sekiraj, nema da umresh, koga teloto kje ti se raspadne, ti kje otidesh na edno mesto (ne e rajot) kade shto kje ti bide mnogu ubavo i kje jadesh od tvoeto omileno jadenje, kje piesh od tvoeto omileno pienje.....mestoto se naogja nekade na okolu 15 iljadi svetlosni godini desno od Jupiter, nema ime, ne e otkrieno
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ok, ajde toa neka ostane neobjasneto....shto vo sluchajov ne odi vo prilog na religijata neli....

Daj da se vratime na temata so smrtta:

1. Zoshto e tolku vazhno dali kje umreme ili ne? Neli e povazhno toa shto kje go ostavime zad nas?

2. Ako si navlegol vo religijata samo zaradi toa shto te ubeduva deka nema da umresh, ne ti treba toj bog, toa mozhe sekoj od nas da ti go kazhuva, pod uslov da ne se somnevash vo tie zborovi, isto kako shto ne se somnevash vo bozhjite zborovi. Eve ja kje ti kazham.......ne se sekiraj, nema da umresh, koga teloto kje ti se raspadne, ti kje otidesh na edno mesto (ne e rajot) kade shto kje ti bide mnogu ubavo i kje jadesh od tvoeto omileno jadenje, kje piesh od tvoeto omileno pienje.....mestoto se naogja nekade na okolu 15 iljadi svetlosni godini desno od Jupiter, nema ime, ne e otkrieno
Има девици или нема?

:pipi:
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Јас немам ама баш никаков страв од смртта.
Тоа незначи дека си ја победил смртта.


Имам страв од насилна и болна смрт, но тоа е страв од болката, а не од смртта сама по себе.

Јас мислам дека ти имаш проблем. Ти советувам да го читаш Бушидо кодексот на самураите, или Хајдегер од времето на Време и Битие.
Фала респектирам, и Бушидо и Хајдегер посебно со неговата метафизика.
Не постои подобар начин да се справиш со смртта, освен секој ден да умираш.
Еве нешто и во христијански дух:

 
W

Werther

Гостин
Ok, ajde toa neka ostane neobjasneto....shto vo sluchajov ne odi vo prilog na religijata neli....

Daj da se vratime na temata so smrtta:

1. Zoshto e tolku vazhno dali kje umreme ili ne? Neli e povazhno toa shto kje go ostavime zad nas?

2. Ako si navlegol vo religijata samo zaradi toa shto te ubeduva deka nema da umresh, ne ti treba toj bog, toa mozhe sekoj od nas da ti go kazhuva, pod uslov da ne se somnevash vo tie zborovi, isto kako shto ne se somnevash vo bozhjite zborovi. Eve ja kje ti kazham.......ne se sekiraj, nema da umresh, koga teloto kje ti se raspadne, ti kje otidesh na edno mesto (ne e rajot) kade shto kje ti bide mnogu ubavo i kje jadesh od tvoeto omileno jadenje, kje piesh od tvoeto omileno pienje.....mestoto se naogja nekade na okolu 15 iljadi svetlosni godini desno od Jupiter, nema ime, ne e otkrieno
А Lucky Strike има препекав за нив во Скопјево клето ги нема...
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Ok, ajde toa neka ostane neobjasneto....shto vo sluchajov ne odi vo prilog na religijata neli....

Daj da se vratime na temata so smrtta:

1. Zoshto e tolku vazhno dali kje umreme ili ne? Neli e povazhno toa shto kje go ostavime zad nas?

2. Ako si navlegol vo religijata samo zaradi toa shto te ubeduva deka nema da umresh, ne ti treba toj bog, toa mozhe sekoj od nas da ti go kazhuva, pod uslov da ne se somnevash vo tie zborovi, isto kako shto ne se somnevash vo bozhjite zborovi. Eve ja kje ti kazham.......ne se sekiraj, nema da umresh, koga teloto kje ti se raspadne, ti kje otidesh na edno mesto (ne e rajot) kade shto kje ti bide mnogu ubavo i kje jadesh od tvoeto omileno jadenje, kje piesh od tvoeto omileno pienje.....mestoto se naogja nekade na okolu 15 iljadi svetlosni godini desno od Jupiter, nema ime, ne e otkrieno
Докажи!:pos:
Море оди читај.:notworthy:
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Затоа реков малку испитување... не само тантара пантара и верување. :)
Да, малку испитување, малку хепта, малку пантара..., и нема страв, слободно умри!(n)
П.С. Оваа беше (рекламава) бесплатна, у сандуче ти пратив трансакциона за наредните.:D
--- надополнето: 2 ноември 2012 во 20:33 ---
Ijaaaa, na biblijata ne i barash dokaz, na tvojot bog ne mu barash dokaz, na mene mi barash :) nemoj sea licemer da bidesh :)
Де бе, малце иронија, не се вреѓај.:)
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
194
Поени од реакции
108
Ijaaaa, na biblijata ne i barash dokaz, na tvojot bog ne mu barash dokaz, na mene mi barash :) nemoj sea licemer da bidesh :)
Ех сеа и ти претеруваш. Библијата нема што да се докажува. Таа бог ја напишал. А во библијата убаво пишува дека тој постои. Ти ко ќе напишеш Кхазарија ќе ти верува.:D
 
W

Werther

Гостин
Ех сеа и ти претеруваш. Библијата нема што да се докажува. Таа бог ја напишал. А во библијата убаво пишува дека тој постои. Ти ко ќе напишеш Кхазарија ќе ти верува.:D
Не ја напишал бог мајсторе...:)Тој работал на мистериозни начини.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
194
Поени од реакции
108
Тоа незначи дека си ја победил смртта.



Фала респектирам, и Бушидо и Хајдегер посебно со неговата метафизика.

Еве нешто и во христијански дух:

Со Сликичкава гледам ти ќе ја победиш смртта. :pos:

Толку ли не ти текнува една работа. Или сите ќе ја “победат“ или никој. Независно дали постои (ма кој и да е) богот или не.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
194
Поени од реакции
108
Не ја напишал бог мајсторе...:)Тој работал на мистериозни начини.
Ех сеа зезаш и ти. Како не ја напишал. Имаш прв, па втор, па се така до седми... на сите се потврдило дека бог ја има пишано библијата. И то путем гласање се договориле дека е тачно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom