Зошто атеистите се толку опседнати со Бог и религијата?

Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Интелектуалноста е твојот единствен идентитет на кој се потпираш, типично за атеистите, за жал парадоксално ограничување на човечкиот капацитет, од чија немоќ извира оваа карактеристична лутина, бес, омраза...
Интелектуалноста, разумот, науката, е она што тебе во моментов ти овозможува да труеш со ирационални глупости. Само, на кој да му текне.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Треба да испитува човекот, мери, премерува и да дејствува мааалку подобро.
Браво! Со ова го надмина христијанството(па шо прави цело време човекот откако постои?) и со ова го реши проблемот на смртта?:unsure:
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
103
Поени од реакции
43
Браво! Со ова го надмина христијанството(па шо прави цело време човекот откако постои?) и со ова го реши проблемот на смртта?:unsure:
Hristijanstvoto nikogash ne ja preispitala sopstvenata vera i religija, nikogash ne ja merela i premeruvala, tuku naprotiv slepo veruva vo toa......

Povtorno temata so smrta.......toa li e celata poenta na religijata? da gi ubedi lugjeto deka nema da umrat? Pa ako e za toa tolku onda eve i ja mozham da ti kazham deka nema da umresh, ne ti treba nikakov bog.....aj veruvaj vo mene namesto vo toa vo koe shto veruvash.....i jas mozham da ti kazhuvam deka se kje ti bide super i deka kje zhiveesh vechno i site tie raboti.....samo pod uslov nikogash da ne se somnevash vo mene i da ne gi doveduvash vo prashanje moite zborovi ..... mozhe taka?

A za vozvrat ja kje baram pari (kako shto bara crkvata)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Браво! Со ова го надмина христијанството(па шо прави цело време човекот откако постои?) и со ова го реши проблемот на смртта?:unsure:
По колку си досаден со фамозниот проблем на смртта.

:vozbud:

Слушај, замисли науката да најде лек за смртта, да не направи бесмртни на земјата. Ќе признаеш дека труеш со ирационални глупости?

Сериозно те прашувам.

Еве ти еден стих, од еден заборавен поет.



Во ладните води на Лета
Ќе се сеќаваме
Дека Земјата во нашите очи
Вредеше колку илјада раеви...
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
A kako kje ja dokazhesh vistinata? I kako kje dokazhesh deka tokmu toa e vistina, a ne toa shto go pishuva vo kuranot ili vo torata ili vo nekoja treta kniga?

Ili eve knigata na strana, kako kje dokazhesh deka crkvata e zhiviot dokaz, a ne dzhamijata ili sinagogata ili budistichkiot hram itn.. ?

I ova moram isto da te prasham malce na strana od muabetot ama epten mi bode ochi. Gledam tamu kako potpis ti stoi: "Само она што е соединето со Бога, е спасено! - Св. Григориј Богослов"

Pa chisto me interesira.....od shto e spaseno toa shto e soedineto so boga?
Ми звучиш наивно тролски, но за другите сепак е тролски, препрочитај ме низ форумов, нема проблем ќе праиме муабет, но вака, греота е за другите кои чувствувам веќе дека разбираат...;)
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
По колку си досаден со фамозниот проблем на смртта.

:vozbud:

Слушај, замисли науката да најде лек за смртта, да не направи бесмртни на земјата. Ќе признаеш дека труеш со ирационални глупости?

Сериозно те прашувам.

Еве ти еден стих, од еден заборавен поет.



Во ладните води на Лета
Ќе се сеќаваме
Дека Земјата во нашите очи
Вредеше колку илјада раеви...
Најсериозно ДА!
И колку ќе се радував јас да бев досадниот, фамозниот..., но пустата премногу е реална.:(
--- надополнето: 2 ноември 2012 во 19:52 ---
Zoshto ne mi odgovori na niedno prashanje?
Па имај милост за другите, толку барем е јасно.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Најсериозно ДА!
И колку ќе се радував јас да бев досадниот, фамозниот..., но пустата премногу е реална.:(
Убаво ти вели Хептаграм, твојот Бог не е Исус, туку стравот од смртта...

:(
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
[quote="Ставрогин, post: 5423619, member: 47820"]Интелектуалноста, разумот, науката, е она што тебе во моментов ти овозможува да труеш со ирационални глупости. Само, на кој да му текне.[/quote]
Добра забелешка ВО МОМЕНТОВ (тоа е тоа ограничување, фрагментарност...)(y)
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
231
Поени од реакции
160
не се. Суштината е во тоа што атеистите имаат сосема различни мислења од она што го прокламираат и во што веруваат христијаните, муслиманите и сл. па затоа се има став дека тие и премногу се замараат со тоа. Најдобриот другар ми е атеист и воопшто не е напорен во ова прашање.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Остај го Хепта, поет(каков таков), но разграничи го стравот и смртта, ќе разбереш.(y)
Јас немам ама баш никаков страв од смртта. Имам страв од насилна и болна смрт, но тоа е страв од болката, а не од смртта сама по себе.

Јас мислам дека ти имаш проблем. Ти советувам да го читаш Бушидо кодексот на самураите, или Хајдегер од времето на Време и Битие. Не постои подобар начин да се справиш со смртта, освен секој ден да умираш.

;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.767
Поени од реакции
11.832
Остај го Хепта, поет(каков таков), но разграничи го стравот и смртта, ќе разбереш.(y)
Разграничени се убави тие, христијанството и исламот (како што запнал по патот на христијанството) е врската што ги спојува!
Стравот е предвесник на неуспехот. Смртта е круна на Се!

Ама... секогаш има ама!
Такви ко тебе проповедници кои онтолошки-личносно се влечат по еврејскиот концепт за бог и го калемат според својата неспособност и на именката „црква“ и додаваат едно триста смислени добри симболики за да го завлечуваат простото мрзливо човечуленце да нема искуство и да се матка низ тие лавиринти на црковни догми, далеку од директното искуство дали има или не било каков бог или таков некаков концепт.

Затоа реков малку испитување... не само тантара пантара и верување. :)

П.С. Ова важи за сите кои запнале со догма. Ако некој рекол така, така е! Хинт до муслиманите. :) Малку да зовријат и тие.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom