Зошто атеистите се толку опседнати со Бог и религијата?

Член од
6 јануари 2009
Мислења
103
Поени од реакции
43
Има да ме слушаш... бидјеќи самиот не се слушаш.
Inaku ova se zborovi od bog.....toa e temelot religijata, pogotovo na hristijanskata i islamskata (neznam kakva filozofija imaat budistite, ama mislam deka kaj niv ne e bash vaka) .... kako inache kje naterash ogromna masa narod da pravi shto sakash :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.767
Поени од реакции
11.832
Аман со тие ваши „вселенски“ собири... Сите се само мерење пен*си и анатема врз оној што нема да го убеди мнозинството во своите философирања.
Невалидни ви се решенијата од тие собири. И не можам да речам дека се и праведни.
Како да не бил присутен богот на Соломон при донесувањето на одлуките. :(

P.S. Еве да научиш нешто малку од малку, ти праќам линкче.
--- надополнето: 2 ноември 2012 во 17:22 ---
Тоа беше кажано за да го „боцнам“ него, а како што гледам и други скокнаа :)
Не сакам никој да прави што ќе кажам јас... ниту пак би требало да прават што кажала една книга или некаков си авторитет. Треба да испитува човекот, мери, премерува и да дејствува мааалку подобро.
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
103
Поени од реакции
43
Тоа беше кажано за да го „боцнам“ него, а како што гледам и други скокнаа :)
Не сакам никој да прави што ќе кажам јас... ниту пак би требало да прават што кажала една книга или некаков си авторитет. Треба да испитува човекот, мери, премерува и да дејствува мааалку подобро.
Te razbrav ja :) Toa shto go pishav beshe chisto kako objasnuvanje za niv, poshto kako shto primeti i sam, ne te razbraa bash najdobro :)
--- надополнето: 2 ноември 2012 во 17:31 ---
Eve

 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
103
Поени од реакции
43
Што си разбрал бре ти...
Он ти зборува за црква, ти у главата имаш градба.:tapp:

Ако сакаш на тоа ниво да дискутираш, си го промашил форумов.
Uuuuu, aroganten a?
Prvo ne ti zborev na tebe, ali ako sakash u ring, ajde:

Ako mislish na crkva kako institucija? Ajde i taka kje gledame, kako taa institucija dokazhuva deka postoi bog?

Ama ajde pred toa da go odgovorish, kazhi koj ja formiral taa crkva (vo kakv sakash smisol gledano) ?

Ili definiraj "Crkva"
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.882
A sakash da kazhesh crkva kako institucija? Ajde i taka kje gledame, kako taa institucija dokazhuva deka postoi bog?

Ama ajde pred toa da go odgovorish, kazhi koj ja formiral taa crkva (vo kakv sakash smisol gledano) ?
Институција, градба, да тоа црквата е.
Но тоа е само мал процент од нејзината природа. Суштината на црквата е далеку повеќе од аспектот кој го презентираш.
Кога дискутираш со Христијанин, за атер на негубење време, во вакви дискусии, би требало ова да ти е јасно, затоа што соговорникот кога зборува за црква не мисли на физичката градба.

Ова го кажувам затоа што вакви (би рекол, технички) причини, прават дискусијата да личи на муабет помеѓу неми и глуви.
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
103
Поени од реакции
43
Aha, ok...onda definiraj - kako hristijanin, shto e crkva i kako taa go dokazhuva postoenjeto na bog?

I chisto da se razbereme, zborime za istata crkva shto praveshe krstonosni vojni pred nekolku stotini godini taka?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.882
I chisto da se razbereme, zborime za istata crkva shto praveshe krstonosni vojni pred nekolku stotini godini taka?
Да, за таа црква збориме што правеше крстоносни војни, во времето кога Ацтеките, јавно на плоштад, им вадеа срце на дузина живи, дневно, за небото да не им падне, за сонцето утре па да излезе. Времето кога низ азиските степи Монголите черечеа со коњи кого ќе сретнат, а Муслиманите беа најголеми робовладетели, кои набодуваа на колец и т.н.
За таа црква зборам, да.
и никако немам намера да дискутирам за тоа, со арогантни атеисти кои не гледаат подалеку од носот. Ете ти го овој Ибериј, Господ го обдарил со толерантност кон тролови, он нека објаснуе...
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
103
Поени од реакции
43
Ako ne sakash da odgovorish na prashanjata, odnosno da objasnish shto e za tebe crkva, tvoe pravo, megjutoa so izbegnuvanje na odgovorot samo priznavash deka go nemash.

Arogantni reche? Ti me chepna prv so tvojot aroganten post, tvrdejki deka nishto ne razbiram, a koga jas ti baram objasnuvanje za toa (za da razberam neli) ti ne go davash.......ne me ni chudi vakvata tvoja postapka, so ogled na toa deka celata religija e bazirana vrz takvi postapki da veruvash vo neshto za koe shto nemash dokazi i bez da barash objasnuvanja za toa.........i posle ateistite ne gledale podaleku od nosot?

Epa ne sme site kako vas da veruvame vo se shto kje prochitame vo nekoja kniga ili shto kje ni kazhe nekoe tipche vo crna mantija ili fes na glava, nie si barame dokazi za tvrdenjata
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Ауу па и се обидува да навреди во „христијански дух“. Како пресуди дека не ми е добро?
Разумно зборувам? Те иритира што некој се контра во врска со твоето неразбирање на работите, а постојано повикување на некаква си црква и личносно-онтолошко соединување со... кој знае што?
Не знаеш ниту дијагноза да поставиш за соговорникот, а ниту треба ти да поставуваш ништо бидејќи така ме осудуваш. А судењето ќе го оставиш на твојот фантомски бог. Разбра? Има да ме слушаш... бидјеќи самиот не се слушаш.
Не пресудив но приметувам симптоми, како подвлеченото на пример.:cautious:



Плаши се од смртта која ја живееш, ако... само не ги трови младите со твоите отрови. Ако може мислам... оставете ги сами ако им е волја да го испијат отровот. (y)
Како претходно што ти реков, само го дефокусираш проблемот со смртта под плаштот на стравот, ако ова не е лага за младите...?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Пријателе се убао тоа што си размислуваш. Го почитувам.

Ама црквата ли е доказот:(
Да живиот сведок, дефинитивно, во која е полнотата на вистината.(y)



Па таа институција го распна богочовекот, истата таа го искриви неговот учење и го употреби неговото име и дело за можеби најголемите злосторства во историјата на човештвото.

Тука, во злосторствата секако не влегува исламот, кој нема благе везе со религија, туку е воено политичка доктрина.

Нејзините претставници ги сокрија и уништија пишаните дела за и од Исус.

Црквата, онаква каква што ја знаеме од 4 ти век наваму е се само не поддршка на Христовото учење.
Христос јасно кажува за континуитет на црквата низ целата историја во вечноста и „вратите на пеколот нема да ја надвладеат“.



Подигни го каменов јас сум под него, мирисни го цветот јас сум таму, не сум во вашите храмови од тули и камен. Познато ти е ова нели?

Сега немој да почнеш само дека не се мисли на таа институција Црква туку на личносна заедница со Бога.
99 од 100 верници мислат на храмовите Божји од тула и камен, ан е на Христовото учење и релацијата со него.

ТИ одиш ли во нашиве цркви?
Ако не одам во нашиве кај би одел, кај предлагаш?
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
103
Поени од реакции
43
Да живиот сведок, дефинитивно, во која е полнотата на вистината.(y)
A kako kje ja dokazhesh vistinata? I kako kje dokazhesh deka tokmu toa e vistina, a ne toa shto go pishuva vo kuranot ili vo torata ili vo nekoja treta kniga?

Ili eve knigata na strana, kako kje dokazhesh deka crkvata e zhiviot dokaz, a ne dzhamijata ili sinagogata ili budistichkiot hram itn.. ?

I ova moram isto da te prasham malce na strana od muabetot ama epten mi bode ochi. Gledam tamu kako potpis ti stoi: "Само она што е соединето со Бога, е спасено! - Св. Григориј Богослов"

Pa chisto me interesira.....od shto e spaseno toa shto e soedineto so boga?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Така да нема што ниту јас, а ниту другиве атеисти на форумов дадискутираме за тоа, особено за нешто што сеуште е тековно во своите истражувања, и особено што како научно истражување е толку младо и ново, да некој сега сето тоа го зема здраво за готово..
Особено ти...

А ти гледам толку подинтелектуалното ниво сакаш да се спушташ, што ко зараза неприметно го шириш на секаде... човече труеш од интелектуална незрелост.... оди измиј се... (y)
Оваа хистерична реакција со доказов кој ај патем на толку инсистирање за докажување го понудив, повторно е доказ во прилог на она што укажувам цело време, тое е дека човекот не егзистира по принцип на докажување.
Интелектуалноста е твојот единствен идентитет на кој се потпираш, типично за атеистите, за жал парадоксално ограничување на човечкиот капацитет, од чија немоќ извира оваа карактеристична лутина, бес, омраза...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom