Зошто атеистите се толку опседнати со Бог и религијата?

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Дај договори се себе си што сакаш, еднаш велиш не ме убедувај потоа цело време убедувај ме, докажи ми...
Ова се елементарни лични конфликти, па и децата знаат шо сакаат, освен оние размазаните.o_O
[
Ааа.. значи така изгледало да се биде религиозен, и атеист нели?
Едниот да се однесува како мало дете и да си ја брани религијата, а другиот да му бара аргументи и елементарни докази за она што се сака а што не....

ццццц..

По ова не знам со кое право зборуваш за религија и браниш некаква си твоја лична вера...
Тешко ти е да се препознаеш кога некој те карикира, облечен во мантија од некаква си пародија од религија - Паста (што патем речено не е ништо поразлична од она што ти го застапуваш и жустро нерационално го браниш), па сега ајде се правиме одеднш рационални, па се дрзнуваме да бараме рационалност во нечија друга религија а?

ццццц..

патетично...
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Ааа.. значи така изгледало да се биде религиозен, и атеист нели?
Едниот да се однесува како мало дете и да си ја брани религијата, а другиот да му бара аргументи и елементарни докази за она што се сака а што не....

ццццц..

По ова не знам со кое право зборуваш за религија и браниш некаква си твоја лична вера...
Тешко ти е да се препознаеш кога некој те карикира, облечен во мантија од некаква си пародија од религија - Паста (што патем речено не е ништо поразлична од она што ти го застапуваш и жустро нерационално го браниш), па сега ајде се правиме одеднш рационални, па се дрзнуваме да бараме рационалност во нечија друга религија а?

ццццц..

патетично...
Ај ти кажи ми зошто си толку опседнат со религија, Бог...?
--- надополнето: 2 ноември 2012 во 00:42 ---
Атеисти шо велите за доказов?
http://sitel.com.mk/node/41573
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.767
Поени од реакции
11.832
Уште? Аман бре...
Не лажи. Ти ништо не се прашуваш. Ти ги читам размислите. Некако потсетуваш на човек кој би убил за вератасвоја, толку што си ревносен да ја одбраниш црквата, како заедница нели со богот... кој што не знаеме дали постои, но сепак верувате дека создал се и верглате постојано едно та исто.
Тој се прашувал. Кој знае што се прашуваш ти, само не за верата своја... ама ајде, бидало тоа, терај со животот.

Имаш побитна тема сега да разглобуваш во името на твојата црква како „заедница“ со богот.
Да не испадне лажен бог само...внимавај.
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
103
Поени од реакции
43
Добро напредуваш продолжи со прашањава, тоа е тоа.(y)
Ja prashuvam, ama ti a i tvojata vera ochigledno nemate odgovor......

А ти што мислиш?
Prvo, ne e kulturno da odgovarash so kontra-prashanje...
Vtoro, tvoe beshe tvrdenjeto deka jas nemam doverba vo zhivoto i se klanjam na mrtvoto, taka da nema zoshto jas da ti go davam moeto objasnuvanje za shto e zhivo i mrtvo....ti si toj shto treba da kazhesh shto znachi ednoto a shto znachi drugoto.

Црквата е живиот доказ, што е толку нејасно, какви кругови какви...!?
Znaesh shto kazha sega??
Eve edna analogija na tvoeto tvrdenje: "Jas chuvam nevidliv ednorog vo garazha, dokaz deka ednorogot e vistinski e garazhata"
Crkvata e izgradena od lugje, ne se simnal bog da ja izgradi pa da bide taa dokaz.
Crkvata e gradba i nishto povekje


Па цело време зборам не е доволна само книгата, ало!:rolleyes:
Pa ako ne e dovolna knigata, zoshto onda tolku slepo se vodish spored nejze?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Уште? Аман бре...
Не лажи. Ти ништо не се прашуваш. Ти ги читам размислите. Некако потсетуваш на човек кој би убил за вератасвоја, толку што си ревносен да ја одбраниш црквата, како заедница нели со богот... кој што не знаеме дали постои, но сепак верувате дека создал се и верглате постојано едно та исто.
Тој се прашувал. Кој знае што се прашуваш ти, само не за верата своја... ама ајде, бидало тоа, терај со животот.

Имаш побитна тема сега да разглобуваш во името на твојата црква како „заедница“ со богот.
Да не испадне лажен бог само...внимавај.
Внимавам, внимавам, топло и тебе ти препорачувам, многу си ми несигурен.:cautious:
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Црквата е живиот доказ, што е толку нејасно, какви кругови какви...!?

Пријателе се убао тоа што си размислуваш. Го почитувам.

Ама црквата ли е доказот:(

Па таа институција го распна богочовекот, истата таа го искриви неговот учење и го употреби неговото име и дело за можеби најголемите злосторства во историјата на човештвото.

Тука, во злосторствата секако не влегува исламот, кој нема благе везе со религија, туку е воено политичка доктрина.

Нејзините претставници ги сокрија и уништија пишаните дела за и од Исус.

Црквата, онаква каква што ја знаеме од 4 ти век наваму е се само не поддршка на Христовото учење.

Подигни го каменов јас сум под него, мирисни го цветот јас сум таму, не сум во вашите храмови од тули и камен. Познато ти е ова нели?

Сега немој да почнеш само дека не се мисли на таа институција Црква туку на личносна заедница со Бога.
99 од 100 верници мислат на храмовите Божји од тула и камен, ан е на Христовото учење и релацијата со него.

ТИ одиш ли во нашиве цркви?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.767
Поени од реакции
11.832
Внимавам, внимавам, топло и тебе ти препорачувам, многу си ми несигурен.:cautious:
Несигурноста дава причина за истражување и спознавање.:)

А не слепо верување и лажна сигурност онаму каде што не може да се спознае нешто...
Твоите проповеди создаваат кастрирани момци и девојки. Немој... знам дека си спремен гревовите да си ги носиш со себе но...
вака нема да те спаси ниту личносен ниту интимен однос не само со некој бог(бирај ти кој, од исток до запад), ами со било што.

Посебно проповедите за послободниот пристап кон твојот бог (слобода која ја нема и е фантомска како и постоењето на тој некој христијански искасапен бог од еврејските списи), нормално преку личносно-онтолишкиот пристап во заедницата наречена Црква(со голема буква бидејќи црква е нешто многу јако, но сепак не го оправдува постоењето на свештеници и обични верници) за да ја избегнете смртта.

Што страв од таа смрт. Како таа да ви е богот, а не нешто друго.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Несигурноста дава причина за истражување и спознавање.:)

А не слепо верување и лажна сигурност онаму каде што не може да се спознае нешто...
Твоите проповеди создаваат кастрирани момци и девојки. Немој... знам дека си спремен гревовите да си ги носиш со себе но...
вака нема да те спаси ниту личносен ниту интимен однос не само со некој бог(бирај ти кој, од исток до запад), ами со било што.

Посебно проповедите за послободниот пристап кон твојот бог (слобода која ја нема и е фантомска како и постоењето на тој некој христијански искасапен бог од еврејските списи), нормално преку личносно-онтолишкиот пристап во заедницата наречена Црква(со голема буква бидејќи црква е нешто многу јако, но сепак не го оправдува постоењето на свештеници и обични верници) за да ја избегнете смртта.
Пак не ти е добро.o_O
Што страв од таа смрт. Како таа да ви е богот, а не нешто друго.
Да, да стравот е проблемот као, а не смртта. Не се залажувај, до кога? :rolleyes:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.767
Поени од реакции
11.832
Пак не ти е добро.o_O

Да, да стравот е проблемот као, а не смртта. Не се залажувај, до кога? :rolleyes:
Ауу па и се обидува да навреди во „христијански дух“. Како пресуди дека не ми е добро?
Разумно зборувам? Те иритира што некој се контра во врска со твоето неразбирање на работите, а постојано повикување на некаква си црква и личносно-онтолошко соединување со... кој знае што?
Не знаеш ниту дијагноза да поставиш за соговорникот, а ниту треба ти да поставуваш ништо бидејќи така ме осудуваш. А судењето ќе го оставиш на твојот фантомски бог. Разбра? Има да ме слушаш... бидјеќи самиот не се слушаш.

Плаши се од смртта која ја живееш, ако... само не ги трови младите со твоите отрови. Ако може мислам... оставете ги сами ако им е волја да го испијат отровот. (y)
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Ај ти кажи ми зошто си толку опседнат со религија, Бог...?
--- надополнето: 2 ноември 2012 во 00:42 ---
Атеисти шо велите за доказов?
http://sitel.com.mk/node/41573
Прво, не ми е јасно каде гледаш опсесија кај мене со религијата?!
Човек не смее ли да има интерес кон нешто? Впрочем Да интересна ми е религијата како општествен т.е. човечки феномен..

Второ. А што па ти толку си опседнат со атеизмот?


Трето..
Кога нешто цитираш, значи вадиш некаков си „доказ“ за тоа што некои научници „откриле“ треба малку да прочепкаш кои се тие, кога тоа го кажале, каде го кажале и како го кажале..
Многу е лесно да земам една вест објавена, ни помалку ни повеќе од СИтел ТВ, и да ја земаш здраво за готово, за да парадираш и памфлетираш докажувајќи и покажувајќи заби за нешто што ни самиот не го познаваш...

Кога веќе ги посочи двајцата научници..
неврохирургот и анестезиологот http://en.wikipedia.org/wiki/Stuart_Hameroff
и математичарот http://en.wikipedia.org/wiki/Roger_Penrose

Онда треба да прочиташ со што се занимаваат и што точно тие расправаат и дали тоа нивното е баш така, или е претпоставка, или е факт, или е вистина или е теорија итн. ПРи тоа, да знаеш што е вистина, што е теорија, што е претпоставка и слично, А да не зборувам сеа за тоа што благе везе немаш и ниту си прочитал и ниту си видел за што точно овие двајца расправаат и дали има тоа некаква врска со Бог и религијата... особено христијанската..

Друго, треба да знаеш дека Сител, само парадира и дрнда глуопсти како ним ќе им стигне за да пополни репертоар на вестите на ТВ Сител.. така да оваа вест е и тоа како стара и тоа како е зборена демонстрирана, докажувана и така натаму..
Си има еден документиран серијал што уште од 2009 година се снимал, а во кој и двајцава научници веќе имаат зборувано, и над нив веќе е оспорена нивната теорија... така да очигледно дека Сител ТВ појма нема за што зборува, а ти ко слеп за стап ќе се фатиш за се живо и диво..
Еве симни си ја документиранва серија и гледај и образовај се.. не ти личи на интелектот што го прикажуавш.. http://www.imdb.com/title/tt1513168/

А тоа да ословуваш и посочуваш „што мислат атеистите за нешто што ни самиот појма си немаш, а парадираш“, е рамно на простотилак.....
Нема што да ти кажат атеистите, кога овие двајца научници што ги посочи се атеисти, како прво, и како второ, позади нив стои огромна научна фела (кои патем речено и тие се атеисти), која што секојдневно проверува, испитува, објавува, спори, претпоставува и експериментира со еден куп податоци.
Така да нема што ниту јас, а ниту другиве атеисти на форумов дадискутираме за тоа, особено за нешто што сеуште е тековно во своите истражувања, и особено што како научно истражување е толку младо и ново, да некој сега сето тоа го зема здраво за готово..
Особено ти...

А ти гледам толку подинтелектуалното ниво сакаш да се спушташ, што ко зараза неприметно го шириш на секаде... човече труеш од интелектуална незрелост.... оди измиј се... (y)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.882
Весеље.

дискусија на глуви и мутави (неми).

Среќа што го имаме тука нашиот мал форумски гестапо, за да ни посочи што да правиме (y)

Има да ме слушаш... бидјеќи самиот не се слушаш.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.767
Поени од реакции
11.832
Па кај си ти христијанину за кој муслиманите се криви за се што се случува со црквите во Македонија? :)
Зависи всушност симболот црква како го гледаш пак ти сега; дали како онтолошки, личносно општење со богот или како институција или како градби во кои лежи злато и вредни резби?

Сиромашни треба да се манастирите и црквите, не пребогати и да светат во земски богатства, нели?
Или пак јас грешам нешто?
Хм... кој да ви најде НЗС и на вас... Едно се зборува друго се работи трето излегува како производ од сето тоа.
И ништо точно ниту вистина.

П.С. Не бркаш по форумов муслимани?
Што не одиш на исламски центар, знаеш колку муабет ќе имаш? Цела вечност. Милина... :vozbud:
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
103
Поени од реакции
43
Човек не смее ли да има интерес кон нешто? Впрочем Да интересна ми е религијата како општествен т.е. човечки феномен..
Samo da dodadam neshto na ova......Povekjeto ateisti bile mnogu religiozni lugje, megjutoa namesto da pristapat so selektivna percepcija kon toa uchenje, oni ednostavno ja videle golemata slika vo vrska so seto toa, a taa golema slika prikazhuva povekje negativni odkolku pozitivni raboti, i ednostavno e blokator za napredokot.

Toa ne znachi deka tie lugje se opsednati za religijata, tuku bash naprotiv, znachi deka tolku dobro ja spoznale taa religija shto videle deka e edna golema glupost i reshile da se otkazhat od nea.....

Edna mnogu mudra rechenica: "Ako sakash da stanesh ateist, prochitaj ja biblijata"
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.882
Па кај си ти христијанину за кој муслиманите се криви за се што се случува со црквите во Македонија? :)
Зависи всушност симболот црква како го гледаш пак ти сега; дали како онтолошки, личносно општење со богот или како институција или како градби во кои лежи злато и вредни резби?

Сиромашни треба да се манастирите и црквите, не пребогати и да светат во земски богатства, нели?
Или пак јас грешам нешто?
Хм... кој да ви најде НЗС и на вас... Едно се зборува друго се работи трето излегува како производ од сето тоа.
И ништо точно ниту вистина.

П.С. Не бркаш по форумов муслимани?
Што не одиш на исламски центар, знаеш колку муабет ќе имаш? Цела вечност. Милина... :vozbud:
Прееска на васељенски сабор решивне дека Телемитите ни се највечи непријатели. Више нема ништо да им замераме на Муслиманите. Можат до мила воља да тепаат и убиваат. Сеа Телемитите се страшни. Очекувај во верски вести, сведоштва за телемитски злосторства врз Христијани и сквернавења цркви и христијански гробишта.

Решивме да ги остајме малку на раат Муслиманите, треба да се подготват за протест, зашто ако не, ни криви ни дужни, изглеа ќе ги осудат овие.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom