Зошто атеистите му се лутат на Бог

Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Не траскај зелени. Погледни под Аватарите на повеќето што се изјасниле како атеисти, Ќе најдеш и 40+ па и 50

А кој се прави попаметен, прочитај малку, после коментирај. Самиов твој пост е доказ.
Не кажа он дека нема постари луѓе што се атеисти, туку дека оние повозрасни атеисти не се расправаат со погани зборови, навреди и исмејувања од најдолен вид.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ако ти немаш душа, по што ќе се разликуваш од животните? Да кажеме од кучето? Или нема да се разликуваш?
По разум и памет

--- надополнето ---

Не кажа он дека нема постари луѓе што се атеисти, туку дека оние повозрасни атеисти не се расправаат со погани зборови, навреди и исмејувања од најдолен вид.
Знам многу добро што кажа. Знам и што помисли кога кажа.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Пак ти. Игнорирај го, послушај ме. Комуникацијата со некои суштества е апсолутно бескорисна... Масата пред мене има поголема шанса да сфати нешто отколку оваа креатура..
И да знаеш! :)

--- надополнето ---

Ај да не комплицирам многу...
Како ти што навиваш за Милан а ги навредуваш навивачите на Интер? :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Разум и памет без душа и духовност. Има ли разум тука?
Сега едноставно, без навреда, тресиш глупости. Праша по што ќе се разликуваме од животните ако немаме душа, доби прецизен и концизен одговор. Сега се прпелкаш како риба на суво, ама никој нема да го заматкаш...

ОК?
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Сега едноставно, без навреда, тресиш глупости. Праша по што ќе се разликуваме од животните ако немаме душа, доби прецизен и концизен одговор. Сега се прпелкаш како риба на суво, ама никој нема да го заматкаш...

ОК?
О.К. Јас коментирам, дали има разум и памет, ако човекот нема душа и духовност? Извади ја душата и духовноста од човекот, и види што ќе остане од него. Ништо. Само животно кое не е свесно за себе бидејќи нема душа.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
О.К. Јас коментирам, дали има разум и памет, ако човекот нема душа и духовност? Извади ја душата и духовноста од човекот, и види што ќе остане од него. Ништо. Само животно кое не е свесно за себе бидејќи нема душа.
Нели вие тврдевте дека духовноста и разумот немаат многу заднички нешта? Мики на пример стопати има кажано како световната и религиската логика немале ништо заедничко! Сега пак тврдиш дека без духовност нема разум!
Човекот е животно, тоа што ти гледаш на животните со потценување е твој проблем, човекот во својата еволуција развил една карактеристика плус од останатите животни, тоа е разумот и интелегенцијата, но за да го сватиш тоа, треба да ги поседуваш!
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Нели вие тврдевте дека духовноста и разумот немаат многу заднички нешта? Мики на пример стопати има кажано како световната и религиската логика немале ништо заедничко! Сега пак тврдиш дека без духовност нема разум!
Човекот е животно, тоа што ти гледаш на животните со потценување е твој проблем, човекот во својата еволуција развил една карактеристика плус од останатите животни, тоа е разумот и интелегенцијата, но за да го сватиш тоа, треба да ги поседуваш!
Погоре, атеистот потврди: атеистите намат душа и духовност. А сега те прашувам:
Имаш ли ти душа, или немаш?
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Не траскај зелени. Погледни под Аватарите на повеќето што се изјасниле како атеисти, Ќе најдеш и 40+ па и 50

А кој се прави попаметен, прочитај малку, после коментирај. Самиов твој пост е доказ.
За што е доказ мојот пост? За годините, ете си бил 48 години, океј све тоа, кажи ми зошто според една работа која сите членови ке те памтат ти си одлучил јузерот Атеист? Оставаш впечаток дека си лут на тој фамозниот господ дека доста време си верувал, и сега се чуствуваш предаден и дека за ништо си верувал цело тоа време ... ај да не ја тупам и јас за џабе, ама мене барем таков впечаток ми оставаш, можеби грешам.

Могу е просто, вака јас гледам на ова: Замисли еден сеф, и една група на луѓе, т.е. нека не се група, нека се двајца, едниот од нив си ти, и знаеш дека сефот е празен и нема ништо внатре, другиот пак мисли дека внатре има пари (или што и да е вредно), е сега овој што мисли вака секој ден по 2/3 часа се обидува да го отвори сефот, правејки го ова тебе со ништо не ти пречи, ти си му рекол еднаш дека е празен, он продолжува да мисли дека не е празен и се обидува да го отвори, и секој ден со таа надеж живее дека еден ден ке го отвори и ке биде богат, среќен и све тоа, зошто ти кога еднаш не успеа да го убедиш во спротивно постојано му се вртиш наоколу, го исмејуваш, каде и да оди истиот муабет му го правиш, го сметаш за несериозен и прост, и слеп ис ве тоа... Е сега ова може да се користи и за спортивно, наместо тебе еден верник а наместо верникот еден атеист, исто и за верникот, не треба да губи време да го убеди во спротивно. Крај, нема што да се исмејуваме и да се правиме паметни многу.

Ти зафркаваш некого кој верува? Го сметаш за глуп и прост? Го жалиш? Не знам од каде толку сигурен дека ти си во право а и да си, не е за исмејување или за лепење етикети на некому дека е глуп или прост.

--- надополнето ---

И да знаеш! :)

--- надополнето ---



Како ти што навиваш за Милан а ги навредуваш навивачите на Интер? :)
Не не :), јас загубив кладба со навивач на Милан и тој ме наките вака :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Погоре, атеистот потврди: атеистите намат душа и духовност. А сега те прашувам:
Имаш ли ти душа, или немаш?
Не.

Погоре, атеистот потврди дека не постои ентитет нарешен душа. Не ги извртувај работите...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Погоре, атеистот потврди: атеистите намат душа и духовност. А сега те прашувам:
Имаш ли ти душа, или немаш?
Што подразбираш ти под "душа"? Дали за тебе душата е индивидуата со истите особини, мемории, карактер, име....?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Не не :), јас загубив кладба со навивач на Милан и тој ме наките вака :)
Аааа, 3 во пакет те накитил, а? :)

Иначе за претходниот дел од твојот пост, прочитај го Чорбаџија, се ќе ти стани јасно зошто навидум атеистите ги напаѓаат теистите. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom