Зошто Македонија тапка во место-наведете барем 3 причини!

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.733
Поени од реакции
9.856
Статистички Аналитичар , Демографија поточно.
оф топик: Како стоиме демографски ние Македонците,повеќе се раѓаме или умираме :)

он топик: проблемот е во приватниот сектор и стопанството,тука платите се ниски и под државниот просек...Економијата е загрозена,точно,слаба е, меѓутоа и самите газди се гадови..неможе бе газдата да прави профити до плафон,а да го плаќа работникот мизерни 150 -200 евра.. оф топик: Пример,јас работев во аптека 3 месеца,ме плаќаше 9000 газдата, а имаше дневен промет од над 1000 евра :devil2: А згора на тоа , над глава ми кукаше како му паднал прометот,жими стојко,а 2 ќерки пратил на студии на запад.. Типични Македонски вадодушници се нашиве работодавци
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
Onak ќе ти кажам,ако сакаш веруј ако не не... немам партиска книшка од ДПМНЕ, и не сум "заслепен" од нивната политика...Гледам од неутрална точка.. За бројките околу задолженоста на државата погуглај малце по нашиве институции и статистика и сигурно ќе ги добиеш,ако не им веруваш погуглај малце на сајтовите на ММФ ,Светска банка светски релевантни фактори,сигурно ги има и провери,нема ја што да те убедувам.. А од казни друшкане не се полни буџет, во голема грешка си....0,8 % на годишно ниво учествуваат казните во буџетот и не само од фирмите,него и секакви казни,ако поминам на црвено,ќе лапнам казна и тоа е дел од тој процент..Поздрав!
значи вака сега... као си стварно човек кој ги согледува работите од независна гледна точка, тогаш морам да ти кажам пријателе дека си во гооооолема заблуда...тоа на сајтовите на македонските институции како и на следнава слика подоле се напумпани извештаи и бројки наштимани:

на кого продаваат они килава математика дека просечна плата во мк е 21.000 денари? 350 евра? ма немој... пази молимте во текстилната индустрија и облека од 8.205 до 11.207 денари месечна плата? абе се отцепија луѓено работејки за 5.000 денари бе... едвај карај со крај составуваат, леб и сол јадат со години, они овде ми продаваат математики дека платата била 350 евра, задолжувањето бил 30% од БДП и дек аод казни биле 0,8%... сега за казните јас ќе ти покажам една ВИСТИНСКА математика:

пајак служба, наплаќа по 3500 денари за кренато возило... оваа година јас 3 пати си ја зимав колата од таму.. т.е. 2 пати едната и еднаш другата... не битно е тоа туку битно беше што добив информации... значи да се вратиме на муабетот... скор 60 евра од кола. типот таму ми рече дека просечно на ден зимаат околу 270 коли... тоа значи 270Х60=16.200 евра ДНЕВНО ... понатака ќе заокружиме на 15 по лесно е за математики, да речеме и некој шофер ќе се разболе и нема да дојде па нема да има максимум стално значи 15.000Х30дена=450.00 евра месечно односно за една година 5.400.000евра ДА ДА ПРИЈАТЕЛЕ тоа е 5 милиони и четиристотини илјади евра... САМО ОД ПАЈАК СЛУЖБА... а другите казни? 300 евра за плин без атест, 300 евра за проаѓање на црвено.... колку беше буџетот на РМ за 2010 година? 3 милијарди? само од пајак служба тоа е 1/6 од буџетот... да се разбереме кога ке се соберат сите казни на куп, вклучувајки ги и оние од закаснет данок, го фатиле како пуши, возел по брзо и да не ги набројувам колку се и сешто има со кои казни ќе дотераме до 1/3 од буџетот или барем 1/4 од буџетот а тоа е пријателе мој од 25 до 33% од буџетот... кхм кхм РЕКОРДНИОТ БУЏЕТ НА РМ. зашто за оваа година имавме рекордно висок буџет... во ек на економска криза мк повторно руши рекорди со нај висок буџет во краткото постоење на државата... да не праиме муабет што направија неколку пати ребаланс на буџетот и го намалија неколку пати а казните и понатака си фрчат...

и сега, дали е 0,8% учеството на казните во буџетот? израчунај си сам од почеток, неморам јас да ти рачунам... не бид слеп при 2 очи и глув при уши... секако не биди без памет при ум во главата... и нај битно е НЕ И ВЕРУВАЈ НА ОВАА ВЛАСТ ама баш ништо... а зинат а излажат... ете ти доказ погоре и од мене и од сликата за просечната плата... па ти сега види си...
 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
значи вака сега... као си стварно човек кој ги согледува работите од независна гледна точка, тогаш морам да ти кажам пријателе дека си во гооооолема заблуда...тоа на сајтовите на македонските институции како и на следнава слика подоле се напумпани извештаи и бројки наштимани:



на кого продаваат они килава математика дека просечна плата во мк е 21.000 денари? 350 евра? ма немој... пази молимте во текстилната индустрија и облека од 8.205 до 11.207 денари месечна плата? абе се отцепија луѓено работејки за 5.000 денари бе... едвај карај со крај составуваат, леб и сол јадат со години, они овде ми продаваат математики дека платата била 350 евра, задолжувањето бил 30% од БДП и дек аод казни биле 0,8%... сега за казните јас ќе ти покажам една ВИСТИНСКА математика:

пајак служба, наплаќа по 3500 денари за кренато возило... оваа година јас 3 пати си ја зимав колата од таму.. т.е. 2 пати едната и еднаш другата... не битно е тоа туку битно беше што добив информации... значи да се вратиме на муабетот... скор 60 евра од кола. типот таму ми рече дека просечно на ден зимаат околу 270 коли... тоа значи 270Х60=16.200 евра ДНЕВНО ... понатака ќе заокружиме на 15 по лесно е за математики, да речеме и некој шофер ќе се разболе и нема да дојде па нема да има максимум стално значи 15.000Х30дена=450.00 евра месечно односно за една година 5.400.000евра ДА ДА ПРИЈАТЕЛЕ тоа е 5 милиони и четиристотини илјади евра... САМО ОД ПАЈАК СЛУЖБА... а другите казни? 300 евра за плин без атест, 300 евра за проаѓање на црвено.... колку беше буџетот на РМ за 2010 година? 3 милијарди? само од пајак служба тоа е 1/6 од буџетот... да се разбереме кога ке се соберат сите казни на куп, вклучувајки ги и оние од закаснет данок, го фатиле како пуши, возел по брзо и да не ги набројувам колку се и сешто има со кои казни ќе дотераме до 1/3 од буџетот или барем 1/4 од буџетот а тоа е пријателе мој од 25 до 33% од буџетот... кхм кхм РЕКОРДНИОТ БУЏЕТ НА РМ. зашто за оваа година имавме рекордно висок буџет... во ек на економска криза мк повторно руши рекорди со нај висок буџет во краткото постоење на државата... да не праиме муабет што направија неколку пати ребаланс на буџетот и го намалија неколку пати а казните и понатака си фрчат...

и сега, дали е 0,8% учеството на казните во буџетот? израчунај си сам од почеток, неморам јас да ти рачунам... не бид слеп при 2 очи и глув при уши... секако не биди без памет при ум во главата... и нај битно е НЕ И ВЕРУВАЈ НА ОВАА ВЛАСТ ама баш ништо... а зинат а излажат... ете ти доказ погоре и од мене и од сликата за просечната плата... па ти сега види си...
Со казните се застрашува народот, тоа е приоритетно а со големи се развива и корупцијата - исплатливо е она- пола мене пола тебе.
Рекетот исто така. Прашајте ги фирмите како им се префрлаат пари од државата - за извршена работа?....
Не знаете или се правите дека не знаете?:ija::devil2::devil3::devil1:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.700
Поени од реакции
12.115
Кој ги држи поголемите фирми и банките кои треба имаат директно учество во развој на едно стопанство? Таму треба да се види зошто заглавува работата. Што стори лани М. Јорданов од акции колку што се сеќавам...наводно ги продаде, па ги купил некојси всушнсот излезе пак негова фирма :)
 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
Со вртење исти пари се јавуваат божемни инвеститори од странство - така барем сум чул.
Нели и стотина милиони евра се извадени од руднициве надвор од Македонија.
Зошто се заташкува случајов.
Од големиве пари има за сите?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.700
Поени од реакции
12.115
Не стотина туку неколку милијарди евра, марки долари...се извадени уште на почеток и сеа нема пари..е ќе нема. Наваму наместо да се сопре со тие активности, си продужија без гајле, само вадат без пардон, а тие као што ги гледам се испреплетени меѓусебе, си тераат бизниси...епа магаре да е ќе цркне, а не Македонија и нејзините граѓани.

За една марка фирма :) Газела ја шитнаа, сега вработуваат чат пат, Македонија Спорт го расформираа, сега Орка растура...сега читав и за ЕМО...и Господ да се симне, од вакви џабалебари нема аир.

А да ни донесат стечаен?? М?
 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
Не стотина туку неколку милијарди евра, марки долари...се извадени уште на почеток и сеа нема пари..е ќе нема. Наваму наместо да се сопре со тие активности, си продужија без гајле, само вадат без пардон, а тие као што ги гледам се испреплетени меѓусебе, си тераат бизниси...епа магаре да е ќе цркне, а не Македонија и нејзините граѓани.

За една марка фирма :) Газела ја шитнаа, сега вработуваат чат пат, Македонија Спорт го расформираа, сега Орка растура...сега читав и за ЕМО...и Господ да се симне, од вакви џабалебари нема аир.

А да ни донесат стечаен?? М?
Да ни донесат стечаец?
Подобро одошто овие ликвидатори на државата.:vozbud:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.733
Поени од реакции
9.856
значи вака сега... као си стварно човек кој ги согледува работите од независна гледна точка, тогаш морам да ти кажам пријателе дека си во гооооолема заблуда...тоа на сајтовите на македонските институции како и на следнава слика подоле се напумпани извештаи и бројки наштимани:



на кого продаваат они килава математика дека просечна плата во мк е 21.000 денари? 350 евра? ма немој... пази молимте во текстилната индустрија и облека од 8.205 до 11.207 денари месечна плата? абе се отцепија луѓено работејки за 5.000 денари бе... едвај карај со крај составуваат, леб и сол јадат со години, они овде ми продаваат математики дека платата била 350 евра, задолжувањето бил 30% од БДП и дек аод казни биле 0,8%... сега за казните јас ќе ти покажам една ВИСТИНСКА математика:

пајак служба, наплаќа по 3500 денари за кренато возило... оваа година јас 3 пати си ја зимав колата од таму.. т.е. 2 пати едната и еднаш другата... не битно е тоа туку битно беше што добив информации... значи да се вратиме на муабетот... скор 60 евра од кола. типот таму ми рече дека просечно на ден зимаат околу 270 коли... тоа значи 270Х60=16.200 евра ДНЕВНО ... понатака ќе заокружиме на 15 по лесно е за математики, да речеме и некој шофер ќе се разболе и нема да дојде па нема да има максимум стално значи 15.000Х30дена=450.00 евра месечно односно за една година 5.400.000евра ДА ДА ПРИЈАТЕЛЕ тоа е 5 милиони и четиристотини илјади евра... САМО ОД ПАЈАК СЛУЖБА... а другите казни? 300 евра за плин без атест, 300 евра за проаѓање на црвено.... колку беше буџетот на РМ за 2010 година? 3 милијарди? само од пајак служба тоа е 1/6 од буџетот... да се разбереме кога ке се соберат сите казни на куп, вклучувајки ги и оние од закаснет данок, го фатиле како пуши, возел по брзо и да не ги набројувам колку се и сешто има со кои казни ќе дотераме до 1/3 од буџетот или барем 1/4 од буџетот а тоа е пријателе мој од 25 до 33% од буџетот... кхм кхм РЕКОРДНИОТ БУЏЕТ НА РМ. зашто за оваа година имавме рекордно висок буџет... во ек на економска криза мк повторно руши рекорди со нај висок буџет во краткото постоење на државата... да не праиме муабет што направија неколку пати ребаланс на буџетот и го намалија неколку пати а казните и понатака си фрчат...

и сега, дали е 0,8% учеството на казните во буџетот? израчунај си сам од почеток, неморам јас да ти рачунам... не бид слеп при 2 очи и глув при уши... секако не биди без памет при ум во главата... и нај битно е НЕ И ВЕРУВАЈ НА ОВАА ВЛАСТ ама баш ништо... а зинат а излажат... ете ти доказ погоре и од мене и од сликата за просечната плата... па ти сега види си...
Се слагам дека просекот на платите е напумпан,не е реален,тој просек е од државна администрација,не од реалниот сектор...

За казните не се слагам,дека казните се 30% од буџетот,ја претера и тоа не малце него многу... а дека собирале по 270 возила дневно??? а каде у кој град.?
Ако е Скопје,кажи ми голема ли е таа бројка?? 270 на 100.000 коли минимум дневно што крстарат по скопските улици,ја да сум би собрал 27.000,зашто никој не поштува сообраќај и правила, паркира кај ќе му прдне, на тротоари,на зелени површини..
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.700
Поени од реакции
12.115
Да ни донесат стечаец?
Подобро одошто овие ликвидатори на државата.:vozbud:
Еве ти уште еден ликвидатор во снопот

Ново обвинение против
градоначалникот на Струмица Зоран Заев
. Струмичкото јавно обвинителство поднело обвинителен акт против него за лажно сведочење. Тој се товари дека на 7-ми јуни 2007 година, како главен сведок, дал лажен исказ за договор од 2004 каде тој се појавува како заемопримач-директор. Заев најпрво изјавил дека потписот на документот не бил негов. Според обвинителството, струмичкиот градоначалник свесно излажал иако знаел дека се работи за негов потпис.
Ова не е прв случај за кој Зоран Заев се гони кривично. Пред две години против него и петмина негови соработници беше поднесена кривична пријава за проневера на близу осум милиони евра при изградбата на трговскиот центар Глобал во Струмица.
Хамзали и уште некои фирми и проневери не се споменати.

Да се потсетиме на дел од личностите бирани како личности на годината во овие 2 децении

Соња Николовска - менаџер на годината, Зоран Заев - градоначалник на годината, Владо Бучковски - миротворец на годината!
Историјата на СДСМ се повторува. Како прв човек на Струмица, Зоран Заев беше прогласен за градоначалник на годината од Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС) кога со неа раководеш е поранешниот градоначалник на Карпош Андреј Петров од СДСМ. Сопственич ката на пропаднатата пирамидална штедилница ТАТ, Соња Николовска, два месеци пред пропаѓањето на штедилницата, од тогашниот претседател на РМ Киро Глигоров беше прогласена за најуспешен менаџер на годината. Да не го заборавиме миротворецот на годината, Владо Бучковски, обвинет за афера од три милиони евра
За танго вселенец се потребни двајца :) ...условот е исполнет, а октоподот споменат на една седница од еден човек...само го хранеа и негуваа...и сеуште се храни, наместо да се улови испржи во масло и изеде со оцет.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Еве ти уште еден ликвидатор во снопот

Хамзали и уште некои фирми и проневери не се споменати.

Да се потсетиме на дел од личностите бирани како личности на годината во овие 2 децении

Соња Николовска - менаџер на годината, Зоран Заев - градоначалник на годината, Владо Бучковски - миротворец на годината!
За танго вселенец се потребни двајца :) ...условот е исполнет, а октоподот споменат на една седница од еден човек...само го хранеа и негуваа...и сеуште се храни, наместо да се улови испржи во масло и изеде со оцет.
RIIBBAAAR ..............fali Lurtz, ribar, maslo i ocet ima , dal Gospod, so ribari sme t'nki!!!
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Дали сакаш да кажеш дека работиш во државна институција?
Не, ама работев и знам колку земаа тогаш и сега. Сега во приватна фирма работам. Повеќе плаќаат си отидов од јавна администрација.
Ај ако толку ве интересира.
Во Завод за Статитика со виско обрзование земаат 25-27.000
Во Пазарна Инспектија со ВСС плата е 20.000
Лекар Специјалист во Државна Болница зема 30-35.000 (со дежурства и асситент бонус)
А во приватна Болница е Сестина или Ремедика 50-60.000 (а ти со подолгодишно искуство имаат менџерски договори и работат на % и е дури и повеќе)
Во Градежен Инситиут со ВСС е 25.000
Во Македонски Железници со ВСС е 20.000
Сетоа ова се е за низок до среден менаџмент позиција. Директорите имаат други договори.

За ЕЛЕМ/МЕПСО (енергетика), Банки и ИТкомпании (мобилни оператори, провајдери) да не зборам.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.700
Поени од реакции
12.115
Со платите некако се крпат, мада ако се пресметаат и оние кои се вработени, а не земале плата, просекот ќе е далеку помал.
Друго е дискутабилно, трошоци на живот, потреби за едно домаќинство (потрошувачка кошница), можеби и нешто трето ам ај...доволно е :)

Ај ако толку ве интересира.
Во Завод за Статитика со виско обрзование земаат 25-27.000
Во Пазарна Инспектија со ВСС плата е 20.000
Лекар Специјалист во Државна Болница зема 30-35.000 (со дежурства и асситент бонус)
Стефус, можеби одамна си излегол...она болдираното, ретко кој зема толкава плата, обично им се одбива...за секој излез макар и 5 минути се акумулира и им се крати...Колдиц, посебно ако не е човек истомисленик на оние "кои се у тренд" :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
Еве ти уште еден ликвидатор во снопот

Хамзали и уште некои фирми и проневери не се споменати.

Да се потсетиме на дел од личностите бирани како личности на годината во овие 2 децении

Соња Николовска - менаџер на годината, Зоран Заев - градоначалник на годината, Владо Бучковски - миротворец на годината!
За танго вселенец се потребни двајца :) ...условот е исполнет, а октоподот споменат на една седница од еден човек...само го хранеа и негуваа...и сеуште се храни, наместо да се улови испржи во масло и изеде со оцет.
Луртз еднаш Љупчо ми се чини дека кажа: Ние крадевме ама имаше за сите... Иако немало за сите али поентата му е добра во овој случај... Конкретно за Зоран Заев, иди во Струмица и види какво е средено и прашај некој од граѓаните дали ќе слушнеш лош збор... Јас конкретно не сум бил во Струмица али секој што бил останал со отворена уста, имам и колешки од Струмица сите се задоволни од Зоран Заев.... Прашај во Скопје и другите градови како им е.... И да крадел убаво им е на сите... А кај нас крадат а на нас пак ни е лошо... 2010 година јас немам канализација во Скопје, и не живеам во село, туку сум 5-6 километри одалачен од Центар...

А за платите имам видено со свои очи дека некој зема плата од 30.000 евра и си останав така занемен цел саат...

А просечната плата е таква само заради Образованието, Здравството, и Јавната управа и Одбраната, не е потребно да си добар статистички аналитичар за да ги разбереш бројките...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.700
Поени од реакции
12.115
Луртз еднаш Љупчо ми се чини дека кажа: Ние крадевме ама имаше за сите... Иако немало за сите али поентата му е добра во овој случај... Конкретно за Зоран Заев, иди во Струмица и види какво е средено и прашај некој од граѓаните дали ќе слушнеш лош збор... Јас конкретно не сум бил во Струмица али секој што бил останал со отворена уста, имам и колешки од Струмица сите се задоволни од Зоран Заев.... Прашај во Скопје и другите градови како им е.... И да крадел убаво им е на сите... А кај нас крадат а на нас пак ни е лошо... 2010 година јас немам канализација во Скопје, и не живеам во село, туку сум 5-6 километри одалачен од Центар...

А за платите имам видено со свои очи дека некој зема плата од 30.000 евра и си останав така занемен цел саат...

А просечната плата е таква само заради Образованието, Здравството, и Јавната управа и Одбраната, не е потребно да си добар статистички аналитичар за да ги разбереш бројките...
Факт е дека Струмица е доста богат крај, но постирам одредени написи заради она -едните крадат другите не крадат. Такво нешто засега не постои, ниту мислам во блиска иднина нешто ќе се смени. Инаку Струмица најдов податок дека официјално невработеноста е многу висока (пред неколку години една од највисоките на општинско ниво во Македонија), но сепак е богат крај. Најверојатно голем дел се должи на непријавувањето на земјоделците како вработени лица. Истото важи за повеќето земјоделци низ Македонија.

Инаку и за бивша општина Чаир има написи, неколкумина градоначалници се офајдија од една релативно "сиромашна општина"...работата е што дали и колку останува и ...познавам најмалку 2-3 фамилии кои или комплетно се иселиле во Скопје или на децата им купиле станови за да останат тука да живеат. Доколку е добро во тие други градови, зарем не би требало насоката на движење на население да е обратна -од Скопје кон нив. Тоа често се прашував во темата за плоштадот во Струмица -добро е, добро се живее...но сепак постојано се вршат доселби, не можам да ја најдам логиката :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom