Зошто Македонија тапка во место-наведете барем 3 причини!

Член од
28 март 2006
Мислења
17.716
Поени од реакции
12.145
Тогаш и текстот кој го постирав е можеби нарачан (а ја му поверував), значи Леандра за ЕМО пупу не важи мојот пост, занемари го :smir:
туу, женско, пак е у право
, ех Адаме, Адаме :)

Али за (не)квалитетот на животот важи, нели? :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не сум запознаен, немам некои информации лично од работниците и не знам дали се платени во ЕМО, осигурани...од подолу информациите гледам дека нешто сепак сработиле.
Не земаат редовно плата,трошоците за транспорт не ги подмируваат,а имаат извоз.КАДЕ СЕ ПАРИТЕ ОД ИЗВОЗОТ? :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.716
Поени од реакции
12.145
Не земаат редовно плата,трошоците за транспорт не ги подмируваат,а имаат извоз.КАДЕ СЕ ПАРИТЕ ОД ИЗВОЗОТ? :)
Хаха, Блажо, дека са паар'те од тутуно...
го повлеков зборот (ама не знам како да го повлечам тој пост, нема опција за бришење), глеам дека сум утнал за ЕМО :)

--- надополнето ---

Стефуз, може да ни кажеш што е ова? Мислам, што покажува тој пораст?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Хаха, Блажо, дека са паар'те од тутуно...
го повлеков зборот (ама не знам како да го повлечам тој пост, нема опција за бришење), глеам дека сум утнал за ЕМО :)
Цитро ќе ни каже:Дека се парите од извозот на ЕМО? :icon_lol:
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Просечна Исплатена Нето Плата во Македонија 2003-2009 има пораст од 75%
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Просечна Исплатена Нето Плата во Македонија 2003-2009 има пораст од 75%
:pos: :pos: :pos:
Виц на годината,ставрно ме насмеа да си жив и здрав што ја најде табелава.

Како не ви е срам да не кажете дека 75% ви е покачена платата низ годиниве :icon_lol:
 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
Хаха, Блажо, дека са паар'те од тутуно...
го повлеков зборот (ама не знам како да го повлечам тој пост, нема опција за бришење), глеам дека сум утнал за ЕМО :)

--- надополнето ---

Стефуз, може да ни кажеш што е ова? Мислам, што покажува тој пораст?
Тоа покажува дека владата ги внесе неоданочените стапки во плата за да ги гѓзголеми зафакањата од народот. Дрпањето да се подзаскрие. Анализирајте кој е глуп па не го сватил ова на време или прашајте ги фирмите и нивните директори. Тоа значи пропаганда за будалетинки кои не знаат да соберат 2+2 тоа етоа....Народе учи...........:jaj::toe:
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
:pos: :pos: :pos:
Виц на годината,ставрно ме насмеа да си жив и здрав што ја најде табелава.

Како не ви е срам да не кажете дека 75% ви е покачена платата низ годиниве :icon_lol:
Вистина е. Иако последниот пораст 2008-9 не е реален. Зошто има тука и додатоци за превоз и храна. Но можам да кажам и да гарантирам 100% дека има пораст најмалку од 50% во последните 5-6 години во секторот кај јас што работам. 50% не е многу ама и тоа е чекор. До пред 5-6 години можев да очекувам плата од 18.000 во просек а имаше некои и за 30.000 за моето работно место а сега е 27.000 а некои земаат и 60.000 без проблем се разбира во приватно компаниии кои се намножија во последно време.
:toe:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.744
Поени од реакции
9.871
Вистина е. Иако последниот пораст 2008-9 не е реален. Зошто има тука и додатоци за превоз и храна. Но можам да кажам и да гарантирам 100% дека има пораст најмалку од 50% во последните 5-6 години во секторот кај јас што работам. 50% не е многу ама и тоа е чекор. До пред 5-6 години можев да очекувам плата од 18.000 во просек а имаше некои и за 30.000 за моето работно место а сега е 27.000 а некои земаат и 60.000 без проблем се разбира во приватно компаниии кои се намножија во последно време.
:toe:
Што работиш,ако не е тајна
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Вистина е. Иако последниот пораст 2008-9 не е реален. Зошто има тука и додатоци за превоз и храна. Но можам да кажам и да гарантирам 100% дека има пораст најмалку од 50% во последните 5-6 години во секторот кај јас што работам. 50% не е многу ама и тоа е чекор. До пред 5-6 години можев да очекувам плата од 18.000 во просек а имаше некои и за 30.000 за моето работно место а сега е 27.000 а некои земаат и 60.000 без проблем.
:toe:
Честито зголемување на твојот сектор:)
Колку сектори останаа исти?Колку пропаднаа и колку се цените на мало од 2003 до денес покачени/намалени,заедно со сметките.На тоа додаи го процентот на невработеност и види го реалното зголемување на платите во МКД.

п.с.мило ми е да слушнам некој задоволен сектор.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Просекот е зголемен во последните три сектори најмногу јавна управа, здравство и образование, ќути што тие земаат некоја плата инаку ќе бевме на ниво со Боцвана.

off-topic

@Стефус- Рефус - Колку Бугари има во Македонија според твоите анализи? :)
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Просекот е зголемен во последните три сектори најмногу јавна управа, здравство и образование, ќути што тие земаат некоја плата инаку ќе бевме на ниво со Боцвана.

off-topic

@Стефус- Рефус - Колку Бугари има во Македонија според твоите анализи? :)
Демографија реков не Зоографија :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom