Зонско-револтирани граѓани (ваши искуства со Зонското паркирање)

Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Луѓе ми треба помош од некој кој добро го познава Скопје и зонското паркирање. Ми треба паркинг место/катна гаража која има најповолни цени за месечна карта а да е што поблиску до Клинички центар "Мајка Тереза". Она што најдов тоа е катната гаража "Македонска Фаланга" со 2000ден месечна карта. Дали има некаде во близина каде би можело да се земе поефтина месечна паркинг карта?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Луѓе ми треба помош од некој кој добро го познава Скопје и зонското паркирање. Ми треба паркинг место/катна гаража која има најповолни цени за месечна карта а да е што поблиску до Клинички центар "Мајка Тереза". Она што најдов тоа е катната гаража "Македонска Фаланга" со 2000ден месечна карта. Дали има некаде во близина каде би можело да се земе поефтина месечна паркинг карта?
Во Зебра мислам (ама мислам) дека е 1,800, најдобро јави се прашај. Клинички ти е карши одма, има пролазче, за две минути си на Водњанска.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.247
Поени од реакции
78.874
Прашање, во скопје пајак има ли право да ти ја земе, ако ти е паркирана на обележено паркинг место, или само "казна да се плати",
Барем знам дека пајак обично ги зимаат оние возила кои се непрописно паркирани(тротоар, улица,...)
Може да ти ја земе ако е паркирана на некое обележано приватно паркинг место или специјално паркинг место кое не е наменето за сите. Инаку, ако е паркирана на обележано паркинг место за сите, тогаш само целодневна карта може да ти пишат од ПОЦ или Градски Паркинзи (под претпоставка дека не си платил паркинг, а која карта/казна можеш да ја платиш во рок од 24 часа по упола цена).
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Прашање, во скопје пајак има ли право да ти ја земе, ако ти е паркирана на обележено паркинг место, или само "казна да се плати",
Барем знам дека пајак обично ги зимаат оние возила кои се непрописно паркирани(тротоар, улица,...)
им ги земаат и со пајак, дури и ако е регуларно паркиран а не платил, на место кое не е резервирано за инвалиди или станари. Не сум броел точно за колку време, знам откако ќе стават шепа, доаѓа пајак и им ги носи, дури и од нормални паркинг места.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.901
Поени од реакции
10.525
им ги земаат и со пајак, дури и ако е регуларно паркиран а не платил, на место кое не е резервирано за инвалиди или станари. Не сум броел точно за колку време, знам откако ќе стават шепа, доаѓа пајак и им ги носи, дури и од нормални паркинг места.
има места кај што е дозволено до 3 часот да паркираш послем тоа е само за станари
и да платиш џабе ако те пријават те дига одма пајак


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Zdravo decki, prvo da se izvinam za slednovo sto ke go kazam: picka vi materina na site sto kaznuvate lugje za parking na mesta koi pripagjaat na planetata zemja i na site sto ziveat na nejze. Koj resil na sostanok vo partija da se vovede naplata na parking, se najmilo da mu umre, prven od gonoreja da se razbolat, potoa od ebola i da fatat sipanici na polovite organi.

A sega da ve prasam? Dali nekoj dosega nema plateno za parking kazna od leshinarite parkingshki? Mi pishaa pred 4 dena dnevna karta oti sum parkiral desno od bolnica pred edna kukja (sumljam deka lugjeto sto ziveat tamu me prijavile). Me nemashe 20 min samo.

Dali ke me gonat na sud ako ne platam? Fala vi dobri lugjenca
Ке ти стаса решение кое што доколку го платиш во рок од 8 дена, би имал 50% попуст, а доколку го прекорачиш тој рок, ќе мора да ја платиш целосната сума на казната.
На суд нема да те дадат, доколку не платиш ќе ти повлечат пари од сметка УЈП, рокот на застарување според новиот закон е 6 години, што значи дека неможеш да не отвориш сметка во теков на следниве 6 години. Најубаво е да одиш да си платиш когаќе ти стаса решението
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Сабајле пробав да платам паркинг кај пошта и згрешив пораката при куцање СК испуштив пред бројот на таблицата.
Ми стигна порака почна паркирањрто. Праќам порака за стоп, ми вика нрма активна паркинг сесија. Пробувам 3-4пати праќам стоп ми вика нема активна паркинг сесија.
Пробав да платам одпоново со точна регистрација, не ми дозволи. Добив порака обратете се кај оператор, неуспешно плаќање.

Знаев дека системот е багиран, ѕвонев на бројот во дирекција за да стопират ако има било каков паркинг, никој не крена. Пробав стоп уште 2-3, немате активна паркинг сесија.

Океј, си отидов. Прееска во 23h ми стига честитка за цел ден 390денари.

Има ли шанса да средам некако, да ја поништат наплатата? Не е голема сума ама нејќам да ги частам за џабе, нивна грешка во систем :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.917
Сабајле пробав да платам паркинг кај пошта и згрешив пораката при куцање СК испуштив пред бројот на таблицата.
Ми стигна порака почна паркирањрто. Праќам порака за стоп, ми вика нрма активна паркинг сесија. Пробувам 3-4пати праќам стоп ми вика нема активна паркинг сесија.
Пробав да платам одпоново со точна регистрација, не ми дозволи. Добив порака обратете се кај оператор, неуспешно плаќање.

Знаев дека системот е багиран, ѕвонев на бројот во дирекција за да стопират ако има било каков паркинг, никој не крена. Пробав стоп уште 2-3, немате активна паркинг сесија.

Океј, си отидов. Прееска во 23h ми стига честитка за цел ден 390денари.

Има ли шанса да средам некако, да ја поништат наплатата? Не е голема сума ама нејќам да ги частам за џабе, нивна грешка во систем :D
Не, повеќе пати ги имам частено, прашував, магичен круг е, операторот ќе те прати кај нив, тие кај операторот.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Сабајле пробав да платам паркинг кај пошта и згрешив пораката при куцање СК испуштив пред бројот на таблицата.
Ми стигна порака почна паркирањрто. Праќам порака за стоп, ми вика нрма активна паркинг сесија. Пробувам 3-4пати праќам стоп ми вика нема активна паркинг сесија.
Пробав да платам одпоново со точна регистрација, не ми дозволи. Добив порака обратете се кај оператор, неуспешно плаќање.

Знаев дека системот е багиран, ѕвонев на бројот во дирекција за да стопират ако има било каков паркинг, никој не крена. Пробав стоп уште 2-3, немате активна паркинг сесија.

Океј, си отидов. Прееска во 23h ми стига честитка за цел ден 390денари.

Има ли шанса да средам некако, да ја поништат наплатата? Не е голема сума ама нејќам да ги частам за џабе, нивна грешка во систем :D
Ima sansa da sredis. Barem od moe iskustvo...
Isto slucaj kaj mene, plakam so SMS, gresam broj vo registracija.
Se javiv vo direkcija, objasnuvav se po red, I vo koja zona sum, I broj na gresna registracija, I broj na tocna, I telefonski broj od kade e prateno poraka za plakanje...
Kaj mene se sredi, bese toa pred 2-3 godini
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Не, повеќе пати ги имам частено, прашував, магичен круг е, операторот ќе те прати кај нив, тие кај операторот.
Ми понудија ваучер веднаш или на трансакциска да префрлат ама не се знае кога. :D
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Дечки една консултација. Денес ја оставив колата паркирана карши тутунски на паркингот Пролет. Заборавив дека е зонско и кога се вратив по колата, имав оставено дневен билет со таблицата на колата, датум итн.. Заедно со билетот имаше уште еден лист на кој што пишуваше дека ако се плати билетот/казната во следните 24 часа сумата ке биде на половина од таа на билетот. Ја симнав апликацијата на ПОЦ од Плеј, инсталирав се најавив и таму во опциите ја најдов ДПК . Впишав број на таблица и ми излезе дневниот билет кај нив во систем. Платив со картица, и не добив потврда на мејл, иако на крајот после плаќањето ми напиша дека ке добијам потврден мејл. Проверив на сметка, парите се наплатени. Дали ова значи дека се е во ред или треба да превземам нешто? Ги контактирав ПОЦ преку мејл со слика од билетот и скриншут од банката дека е извршено плаќањето. Совет?
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
178
Поени од реакции
157
Decki, ja parkirav kolata na katna garaza kaj sto sekogas ja ostavam, ama mi ostavile bilet za cel den a ne pisuva pricinata za kazna. Sve e regularno uplateno, mozam tamu da parkiram. Dali znaete kade da se obratam i dali POC ima uredno dokumentacija so sliki i pricina za kazna?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom