Зимски Олимписки Игри - Сочи 2014 | генерална дискусија |

R

Rigel Kent

Гостин
Русија освои злато во боб 4 , со 13 златни медали е најспешна нација а исто и убедливо најголем број на медали вкупно 33.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Па и очекувано беше ова, можда малце изненадија со бројот на златата последниве денови, пошто лошо отворија, но бројот на медалите е очекуван, тие и онака се зимска велесила,не како домаќин каде шансите за 50% им се зголемуваат... п.с Канада го затвара турниот со за нив највредното за нив, одлична Олимпијада и за Канада, исто за Норвежаните, од изненадувањата секако Словенија...
 
R

Rigel Kent

Гостин
http://www.sochi2014.com/en/news-russian-culture-will-reign-at-the-closing-ceremony


The XXII Olympic Winter Games in Sochi will end with a Closing Ceremony in the Fisht Olympic stadium. The ceremony, which will provide a bright and emotional conclusion to the Games, will be dedicated to Russian culture. The audience will be presented with a European vision of Russia, in a show directed by world-renowned director Daniele Finzi Pasca who became the screenwriter and director of the Sochi Olympics Closing Ceremony after joining a Russian team, which also included creative director Konstantin Ernst and executive producer Andrei Nasonovskiy.

“In order to present our culture objectively we decided to look at it through a European’s perspective, through the eyes of a man born in the very heart of Europe: prominent director Daniele Finzi Pasca. We wanted to see how Russian culture reflects in the world art context and which part of Russian culture has already become an integral part of world culture”, Konstantin Ernst said.

Spectators of the Closing Ceremony at the 2014 Olympic Winter Games will once again meet Lubov (Love), the young girl who was already introduced during the Opening Ceremony. Along with her new friends Valentina and Yura, she will travel through Russian culture, turning the pages of Russian literature, enjoying the magic of Russian art and listening to the wonderful sounds of Russian music.

As per tradition, a part of the Closing Ceremony will be dedicated to handing the Olympic flag over to the host of the future Winter Games – the city of PyeongChang. Spectators will be presented with an eight-minute show introducing Korea’s five-millennia-old history. During the presentation, the sounds of a gayageum (a traditional Korean musical instrument) will be heard.
 
R

Rigel Kent

Гостин
:vozbud: Перфекција
Россија – свјаштеннаја наша держава,
Россија – лјубимаја наша страна.
Могучаја волја, великаја слава –
Твоё достојанье на все времена!

Chorus:
Славьсја, Отечество наше свободное,
Братских народов сојуз вековој,
Предками даннаја мудрость народнаја!
Славьсја, страна! Мы гордимсја тобој!
От јужных мореј до полјарного краја
Раскинулись наши леса и полја.
Одна ты на свете! Одна ты такаја –
Хранимаја Богом роднаја землја!

Chorus
Широкиј простор длја мечты и длја жизни
Грјадуштие нам открывајут года.
Нам силу даёт наша верность Отчизне.
Так было, так есть и так будет всегда!


 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.762
Поени од реакции
20.484
Нашиве претставници сега ќе се загубат во гужвава :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Нашиве претставници сега ќе се загубат во гужвава :D
Глава на гилотина ставам дека трчаат да се сликаат со фаци ко Стамкос, Фуркад, Мазе...
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.118
Поени од реакции
4.558
Не се ни таму, веќе се вратиле, знамето го носеше волонтерка.
Па кога успеал Дамјановски да се врати, пред шест саати скијаше. Толку сакал да го носи знамето.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Па кога успеал Дамјановски да се врати, пред шест саати скијаше. Толку сакал да го носи знамето.
Намерно не ја завршил трката за да го фати авионот. :pos:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.120
Поени од реакции
84.807
Браво за Русите (y)
Баш убаво коефициентче имаше дека ќе освои најмногу медали на првенствово :X3:
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.326
Поени од реакции
10.645
Најдобро отворање и најдобро затворање што ги имам видено на било какви олимписки игри. Свака част. :cuc: Башка некако најмногу уживав во овие ОИ.[DOUBLEPOST=1393187453][/DOUBLEPOST]
:vozbud: Перфекција
Россија – свјаштеннаја наша держава,
Россија – лјубимаја наша страна.
Могучаја волја, великаја слава –
Твоё достојанье на все времена!

Chorus:
Славьсја, Отечество наше свободное,
Братских народов сојуз вековој,
Предками даннаја мудрость народнаја!
Славьсја, страна! Мы гордимсја тобој!
От јужных мореј до полјарного краја
Раскинулись наши леса и полја.
Одна ты на свете! Одна ты такаја –
Хранимаја Богом роднаја землја!

Chorus
Широкиј простор длја мечты и длја жизни
Грјадуштие нам открывајут года.
Нам силу даёт наша верность Отчизне.
Так было, так есть и так будет всегда!


И секако, најјаката химна на светот :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom