Земјоделски факултет

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Пепси_, 24 јули 2013.

 1. escapar3

  escapar3 Оџачар

  Член од:
  18 јануари 2012
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  29
  Го има екој списокот од цанев ја падннжав не знам дали треба и задачи да полагам сеа или само теорија
   
 2. Fiend

  Fiend смут џезер

  Член од:
  29 март 2012
  Мислења:
  885
  Допаѓања:
  1.008
  Ги положи задачите?
   
 3. escapar3

  escapar3 Оџачар

  Член од:
  18 јануари 2012
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  29
  Епа некој бод ми фалеше на задачи мислам и ми рече да одам на теорија полагав и паднав теорија. Сеа не знам дали треба да одам и на задачи ххх
   
 4. Punk Girl

  Punk Girl

  Член од:
  14 август 2015
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Eве јас сега се запишав таму Квалитет и безбедност на храна, се запишам поради убедувањата на мајка ми дека со мојот просек нема на никој факултет да ме примат три години бев добра и оваа бев многу добра !
  Дали сум направила правилна одлука ? Дали после лесно ќе најдам работа или на втор уписен рок да го сменам факсот ?
   
 5. PsychoalieN

  PsychoalieN Омлет мастеР

  Член од:
  12 јули 2009
  Мислења:
  1.606
  Допаѓања:
  1.318
  Извини ама никој на факултет не треба и не смее да се запишува по нечиво убедување. Мене ме молеа да запишам правен, цела година правник ќе бидеш, тоа е супер работа, супер ќе биде ова она, па адвокат ке станеш ама не. Едноставно кога нејкам и не ме бива зошто да идам таму? Која е целта мерак за нив? Они да се фалат како син им е правник или адвокат или судија? Никогаш! Тоа што си била добра и многу добра не значи дека само земјоделски е факултетот за тебе. Секаде има добри и многу добри :) Нема факултет кај што ги нема. Од правен преку економски па до медицински. Тоа дали си направила добра одлука е тешко прашање. Работа нема да најдеш не само со тој него и со било ако нема кој да те бутне. Тоа е суровата реалност па сакале ние да ја прифатиме или не. Со сила ништо во животов не се мора па ни факултет кој не го сакаш. Јас бев таму има хемии, има статистики има математики, микробиологии, ботаники тоа е технолошки факултет на некој начин и има доста стручни предмети кој ретко би можел да ги учи ако воопшто нема познавање или тоа не го влече затоа и не е воопшто за потценување кога некој ке рече ех земјоделски големо чудо. Втора година останавме пола затоа што многумина не се пронајдоа. Ако не те влече ништо тоа што ти го наведов зимај си документите и чао. Џабе ке губиш време. Ако е дојден нож под гуша пробај една година на него види како е па оцени сама. Насоката е перспективна но не кај нас затоа што Македонија нема кој знае каква прехрамбена индрустрија па да прима секоја година по 100 технолози. Се знае 10 компании се и тоа е тоа. Со 80% од колегите сум во контакт и само 7 души работат по струка, останатите секој по своето вклучувајќи ме и мене. Има милијарди факултети каде што можеш полесно да си поминеш или одбери тоа што тебе те влече или кадешто мислиш дека ќе се снајдеш. А по нечиво убедување не и никогаш.
   
  На Epsilon, Dallas Mavericks и Lurtz им се допаѓа ова.
 6. escapar3

  escapar3 Оџачар

  Член од:
  18 јануари 2012
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  29
  И што стори? неможеш да згрешиш шо и да одбереш. Али у секој случај земјоделски факултет ти е еден од попопуларниве денеска. Доѓаат деновите и на агрономите. Секоја земјоделска установа ќе мора да има по некој агроном...
   
 7. A.ST

  A.ST

  Член од:
  9 декември 2015
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  Jas ovaa godina sum maturant i sum zainteresiran za zemjodelski fakultet, pa zatoa ke vi bidam blagodaren ako mi kazete nesto povekje za fakultetot. Najgolemiot strav mi e kako ke se snajdam bidejkji imam zavrseno sredno ekonomsko uciliste
  - dali moze nekako so nasokata AGROEKONOMIKA da ja izbegnam hemijata, bidejkji uste od osnovno se nemam sretnato so nea.
  - kakvi se profesorite
  - teski li se drugite predmeti, ja izbrav ovaa nasoka bidejkji najmnogu mi e povrzana so ekonomijata.

  Vi blagodaram odnapred !!!
   
 8. Fiend

  Fiend смут џезер

  Член од:
  29 март 2012
  Мислења:
  885
  Допаѓања:
  1.008
  Органска и неорганска мислам неможиш да ги избегниш а аналитича мислам дека нема да имаш. Инаку твојата насока имаш економика на земјоделство, агроекономика, основи на економија, аграрна политика и хумани ресурси, и не е тешко, има прашања и се паѓаат поголем дел.
  Професорите се океј сеа за сеа, ботаника и физиологија професорката скоро и да немаш пристап у канцеларија и резултати дава после 3 месеца другите, се океј за резултати а и на предавања се океј исто.
   
 9. FoKsi

  FoKsi

  Член од:
  5 јуни 2013
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  293
 10. A.ST

  A.ST

  Член од:
  9 декември 2015
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  јас разгелдував на страната на факултетот има линкови за студиските програми, но на едниот линк тој вие што ми го испративте има ставено едни предмети како задолзителни, а на линкот подолу други, така да тоа не ми е јасно.
  http://www.fznh.ukim.edu.mk/images/stories/upisi/upisi2013/i_ciklus_agroekonomika_sp_pp.pdf
  http://www.fznh.ukim.edu.mk/mk/20100730256/agroekonomika.html
  --- Споено дупло мислење, 14 август 2016 ---
  јас разгелдував на страната на факултетот има линкови за студиските програми, но на едниот линк тој вие што ми го испративте има ставено едни предмети како задолзителни, а на линкот подолу други, така да тоа не ми е јасно.
  http://www.fznh.ukim.edu.mk/images/stories/upisi/upisi2013/i_ciklus_agroekonomika_sp_pp.pdf
  http://www.fznh.ukim.edu.mk/mk/20100730256/agroekonomika.html
   
 11. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  29.691
  Допаѓања:
  35.611
  Јас лично незнам, но тука е поголема веројатноста некој да ти одговори:)

   
 12. escapar3

  escapar3 Оџачар

  Член од:
  18 јануари 2012
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  29
  Нема везе... Јас сум на агроекономика, хемиите ги немаш ни како изборни :angel: нема хемија на смерот. Имаш како изборни во втор семестар Ботаника, Генетика, Зоологија и Сточраско производство нешто... Кој му треба помош околу агроекономика слободно нека ми се обрати.
   
 13. Anonym123

  Anonym123

  Член од:
  4 јули 2017
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  0
  Мислам дека ти испратив порака. Се трудам да се снајдам низ форумот :D

  И ако може некој да напишe нешто по детално за Агроекономика
   
  Последно уредено: 23 јули 2017
 14. Anonym123

  Anonym123

  Член од:
  4 јули 2017
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  0
  Дали сите професори бараат редовност или некој опис ма кој предмет кој најмногу го прати тој список?
   
 15. MD_

  MD_

  Член од:
  12 мај 2017
  Мислења:
  220
  Допаѓања:
  164
  Не сум агроекономија ама повеќето бараат посебно на почетокот во прва и втора година

  Пример од 1 семестар механизација, процесна техника, агроклиматологија прилично сум сигурен дека бараа редовност инаку ќе си платиш 20 евра од потпис
  Статистика немав а развој на хумани мислам даваше на сите мада не сум сигурен
   

Сподели преку: