Земјоделски факултет

  • Креатор на темата Пепси_
  • Време на започнување

escapar3

Оџачар
Член од
18 јануари 2012
Мислења
33
Поени од реакции
31
Го има екој списокот од цанев ја падннжав не знам дали треба и задачи да полагам сеа или само теорија
 

escapar3

Оџачар
Член од
18 јануари 2012
Мислења
33
Поени од реакции
31
Епа некој бод ми фалеше на задачи мислам и ми рече да одам на теорија полагав и паднав теорија. Сеа не знам дали треба да одам и на задачи ххх
 
Член од
14 август 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Eве јас сега се запишав таму Квалитет и безбедност на храна, се запишам поради убедувањата на мајка ми дека со мојот просек нема на никој факултет да ме примат три години бев добра и оваа бев многу добра !
Дали сум направила правилна одлука ? Дали после лесно ќе најдам работа или на втор уписен рок да го сменам факсот ?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Eве јас сега се запишав таму Квалитет и безбедност на храна, се запишам поради убедувањата на мајка ми дека со мојот просек нема на никој факултет да ме примат три години бев добра и оваа бев многу добра !
Дали сум направила правилна одлука ? Дали после лесно ќе најдам работа или на втор уписен рок да го сменам факсот ?
Извини ама никој на факултет не треба и не смее да се запишува по нечиво убедување. Мене ме молеа да запишам правен, цела година правник ќе бидеш, тоа е супер работа, супер ќе биде ова она, па адвокат ке станеш ама не. Едноставно кога нејкам и не ме бива зошто да идам таму? Која е целта мерак за нив? Они да се фалат како син им е правник или адвокат или судија? Никогаш! Тоа што си била добра и многу добра не значи дека само земјоделски е факултетот за тебе. Секаде има добри и многу добри :) Нема факултет кај што ги нема. Од правен преку економски па до медицински. Тоа дали си направила добра одлука е тешко прашање. Работа нема да најдеш не само со тој него и со било ако нема кој да те бутне. Тоа е суровата реалност па сакале ние да ја прифатиме или не. Со сила ништо во животов не се мора па ни факултет кој не го сакаш. Јас бев таму има хемии, има статистики има математики, микробиологии, ботаники тоа е технолошки факултет на некој начин и има доста стручни предмети кој ретко би можел да ги учи ако воопшто нема познавање или тоа не го влече затоа и не е воопшто за потценување кога некој ке рече ех земјоделски големо чудо. Втора година останавме пола затоа што многумина не се пронајдоа. Ако не те влече ништо тоа што ти го наведов зимај си документите и чао. Џабе ке губиш време. Ако е дојден нож под гуша пробај една година на него види како е па оцени сама. Насоката е перспективна но не кај нас затоа што Македонија нема кој знае каква прехрамбена индрустрија па да прима секоја година по 100 технолози. Се знае 10 компании се и тоа е тоа. Со 80% од колегите сум во контакт и само 7 души работат по струка, останатите секој по своето вклучувајќи ме и мене. Има милијарди факултети каде што можеш полесно да си поминеш или одбери тоа што тебе те влече или кадешто мислиш дека ќе се снајдеш. А по нечиво убедување не и никогаш.
 

escapar3

Оџачар
Член од
18 јануари 2012
Мислења
33
Поени од реакции
31
Eве јас сега се запишав таму Квалитет и безбедност на храна, се запишам поради убедувањата на мајка ми дека со мојот просек нема на никој факултет да ме примат три години бев добра и оваа бев многу добра !
Дали сум направила правилна одлука ? Дали после лесно ќе најдам работа или на втор уписен рок да го сменам факсот ?
И што стори? неможеш да згрешиш шо и да одбереш. Али у секој случај земјоделски факултет ти е еден од попопуларниве денеска. Доѓаат деновите и на агрономите. Секоја земјоделска установа ќе мора да има по некој агроном...
 
Член од
9 декември 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Jas ovaa godina sum maturant i sum zainteresiran za zemjodelski fakultet, pa zatoa ke vi bidam blagodaren ako mi kazete nesto povekje za fakultetot. Najgolemiot strav mi e kako ke se snajdam bidejkji imam zavrseno sredno ekonomsko uciliste
- dali moze nekako so nasokata AGROEKONOMIKA da ja izbegnam hemijata, bidejkji uste od osnovno se nemam sretnato so nea.
- kakvi se profesorite
- teski li se drugite predmeti, ja izbrav ovaa nasoka bidejkji najmnogu mi e povrzana so ekonomijata.

Vi blagodaram odnapred !!!
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Jas ovaa godina sum maturant i sum zainteresiran za zemjodelski fakultet, pa zatoa ke vi bidam blagodaren ako mi kazete nesto povekje za fakultetot. Najgolemiot strav mi e kako ke se snajdam bidejkji imam zavrseno sredno ekonomsko uciliste
- dali moze nekako so nasokata AGROEKONOMIKA da ja izbegnam hemijata, bidejkji uste od osnovno se nemam sretnato so nea.
- kakvi se profesorite
- teski li se drugite predmeti, ja izbrav ovaa nasoka bidejkji najmnogu mi e povrzana so ekonomijata.

Vi blagodaram odnapred !!!
Органска и неорганска мислам неможиш да ги избегниш а аналитича мислам дека нема да имаш. Инаку твојата насока имаш економика на земјоделство, агроекономика, основи на економија, аграрна политика и хумани ресурси, и не е тешко, има прашања и се паѓаат поголем дел.
Професорите се океј сеа за сеа, ботаника и физиологија професорката скоро и да немаш пристап у канцеларија и резултати дава после 3 месеца другите, се океј за резултати а и на предавања се океј исто.
 
Член од
9 декември 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Како задолжителен предмет нема никаква хемија на смерот агроекономика.
http://www.fznh.ukim.edu.mk/images/stories/upisi/upisi2013/i_ciklus_agroekonomika_sp_pp.pdf
Тука можеш да ја разгледаш нивната студиска програма.
јас разгелдував на страната на факултетот има линкови за студиските програми, но на едниот линк тој вие што ми го испративте има ставено едни предмети како задолзителни, а на линкот подолу други, така да тоа не ми е јасно.
http://www.fznh.ukim.edu.mk/images/stories/upisi/upisi2013/i_ciklus_agroekonomika_sp_pp.pdf
http://www.fznh.ukim.edu.mk/mk/20100730256/agroekonomika.html[DOUBLEPOST=1471174762][/DOUBLEPOST]
Како задолжителен предмет нема никаква хемија на смерот агроекономика.
http://www.fznh.ukim.edu.mk/images/stories/upisi/upisi2013/i_ciklus_agroekonomika_sp_pp.pdf
Тука можеш да ја разгледаш нивната студиска програма.
јас разгелдував на страната на факултетот има линкови за студиските програми, но на едниот линк тој вие што ми го испративте има ставено едни предмети како задолзителни, а на линкот подолу други, така да тоа не ми е јасно.
http://www.fznh.ukim.edu.mk/images/stories/upisi/upisi2013/i_ciklus_agroekonomika_sp_pp.pdf
http://www.fznh.ukim.edu.mk/mk/20100730256/agroekonomika.html
 

escapar3

Оџачар
Член од
18 јануари 2012
Мислења
33
Поени од реакции
31
Органска и неорганска мислам неможиш да ги избегниш а аналитича мислам дека нема да имаш. Инаку твојата насока имаш економика на земјоделство, агроекономика, основи на економија, аграрна политика и хумани ресурси, и не е тешко, има прашања и се паѓаат поголем дел.
Професорите се океј сеа за сеа, ботаника и физиологија професорката скоро и да немаш пристап у канцеларија и резултати дава после 3 месеца другите, се океј за резултати а и на предавања се океј исто.
Нема везе... Јас сум на агроекономика, хемиите ги немаш ни како изборни :angel: нема хемија на смерот. Имаш како изборни во втор семестар Ботаника, Генетика, Зоологија и Сточраско производство нешто... Кој му треба помош околу агроекономика слободно нека ми се обрати.
 
Член од
4 јули 2017
Мислења
7
Поени од реакции
1
Искрено мене родителите ме натераа,и најмногу заради тоа се запишав,иако имав многу идеи низ глава,најверојатно од Септември желбата да студирам Географија,ќе си ја остварам и ке иде како втор факс.Ама нормално се ми е после овој,си го засакав незнам зошто ама го засакав.
Мислам дека ти испратив порака. Се трудам да се снајдам низ форумот :D

И ако може некој да напишe нешто по детално за Агроекономика
 
Последно уредено:
Член од
4 јули 2017
Мислења
7
Поени од реакции
1
Дали сите професори бараат редовност или некој опис ма кој предмет кој најмногу го прати тој список?
 
M

MD_

Гостин
Дали сите професори бараат редовност или некој опис ма кој предмет кој најмногу го прати тој список?
Не сум агроекономија ама повеќето бараат посебно на почетокот во прва и втора година

Пример од 1 семестар механизација, процесна техника, агроклиматологија прилично сум сигурен дека бараа редовност инаку ќе си платиш 20 евра од потпис
Статистика немав а развој на хумани мислам даваше на сите мада не сум сигурен
 

escapar3

Оџачар
Член од
18 јануари 2012
Мислења
33
Поени од реакции
31
Дали сите професори бараат редовност или некој опис ма кој предмет кој најмногу го прати тој список?
Реално скоро сите професори бараат присуство. Вообичаено ако не си присуствуал 2-3 пати нема да имаш право на потпис. Во тој случај се плаќа казна од 20 евра за потпис. Кај ботаника-генетика пак потписот ти е од вежбите мора да имаш присуство на вежби за да добиеш потпис. Но, права работа на овој факултет е што кај 80% од предметите доколку си присустувал на предавања и си следел сигурно знаеш за 6-ка ;).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom