Рамна Земја?

Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.944
Поени од реакции
9.918
Хахахахаха!...

Шлајфуеш штом се најдеш у небрано, а?....
Оти бе братче? Бараше одговор, си доби. Или сеа обратна психологија сакаш да вметнеш a?
А од друга страна, се гледа дека и покрај фактите кои физички постојат ти се обидуваш да докажеш спротивно и ги оспоруваш, сепак постојат за сите да ги видиме иако се повеќе од 5000 години стари...[DOUBLEPOST=1524849323][/DOUBLEPOST]
ДА, ГИ ВИДЕЛ! СВЕТОТО ПИСМО Е ПИШУВАНО ОД ОЧЕВИДЦИ А НЕ ОД СКЛОПУВАЧИ НА ПСЕВДОНАУЧНИ ПРИКАЗНИ!

Јасно?...

Сега, напиши кој го видел метеорот кој „као„ паднал пре 65 мил. години...Име и презиме!

Не знаеш, така?
Писмото било пишувано од очевидци а?.....
На тешка трава биле тие тогаш...
Би ги издвоил само грмушката што горела и некаков глас излегувал од неа, и кога врнело 100 дена и 100 ноќи итн итн. и некако животните послушале да застанат еден до друг (најверојатно за раче фатени) и да се качат на бродот.....

ЕТЕ БЕ! Затоа биле истребени диносаурусите... Закасниле да се качат на бродот. А што велиш? Ти врши работа теоријaва? :ROFLMAO::ROFLMAO:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Оти бе братче? Бараше одговор, си доби. Или сеа обратна психологија сакаш да вметнеш a?
А од друга страна, се гледа дека и покрај фактите кои физички постојат ти се обидуваш да докажеш спротивно и ги оспоруваш, сепак постојат за сите да ги видиме иако се повеќе од 5000 години стари...
Kornet,

ништо ти не си одговорил...Односно, си одговараш на самиор себе, не на други.

Што се однесува до фатките, факт е дека постои дупка, а дека дупката е поврзана со некоја глобална катаклизма, тоа е уште една научна приказна.[DOUBLEPOST=1524862631][/DOUBLEPOST]
Писмото било пишувано од очевидци а?.....
На тешка трава биле тие тогаш...
Би ги издвоил само грмушката што горела и некаков глас излегувал од неа, и кога врнело 100 дена и 100 ноќи итн итн. и некако животните послушале да застанат еден до друг (најверојатно за раче фатени) и да се качат на бродот.....

ЕТЕ БЕ! Затоа биле истребени диносаурусите... Закасниле да се качат на бродот. А што велиш? Ти врши работа теоријaва? :ROFLMAO::ROFLMAO:
Како што претходно напишав, боље да не се петљаш со рабојќе од кои абер немаш.[DOUBLEPOST=1524862777][/DOUBLEPOST]
Еволуцијата е можност за адаптација на организмите на промени во околината. Најубав пример за еволуција има кај вирусите и бактериите (бидејќи се едноклеточни, брзо се адаптираат/менуваат).

Пример: На времето сите бактерии се третираа со Пеницилин. Преголемата експонираност на пеницилинот, ги 'натера' да станат отпорни. Сега имаш супер-бактерии како МРСА на кои ни еден антибиотик не делува. Многу просто можиш ова да го видиш во резултати од брис или мокрача. Имаш изолирани бактерии и на кои антибиотици се, а на кои не се отпорни.

Да не правиме муабет за вирусите. Секоја година имаш нови верзии.
И, каква врска имаат научните докази за еволуцијата со твојава, по којзнае кој, веќе видена приказна?

Дали приказните се исто што и наука? И кога еволуцијата ќ прејде и на човекот, а не само на кутрите бактери, кои абер немаат што им се дешава у животот?
 
Последно уредено:
Член од
26 април 2018
Мислења
170
Поени од реакции
105
И, каква врска имаат наулните докази за еволуцијата со твојава, по којзнае кој, веќе видена приказна?

Дали приказните се исто што и наука? И кога еволуцијата ќ прејде и на човекот, а не само на кутрите бактери, кои абер немаат што им се дешава у животот?

Навистина не го разбираш поимот еволуција? :)
Да си знам: биологија, физика, политика, философија... со тебе НЕ
 
Член од
23 април 2014
Мислења
99
Поени од реакции
178
Абе уште ли се трудите да се докажете со фризеров што ја "побива" цела наука.. Не си трошете време залудно, не вреди.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Навистина не го разбираш поимот еволуција? :)
А ти „као„ го разбираш?...

Бактериите еволуирале оти биле едноставни, ама човекот никако да почне да еволуира?

И кај ти е биологијата, физиката и томе слично, кога токму тие ја побиваат еволуцијата?...[DOUBLEPOST=1524866812][/DOUBLEPOST]
Абе уште ли се трудите да се докажете со фризеров што ја "побива" цела наука.. Не си трошете време залудно, не вреди.
А целата твоја „мудрост„ се сведува на неизбежно вреѓање, пошто немаш што друго да кажеш...:icon_lol:
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
Немам потреба и немам причина да ти одговорам, оти не сум дел од „рамноземјаните„, кои пак веќе имаат објавено свои толкувања на небесните феномени преку нивниот модел.

Твоите „логични„ размишљања се само твои и лесно соборливи и пошто си убеден дeка си у прави, биди спокоен...
Миќи бе почна и ти да шлајфуеш, а ?
Изнеси став во врска со формата на земјата и брани го со аргументи, ако веќе го негираш хелиоцентричниот модел изнеси издржани аргументи протв, ако не гитла од темата не стегај на празно.
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.944
Поени од реакции
9.918
одговараш на самиор себе, не на други.

Што се однесува до фатките, факт е дека постои дупка, а дека дупката е поврзана со некоја глобална катаклизма, тоа е уште една научна приказна
Одговорите се за тебе, а тоа тоа што ти не ги прифаќаш тоа ти кажав, си е твоа работа.

Значи прифаќаш дека со досегашните достигнувања на науката преку истражувања во врска со тој кратер, се случила светска катастрофа?

Како што претходно напишав, боље да не се петљаш со рабојќе од кои абер немаш.
Точно, јас абер немам од тоа. Зошто за мене, како што кажав, физиката и природата на една страна и религијата на трета се тотално одделени. Што е нормално за сите нас е "СФ" за тебе (иако претпоставки се вршат на истражувања кои се физички присутни на нашата планета), а силно браниш нешто што скоро и да нема никаква трага дека се случило..

И за мене тоа што го кажав во последниот коментар нема ни зрно логика ниту пак детален одговор или доказ како се случило тоа , а пак планетава не бележи никаков траг од тоа што се случило.

Затоа е насочено прашањето према тебе, зошто за тебе "никогаш не биле одделни физиката и природата и религијата". Епа наврати се да ми ги објасниш тие феномени погоре гледано само преку гледна точка на физика и природа.

А да, и исто така објаснување ако може и за тоа, како Мојсеј или кој беше таму го поделил морето на пола за луѓето да избегаат од нивните робовладетели во Египет?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А да, и исто така објаснување ако може и за тоа, како Мојсеј или кој беше таму го поделил морето на пола за луѓето да избегаат од нивните робовладетели во Египет?
Колку пати треба да ти биде одговорено?...

https://forum.kajgana.com/threads/Земјата-е-рамна.76641/page-283#post-8386026[DOUBLEPOST=1524869340][/DOUBLEPOST]
Значи прифаќаш дека со досегашните достигнувања на науката преку истражувања во врска со тој кратер, се случила светска катастрофа?
Секако дека не прифаќам приказни за мали деца, кои се засновани на куп неосновани претпоставки, зачинети со маса од зборови, кои не кажуваат ништо конкретно, туку толкуваат историски невидени настани.

И сето тоа е, нели, „...научно докажано....„.
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.944
Поени од реакции
9.918
Колку пати треба да ти биде одговорено?...

https://forum.kajgana.com/threads/Земјата-е-рамна.76641/page-283#post-8386026[DOUBLEPOST=1524869340][/DOUBLEPOST]

Секако дека не прифаќам приказни за мали деца, кои се засновани на куп неосновани претпоставки, зачинети со маса од зборови, кои не кажуваат ништо конкретно, туку толкуваат историски невидени настани.

И сето тоа е, нели, „...научно докажано....„.
Џабе пријателе.... Се гледа дека избегнуваш прашања. И до сега единствено нешто што можам да заклучам е дека ти си само еден трол... Се противиш на правила на физика и природа, а ако те праша некој за објаснување нешто од религијата, метак да те нема..... Мизерија си братче...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.156
Поени од реакции
25.646
Сега, напиши кој го видел метеорот кој „као„ паднал пре 65 мил. години...Име и презиме!

Не знаеш, така?
Јас. И не као, падна матер еба. Со денови прашина дишевме...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Колку пати треба да ти биде одговорено?...

https://forum.kajgana.com/threads/Земјата-е-рамна.76641/page-283#post-8386026[DOUBLEPOST=1524869340][/DOUBLEPOST]

Секако дека не прифаќам приказни за мали деца, кои се засновани на куп неосновани претпоставки, зачинети со маса од зборови, кои не кажуваат ништо конкретно, туку толкуваат историски невидени настани.

И сето тоа е, нели, „...научно докажано....„.
Јас видов секс на Светиот дух со Богородица на еден филм со Патрикс Свејзи и Деби Мур.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јас видов секс на Светиот дух со Богородица на еден филм со Патрикс Свејзи и Деби Мур.
Stefus,

намали од блудните мисли, а како што вели сам Бог, секој ќе одговара за секоја своја помисла, збор и дело...

Патем кажано, не ми е позната Деби Мур...ваљда е Деми Мур. Што велиш?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Stefus,

намали од блудните мисли, а како што вели сам Бог, секој ќе одговара за секоја своја помисла, збор и дело...

Патем кажано, не ми е позната Деби Мур...ваљда е Деми Мур. Што велиш?
Само те зезам за тоа твое сведоство и заклучување од гледање. Некоја благо ретардирана методика. А за закани од космичкиот вагабонд дека ќе горам вечно и дека ќе ме варат во казани не ми е страв само пред да умрам ќе се попишманам и ќе завршам кај 99те девици. Да не отварам тема за Бог и Моралот зошто има друга тема. Не е за овде.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
М'ќи,
Перо, комшијата од приземје, он ги има видено диносаурусите бе...јас Перо одма ќе ти го донесам, ти каде ќе ги најдеш твоиве "писатели" чии прикаски за мали деца дополнително биле извртувани околу 2000 години (не е точно инаку дека живееле во исто време, има селективни прикаски пред раѓањето и само за смртта, ништо измеѓу).
Кога да се договориме да ти го пратам Перо да ти потврди?
Фала што ме потсети на детство какви наивни муабети сме праеле.

Мајндсетот ти е инфантилен, ако разбираш што уопште значи тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom