Здравството кај нас

Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
Чукни во дрво и поплукај си во пазувите викаат старите...да не ти притреба доктор. Инаку не е за се така. За рутински прегледи и рутински операции - ДА. Ама има милион примери кои со стотици илјади евра на сметка, губеле драги личности.
Случајот во Прилеп не знам дали видовте на вестите... едно мало детенце си ја скршило раката,му ставиле гипс,останало да полежи на болница,цело време плачело и се жалело на болки од гипсот,ниеден лекар не сакал да го прегледа иако сите виделе дека раката во гипсот му е плава и отечена,дека кожата се собира.Резултат-лошо била наместена раката.Детенцето ја загуби раката заради мрзата на лекарите да го прегледаат,морале да му ја пресечат да не умре.Плукам по нивните дипломи,плукам по дипломите на сите лекари
Друг случај.Пред 10 години на брат ми во Брза Помош главната докторка нареди да му стават венска инекција во бутот.Плачел два сати не можеле да го допрат никаде.Докторката уште му рекла:Ај доста да не те натепам.Мајка ми со плачење го зела дома.Се смирил и бил ок.Вечерта се јавила кај вујко ми главен интернист во државната болница.МУ кажала дека од обична инекција брат ми имал ужасни болки.И рекол да одиш в црква и да запалиш свеќа затоа што детето ти останало живо- му ставила венска инекција во бутот а од тоа се умира.Утредента истатата докторка ја избркаа од работа под влијание на вујко ми-значи мораш да имаш некој за правда да ти се направи.И рекле дека детето умрело за да го носи на совест цел живот и ја преместиле во некое село.Денес истата докторка е главен анестезиолог на државната болница.А што ако брат ми умреше?Не сакам да помислам на тоа.По неколку години ја видела мајка ми и ја познала на болница и имала храброст да и речи :TИ немаш умрено дете ? (бидејќи знаела дека е умрено) Мајка ми и влепила шамар и си заминала!
 

-----<-<@

loso kure
Член од
10 ноември 2008
Мислења
494
Поени од реакции
23
здравството во Македонија, од аспект на хмммммммм...сеа малце е осетлив терминот и компарацијава шо пробувам да ја одсликам, ама ај...значи според мене има разлика во повеке сегменти...

прво со негативните појави да почнам, па за на крај со позитивните компарации пошо видов два сосема различни система досеа

проблемот кај нас е што доста слабо стоиме со дисциплина и примања на медицинскиот персонал, али стручноста и достапноста не им ја оспорувам ни случајно.

како и секаде има исклучоци и опасни утки во медицината, од самиот податок дека е осетлива дисциплина, и дека неможе секој да биде успешно медицинско лице.

е сеа, тоа шо свират некои по медиумите дека Македонија е во споредна во некои европски земји на ниско скалиште е точно, поради самиот факт дека стандардот е ужасен и како некоја црна дупка ги вовлекува сите сегменти на општеството во себе...

мегутоа во споредба со некои други земји во кои има се... и стандард и благосостојба, е одличен...малце е парадоксално ова но вистинито...верувајте...многу земји кај шо иде сеа господ по земја, немаат ни приближно здравство и високостручни кадри како кај нас,
односно имаат и подобри но за одбрана клиентела...значи, мнооооогу скапо здравство...така да...

напраите споредба и бидете задоволни на крај од се тоа,

инаку медицинските лица се насекаде во светот исти во врска со нивните очекувања за примањата и статусот во општеството...најблаго кажано ...премногу алчни...на крај сепак тоа би требало да биде една хумана и фино платена професија...а не начин за елитизација, статус и богатење на поединците, таквите веке се измислени...благородниците постојат, ама не биле доктори него претежно воини шо не иделе по доктори...затоа никад нема да играат улога во тој филм, и покрај нивните напори...
 

elencesrce

Love Is In The Air!
Член од
10 јануари 2008
Мислења
95
Поени од реакции
2
Катастрофално здраство имаме во нашава држава дури не ми се ни зборува секој ден чекав по 1час за да дојди сестрата да примнам инфузија ц ц ц ц ... :toe:
 
Член од
26 октомври 2010
Мислења
24
Поени од реакции
12
Како што тргнала работава, наместо на лекар се повеќе добивам впечаток дека одам во „Тркало на несреќата“.
Негрижа при породување, затајување случаи, инвалидитет поради задоцнета реакција, немање средства за операција, нестручност во работењето, се чести полиња на тркалото. Меѓу нив, се забележува и празно поле, тоа го прикажува празното досие на пациентот, кога очигледно неговата болест едноставно не постои. Во темна боја која не влева ни малку надеж обоено полето на клиничка смрт.
Жалосно, но вистинито. :icon_roll
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Не е сјајно во државните болници нема апаратура нема основни средства за да се иведе еден хируршки зафат, платите на лекарите се тројно и повеќе повисоки одколку во државните и затоа овие работи што ги пишувате не се мичудни, во приватните клиники има апарати не се штеди на ракавици и завои лекарите се добро платени и ке има услуга на ниво, вас лесно ви е за се да ги наоѓате виновни лекарите ама погледнете малку објективно и споредете државно и приватно и запрашајте се зошто е толкава разликата, колокави маки има додека да станеш лекар додека да специјализираш и сите други работи и накрај да добиваш пари исто колку што добиваат некои партиски војници примени со основно на работа
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
За жал последен период имав прилика да посетам пластична хирургија во државна болница и на приватно.
Впечатокот во државна што го добив т,е сликата е жална, за греота луѓето. Мрачни ходници, ладно, долги редици и списоци за оперирање, недостаток на организација, буквално хаос. Луѓето во градска и државна ќе те истепаат ако случајно замолиш да прашаш пред нив па макар и да одземеш минута. Не е тоа поради културата, се работи за премореност, за големо нетрпение кое е се поприсутно меѓу луѓето и е резултат на долгото чекање со маката со која дошле. Лекари нема, денес доаѓаш, ти закажуваат утре и утредента пак доаѓаш, па лекарот не дошол и така секој ден се повеќе расте бројот на луѓе кои чекаат. Ако треба за операција, тогаш приморан си минимум 20 дена да чекаш, зашто секој ден е блокирано уште рано сабајле.

Она што мене ме изненади е тоа што во државна покрај плавите картони платив 50 денари за преглед, и 250 денари учество. Интеревнцијата на државно ќе ме чинеше 2000, на приватно 6000. Во Ремедика во Железара прегледот не ме чинеше ништо, а е приватна болница. Поради разлика во цената, која не беше голема, се решив на приватно да го направам зафатот. Задоволна сум, чисто топло дури и повеќе од потребното, организација на ниво, сегде културни и насмеани за било каква ситница да се обратиш. Дури и после операцијата можеш да отидеш кога сакаш,при тоа нема чекање и добиваш целосна грижа и внимание. Конците кои се отстрануваат подоцна се прават со ножици кои се отвараат еднаш и се фрлаат.

Во државна одамна е потребно реновирање, буквално од темел. Немаат основни работи со кои мора да располага една болница, затоа при некои случаеви ни докторите не се криви. Позајмуваат од една клиника на друга инфузии, шокови заради нефункционалноста и староста на апаратите. Имаат пациенти повеќе од колку што треба дневно еден лекар да прегледа а и тие се луѓе. Во државна има 3 пластичари, во градска само еден, а дневно треба да направи интервенции и прегледи. Едноставно времето не стига, сите во брзање, во трчање и затоа се случува ова што е денес.
 
S

smart ass

Гостин
Не е сјајно во државните болници нема апаратура нема основни средства за да се иведе еден хируршки зафат, платите на лекарите се тројно и повеќе повисоки одколку во државните и затоа овие работи што ги пишувате не се мичудни, во приватните клиники има апарати не се штеди на ракавици и завои лекарите се добро платени и ке има услуга на ниво, вас лесно ви е за се да ги наоѓате виновни лекарите ама погледнете малку објективно и споредете државно и приватно и запрашајте се зошто е толкава разликата, колокави маки има додека да станеш лекар додека да специјализираш и сите други работи и накрај да добиваш пари исто колку што добиваат некои партиски војници примени со основно на работа
Да...Ги имам забележано по државниве болници-шетаат само по ходници-тие ќе да се а ги има во сите државни болници.

--- надополнето ---

Катастрофално здраство имаме во нашава држава дури не ми се ни зборува секој ден чекав по 1час за да дојди сестрата да примнам инфузија ц ц ц ц ... :toe:
Грешка си-ние немаме катастрофално здравство тку ние НЕМАМЕ ЗДРАВСТВО.(тоа е систем кој се распадна едноставно ентропија) нема ништо од заклетви ни тронка од хуманост.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Имаат пациенти повеќе од колку што треба дневно еден лекар да прегледа а и тие се луѓе.
Ова е голем проблем од причина што цела МК се слева во Клинички, а да не ги броиме тие од Косово, Албанија и јужна Србија. Од муабети што сум ги правела со неколку доктори (и тоа од различни области), самите кажуваат дека нивните колеги од другите градови ги препраќаат сите во Скопје, и тоа што треба и тоа што не треба. Добра е иницијативата што беше повлечена пред некое време дека патот за тие од подалечните места треба првин да биде во некоја регионална болница, а само за ургентни и сложени случаи да се оди во СК. Но, тоа претпоставува дека оние лекари во средните градови треба да бидат обучени и стучни, а тоа мислам дека е недостаток. Токму од причина што тие не лекуваат/оперираат и не се нафаќаат за малку потешки случаи, па им фали пракса, туку најлесно им е да кажат..... аааа ова е за во СК, тука не можеме. Имаше еден податок дека на 100 операции на докторот во СК, негов колега во БТ/ОХ/ПП прави само 1-2. Не е фер ни кон самите лекари, едните се окозуваат од работа, а другите дигаат раце, кога можат и тие да сработат нешто..... а и двајцата претпоставувам имаат иста плата, или барем тука се некаде.

Друго што имам забележано е дека се пребукирани од помошен персонал, а на сметка на тоа фалат доктори. Кога и да сум отишла во било која болница, не само на Клинички, помошен персонал има со лопата да ринеш, особено болничарки и административци, тие што бркаат папирологија. Да биде трагедијата поголема, тие се оние што се некултурни, безобразни, умислени, арогантни, да земеш од земја да ги треснеш, ним најмалку им се работи. Да бидам искрена досега не сум сретнала доктор што ако го прашаш нема да ти одговори. Можеби делува дека не посветува достојно внимание, но не е така. Си ја знаат работата, со еден збор кажува тоа што треба, бидејќи го чекаат и други. И тие се луѓе, јас ги разбирам, излегува од операција, го напаѓа раја на луѓе од сите страни, на сите треба да им одговори, и после пак се враќа во сала. Многупати имам кажано јака им душа, а особено што немаат основен прибор за работа, да се молиш по други за обични нешта како преврски, завои, шприцеви е голема срамота за здравството. Само една работа не ми влегува во глава. Не ми е јасно како е можно ситуацијата да е таква каква што е, а ФЗО има буџет од (ако не се лажам ) 500 милиони евра годишно. Тоа е невидена пара. Додуше јасно ми е, ама ....

Инаку, што се однесува до стручноста и знаењето, сеуште мислам дека Клинички води во однос на приватните, од причина што не може Универзитетски центар да се споредува со приватна болница. Меѓутоа, долгорочно мислам дека на повидок е друг проблем. Имено, дел од добрите доктори се пребегнати на приватно, а приватњаците не плаќаат за образование на млади кадри, така што прашање е дали нивното знаење ќе биде пренесено. Од друга страна, оние малкуте профеционалци и луѓе со огромно знаење кои се останати во Клинички, се професори пред пензија и мислам дека немаат време да ги обучат младите тазе дипломирани. Сепак за добар стручњак од одредена област требаат барем минимум 10 години пракса по специјализацијата. Така што се отвара еден јаз/меѓупростор на средногодишен кадар којшто е добар, но е пребегнат од државното здравство. Затоа сметам дека во иднина ќе се јави проблем. Оние старите отидени во пензија, средните во приватно, а кој ќе ги обучува младите??
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Здраството во цела држава е катастрофа.
Некои стигнале до тоа место да биде доктор преку врски,некои затоа што не било пополнето место или што и да е ама важно таму се.
Неорганизираност,незаинтересираност и подоцна како што спомна некој бараат поголема плата.
Е ке ви кажам некој пример.
Кога имав лош грип бев до болница и не сама туку морав со мајка ми од што ми беше толку лошо.
Болницата беше преполна,лугето чекаа ред а дотичнатата госпога(да не ја именувам)си пиеше кафе и си зборруваше на телефон,знаете како по сериите и се смешкаше -.-.
Се најде едне човек и рече да прекине со разговорот а таа рече за неколку минути ке прекинам само да ми ги каже сосетката рецеприте.
Ало...на што личи тоа?
Дали воопшто е свесна таа жена што прави?
Очигледно дека не,после наслушнав дека била отпуштена заради слични работи,изгледа некој се жалел.
И имам забележано дека и кај 10 доктори да идеш сите ке ти кажат различно,да не знаеш на кого да веруваш и да дојде до тоа да ти каже погрешна дијагноза па да се извадиш од памет.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.681
Поени од реакции
12.068
Не е сјајно во државните болници нема апаратура нема основни средства за да се иведе еден хируршки зафат, платите на лекарите се тројно и повеќе повисоки одколку во државните и затоа овие работи што ги пишувате не се мичудни, во приватните клиники има апарати не се штеди на ракавици и завои лекарите се добро платени и ке има услуга на ниво, вас лесно ви е за се да ги наоѓате виновни лекарите ама погледнете малку објективно и споредете државно и приватно и запрашајте се зошто е толкава разликата, колокави маки има додека да станеш лекар додека да специјализираш и сите други работи и накрај да добиваш пари исто колку што добиваат некои партиски војници примени со основно на работа
Докторе, не се воопшто чудни, за греота се. Ти ја гледаш сликата во клинички, јас тргнувам од матична амбуланта (пошто мене како пациент ми треба упат, основен преглед...) каде не сакаат задникот да го поместат за да те прегледаат, а според одредени информации општите матични не зедоа баш мали пари. Парите на страна...кај матичен нема ред, нема бројчиња, нема целосно раб. време, освен лажичка и стетоскоп нема друго ништо. Откако се префрлив на "приватен" матичен, се си е цакум пакум дури имаат и дополнителни услуги за кои не мора да одиш само по поликлиники...а платите на сестрите не се многу поголеми.
Што се однесува до клиники, болници...летоска имавме непријатно (за мене) искуство со еден хирург. Требаше да направиме една мала (од дестина минути) интервенција, одговорот на хиругот (т.е. сестрата, таа преговараше) беше -слободен сум во октомври...но приватно можам уште утре :nesvest: Што прајме сега со муабетот дека нема доволно лекари (и друг персонал) или се пренапрегнати? Секоја чест на малкумина кои се однесувале коректно и професионално. Веднаш после еден зафат замолив еден болничар да ме однесе...не сакаше се додека не му ветив кило ракија....болничарите чунки нагостени доктори од МАНУ, не смееш да ги прашаш.
Дотуре, арно вели паметниот задник...неаме здравство. Иако беше многу тапа и во сфрј, сега е се потапа, посебно што имаме некој репер-приватното.
Но сето тоа вие го знаете и ние го знаеме, тоа не може да се сокрие, но никој не сака да потегне прв...а треба, како оние од Змиско Око...треба пошто луѓе умираат, се инфицираат, добиваат погрешни третмани (од кои цел век ќе носат последици).

А можда и пациентот самиот е виновен, највиновен :toe:...што му текнало да се разболува маме му еб.. да му еб/./

Хмм, каде се картичките со евиденција за давачки во здравството, личен електронски картон, компјутери во здравството (наместо во образованието)//// ашшш, маца све попапала :)
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Знае Некој Како ФЗО функционира?

ФЗО е најкриминалната институција во Македонија.
ФЗО купува акции од фирми на другарчиња на власта за на овие да им рипне вредноста на акцијата и да се збогата. А за возврат поради тоа што контролираат дел од фирмата на владата им даваа можност да си вработува свои луѓе во приватни фирми. Лудило. Даваат пари во банки на кој им се другарчиња се разбира за провизија и тука крадат и тоа дебело. Дали знае некој дека Алкалоид, Европа, Фершпед, Т-Хоме, Свис Лион и тон друг се делумно државни претпријатија?
ФЗО е државна мафија и рекетари.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Lurtz, за примерот што го наведе, мислам дека зависи пред се` од тоа дали е докторот -- човек. Ако нему примарна мотивација му се парите, а не пациентите, тој ќе се однесува исто и на државно и на приватно, ќе биде арогантен и ваму и таму. За приватните болници/амбуланти (можеби погрешен), но впечатокот ми е дека плаќаме екстра само за чисти ходници, ништо повеќе. И тие не се цвеќе за мирисање. Навистина жалосно, но во нашето здравство, приватно или државно, со пари можеш да купиш само хигиена. Докторот ако е вообразен по природа, ќе биде таков било каде. Затоа велам, важно е да биде човек, а знаењето е тоа, кој повеќе, кој помалку, понекогаш само и добриот збор што ќе го каже помага, или барем олеснува.
Не знам, наречи ме будала (или можеби маката не ме натерала да видам повеќе), но верувам дека сеуште постојат некои кои се тука да помагаат, ама тие не можат да излезат на површина и да бидат видени од оние алчните. Затоа понекогаш знам да кажам, не ми е проблем да платам за добро завршена работа...... ама отпосле, а не за да дојдам на ред за нешто што ми следува по закон.
Сочувствувам кон добрите, но не ги сожалувам сите по дифолт.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.681
Поени од реакции
12.068
перл, тукушто нешто безвезе шврљав овде
http://forum.kajgana.com/showthread.php?54453-%D0%9D%D0%BE%D0%B2-%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%80%D0%B4%D0%B0-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%B0

Истиот доктор кога ќе се вработи во приватна амбуланта е сосем подруг. Истата сестра после "приватизација" на амбулантите, се однесува многу посоодветно...затоа сметам дека е до дисциплината, редот и шефовите. Во амбуланта може да се воспостави ред во таа смисла, но на клиника ради тоа кој и како се вработува, тешко нешто ќе се стори.
Хуманост гледам, но многу ретко. Го нема оној стар ков кој работеше навистина бесплатно. Конкретно кај нас дома доаѓаа соседи од цело маало за преглед и добар докторски збор, роднини...сето тоа бесплатно, обврска кон она на што се имаа заветено моите -помош на болниот и пациентот (не секој пациент е болен :) ).

Не знам, наречи ме будала (или можеби маката не ме натерала да видам повеќе), но верувам дека сеуште постојат некои кои се тука да помагаат, ама тие не можат да излезат на површина и да бидат видени од оние алчните.
Има има...
Има и совесни и хумани и денеска, но ретки се како четирилисна детелина (неозрачена од радијација).

--- надополнето ---
Заради тоа сметам дека пари има, фали хуманост, дисциплина и контрола на тие пари (заради тоа не се ни реализира проектот за електронски картички, контрола на давачки и трошоци, компјутерско поврзување...ќе излезат на виделина многу лоши работи)...а пари има и у државното.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Докторе, не се воопшто чудни, за греота се. Ти ја гледаш сликата во клинички, јас тргнувам од матична амбуланта (пошто мене како пациент ми треба упат, основен преглед...) каде не сакаат задникот да го поместат за да те прегледаат, а според одредени информации општите матични не зедоа баш мали пари. Парите на страна...кај матичен нема ред, нема бројчиња, нема целосно раб. време, освен лажичка и стетоскоп нема друго ништо. Откако се префрлив на "приватен" матичен, се си е цакум пакум дури имаат и дополнителни услуги за кои не мора да одиш само по поликлиники...а платите на сестрите не се многу поголеми.
Што се однесува до клиники, болници...летоска имавме непријатно (за мене) искуство со еден хирург. Требаше да направиме една мала (од дестина минути) интервенција, одговорот на хиругот (т.е. сестрата, таа преговараше) беше -слободен сум во октомври...но приватно можам уште утре :nesvest: Што прајме сега со муабетот дека нема доволно лекари (и друг персонал) или се пренапрегнати? Секоја чест на малкумина кои се однесувале коректно и професионално. Веднаш после еден зафат замолив еден болничар да ме однесе...не сакаше се додека не му ветив кило ракија....болничарите чунки нагостени доктори од МАНУ, не смееш да ги прашаш.
Дотуре, арно вели паметниот задник...неаме здравство. Иако беше многу тапа и во сфрј, сега е се потапа, посебно што имаме некој репер-приватното.
Но сето тоа вие го знаете и ние го знаеме, тоа не може да се сокрие, но никој не сака да потегне прв...а треба, како оние од Змиско Око...треба пошто луѓе умираат, се инфицираат, добиваат погрешни третмани (од кои цел век ќе носат последици).

А можда и пациентот самиот е виновен, највиновен :toe:...што му текнало да се разболува маме му еб.. да му еб/./

Хмм, каде се картичките со евиденција за давачки во здравството, личен електронски картон, компјутери во здравството (наместо во образованието)//// ашшш, маца све попапала :)
Вие само го потврдивте она што јас го кажав, така е секој си влече за во приватно таму е по платено се земаат повеќе пари и нормално дека тогаш лекарите се однесуваат мниогу по љубезно и професионално, не сакам да зборувам многу но јас најдобро си знам, од ден од 24 часа добри 13-14 сум на клиника дома одам само на спиење за симболична сума пари, незнаете сите колку е трнлив патот да се стигне до оваа професија, а пациенти колку што сакаш сите со своите маки ти си еден во стотина сите од тебе очекуваат премногу а и ти си од крв и од месо, факт е дека фали кадар и тоа ненормално многу ама што да праиме секој сака да си заработи за парче леб па така и ние, имам неколку работи со кои сум во преговори така да и јас ке си заминам веднаш штом се договорам за нова работа, знам дека пациентите се незадоволни неможам ни малку тоа да го демантирам ама што би можел да направам? Ние (т.е. јас и мојата околина) се трудиме да помогнеме колку што можеме ама тоа е, врвот ги носи промените, а не ние така да кажам обичните работници поздрав и се надевам правилно ме сфативте.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.681
Поени од реакции
12.068
се надевам правилно ме сфативте.
Секако докторе, знам дека некои оддели работат совесно (благодарение на нивниот шеф) и дека некои здравствени служби се исклучително тешки (пример, чекавме еден хирург додека оперираше неколку часови што секако е исклучителен напор и вештина)...револтиран на генералните состојби, на тоа што се некои оддели совесни, а не сите, што крцка во многу сегменти (посебно во примарното здравство) па морав така да реагирам. Затоа и споменав дека има исклучоци, има и добри луѓе, кои како што спомена Перл, не можат да "испливаат на површината". Посебно кога ќе прочитам вакви искуства од други држави
http://forum.kajgana.com/showthread.php?54453-%D0%9D%D0%BE%D0%B2-%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%80%D0%B4%D0%B0-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%B0&p=3858278&viewfull=1#post3858278
 

Kajgana Shop

На врв Bottom