Заушки

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Гаго, или вие поупатените да ве прашам, ако пример заболи некој и веднаш почне со интензивно лечење, колку време ќе прележи?Или нема врска тоа, секако тие 20+ денови ќе боледува?
Абе тоа зависи од терапија, од организам до организам, ама мислам дека под две недели боледување нема шанси да се остане , плус уште неколку дена продолжен карантин ради да не заразиш други.
 
Член од
21 октомври 2008
Мислења
178
Поени од реакции
3
samo tecnosti i presekliva trava se naoga nekade ako ima gradina nekoj doma so topla rakija ja stavas kaj stoe oteceno
 
Д

Демијан

Гостин
Па значи работава со заушкиве е дека на секое машко му ги напаѓа мудата.Знам дека не е морално да си се спушти меѓу нозете ама ете имам другари и тоа им се деси.Неможе ова заушкиве да ги прележиш дома,мора да идеш у болница?
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
Ако ги нападне тестисите, од кои фактори зависи дали заболениот може да остане стерилен?
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
jas imav zauski negde vo 7-8 oddd no ne se plasete tolku od zauskite tuku plasetese od vakcinata protiv niv imam najdeno na nekoi statii vo koi zboruvaat doktori i luge koi se zanimavaat so alternativna medicina i ednite i drugite tvrdat deka pogolem e brojot na luge koi stanale sterilni poradi dobienata vakcina i isto taka oni kazuvaat deka covekiot organizam koga sam bi se borel so bolesta bez vakcina vo svetov bi imalo mnogu pomalku sterilni luge otkolku so vakcinacijata
no tie istaknuvaat deka veke odamna medicinata gi ima pominato hipokratovite zakoni i merile i deka taa sega pretstavuva eden golem biznis od koj nekoi luge imaaat ogromna korist
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Наводно според некоја статистика, 30% од машките заболени со заушки инфекцијата преоѓа и на тестисите, обично едниот од двата. Од тие што се погодени со инфекција на тестисите со вирусот од зушките (Мумпс) кај 13% доаѓа до пореметувања на плодноста, додека ретки се случаевите каде пациентот останува потполно неплоден
 
Д

Демијан

Гостин
Лоша работа ејј колку постар толку полошо поминуваш значи.Ама како што гледам болнициве биле полни.И кажете ми најчесто колку време поминува од заразувањето па до стапувањето на болеста.Јас точно пред 13 дена бев во контакт ама до сега ништо нема.Дали тоа значи дека не сум се заразил?
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
болки во пределот на увото.
Едно недела дена можда иам проблеми со едново уво, нешо ко зуење одвреме навреме.

Мислев а и сеуште мислам дека ми е од слушање музика на слушалки по сат два во денот.

Само ова од сите наведени симптоми го имам... можно е да се заушки или..?:nesum:

Ја гледам книшкава, кај што пишува 13 месеци - Мали сипаници, заушки имам примено вакцина и тоа во октомври 90-та.
 
Д

Демијан

Гостин
Едно недела дена можда иам проблеми со едново уво, нешо ко зуење одвреме навреме.

Мислев а и сеуште мислам дека ми е од слушање музика на слушалки по сат два во денот.

Само ова од сите наведени симптоми го имам... можно е да се заушки или..?:nesum:

Ја гледам книшкава, кај што пишува 13 месеци - Мали сипаници, заушки имам примено вакцина и тоа во октомври 90-та.
Не зуење треба да те боли увото.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
znaete sto napraven e ekspiriment so studenti i toa vaka se delat studentite na dve grui i im se kazuva deka ke im bide dadeno nekoe lekarstvo koe ke deluva na soodveten nacin na ednata grupa i se dava lekarstvoto koe navistina deluva no na drugite im se dava lekarstvo koe nema nikakvo dejstvo i sto se slucuva i kaj ednite i kaj drugite se e isto i nie koi go primaaat deluvaaat prema dejsvoto no i onie koi ne go primaaat deluvaaat isto kako i drugite
pa i sea e isto znaes nemas primeno vakcina gledas vesti epidemija i odednas i tebe nesto pocnuva da te boli
ova go ima vo psihologijata od 4 god gimnazija koja pak e predmet na pedagoski vo prva
 

Kajgana Shop

На врв Bottom