Заушки

Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
...Кај нас во школо има :vozbud:Се плашим премногу
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Јас до сега не сум лежела заушки, а и колку што знам не сум била во контакт со заболен, но еве ме два дена имам температура, кашлам, немам апетит. Се гледав прееска, немам отоци. Како може да се фатат заушки освен со контакт со заболена особа?
Мене прво ми се појавија отоците, имав потешкотии во јадење ( не можев да џвакам =)) ), значи, нема шанси да промашиш :)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Мене прво ми се појавија отоците, имав потешкотии во јадење ( не можев да џвакам =)) ), значи, нема шанси да промашиш :)
Ама јас немам отоци. Ме боли грлото, ама онака, повеќе ме гребе. Немам проблем при џвакање или нешто слично... Ама затоа имам температура. Ме интересираше дали е можно прво да се појави температурата па отоците...Како и да е, најверојатно немам заушки. :)
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Која паника беше денес на училиште:)
Класната ни вика едно дете ќе отсуствува 2 недели од школо и ние веднаш помисливме на заушките.Среќа во несреќа, сипаници биле, и тоа се појави сега.Може е офтопик прашањето, ама ќе прашам.Колку што знам има 2 типа сипаници, дали ако некој го прележал едниот тип станува имун и на другиот вид или има ризик од заболување?
 

rocknrolla

онака
Член од
25 јануари 2009
Мислења
16
Поени од реакции
0
Моето лаичко познавање во таа област ми кажува дека ако ги прележиш едните сипаници, не е никаков гарант дека ќе те заобиколат другиве. У кратки црти, мислам дека двата одделни вида сипанки треба да се лежат посебно... :smir:
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Која паника беше денес на училиште:)
Класната ни вика едно дете ќе отсуствува 2 недели од школо и ние веднаш помисливме на заушките.Среќа во несреќа, сипаници биле, и тоа се појави сега.Може е офтопик прашањето, ама ќе прашам.Колку што знам има 2 типа сипаници, дали ако некој го прележал едниот тип станува имун и на другиот вид или има ризик од заболување?
За сипаници станав експерт! :) прво ќерка ми фати, јас во продолжение. Значи, ако си прележал овча сипаница, имун си само на овча. ако си преле=ал ситна, само на ситна. Прележувањето на едниот тип не создава антитела за другиот...
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Се лажам или ја фаќа само генерацијата на 16-17 години? Исто беше и во мојот клас имаше околу 10 ина болни. И ги зафаќа повеќе тие со послаб имунитет оние кои што полесно ги фаќаше и грип и други болести,јас седев до двајца што фатиа заушки па јас не фатив, и многу ретко ме фаќаат други болести... пу пу да не се подречам
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Се лажам или ја фаќа само генерацијата на 16-17 години?
за тие генерации фалеле вакцини... не сум сигурна дека вакцината е 100 % гаранција, ама подобро од без неа. :)

А инаку ти не си фатил, затоа што си имал јак имунитет...
 
Д

Демијан

Гостин
Ама јас немам отоци. Ме боли грлото, ама онака, повеќе ме гребе. Немам проблем при џвакање или нешто слично... Ама затоа имам температура. Ме интересираше дали е можно прво да се појави температурата па отоците...Како и да е, најверојатно немам заушки. :)
Немаш заушки.Прво почнува болка во вилица,па отокот.И негде кај 2-3 ден доаѓа до температура.Уживај немаш заушки тоа што имаш е обична настинка.

Сеа малце за мене.Бев во контакт со заболен(тогаш незнеше дека е заболен) точно на 16.Седевме у иста соба.До сеа нема ништо никакви знаци,ни губење апетит јадам како будала:D.Ама незнам за колку дена би можело да ми се појават симптоми ако сум се заразил и јас.
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Заушки им се закануваат на 200.000 млади
Лекарите се во дилема дали сите постари од 14 години сега првпат треба да примат вакцина, бидејќи не се знае какви последици може да остави врз нивното


На околу 200.000 млади им се заканува опасност од епидемија на заушки во земјава, од која до вчера заболеа 1.085 лица, најмногу како последица на непримената вакцина пред петнаесетина години. Здравствените власти деновиве треба да решат како да се справат со епидемијата на болеста, која може да предизвика стерилитет кај машките. Лекарите се во дилема дали сите што се постари од 14 години што до својата седма година не примиле вакцина против заушки, сега треба ја примат со оглед на непознатите ефекти врз нивното здравје. Од Републичкиот завод за здравствена заштита (РЗЗЗ) информираат дека бројот на заболените постојано се зголемува. Најпогодена категорија се средношколците. Кај нив бројот на заболените толку се зголемува што во повеќе средни училишта е речиси преполовен бројот на учениците што одат на настава.

- Епидемијата на заушки, од која лани имаше околу 6.000 заболени, продолжи и годинава. Од почетокот на годинава имаме најголема бројка на заболени. Најмногу ги има во Скопје - 288, во Кавадарци - 160, а во Прилеп - 137 - велат во РЗЗЗ.Во Куманово завчера биле регистрирани 60-ина заболени на возраст од 15 до 18 години. Први на ударот на болеста биле младите во ромската населба Средорек, а последниве денови болеста е проширена секаде во градот.

- Ова е резултат на тоа што децата родени меѓу 1990 и 1996 година не се вакцинирани. Тие се со послаб имунитет и затоа таа популација сега е најмногу инфицирана со заушки - вели епидемиологот д-р Предраг Ѓорѓиевски. Според пресметките, тоа значи дека во тој период невакцинирани останувале по околу 25.000 деца годишно или вкупно околу 200.000, а требало да примат вакцина прво на возраст од 13 месеци, а потоа и на седум години.

- Многу деца не примија вакцини бидејќи беше период на распад на дотогашната држава, па немаше вакцини за сите, а тие што беа добиени од УНИЦЕФ беа само за заштита од морбили, но не и против заушки и рубеола. Сега се чувствуваат последиците од тоа - изјавија вчера здравствените власти.Во РЗЗЗ утврдиле дека во критичните години, 24 отсто од децата воопшто не биле вакцинирани, 42 проценти биле заштитени само со една вакцина, а 32 отсто примиле три вакцини, но не развиле имунитет на болеста.

Лекарите посебно ги збунува и фактот што сега заболуваат и деца што навремено биле вакцинирани.

- Сега треба и тоа да се испита, за да се види дали тие заболуваат затоа што им е ослабнат имунитетот или затоа што се појавил нов вирус на заушки, кој не е опфатен со примената вакцина. Треба и да се реши дали сега ќе се вакцинираат таа ризична група млади - велат РЗЗЗ.Родители на деца што своевремено не биле вакцинирани, деновиве прашуваат во здравствените установи дали може да ги вакцинираат младите, кои сега имаат до 26 години.

- Еден лекар ми одговори дека се' уште не се знае какви последици за здравјето на моето дете би можела да има вакцината ако ја прими сега. Поинаку е кога таа се прима на мала возраст, а поинаку кога би се примила на 20 години, колку што сега има син ми - вели родител.Заушките се заразно заболување, кое се манифестира со оток на грлото и воспаление на дишните органи, а се пренесува преку дишење и допир, особено пред и во првите денови од болеста. Се пренесува со кивање, кашлање и со зборување, на оддалеченост и до 4,5 метри, а инкубацијата трае од 14 до 21 ден.
Вирусна „свадба“
Епидемијата не само што ги зафаќа младите што не примиле вакцини, туку нејзиното ширење се должи и на тоа што сме во период кога тој вирус е посебно засилен. Според здравствените власти, постои закономерност со која на секои четири години се случува значително зголемување на заразноста од одредени вируси. Во медицинските кругови таа појава се нарекува „свадба“, по што во нередните години силината на вирусот опаѓа.
ИНФО- Заболуваат и вакцинирани
Околу 200.000 млади се загрозени од епидемијата на заушките во земјава од кои до вчера заболеа 1.085 лица, најмногу како последица на непримената вакцина пред петнаесетина години. Збунува и фактот што сега заболуваат и деца што биле вакцинирани.



http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=8364652A5E92A24CA1FC653B57238EED
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
260
Поени од реакции
6
Inkubacijata e od 12 do 25 dena.Najveke se pojavuvaat prvite simtomi megu 16-18 den od inkubacijata.Sest dena pred da pocnat simtomite i posle deset dena od simtomite se prenositeli na bolesta.Inaku vakcinite se eden vid pervencija.Sepak ne se garncija deka ke ve zaobikoli zavisi kolku e uspesna vakcinata i kakva reakcija dal organizmot od vakcinata.Tie sto se vakcinirani imaat sansa polesno da ja pominat bolesti zasto veke vo niniot organizmam imaat AgI antitela.Imunitetot e biten no isto taka kolicsetvota na konaminacoija od virusto i vremetraenjeto na knotaktot so zarazenata osoba se bitni.Se prenesuva i indirekno t.e.casi,predmeti.Se prenesuva i do 4.5 metri sako e odalenosta od bolniot.Mozni komplikacii kaj maskite posle pubertet se zapalnie na testisi sto rezulitira od okolu 30% so sterilnos ili pak moze da udir na pankraesot.vo toj slucaj mora da se hospitalizra pacientot.Temperatura e dosta visoka se koristita oblogi od acidi borici,aspirin ili paracetamol za temperatiura da se izbegnuvaat sokovi posto se kiseli i te tera da lacis plunka poveke.Inaku i jas nemam prelezano.Bev vo kontakt so bolen pred 14 dena.Nedaj boze da fatis.Inaku stvarno e tesklo da se prebrodi.
 

Rock Girl

Liber, libertas!
Член од
11 август 2007
Мислења
500
Поени од реакции
28
А ако имаш прележано заушки ко мал/а, може пак да те фатат?
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
260
Поени од реакции
6
Ne nemozat.Ednas mozes da prelezis zauski.Vtorpat i da prelezis mnogu retki slucaevi ima sepak se karakterizira so lesen otok na ednata strana od zlezdite na vratot i niski temperatura a mozebi i da nemas voopsto.Vakcinata se mrtvi virusi koi se stavaat na telo.Taka da ne ja prelezuvas bolesta a se stvaraat antitela .Sepak pri vakciniranje odgovort na telot kon vakcinata t.e. mrtvite virusi se od golemo znacenje so toa sto steknuvas pogolem imunite so pogolem odgovor.

Taka da koj prelezeal ednas voglavno e imun i ne prelezuva vtor pat ai ako pak se pojavat simtomi se mnogu blagi duri moze da ne osetis voopsto.Sepak prviot pat e problematicno.Drugo ne e strasno
 

Kajgana Shop

На врв Bottom