Заушки

Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Абе може ли заушки да се фатат по втор или трет апт.Во Кавадарци полно е заушки.
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Абе јас како што знам неможе ама ако еднаш си имл не е на арно, зс како што знам дека е многу опасна болест особено за мажите зошто може да ги остави стерилни :toe:
а имам и едно прашање: Нели има задолжителна вакцина против заушки или не сум во право?
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Абе може ли заушки да се фатат по втор или трет апт.Во Кавадарци полно е заушки.
Заушки можеш да фатиш само еднаш,после тоа организмот е имун на нив и веќе неможеш да закачиш :smir:
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Може да се зарази повторно има случаи во прилеп на 2 заразеност а тоа се случув ако си во блиски односи(да залапаш некоја која е заразена)
 

Saiya Jin

Dizzy Fingers
Член од
26 април 2006
Мислења
1.266
Поени од реакции
10
Јас како што знам можеш пак да фанеш но шансите се премногу мали. Ако си веќе имал значи имаш имунитет на нив но тој имунитет не е 100% затоа има многу мали шанси повторно да фанеш
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Зборот ИМУН ви значи нешто?
 
Член од
15 јануари 2009
Мислења
66
Поени од реакции
7
Значи ама нешто.
Ама при непосредни односи има шанси да се заразиш повторно има во прилеп неколку такви случаи
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Ама најопасно е за оние кои вакцината ја примиле во 1992 или 1993
 

thekillagorilla

Мортус
Член од
20 февруари 2007
Мислења
610
Поени од реакции
12
Ама најопасно е за оние кои вакцината ја примиле во 1992 или 1993
Zavisi od imuniot sistem, mene (92) kako i na eden drugar (89) uspesni ni bea vakcinite, ako sakas da znajs koj, prasaj me vecerva aporea ako idis

Значи ама нешто.
Ама при непосредни односи има шанси да се заразиш повторно има во прилеп неколку такви случаи
Nemozis pak da se zarazis, ednas imas i nemas poveke

Абе јас како што знам неможе ама ако еднаш си имл не е на арно, зс како што знам дека е многу опасна болест особено за мажите зошто може да ги остави стерилни :toe:
а имам и едно прашање: Нели има задолжителна вакцина против заушки или не сум во право?
Ima zadolzitelna vakcina protiv zauski, no kaj nekoj e uspesna, kaj nekoj ne e, vidi reply od archangel vo istiof post

Inace za site od Prilep,
zauskite dosle od trizla so e ucilisteto, potoa gimnazija and spreading...
vo II-5 nema 14+ deca
vo III-5 nema 6+ deca
and counting...

Zauskive pandemija stanaja vo Makedonija...
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Најдете кој бил у Струмица за време на распустот, убијте го, тој ја направил епидемијата.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Ги прележав зимскиот распуст...маки трпев
Какви симптоми имаше, дали имаше температури, ово оно додека беше болен и за колку време ти помина?:smir:
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
Какви симптоми имаше, дали имаше температури, ово оно додека беше болен и за колку време ти помина?:smir:
Еве јас ке ти одговорам на ова, зошто исто ги прележав за време на распустот. Неколку дена пред да ми се појави отокот осеќав блага болка позади ушите. Прво отокот ми искочи на едната страна, а по 2 дена и на другата али не беше толку голем. Првите неколку дена ми беше многу лошо. Неможев ништо да јадам и ме болеше многу, но после таа болка попушти. Температура качив третиот, петиот и шестиот ден и тоа 39. Не е ништо многу страшно само треба да се мирува. Не пиев ништо посебно освен аналгин за болка и парацетамол кога имав температура. Поминува за една недела само што и откако ќе помине треба многу да се пази затоа што намален е имунитетот и лесно може да се добие гној на ангина
 

Kajgana Shop

На врв Bottom