Замислете свет без Бог

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Се возбудуваш :)
Ме праша каде барам помош.
Ти кажав, барам помош во самиот себе си.
А ти ми спомињаш барање на Бог во самиот себе си.
Јас Бог никаде не барам :)
Инаку, ти го разбирам муабетот. Ти ако сакаш можеш и БигБенгот да го наречеш Бог, али тоа се коси со исказите на христијанството.
Во еден момент ми зборуваш за цитати од Исус во библијата, во друг ми спомињаш БигБенг.
Во што веруваш?
Верник си? Христијанин? Веруваш дека Бог го создал светот?
Или веруваш во некој си свој замислен Бог кој нема врска со ниедна религија, и веруваш дека светот настанал од БигБенг? :)
прво. Не се возбудивам, туку тоа шо е со големи букви и болдирано беше намерно напишано така за да прочиташ правилно, а не како што сакаш да прочиташ.:smir:
второ. твој проблем е дали го бараш бог или не го бараш, за тоа јас не те задевам.
трето. мислам дека од горе напишаното требаше да сватиш дека паетките на науката и религијата се укрстуваат. не правам за христијанството муабет тука за сите три главни религии еврејска, христијанска и муслиманска пошто сите тие веруваат во еден ист бог, но имале различни пророци. Не сум христијанин. Па незнам ни дали некој воопшто е христијанин. Можеби сака да биде, али да живееш по правилото сврти го другиот образ ако те мавнат по едниот....хмм... ретко кој живее.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Да но јас не велам дека терминатор не постои.Јас незнам дали постои.Но ти велиш не постои,а потоа не мрзи сите нас.
Концизен си и точен за разлика од мене.Но си контрадикторен за разлика од мене.:smir:
Ја велам дека не постои. Тоа е тврдење кое ти неможеш да го побиеш. Нити некој дру може. И се дека е така, тоа тврдење е точно.

И, пофторно читаш нешто што не го пишувам, значи, каде тврдам дека не мрзи? :)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Е тоа е веќе став што може да го прифатам.
Почитувам верници кој веруваат во свој замислен Бог.
Почитувам спиритуални али не и религиозни луѓе.
Али не почитувам толпа фанатици истомисленици кој се спремни да убијат за своето замислено пријателче.
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Ја велам дека не постои. Тоа е тврдење кое ти неможеш да го побиеш. Нити некој дру може. И се дека е така, тоа тврдење е точно.

И, пофторно читаш нешто што не го пишувам, значи, каде тврдам дека не мрзи? :)
Да точно во право си.Тоа е тврдење кое ни јас ни никој друг неможе да го побие.Но вие(некои од вас) се бранат со тоа,ако бог постои зашто страдаме.

Мислев за никот али не е важно.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Мислев за никот али не е важно.
Добро, пред 10 години се иам изјаснето дека никот ми е контрадикторен со ставот, ако нишо друго, барем гуглај го, ќе видиш од каде е земена инспирација за никот.

Патем, неам ја шо да се бранам.
Ја сум [зборам, како атеист] под дифолт у право, се додека ти не ми го докажеш спротивното. Ја тебе неам да ти докажувам спротивно, тоа веќе ни е јасно одамна, зашо и како, да не го разјаснуваме сеа :)

Едноставно, ПРИФАЌАМ верник кој вели "Јас не барам доказ дека Бог постои, едноставно Верувам дека постои бидејќи мене ми прија, и сметам дека ми помага, сметам дека вербата ме прави да се чуствувам поубаво/посигурно."
Само што, такови верници нема. Се нешо пробувате да ми докажете :)
Едноставно, кажете дека верувате пошо сте слабаци и дека така ви е поубаво и крај, се уреду :)
 
Г

Господ

Гостин
Значи Бог е куп Џули а не совесно битие?
Ако е би поверувал?
Исправка на погорно мислење.

Ако речеме дека сме создадени од куп енергија а не од битие кое има совест,тогаш тоа не е Бог бидејки во секојa религија Бог зборува покажува емоции и се друго што карактеризира совест.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Ova prasanje e kako:"Zamislete slika bez slikar"
Ili,zamislete Fabrika bez direktot ? Site ke se pravime direktori. Neli Haosot vo toj slucaj bi bil daaleku pogolem odkolku da prifatime site EDEN direktor ?
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Не мора да замислите, само погледнете околу вас.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Ova prasanje e kako:"Zamislete slika bez slikar"
Ili,zamislete Fabrika bez direktot ? Site ke se pravime direktori. Neli Haosot vo toj slucaj bi bil daaleku pogolem odkolku da prifatime site EDEN direktor ?
Правиш многу погрешна споредба која не држи како аргумент.
Збориме за цел универзум и за една планета и една човечка раса што еволуира и еден "сликар" кој не се потпишал на своето дело.
Какво тогаш значење би имал тој за нас? Никакво.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Абе многу се лета со коментариве. Ќе му плукнам во фаца, ова она :) ...

Не сум верник во онаа класична догматска смисла. Не верувам дека Бог е стар дедо што седи на златен престол и има намрштен поглед и бел чаршаф околу него.

Немам замисла за Бог, едноставно тоа за мене е битие без форма, безвременско итн. 90% од она што Будизмот го нарекува Бог.

Така што нема лице каде да плукните, нема нога која ќе ја стапнете, не е судија кој треба да пресуди за вас. Тоа ми е глупава замисла што секој ја има. Не сакам ни да се замарам што е тоа, но многу сакам да го чувствувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom