Замислете свет без Бог

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Не, ја паднав и ми дое памет.
Треба поп дома да ти дојде да ти каже да ја тргнеш раката од врела рингла, или сама ти се трга после 1 стотинка?
тоа ти е проблемот тебе брат. Кога не си во право се фаќаш за небитни работи и цитираш буквално тоа шо соговорникот ти го пишува. Јас само сакам да кажам дека ако си се родил онаму пред да се појави таа замисла за Бог, само тогаш ќе си живеел во свет без Бог. Сега ти и да сакаш неможеш да живееш во свет без бог. Неможиш ни да си умриш брат ако си неверник пошто црквата нема да сака да те погреби. Капираш? Живеј си ти во твојот свет кој е без Бог, но овај заедничкиов е таков.... суров. Мислиш дека ја верувам во поп? или црква?
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Кај ги казнува?
Ти сведок си на некоја казна?
Ги казни некој зодиак и џек мевосек?

И, што е со она "боље спречи него лечи"? Или тоа кај Бог неважи и неиде така?

И што е со сите невини брезгрижни бебиња починати на пораѓање? Кој ги казнува?
Бог?
Каков е тој Бог и каков морал ми проповеда?
Ако мене ме прашуваш.Никој не ги казнува.Бог не постои.Сите луѓе колективно се споени како една голема(би ја нарекол душа) која се нарекува Господ(уствари таа душа има толку имиња што ни она не знае како се вика).

Него ај вие атеистите одговорете ми.Ако не постои бог зашто (според вас) светот пати?
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
тоа ти е проблемот тебе брат. Кога не си во право се фаќаш за небитни работи и цитираш буквално тоа шо соговорникот ти го пишува. Јас само сакам да кажам дека ако си се родил онаму пред да се појави таа замисла за Бог, само тогаш ќе си живеел во свет без Бог. Сега ти и да сакаш неможеш да живееш во свет без бог. Неможиш ни да си умриш брат ако си неверник пошто црквата нема да сака да те погреби. Капираш? Живеј си ти во твојот свет кој е без Бог, но овај заедничкиов е таков.... суров. Мислиш дека ја верувам во поп? или црква?
Проблем неам, нормално функционирам.
И незнам шо згрешив шо цитрирам буквално што соговорникот пишува.
Што друго би цитирал? Нешто што не пишува?
Од кај да знам шо мислиш? Јас го читам само она што ти јасно го пишуваш :)

Инаку, да, ти држи вода муабетов, ја неверувам во Бог, али не живеам во свет без Бог -.- Постојано се спомнува, и постојано се зборува за истиот :(

Инаку, муабетот дека неможам да си умрам како атеист ти е смешен...
2 колена наназад и 2те фамилии ми се атеисти, они како се погребани? :)
Помина времето кога црквата погребаше :)
Не сум ни крстен, па шо ми фали? :) [добро сеа -.- полека!]

Денес црквата ја нема власта, за среќа :)

Ако мене ме прашуваш.Никој не ги казнува.Бог не постои.Сите луѓе колективно се споени како една голема(би ја нарекол душа) која се нарекува Господ(уствари таа душа има толку имиња што ни она не знае како се вика).

Него ај вие атеистите одговорете ми.Ако не постои бог зашто (според вас) светот пати?
Прво рече дека ги казнува, сеа рече дека не ги казнува.
Вред.
Нема врска, навикнат сум :)


Инаку, кој тврди дека светот пати?
И шо подразбираш под патење?
Прво дефинирај го прашањето убаво, па после ќе ти одговорам, ја, како атеист :)
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Да религијата ги цивилизирала луѓето но на база на СТРАВ и ЗАКАНА.
Луѓето не се цивилизирале од што сакале туку од што биле преплашени дека
ако не го сторат тоа ќе горат во пеколот.
И така овој страв подоцна е користен за масовна контрола.
На многу места во библијата се спомнува како Бог е страшен,суров,и безмилосен тоа е доволно за секој со послаб дух да се преплаши.
Ова си во право.Но и тоа е направено од човекот.Да ви помогнам малце за по сочна дебата.Ако не верувате во бог не се повикувајте на тоа што светот не ви се свиѓа.Мене светот ми е совршен.Све е така како што треба да биде.
 
Г

Господ

Гостин
Него ај вие атеистите одговорете ми.Ако не постои бог зашто (според вас) светот пати?

Светот пати поради ниското ниво на морал и совест на луѓето.
Колку само дрвеа за тоа климатските промени и самит одржаа ама ете
никој не е вистински заитересиран.
Чавез убаво си кажа Да се топеа Банките одма ке превземевте нешто.
Тоа е причината плус индивидуализмот/себичност.
Кога престанавме да размислуваме како НИЕ туку како ЈАС почнаа сите човечки проблеми.
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Прво рече дека ги казнува, сеа рече дека не ги казнува.
Вред.
Нема врска, навикнат сум :)


Инаку, кој тврди дека светот пати?
И шо подразбираш под патење?
Прво дефинирај го прашањето убаво, па после ќе ти одговорам, ја, како атеист :)
Јас се ставив од аспект на Христијански верник.Не се навикнувај да не разбираш.Не е убаво за соговорникот.

Епа другар ти елегантно пополнетиот атеист тврди дека светот пати.Ај сега како атеист одговори.
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Светот пати поради ниското ниво на морал и совест на луѓето.
Колку само дрвеа за тоа климатските промени и самит одржаа ама ете
никој не е вистински заитересиран.
Чавез убаво си кажа Да се топеа Банките одма ке превземевте нешто.
Тоа е причината плус индивидуализмот/себичност.
Кога престанавме да размислуваме како НИЕ туку како ЈАС почнаа сите човечки проблеми.
Аха.Значи и да постоел и да не постоел бог,човечката незналост и алчност е нашиот непријател?

Штотуку прекрши божја заповед.Не сведочи лажно.Зар не е прекрасна библијата.
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Проблем неам, нормално функционирам.
И незнам шо згрешив шо цитрирам буквално што соговорникот пишува.
Што друго би цитирал? Нешто што не пишува?
Од кај да знам шо мислиш? Јас го читам само она што ти јасно го пишуваш.......
Ок. Тоа си е твое брат. Не ти навлегувам во приватност, па не ни имам намера да ти наметнам мислење дека Бог постои ( iако мислам дека грешиш за некои работи ). Имам две прашања за тебе јасни и гласни без нешто шо треба да го тумачиш пошто така ми рече ти :smir:

1. Во што ти веруваш? (дали воопшто ти веруваш во нешто, во некоја друга религија можеби, некое твое мислење, сакам да знам)

2. Дали секогаш си бил лојален на твоето неверништво? Зарем никогаш не си побарал помош или не си запрашал гледајќи нагоре зошто ти прави така тој таму горе?
 
Г

Господ

Гостин
Аха.Значи и да постоел и да не постоел бог,човечката незналост и алчност е нашиот непријател?

Штотуку прекрши божја заповед.Не сведочи лажно.Зар не е прекрасна библијата.
Бог НЕ постои и затоа и се случуваат сите зла.
Што?
Бог постои ама интересно му е да не гледа како се мачиме?
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
1. Во што ти веруваш? (дали воопшто ти веруваш во нешто, во некоја друга религија можеби, некое твое мислење, сакам да знам)

2. Дали секогаш си бил лојален на твоето неверништво? Зарем никогаш не си побарал помош или не си запрашал гледајќи нагоре зошто ти прави така тој таму горе?

Атеист = Човек што Верува дека Бог не постои.

1. Значи, верувам во се, само не во Бог каков што религиите го претставуваат.. Једино можеби до некаде се сложувам со ЛаВеј-овиот Сатанизам, и го ценам повеќе од останатите религии.

2. Во шо има да бидам лојален? Лол. Кога барам помош, ја барам длабоко восебе си, а не високо на небото. Кога сакам да сработам нешто, Работам, а не седам со скрестени раце и се молам.
 

Attachments

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Дали ти тоа глобализираш? :)
Бреееееее.Христијаните и муслинаните за разлика од вас сложни се.
Ај вака кажи ти што те натера да не веруваш во бог и после ќе дебатираме.Вака ништо.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Аха.Значи и да постоел и да не постоел бог,човечката незналост и алчност е нашиот непријател?

Штотуку прекрши божја заповед.Не сведочи лажно.Зар не е прекрасна библијата.
Ти пастирав мотивејшнал првиот пат коа те цитирав, убаво ти е објаснето :)

Бреееееее.Христијаните и муслинаните за разлика од вас сложни се.
Ај вака кажи ти што те натера да не веруваш во бог и после ќе дебатираме.Вака ништо.
Христијаните и муслиманите не се сложни, туку не размислуваат надвор од кутијата. Имаат поглед на коњи. [неам намера да навредам некој:)]

Инаку, ја на таа ствар глеам малце од друг аспект.
Треба нешто да ме натера да верувам, или се раѓам ја како верник па нешто треба да ме натера да не верувам?

Сите се раѓате како атеисти. Верата се учи и се стекнува. Семејна работа е.
Ја не сум имал никаква причина да верувам во билокаков Бог, нити гледам корист во тоа, и од таа причина сум атеист.
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Атеист = Човек што Верува дека Бог не постои.

1. Значи, верувам во се, само не во Бог каков што религиите го претставуваат.. Једино можеби до некаде се сложувам со ЛаВеј-овиот Сатанизам, и го ценам повеќе од останатите религии.

2. Во шо има да бидам лојален? Лол. Кога барам помош, ја барам длабоко восебе си, а не високо на небото. Кога сакам да сработам нешто, Работам, а не седам со скрестени раце и се молам.
Дали не веруваш дека Бог можи да биди негде длабоко во тебе. Дека Бог е она шо го викаме НАДЕЖ, СВЕСТ, ГРИЖА НА СОВЕСТ.... ме разбираш? Ти си верник. Секоја вера започнува со тоа да го пронајдеш Бог во себе. Колку што е лесно да речиш дека Бог постои и дека тој е причината за се, толку е лесно и истото да го одрекуваш. Значи ти како атеист, не си ништо повеќе од верниците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom