Замислете свет без Бог

Г

Господ

Гостин
Дали не веруваш дека Бог можи да биди негде длабоко во тебе. Дека Бог е она шо го викаме НАДЕЖ, СВЕСТ, ГРИЖА НА СОВЕСТ.... ме разбираш? Ти си верник. Секоја вера започнува со тоа да го пронајдеш Бог во себе. Колку што е лесно да речиш дека Бог постои и дека тој е причината за се, толку е лесно и истото да го одрекуваш. Значи ти како атеист, не си ништо повеќе од верниците.
Тогаш Бог би ја загубил смислата.
Нема да биде страшниот сезнаен семоќен Бог,главен манга од кој сите треба да стравуваат.
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Да да сега прочитав.И двајцата се сложивте дека бог можда постои ама не ве сака.Стигаме некаде али доволно е.
 
Г

Господ

Гостин
Да да сега прочитав.И двајцата се сложивте дека бог можда постои ама не ве сака.Стигаме некаде али доволно е.

Ти повторив многу пати.
НЕ постои било каква форма на виша сила.
Тоа можда ти го претумачи од моето
АКО при FOR THE SAKE OF ARGUMENT
Значи јас реков
А како што гледам од досегашните резултати ако,значи ако има Бог најверојатно или е торко или не му се секира:toe:
АКО АКО АКО АКО
FOR THE SAKE OF ARGUMENТ


Ти се плашиш од Бог?
Не:toe:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Дали не веруваш дека Бог можи да биди негде длабоко во тебе. Дека Бог е она шо го викаме НАДЕЖ, СВЕСТ, ГРИЖА НА СОВЕСТ.... ме разбираш? Ти си верник. Секоја вера започнува со тоа да го пронајдеш Бог во себе. Колку што е лесно да речиш дека Бог постои и дека тој е причината за се, толку е лесно и истото да го одрекуваш. Значи ти како атеист, не си ништо повеќе од верниците.
Еј, малце, некако, мешаш поими :)
Надеж, свест, грижа на совест се човекови емоции.
И вербата е човекова емоција. Али вербата не е Бог.

Али да не заглавуваме, кажи ми, која религија прокламира дека Бог сме самите ние? Дека Бог се моите емоции?
Христијанството сигурно не е. Не е ни муслиманството...
Ајде :) Дај ми го одговорот, па ќе ме укапираш делумно :)

Да да сега прочитав.И двајцата се сложивте дека бог можда постои ама не ве сака.Стигаме некаде али доволно е.
Биди љубезен и цитирај ме :)
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Ти повторив многу пати.
НЕ постои било каква форма на виша сила.
Тоа можда ти го претумачи од моето
АКО при FOR THE SAKE OF ARGUMENT
Значи јас реков

АКО АКО АКО АКО
FOR THE SAKE OF ARGUMENТ
Ако,ако,ако,ако.Ти рече ако.Значи дискутиравме ако.Значи баш FOR THE SAKE OF ARGUMENT. Но штом човек вика ако остава можност дека тоа може да постои.А јас точно тоа го реков.Вие се сложивте дека бог можда постои.
 
Г

Господ

Гостин
Јас можам да речам ако 4<0 тогаш и 4<-1 но не значи дека неравенствата се точни
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Инаку, да, ти држи вода муабетов, ја неверувам во Бог, али не живеам во свет без Бог -.- Постојано се спомнува, и постојано се зборува за истиот
Може Бог да постои ама да не е меѓу нас или близу до нас нели?
И тогаш би биле свет без Бог.
А како што гледам од досегашните резултати ако,значи ако има Бог најверојатно или е торко или не му се секира:toe:
Та да!!
 
Г

Господ

Гостин
Мешаш поими.
Едно е постоење на Бог како вистинско живо суштество.
А друго е постоење на репутација на Бог на земјата.
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Еј, малце, некако, мешаш поими :)
Надеж, свест, грижа на совест се човекови емоции.
И вербата е човекова емоција. Али вербата не е Бог.

Али да не заглавуваме, кажи ми, која религија прокламира дека Бог сме самите ние? Дека Бог се моите емоции?
Христијанството сигурно не е. Не е ни муслиманството...
Ајде :) Дај ми го одговорот, па ќе ме укапираш делумно :)

Биди љубезен и цитирај ме :)
НЕ! Зошто така се понашаш кон сите на форумов?! Кажи ми кога тоа го реков. Реков дека секоја религија вика да го пронајдеш Бог во себе. Во библијата вика дека во се околу нас е Бог. И во еден камен на улица кој ќе го пуцнеш е Бог. А ако сакаш во царството божјо треба да го најдеш Бог во себе. Го гледаш ли ова дете. Тоа слободно може да влези во царството божјо.... и така натаму да не ти цитирам што рекол Исус оти знам дека пак сега ќе нејдеш некоја безвредна работа во пишаново и ќе се запниш за истата. А дека Бог постои во секој од нас донекаде е и научно докажано. Биг Бенг ( Големата експлозија со која настанал светот ) пред да се случи немало ништо. Постоела само една сила, една енергија еднаква на ништо ( имено во акцелетраторот во Женева токму ова сакаат да го направат). Од тоа НИШТО се создале материите и антиматериите, кои биле концентрирани во место помало од јадро на атом. И кабум! Првите елементи, соединенија, ѕвезди, планети, живот и се до ден денешен од тоа НИШТО. А како вика религијата? Бог од ништо направил нешто. Оваа енергија (толку мала што е скоро еднаква на НИШТО) денес ја има во целата вселена. Во се што е направено во оваа вселена која не знаеме дали има и крај, постои некој дел од таа енергија. Доволно ли ти реплицирав?!
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Можеби треба да ти ја преведам реченицата?
Можеби треба да ти објаснам дека констатацијата свет со Бог е исто ко и свет со Терминатор.
Со оглед дека и за 2цата се зборува, а ниетниот не постои.
Ти не живееш во свет без Терминатор, насекаде се спомнува, шема муабет, ово оно, шо не значи дека постои...

Немој :) Ако нишо друго, барем зборови не ми извртувај, концизен сум и точен, штета што тоа е особина шо не ја делиме :)

Многу е едноставно пријателе, Дур не се докаже дека постои, непостои.

НЕ! Зошто така се понашаш кон сите на форумов?! Кажи ми кога тоа го реков. Реков дека секоја религија вика да го пронајдеш Бог во себе. Во библијата вика дека во се околу нас е Бог. И во еден камен на улица кој ќе го пуцнеш е Бог. А ако сакаш во царството божјо треба да го најдеш Бог во себе. Го гледаш ли ова дете. Тоа слободно може да влези во царството божјо.... и така натаму да не ти цитирам што рекол Исус оти знам дека пак сега ќе нејдеш некоја безвредна работа во пишаново и ќе се запниш за истата. А дека Бог постои во секој од нас донекаде е и научно докажано. Биг Бенг ( Големата експлозија со која настанал светот ) пред да се случи немало ништо. Постоела само една сила, една енергија еднаква на ништо ( имено во акцелетраторот во Женева токму ова сакаат да го направат). Од тоа НИШТО се создале материите и антиматериите, кои биле концентрирани во место помало од јадро на атом. И кабум! Првите елементи, соединенија, ѕвезди, планети, живот и се до ден денешен од тоа НИШТО. А како вика религијата? Бог од ништо направил нешто. Оваа енергија (толку мала што е скоро еднаква на НИШТО) денес ја има во целата вселена. Во се што е направено во оваа вселена која не знаеме дали има и крај, постои некој дел од таа енергија. Доволно ли ти реплицирав?!
Се возбудуваш :)

Ме праша каде барам помош.
Ти кажав, барам помош во самиот себе си.
А ти ми спомињаш барање на Бог во самиот себе си.
Јас Бог никаде не барам :)

Инаку, ти го разбирам муабетот. Ти ако сакаш можеш и БигБенгот да го наречеш Бог, али тоа се коси со исказите на христијанството.
Во еден момент ми зборуваш за цитати од Исус во библијата, во друг ми спомињаш БигБенг.
Во што веруваш?
Верник си? Христијанин? Веруваш дека Бог го создал светот?
Или веруваш во некој си свој замислен Бог кој нема врска со ниедна религија, и веруваш дека светот настанал од БигБенг? :)
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Можеби треба да ти ја преведам реченицата?
Можеби треба да ти објаснам дека констатацијата свет со Бог е исто ко и свет со Терминатор.
Со оглед дека и за 2цата се зборува, а ниетниот не постои.
Ти не живееш во свет без Терминатор, насекаде се спомнува, шема муабет, ово оно, шо не значи дека постои...

Немој :) Ако нишо друго, барем зборови не ми извртувај, концизен сум и точен, штета што тоа е особина шо не ја делиме :)

Многу е едноставно пријателе, Дур не се докаже дека постои, непостои.
Да но јас не велам дека терминатор не постои.Јас незнам дали постои.Но ти велиш не постои,а потоа не мрзи сите нас.
Концизен си и точен за разлика од мене.Но си контрадикторен за разлика од мене.:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom