Закопани работи

Член од
13 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
39
Каде ја најде таа клепана потковица на камен?Мислам во кој крај на македонија?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Како не нашол,за тие години што пребарувал,конзерви,потковици,жици,куршуми еден куп,да ги собирал и продал за старо железо,под пари ќе останел.
абе детекторот можеби функционира,ама уште злато да имаше да се најде,се ќе беше поинаку.:)
се изнаслушав тие прикаски за “грниња“ ко ќе ме вдидеа негде со детектор скоро да немаше некој да каже отприлика вака “а бе да те земам јас на едно место горе ХХХХХХХХ таму има на едно место сигурно оставено се познава...“
Немаш поим колку народ во Македонија знае места каде се закопани грниња со злато
се исплаќа да имаш детектор и за 500 или 1000 денари одиш и им побараш на луѓето, никогаш ништо нема да излези али пари ти ќе заработиш
 
Член од
13 јули 2016
Мислења
9
Поени од реакции
1
Каде ја најде таа клепана потковица на камен?Мислам во кој крај на македонија?
Na kajmakcalan vrv.nidze planina.blizu spomen obelezjeto.a sto znaci?[DOUBLEPOST=1468412434][/DOUBLEPOST]
Na kajmakcalan vrv.nidze planina.blizu spomen obelezjeto.a sto znaci?
A blisku do nea najdov krst napraven od cauri od kursumi[DOUBLEPOST=1468412629][/DOUBLEPOST]
се изнаслушав тие прикаски за “грниња“ ко ќе ме вдидеа негде со детектор скоро да немаше некој да каже отприлика вака “а бе да те земам јас на едно место горе ХХХХХХХХ таму има на едно место сигурно оставено се познава...“
Немаш поим колку народ во Македонија знае места каде се закопани грниња со злато
се исплаќа да имаш детектор и за 500 или 1000 денари одиш и им побараш на луѓето, никогаш ништо нема да излези али пари ти ќе заработиш
Pa bogami taka e.izleze deka vo mk ima povekje grninja odosto ima narod :)
 
Последно уредено:
Член од
13 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
39
А со златар си седнал да разговарас,а со ловџија,имаат голема сличност.Сум бил по таа работа и знам многу прикаски за тоа.Јас сум бил и на ептен сигурна локација,па на крај само со искршени копачи и насобран страв да не не види полиција сме останале.Слободно ќе ти кажам дека незнаеш ниту едно место каде има злато.Околинат која што на државата им е позната како потенцијално место за вадење на богатство(како исарот кај валандово,и некои други локации во македонија)обезбедено е и немаш пристап таму,само од далеку ќе гледаш.А за места од казла рекла,од разно разни "Златари"ги има еден мал милион(како што сега ти кажуваш дека имало и се познавало).
Се случува на луѓе,коишто токму тие го закопале па неможат да го пронајдат,камоли некој од кутура да најде.
И што кажуваш дека во македонија многу луге знаеле каде има грниња со со злато,и тука се залажуваш,биди сигурен дека ,ако знае,ќе отиде и ќе си го ископа,и пак никој нема да знае...Ако ти знаеш некаде закопано богатство,што ќе правиш?
 
Член од
13 јули 2016
Мислења
9
Поени од реакции
1
А со златар си седнал да разговарас,а со ловџија,имаат голема сличност.Сум бил по таа работа и знам многу прикаски за тоа.Јас сум бил и на ептен сигурна локација,па на крај само со искршени копачи и насобран страв да не не види полиција сме останале.Слободно ќе ти кажам дека незнаеш ниту едно место каде има злато.Околинат која што на државата им е позната како потенцијално место за вадење на богатство(како исарот кај валандово,и некои други локации во македонија)обезбедено е и немаш пристап таму,само од далеку ќе гледаш.А за места од казла рекла,од разно разни "Златари"ги има еден мал милион(како што сега ти кажуваш дека имало и се познавало).
Се случува на луѓе,коишто токму тие го закопале па неможат да го пронајдат,камоли некој од кутура да најде.
И што кажуваш дека во македонија многу луге знаеле каде има грниња со со злато,и тука се залажуваш,биди сигурен дека ,ако знае,ќе отиде и ќе си го ископа,и пак никој нема да знае...Ако ти знаеш некаде закопано богатство,што ќе правиш?
kazi mi ako znaes sto znaci potkovica .prasvam zatoa sto sum ja videl.
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
592
Поени од реакции
392
Имам еден пријател и е забеган по вакви работи злато, глупости , скриени богатсва. И имал ангажирано луѓе со секакви алати глупости да барат во дворот кај него и на една планина. И луѓето му рекле таму и таму во дворот со багерот да ископаш и ќе најдиш. Ама овај не ги вервал станал сабајлето и гледа дупка кај шо му рекоја и само едно делче мало златно остаено другото земено. Само копајте до година 360.000 евра ќе извајте :ROFLMAO::ROFLMAO:
 
Член од
13 јули 2016
Мислења
9
Поени од реакции
1
Dali znae nekoj sto znaci klepana potkovica na kamen??????hitno mi e :)
 
Член од
13 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
39
kazi mi ako znaes sto znaci potkovica .prasvam zatoa sto sum ja videl.
Toa ne e nisto drugo,osven deka nekoe ovcarce,nemal druga rabota dodeka pasat ovcite,si sednal na kamenot i si se zanimaval so klepenje,za pokasno da go vidat zlatarite i da pomislat deka vo blizina se krie nekoe bogatstvo,ete toa znaci:).
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.123
се изнаслушав тие прикаски за “грниња“ ко ќе ме вдидеа негде со детектор скоро да немаше некој да каже отприлика вака “а бе да те земам јас на едно место горе ХХХХХХХХ таму има на едно место сигурно оставено се познава...“
Немаш поим колку народ во Македонија знае места каде се закопани грниња со злато
се исплаќа да имаш детектор и за 500 или 1000 денари одиш и им побараш на луѓето, никогаш ништо нема да излези али пари ти ќе заработиш
Легaлнo е дa пoседубaш и упoтребувaш метaл детектoр?

Sent from my LG-D850 using Tapatalk
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Легaлнo е дa пoседубaш и упoтребувaш метaл детектoр?

Sent from my LG-D850 using Tapatalk
зезнато е, иако нема законска регулатива за имање на детектор (не е забранет со закон) знат да напра проблеми, мојо ми го пуштија по пошта и иако не беше забрането да го имам неколку месеци не ми го даваа од царина па зошто ти е па шо ќе правиш со него па кај ќе пребаруваш... (зборам за период пред дестина години сега можи е поинаку) така да со врски и приатели го зедов. Разбирливо е поради чести диви копачи, али метал детектор не мора да значи дека ноќе ќе одиш по локалитети и ископуваш монети..... јас знам барем два случаеви кога на терен фатија диви копачи со детектор и им запленија монети,
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
зезнато е, иако нема законска регулатива за имање на детектор (не е забранет со закон) знат да напра проблеми, мојо ми го пуштија по пошта и иако не беше забрането да го имам неколку месеци не ми го даваа од царина па зошто ти е па шо ќе правиш со него па кај ќе пребаруваш... (зборам за период пред дестина години сега можи е поинаку) така да со врски и приатели го зедов. Разбирливо е поради чести диви копачи, али метал детектор не мора да значи дека ноќе ќе одиш по локалитети и ископуваш монети..... јас знам барем два случаеви кога на терен фатија диви копачи со детектор и им запленија монети,

не ти треба метал детектор :) барај пепел и брашно и копај некој пред тебе проверил со детектор
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Случајно налетав на една стара бука. Во буката има заковано 9 железни клинци. Под буката има кладенец. Во близина има еден голем камен и на каменот има 3 дупки. Со мене немам брашно а неможам да запалам оган и да го чекам за пепел. Со мене имам само кеса цевитана и магнезиум за качување. Дали можам да ја употребам цевитаната или магнезиумот место брашно или пепел. Кажувајте ИТНО Е!!!!!!!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Случајно налетав на една стара бука. Во буката има заковано 9 железни клинци. Под буката има кладенец. Во близина има еден голем камен и на каменот има 3 дупки. Со мене немам брашно а неможам да запалам оган и да го чекам за пепел. Со мене имам само кеса цевитана и магнезиум за качување. Дали можам да ја употребам цевитаната или магнезиумот место брашно или пепел. Кажувајте ИТНО Е!!!!!!!
oстај ги гаќите над кладенецот со жолтото свртено на кај небото а кафеавото на кај земјата после 3 дена на полноќ појди пак таму али доближи се наназадчки па ако гаќите се се уште таму за 3 дена ќе видиш фотогафија од икона на ФБ која МОРА да ја споделиш и да ја споделат други за да ти се сони каде треба да копаш за богатството
 

Kajgana Shop

На врв Bottom