Законот на Телема

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
Ај читни си ја Либер Либрата и Либер Оз-от,уште 2-3_4...5 .10 пати.
Иначе убава проповед ти била,таа што ја постираше,жал ми е што немав фејсбук тој период,па да ја прочитам,
оти некои „другарчиња" ми го контаминираа профилот,па морав да го избришам ;)
Ете сега ја има и за оние кои немаат фб :)

Да ја читнам велиш Liber AL vel Legis повеќепати? :)

Интересно:
Што ќе се случи ако некој ја знае напамет? И тогаш ќе мора да ја чита? ;)
 
H

Hyperion VI

Гостин
Да ја читнам велиш Liber AL vel Legis повеќепати? :)
Не,таа знам дека си ја читкал,туку овие се друга класа.
„Liber Libræ" и „Liber OZ".
A за ова „напамет",можеби има некое значење,можеби нема,еве и ја н.пр. ги знам сите текстови од „Rammstein",на
памет,со изговор и сѐ,
само што пустото не разбирам „германски".
(Можеби направив некомпатибилна аналогија,ама така му испаѓа :) )

Секако ти си добар теолог и претпоставувам дека добро би се снашол во „која-било“,религија.

Ова се некои ситни муабетчиња по форуми,што за мене и немаат некоја поента,освен тепање време и слично.

Како и да е нема никогаш да заборавам дека ми правевте тешки политички опструкции во 2014.
(Во улога на „Ред",што промовира слободна волја и не знам,што друго ...сум заборавил).

П.С."Поздрав до сите точки од триаголникот".
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
За мноштвото ова тука е тепање време, не си единствен :) Но, кога би пребарувал некој за Телема, Кроули, иницијации, О.Т.О., Редови, ритуали... пребарувањето ќе го донесе тука... или блогот :love:

Не бре, какво читање други класи! Нема шанси! Кај смеам да ги знам другите!!! :D
Хаос ти е муабетов... не знам што да ти кажам повеќе.

Ти многу работи нема да заборавиш: кажав еднаш дека бесцелно си фрлил и палел книги кога не може да го ослободиш умот од она „што не те влече“.
Бидејќи се мислам дека почнуваш да разбираш дека нештата не се како што ти мислеше дека се во однос на поединецот и Редот!

Ако имаш(е) проблеми со некој во Редот, треба(ло) да контактираш луѓе со кои немаш(е) проблеми и за кои би знаел дека може да го решат проблемот што го имаш... но ти си очекувал да дојдат туку така луѓето, да те сожалуваат и да ти ги решаваат проблемите за кои не знаат...
Има механизми кои слободно секој може да ги искористи!

Ако мојата волја е да бидам дел од Редот - не постои човек на Земјата што ќе ми ја промени мојата волја да не бидам во Редот!
Во Редот има сешто... ако не може во бесконечното да најдеш Ѕвезди со кои би градел прекрасни соѕвездија - не знам каде би можел!
Не ти ја разбирам потребата да си непријателски настроен кон О.Т.О. заради поединец или поединци...

И сега пак ќе кажам: за тебе сите се криви, а никако ти не си крив за ништо. Совршен си бил по се изгледа...
По твоја волја си го напуштил Редот - што сега бараш некој да е крив од Редот или самиот Ред? :)

И зошто во множина зборуваш? Сите ти правеле (ако ти правеле) такви „политички опструкции“ па во множина? Некој ако ти правел, ако навистина ти правел - бидејќи тој некој е во О.Т.О. мора во множина?

Ме навредуваш сега со вакви плитки и злобни обвинувања... немам што да ти кажам како совет или одговор на вакви муабети кои не водат никаде.
 
H

Hyperion VI

Гостин
За мноштвото ова тука е тепање време, не си единствен :) Но, кога би пребарувал некој за Телема, Кроули, иницијации, О.Т.О., Редови, ритуали... пребарувањето ќе го донесе тука... или блогот :love:

Не бре, какво читање други класи! Нема шанси! Кај смеам да ги знам другите!!! :D
Хаос ти е муабетов... не знам што да ти кажам повеќе.

Ти многу работи нема да заборавиш: кажав еднаш дека бесцелно си фрлил и палел книги кога не може да го ослободиш умот од она „што не те влече“.
Бидејќи се мислам дека почнуваш да разбираш дека нештата не се како што ти мислеше дека се во однос на поединецот и Редот!

Ако имаш(е) проблеми со некој во Редот, треба(ло) да контактираш луѓе со кои немаш(е) проблеми и за кои би знаел дека може да го решат проблемот што го имаш... но ти си очекувал да дојдат туку така луѓето, да те сожалуваат и да ти ги решаваат проблемите за кои не знаат...
Има механизми кои слободно секој може да ги искористи!

Ако мојата волја е да бидам дел од Редот - не постои човек на Земјата што ќе ми ја промени мојата волја да не бидам во Редот!
Во Редот има сешто... ако не може во бесконечното да најдеш Ѕвезди со кои би градел прекрасни соѕвездија - не знам каде би можел!
Не ти ја разбирам потребата да си непријателски настроен кон О.Т.О. заради поединец или поединци...

И сега пак ќе кажам: за тебе сите се криви, а никако ти не си крив за ништо. Совршен си бил по се изгледа...
По твоја волја си го напуштил Редот - што сега бараш некој да е крив од Редот или самиот Ред? :)

И зошто во множина зборуваш? Сите ти правеле (ако ти правеле) такви „политички опструкции“ па во множина? Некој ако ти правел, ако навистина ти правел - бидејќи тој некој е во О.Т.О. мора во множина?

Ме навредуваш сега со вакви плитки и злобни обвинувања... немам што да ти кажам како совет или одговор на вакви муабети кои не водат никаде.
Ајде во ред,јас ќе си „терам магарето",па ќе „глаголаме",во текот на наредните денови.
Освен што ти дадов комплимент,дека си добар теолог,ништо лошо не сум кажал.
Еве ти празно место ______________,
за последната „дума",оти таа си е секогаш твоја „elle"?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
Спомнавме дека не е само Liber AL vel Legis, има и други „Либри“.
Една од нив е Liber Israfel која е во Класа B (за класите погледнете
тука) !

This book was formerly called “Anubis,” and is referred to the 20th key, “The Angel.”

Invocation of Thoth, as a prelude to preaching.
Formerly called ‘Liber Anubis’, an instruction in a suitable method of preaching.

"I invoke Tahuti, the Lord of Wisdom and of Utterance, the God that cometh forth from the Veil.
O Thou! Majesty of Godhead! Wisdom-crowned Tahuti! Lord of the Gates of the Universe! Thee, Thee, I invoke.
O Thou of the Ibis Head! Thee, Thee I invoke.
Thou who wieldest the Wand of Double Power! Thee, Thee I invoke!
Thou who bearest in Thy left hand the Rose and Cross of Light and Life: Thee, Thee, I invoke.
Thou, whose head is as an emerald, and Thy nemmes as the night-sky blue! Thee, Thee I invoke.
Thou, whose skin is of flaming orange as though it burned in a furnace! Thee, Thee I invoke."
— Liber Israfel, 4-5




Исто така анализирајте го и ова „Priestess of the Silver Star, Asi the Curved One:love:
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
This book was formerly called “Anubis,” and is referred to the 20th key, “The Angel.”
Invocation of Thoth, as a prelude to preaching.
Formerly called ‘Liber Anubis’, an instruction in a suitable method of preaching.
Овој тука е еден од паднатите ангели протерани од Небото,оние кои се приклониле кон Луцифер? Така мене ми изгледа
Сега е јасно зошто денешниве модерни сатанисти го гајат култот кон староегипетските божества и идоли,илуминатите посебно се наклонети кон овој култ,погледнете им ги музичките видео-спотови кои се полни со ваква симболика,Бијонсе,Кети Пери,Ријана и сличните се нивни марионети,само штосов со овие "музички спотови" е што шират страв,бизарни работи,скриен сатанистички симболизам и слично,грозни се,пробуден човек со чист ум кога ги гледа одма знае за што се работи
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
Овој тука е еден од паднатите ангели протерани од Небото,оние кои се приклониле кон Луцифер? Така мене ми изгледа
Каво паѓање какви бакрачи, Исрафел е „трубач“ :)
Тахути е богот на магиката, на пишувањето, на науката... Анубис е богот на мумифицирањето, помагач на изгубените души кои не можат да се снајдат во амДуат...
Што бре одма ми се напна со гнасни христијански бладања и обвинувања? Се е паднато кај тебе по се изгледа... Нека Хорус ти е на помош :D

Се ти е „паднати ангели“ кај тебе ако имаш омраза кон некој и неговите размисли... малку разбирање и љубов не е на одмет кај тебе...
Не треба да ти изгледа, треба да знаеш малку повеќе за работите пред да ги коментираш „во твое светло“. :)
Затоа јас напишав:

Исто така анализирајте го и ова „Priestess of the Silver Star, Asi the Curved One:love:
Не брзај... Христос ќе те распне ако обвинуваш заради омраза!

Седни научи за исламот, египетските мистерии (тоа да не е од петокласни христијански веб страници), езотерија итн итн... не веднаш христијанската: не го разбирам ова, но имам слушнато - значи сатанизам! :D

Не е сатанизам. Само не е христијанство во било која форма! ;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
@Turrican... што ти требаат вакви простачки муабети, не знам...

Ова е
моменталниот проект кој што оди солидно за реновирање на Болескин куќата каде што престојувал Кроули, во која живеел Џими Пејџ итн итн...
Ништо не знаеш, сине... премногу си млад (или премногу игноратен кон нештата) и те разбирам до некаде ;)


 
Последно уредено:
H

Hyperion VI

Гостин
Ништо не знаеш, сине... премногу си млад (или премногу игноратен
Не знам овој „Туркијан",се укључува,еднаш во месецот,ќе извреѓа некој и исчезнува(веднага),а такво неваспитано поведение не ми се допаѓа воошто :(
Ја мислев дека се познаваме,со него ама изгледа сум грешка,
а ни ти не го познаваш ко што гледам?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
Имаше такви во минатото неколкумина, но се превоспитаа и некако се поправи дискусијата на подфорумот Религија... пред некое време и вие неколкумина се обидовте со бесцелен сарказам (некои за да го прикријат незнаењето и омразата пишуваа залудни размисли со кои само покажаа дека нештата на тие теми се токму како што ги расправавме пред тие да дојдат).
Останаа вакви изолирани случаи кои што не разбираат дека никаква моќ нема нивната размисла заради простачкиот говор. Ова би имало силина ако во парк пред другари им се силиш со викање и полупијан како Византија ќе ја воскреснеме и сето друго е сатанизам :D

Тешко некако им оди на луѓето да разберат дека не може сите да се христијани, муслимани, Телемити, атеисти итн итн... а целата философија на Телема е токму тоа...
Прво е СЛОБОДА, потоа доаѓа другото со ред :)
 
H

Hyperion VI

Гостин
Имаше такви во минатото неколкумина, но се превоспитаа и некако се поправи дискусијата на подфорумот Религија... пред некое време и вие неколкумина се обидовте со бесцелен сарказам (некои за да го прикријат незнаењето и омразата пишуваа залудни размисли со кои само покажаа дека нештата на тие теми се токму како што ги расправавме пред тие да дојдат).
Останаа вакви изолирани случаи кои што не разбираат дека никаква моќ нема нивната размисла заради простачкиот говор. Ова би имало силина ако во парк пред другари им се силиш со викање и полупијан како Византија ќе ја воскреснеме и сето друго е сатанизам :D

Тешко некако им оди на луѓето да разберат дека не може сите да се христијани, муслимани, Телемити, атеисти итн итн... а целата философија на Телема е токму тоа...
Прво е СЛОБОДА, потоа доаѓа другото со ред :)
Е добро де барем културен речник сме користеле(со исклучоци како Гурџи),
ама ова неговото е ептен претеризам,дури и ја му лупнав пријава,еве отворено си кажувам.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
Е добро де барем културен речник сме користеле(со исклучоци како Гурџи),
ама ова неговото е ептен претеризам,дури и ја му лупнав пријава,еве отворено си кажувам.
Бесцелно е... секако завршувам тука, доста е. Има премногу кажано... за сешто.

Мислам дека оставив многу патокази, информации - ако некој не пронашол дека Телема не е сатанизам и нема ништо со тие идеи на старо-еонските религии, не можам јас насила да му дадам ниту разбирање, ниту знаење - најмалку мудрост за овие работи!
Бидејќи патот е навнатре, а таму никој не може да допира директно ;)

Ќе се најдат во иднина луѓе кои го „почуствувале“ Законот на Телема од внатре и се надевам ќе најдат нешто корисно низ овој лавиринт на размисли.
Ќе останат контактите барем, кој ќе има волја може да ме контактира :)
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
:love:
Прави што ти е волја и тоа нека биде целиот Закон
„In the magical hexagram… the descending red triangle is that of Horus, a sign specially revealed by him personally, at the Equinox of the Gods.“
Book of Lies, A. Crowley

1613247610050.png
"Како Телемата може да биде една религија?
Едноставно. Ако треба да видите некој личен бог ќе имате некоја слика на тој бог. Ако можете да ја надминете таа тесна парохијална слика ќе видите многу појасно. Ако можете да видите еден бог во сите богови уште подобро. Ако можете да го прифатите Liber AL и да ги толерирате ограничувањата на другите визии можете да бидете Телемит. "
- За Природата на Телема

Поздрав :love:
Љубовта е закон, љубов под волја.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
@Turrican... што ти требаат вакви простачки муабети, не знам...
Го нарекуваш христијанството гнасно а изиграваш моралиста....Абе дај не манипулирај,провиден си веќе,провоцираш ти во простачки стил и после очекуваш да те галиме?!? Што ако јас речам дека вашето учење е простачко,гнасно и втемелено на дрогерашки халуцинации? Како ти ќе реагираш? Туку ај да не одиме понатаму со кавги,ако сакаш да дебатираме со аргументи може,ако не одам на друга тема и завршена работа,ти тролај си тука монолози
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Ne0

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.999
Не знам овој „Туркијан",се укључува,еднаш во месецот,ќе извреѓа некој и исчезнува(веднага),а такво неваспитано поведение не ми се допаѓа воошто :(
Ја мислев дека се познаваме,со него ама изгледа сум грешка,
а ни ти не го познаваш ко што гледам?
Турикан е прастара видео-игра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom