Законот на Телема

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
Да споделам една фантастично точна и безвременска мисла,ова иако е напишано пред втората светска војна итекако важи и ден-денес а посебно за нашиве гласачи!
Исто и размислата на Кроули Е пред WWII... '37-ма, како да знаел дека доаѓа големата војна која ќе го промени светот...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
И во кој Бог веруваш? По што си гравчиња? Пилешки изнутрици? Тарот? Јас сум 13ти левел Друид со +7 клаб :D
Мене ме прашуваш во кои богови верувам или девојката што расправаше за Телема во видеото? :)
Нејзе ќе мора да ја прашаш со коментирање кај неа на видеото, на Youtube... ;)

Јас не расправам за боговите и кои се моите највнатрешни искуства тука, на форумов... тоа со други ликови на форумов може да кревате врева за прашањата во врска со боговите...

Можам да ти понудам само ова како одговор кој шго нема да ти го задоволи прашањето.

П.С. А за тоа ти кој си и што левел си и кои игри ги играш на ПЦ... можам само да кажам:
1599249229660.png
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Мене ме прашуваш во кои богови верувам или девојката што расправаше за Телема во видеото? :)
Нејзе ќе мора да ја прашаш со коментирање кај неа на видеото, на Youtube... ;)

Јас не расправам за боговите и кои се моите највнатрешни искуства тука, на форумов... тоа со други ликови на форумов може да кревате врева за прашањата во врска со боговите...

Можам да ти понудам само ова како одговор кој шго нема да ти го задоволи прашањето.

П.С. А за тоа ти кој си и што левел си и кои игри ги играш на ПЦ... можам само да кажам:
Прегледај го приврзокот 265005
Ај за Тарот да зборуваме. Се надевам може? Или за хороскоп? Мене месечина ми е во Близнаци. Што значи? Телма има во Хиромантиа? Гледаш на кафе?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
Ај за Тарот да зборуваме. Се надевам може? Или за хороскоп? Мене месечина ми е во Близнаци. Што значи? ТеЕлма има во Хиромантиа? Гледаш на кафе?
Има на друг подфорум за Тарот, исто и за астрологија... јас не ги знам добро астролошките пракси за да можам да ти одговорам на ова... само по себе било која планета било каде не значи ништо, бидејќи уште мал милион други луѓе го имаат истото :)
И друго е битно, но како што кажав не знам доволно за да можам да расправам за тоа...

Кај има Телема е многу површно прашање... ќе мора да се запознаеш со Телема, почнувајќи со основата дека на грчки значи ВОЛЈА или ајде на црковно-словенски. волѧ .
Па од таму може и сам да дојдеш до одговори на овие прашања што ги имаш...

Ако не може да најдеш за Телема, има на мојот блог многу за тоа... и општо на нет има доволно за да колку толку се одговорат на основните прашања кои ги имаш, а да не мора да трчаш по луѓе да прашуваш - наградата е поголема кога сам си дадеш одговор. :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Има на друг подфорум за Тарот, исто и за астрологија... јас не ги знам добро астролошките пракси за да можам да ти одговорам на ова... само по себе било која планета било каде не значи ништо, бидејќи уште мал милион други луѓе го имаат истото :)
И друго е битно, но како што кажав не знам доволно за да можам да расправам за тоа...

Кај има Телема е многу површно прашање... ќе мора да се запознаеш со Телема, почнувајќи со основата дека на грчки значи ВОЛЈА.
Па од таму може и сам да дојдеш до одговори на овие прашања што ги имаш...

Ако не може да најдеш за Телема, има на мојот блог многу за тоа... и општо на нет има доволно за да колку толку се одговорат на основните прашања кои ги имаш, а да не мора да трчаш по луѓе да прашуваш - наградата е поголема кога сам си дадеш одговор. :)
Ме интересира што има врска гледање на карти со подобрување на самиот себе?
 
Член од
15 април 2019
Мислења
234
Поени од реакции
810
Ме интересира што има врска гледање на карти со подобрување на самиот себе?
И тарот и астрологија можат да ти служат како мапа од архетипови за подобро разбирање на шемите во тебе и паралелно надворешните случувања, вака најкратко можам да опишам. Ако сакаш да разбереш повеќе во врска со тие дисциплини, пожелно е да се тргнеш од сите меинстрим (мис)концепции од поп културата на кои имаш налетано.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
И тарот и астрологија можат да ти служат како мапа од архетипови за подобро разбирање на шемите во тебе и паралелно надворешните случувања, вака најкратко можам да опишам. Ако сакаш да разбереш повеќе во врска со тие дисциплини, пожелно е да се тргнеш од сите меинстрим (мис)концепции од поп културата на кои имаш налетано.
Психолија е наука. Тарот и Астрологија не функционираат и немаат основа. Што има врска ѕвезда во соѕвездие 500 светлосни години од Земјата со тоа дали си интровертен или екстровертен. Кој е механизмот на делување на ѕвездата со развојот и генетиката на личноста? Подобро е биг фајф тест од агол на Сириус на небото! Кажи ми како агол на ѕвезда или мешање на карти влијае на ДНК?
 
Член од
15 април 2019
Мислења
234
Поени од реакции
810
Психолија е наука. Тарот и Астрологија не функционираат и немаат основа. Што има врска ѕвезда во соѕвездие 500 светлосни години од Земјата со тоа дали си интровертен или екстровертен. Кој е механизмот на делување на ѕвездата со развојот и генетиката на личноста? Подобро е биг фајф тест од агол на Сириус на небото! Кажи ми како агол на ѕвезда или мешање на карти влијае на ДНК?
Психологијата и астрологијата се далеку од контрарни (истото важи и за тарот). Ова ти го гарантирам, бидејќи се бавам и со двете и, особено со психолошката наука :) Не се чувствувам расположено да објаснувам моментално, затоа еве претходно што имам пишувано баш на друга тема за MBTI:

Секоја личност има уникатна натална карта која се состои од уникатна комбинација на планети, други астролошки тела, знаци (архетипови), куќи и аспекти, на сличен начин на кој секоја личност, како што има сличности со другите луѓе, така има и посебен склоп од разни личносни особини. Астрологијата е, едноставно кажано, симболизирана форма на личносни особини и функционира како јазик на потсвеста (јазикот на потсвеста се состои од симболи).

Дополнително, претпоставката не е дека планетите имаат ефект врз нас, туку дека постои одреден ред во универзумот, иако не го познаваме целосно. Условно кажано, не ја гледаме само планетата Земја како екосистем туку гледаме дека целиот универзум функционира хармонично, како еден голем екосистем. Она што се случува на макро ниво е паралелно со она што се случува на микро ниво. Како споредба: ако околината во која живеат луѓето е здрава, чиста, без загадување, здрава храна итн. тогаш и самите индивидуални организми ќе бидат здрави, паралелно на тоа и органите и клетките во организмот ќе бидат здрави; обратното исто така важи, здравите клетки значат здрави организми, здрави организми (психофизички, нели) значат здрава околина. Од тука, не е луда претпоставката дека од циклусите кои се случуваат на макро ниво, во вселената, можеме да дознаеме и нешто за она што се случува на микро ниво (исто како што можеме да дознаеме повеќе за квалитетот на живот во едно општество базирано на мал и статистички репрезентативен примерок граѓани).

Самото проучување на сите тие шеми и односи може да ни даде подлабоко разбирање за интеракциите во рамки на еден систем. А дури и да донесеме одлука да не тргаме од перспектива дека навистина се поврзани микро и макро системите, дури и да се преправаме дека ништо од ова нема врска со личноста за која ја гледаме наталната карта, астрологијата нуди прекрасна систематизација на архетипови и микс од нивни комбинации што можеме многу да учиме за психологијата на личноста, добивањето различни склопови на карактерни особини итн. Наведени сме да размислиме подлабоко и да ги земеме во предвид сите аспекти пред да донесеме суд за тоа каква е некоја личност.

Еве практично како би изледало тоа, рандом пример: ако имаме конфликт со некоја личност и таа личност е многу избувлива, може да се сетиме дека при некое проучување астрологија сме читале натална карта во која личноста имала некои аспекти на кои Марс (поврзано со агресивност, војна) и Месечината (поврзано со емоции) кои укажувале на можност да постојат некакви трауматични искуства од детство во кои се истакнала агресивноста како одбранбен механизам од чувствата на беспомошност. Ова би не навело да разбереме подобро од каде доаѓа таа личност и да ни даде ефикасна подлога за сочувство наместо осуда. Истото важи и за нас лично. Не значи дека мора да прифатиме натална карта како сосем точна за нас - едноставно, може да ја разгледаме и да се запрашаме разни нешта: како ова би можело да биде вистина за мене? Кој дел од мене се пронаоѓа во оваа шема или поставеност? Доколку не се пронаоѓам ова, како можам да си го надоградам личниот развој со негување на овие карактеристики? Дали ова е карактеристика која (не) ми се допаѓа кај други личности? Ако да, зошто? Да не редам, списокот со прашања е долг.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Психологијата и астрологијата се далеку од контрарни. Ова ти го гарантирам, бидејќи се бавам и со двете и, особено со психолошката наука :) Не се чувствувам расположено да објаснувам моментално, затоа еве претходно што имам пишувано баш на друга тема за MBTI:
Астрологија е тотално погрешна и исто погодува како гледање на карактер по форма на корени на дрвја. Убаво би било да одговориш на прашањето како агол на ѕвезда открива многу за карактер а како прашање" Дали си на страна или центар во забава?" Има исто важност како нешто апсолутно нерелевантно како соѕвездие за време на раѓање.Убаво би било да се развие дискусија.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Astrology has no more useful function than this, to discover the inmost nature of a man and to bring it out into his consciousness, that he may fulfil it according to the law of light.

Aleister Crowley
 
Член од
15 април 2019
Мислења
234
Поени од реакции
810
Астрологија е тотално погрешна и исто погодува како гледање на карактер по форма на корени на дрвја. Убаво би било да одговориш на прашањето како агол на ѕвезда открива многу за карактер а како прашање" Дали си на страна или центар во забава?" Има исто важност како нешто апсолутно нерелевантно како соѕвездие за време на раѓање.Убаво би било да се развие дискусија.
Буквално го одговарам тоа прашање во текстот што ти го постирав.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Созвездија се тотално небитна работа. Сосема случајна форма и тие се различни од различен агол. Која е енергијата која доаѓа од една ѕвезда на Земјата? И колкава е?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom