Законот на Телема

Дискусија во форумот 'Религија' започната од Divider, 17 декември 2008.

 1. DanielVogel

  DanielVogel

  Член од:
  16 септември 2013
  Мислења:
  659
  Допаѓања:
  611
  "Every being has the right to explore and express their nature". Ова хипотетички дава бланко дозвола да си ја истражиш садистичката/психопатската природа и да убиваш и правиш зла, затоа што е дел од твојата природа.
  Потоа "I accept all people no matter what they look like or believe". Ту мач либерализам ми е ова дури и за мене - либерал. Ова може да се протолкува како „ги прифаќам сите дури и оние што веруваат дека силувањето деца е добро, убивањето кучиња е добро, убивањето луѓе е добро“.
  Монотеистичкиве религии барем даваат некои морални принципи.
   
 2. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.883
  Допаѓања:
  4.529
  Ете извадок од есејот од кое што е настанато видеото:

  3. I accept all people no matter what they look like or believe, and I accept all moments no matter if they are good or bad.

   • “Every man and every woman is a star.” (AL, I:3)
   • “Each human being is an Element of the Cosmos, self-determined and supreme, co-equal with all other Gods.” (Commentary to AL, I:3)
   • “Bind nothing! Let there be no difference made among you between any one thing & any other thing; for thereby there cometh hurt.” (AL, I:22)
   • “[Nuit] is also All Points of the View no less than All Vistas seen therefrom. Bind nothing, for all things alike pertain to her, and her Nature is to compose All in One and Naught. One thing is in the end like all the rest; the seeming not alike comes as a dream from choosing images after one’s own heart to worship them; thus each, though true as one of the All, is false if thought of as one apart from the rest.” (“Djeridensis Comment” on AL, I:22)
   • “All is a never ending Play of Love wherein our Lady Nuit and her Lord Hadit rejoice; and every Part of the Play is Play. All pain is but sharp Sauce to the Dish of Pleasure; for it is the Nature of the Universe that hath devised this everlasting Banquet of Joy.” (Liber Aleph, ch.59 “De Comedia Universa, Quae Dictur Man”)
   • “All events [become] equally indifferent, exquisite phrases in an eternal symphony. (Imagine listening to Beethoven with the prepossession that C is a good note and F a bad one; yet this is exactly the stand point from which all uninitiates contemplate the universe. Obviously, they miss the music.)” (Confessions, ch.86)
   • “You must accept everything exactly as it is in itself, as one of the factors which go to make up your True Self.” (“Duty”)“
  Хипотетички... секако може да ја вртиш водата...
  Но премногу ви дава Телема. :)
  Ништо не ви даваат старо-еонските религии, на тоа може да заборавиш.

  Секако може да протолкуваш, ја имаш таа "дозвола: во овој еон... но пробај во пракса како оди... не е се баш како што ти си протолкувал.
  Не знам колку си се запознал со Телема, па вака површно ги гледаш работите...
  Јас имам цел есеј од 10 страници напишано за овој стих само! Мислиш дека е така едноставно со луѓето и нивната неконтролирана желба заплеткана во трњето на животот?

  Тука се зборува за верување во апсолутен принцип, она што му дава на човекот инспирација да биде ПОДОБАР, ПОМУДАР, ЧОВЕК КОН БОЖЕСТВО... овде се зборува за тоа дека секој може да верува во каков сака принцип ако тоа го дава најдоброто од човекот без да го осудуваме за тоа.. дали ќе биде Исус, дали ќе биде Кришна, дали ќе биде сонцето, месечината, ноќта итн итн не ни е грижа ако тој човек создава и го подобрува човештвото на некој начин, а истиот не се заморува со патеките на другиот... а не да верува во некакви си гнасни човечки интриги како што ти се плеткаш во твоите размисли!

  Колку само простачки и гнасни можете размисли да создавате тоа е ужас... почнете да се дружете со вистински луѓе, бидете утре подобри од денес!

  Запознај се со тоа како ние гледаме на децата! За да не биде дека не си запознаен за да се повторуваш во иднина...
  Запознај се и со Телема: секој има чиста волја која му дава причина за живот... не можеме никому туку така да му застанеме на патот за да засекогаш застане другиот.
  Без разлика дали е тоа човек или друго живо суштество!


  И да: Секоја ѕвезда има своја патека! ;)

  П.С. Се сомневам јас дека ти си либерал. Но, штом велиш дека си, нека биде така.
   
  На Solaire of Astora му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  2.579
  Допаѓања:
  5.723
  Margaritas ante porcos.
   
 4. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.883
  Допаѓања:
  4.529
  И во свињарникот може да лежи заспан свињар кој што заборавил дека од дома насила го зеле и од принц го направиле насила да верува дека е само еден обичен свињар...
  Затоа фрламе бисери... веруваме (да веруваме) дека и обичниот човек што не верува во себе си може да се убеди дека вреди дури и само да создаде еден кибрит во својот живот - можеби на некој друг тоа дело ќе му го спаси животот! :)

  Се трудиме да укажеме на сите да не бидат неполезни со постојано верување дека некој друг ќе ги спаси од самите себе си и нивните патишта!
  Не постои такво нешто! Спознајте се и марш на работа, на забава, на живот, преку смртта! :)

  Малку романтика... помага свети работи да се упростат и да родат многу размисли кај другиот :)
   
  Последно уредено: 19 февруари 2018
 5. DanielVogel

  DanielVogel

  Член од:
  16 септември 2013
  Мислења:
  659
  Допаѓања:
  611
  Цел пост беше супер се до ова последново, зошто сомнеж дека сум либерал и зошто да си го докажувам либерализмот? Не сум припадник на ниту една религија, агностик сум и поставив сосема добри прашања на кои добив добри одговори. Либералите не смеат да поставуваат прашања и само да прифаќаат се што е сервирано? :)
   
 6. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.883
  Допаѓања:
  4.529
  Јас се сомневам во се... :)

  Заради површното анализирање на она што си ме цитирал и заради ниските идеи што ти ги понудил умот како разбирање за тоа што го цитираше.
  Либералите смеат да поставуваат прашања, и тие се луѓе како и конзервативците... но прашањата и размислите со примерите ти беа премногу во стилот на нападите на еден конзервативец.

  А Телема е либералност до максимум. Апсолутна слобода со апсолутна одговорност. Имаме должност!
   
 7. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.883
  Допаѓања:
  4.529
  But let no one imagine that those in authority will urge probationers to work hard.
  Those who are incapable of hard work may indeed be pushed along, but the moment that the pressure is removed they will fall back,
  and it is not the purpose of the A. A. to do anything else than to make its students independent and free.


  Full instruction has been placed within the reach of everybody; let them see to it that they make full use of that instruction.“

  - Editorial from Equinox Vol.I, No.5, The Official Organ of the A ∴ A ∴
   
 8. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  2.579
  Допаѓања:
  5.723
  Нешто за Телема и Зен, вредно за читање?
   
 9. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.883
  Допаѓања:
  4.529
  Фати се за првата книга што ќе ти дојде при рака и почни од таму... ќе те однесе на наредната... без разлика дали ќе биде Телема или зен...

  П.С. Science and Buddhism - A. Crowley
   
  Последно уредено: 8 март 2018
  На Solaire of Astora и Ipsissimus им се допаѓа ова.
 10. Ipsissimus

  Ipsissimus P.I.

  Член од:
  23 јули 2010
  Мислења:
  14.596
  Допаѓања:
  12.014
  Прочитај ја: Liber CLVII
   
  На Solaire of Astora му/ѝ се допаѓа ова.
 11. slicer

  slicer

  Член од:
  11 јуни 2008
  Мислења:
  217
  Допаѓања:
  11
  На Хептаграм XI му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Ipsissimus

  Ipsissimus P.I.

  Член од:
  23 јули 2010
  Мислења:
  14.596
  Допаѓања:
  12.014
  Сеуште не.
   
 13. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.883
  Допаѓања:
  4.529
  Ми се виде корисно да се потсетиме од пред години наназад во врска што со ритуалите и дали се нужни :)

   
  На Ipsissimus му/ѝ се допаѓа ова.
 14. liberij

  liberij ТЕРИРЕМ

  Член од:
  3 април 2012
  Мислења:
  1.673
  Допаѓања:
  423
  И чуму севo oвa?!
  Дa би се врaтил у некaквa првoбитнa сoстoјбa?!
  И пoвтoрнo дa oтпaднеш вo нoвoгревoвнa сoстoјбa и пoвтoрнo истите глупoсти..., a збoриме зa некaкoв "нoв" еoн...?!!
   
  На MIKI1 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ipsissimus

  Ipsissimus P.I.

  Член од:
  23 јули 2010
  Мислења:
  14.596
  Допаѓања:
  12.014
  Суштината на секое битие е Бог, отпаднатост, огревовеност и слични концепти се термини што немаат никакво значење кај Телемата, бидејќи се работи за сосема друг концепт. Мешањето на термини од различни концепти е само показател плус за незнаењето и наразбирањето на темава.
   
  На Хептаграм XI му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: