Законот на Телема

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Кое е тоа религиско убедување што не е во конфликт со телемата?
Редот не навлегува во тоа како човекот ќе се нарекува, туку какви ставови, принципи и однос кон останатите има.
Се додека индивидуата смета дека неговите убедувања и принципи не се во спротивност со - Liber Oz, небитно е кое ќе биде религиското, политичкото или било какво друго убедување со кое таа ќе се идентификува.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Се додека индивидуата смета дека неговите убедувања и принципи не се во спротивност со - Liber Oz, небитно е кое ќе биде религиското, политичкото или било какво друго убедување
Моето прашање е конкретно, и не те пере ни ладна морава.

Кое религиозно убедување не е во конфликт со телемата?

Конретен одговор молам, со име и презиме.

Шах и мат...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Моето прашање е конкретно, и не те пере ни ладна морава.

Кое религиозно убедување не е во конфликт со телемата?

Конретен одговор молам, со име и презиме.

Шах и мат...
:tapp::facepalm:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
@Нuкола кога веќе дозволувате двојни јузери, барем имајте ист третман за вториот - двојниот профил како и за првиот.
Гурџиев имаше забрана на оваа тема, а од последнава страница може да се види и зошто. Нека си ги лечи фрустрациите на друго место.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Прави што ти е волја и тоа нека биде целиот Закон

Повелете еден број од телемитскиот интерен весник „ТРИНК“ на Трину Оазата - Прилеп [линк]

Се надевам ќе најдете полезни информации таму и ќе имаме подобри размисли (критики) во врска со Телемата и Законот и ќе ја подобриме дискусијата која намерно ја создаваат неуки луѓе кои се полни со омраза заради некои нивни внатрешни демони !!!

Љубов е законот, љубов под волја
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
@Нuкола кога веќе дозволувате двојни јузери, барем имајте ист третман за вториот - двојниот профил како и за првиот.
Гурџиев имаше забрана на оваа тема, а од последнава страница може да се види и зошто. Нека си ги лечи фрустрациите на друго место.
Не гледам ни оф-топик, ни директна навреда. Избришав 2-3 мислења, а остатокот шо е полн со фудбалските епитети е во границите на нормала.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
@Ipsissimus ако некој брат или сестра во вашиот ред е незадоволен од ритуалите, односно работите кои се неопходни да се сторат за да се изведат, барем оние нужните, тогаш каде да се обратат за да се пожалат за третманот?


Како реагираат спонзорите за ваквите членови и воопшто редот?
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
@Нuкола кога веќе дозволувате двојни јузери, барем имајте ист третман за вториот - двојниот профил како и за првиот.
Гурџиев имаше забрана на оваа тема, а од последнава страница може да се види и зошто. Нека си ги лечи фрустрациите на друго место.
Па тебе на тема на Христијанството требеше да те банират пред 100години, само ние не сме плачковци како тебе и да пријавуваме.

Ај @Хептаграм XI нека даде одговор ако ти не го знаеш.
Мада чисто сумљам дека го има, да го имаше до сега ќе одговореше.
 
Последно уредено од модератор:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Ај @Хептаграм XI нека даде одговор ако ти не го знаеш.
Мада чисто сумљам дека го има, да го имаше до сега ќе одговореше.
А кое е прашањето?
Ти постојано нешто се сомневаш кај другите... не ти кажале да се сомневаш најмногу кај себе?[DOUBLEPOST=1404416855][/DOUBLEPOST]
@Ipsissimus ако некој брат или сестра во вашиот ред е незадоволен од ритуалите, односно работите кои се неопходни да се сторат за да се изведат, барем оние нужните, тогаш каде да се обратат за да се пожалат за третманот?


Како реагираат спонзорите за ваквите членови и воопшто редот?
Може попрецизно прашањето, какви се тие нужни ритуали, во која смисла незадоволни?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Може попрецизно прашањето, какви се тие нужни ритуали, во која смисла незадоволни?
Нужни обврски во ритуалите.

Членот смета дека дел од тие обврски кои се нужни за ритуалот не се во согласност со неговата волја.

Што во овој случај?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Нужни обврски во ритуалите.

Членот смета дека дел од тие обврски кои се нужни за ритуалот не се во согласност со неговата волја.

Што во овој случај?
Не сите ритуали се изведуваат од секој...
На некои им е помил „Фениксовата миса“, на некои Liber Israfel...
Некои им е ок Liber Reguli на некои не...
Некои користат свои имиња и формули кои функционираат за нив...

Секогаш се врши волјата на човекот, самиот живот е ритуал.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
А кое е прашањето?
Ти постојано нешто се сомневаш кај другите... не ти кажале да се сомневаш најмногу кај себе?[DOUBLEPOST=1404416855][/DOUBLEPOST]
Може попрецизно прашањето, какви се тие нужни ритуали, во која смисла незадоволни?
Не се прави на Тошо.Ти да незнаеш нешто?Дури не ми се верува.
Знам добро дека ги мозгаш сите мои постови и тражиш влакно во јајцето, само не можеш да го најдеш оти го нема.Да има и најмала грешка во моите постови ти до сега на клада ќе ме ставеше.

Два поста погоре, џабе се правиш дека не си го видел.Ако немаш одговор, ќе те замолам да ме пријавиш кај модераторот за поставувања на незгодни прашања со молба за банирање, али направи го тоа јавно, а не кришно.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Напиши го прашањето и во кој контекст прашуваш, за да ти дадам некој корисен одговор, не ми зборувај друго напразно...
Сите твои молби за мене се заповед
Повели...
Моето прашање е конкретно, и не те пере ни ладна морава.

Кое религиозно убедување не е во конфликт со телемата?

Конретен одговор молам, со име и презиме.

Шах и мат...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
@Ipsissimus ако некој брат или сестра во вашиот ред е незадоволен од ритуалите, односно работите кои се неопходни да се сторат за да се изведат, барем оние нужните, тогаш каде да се обратат за да се пожалат за третманот?


Како реагираат спонзорите за ваквите членови и воопшто редот?
Непостои обврска да се изведува ниеден ритуал. Доколку некој несака да го изведува, немора.
За што ќе се жали? Никој никого не приморал да прави нешто што несака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom