Заедничко возење тури - договарајте се тука

  • Креатор на темата .Lost Angel.
  • Време на започнување

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
100% може само сигурно е тешко, последниот пат кога бев на Солунска 3ца со кросови од Скопска страна дојдоа ..
Нека е тешко, тоа е идеата :) туку прашање е некој дали знае пат од форумов да му се придружам... за планинарење знам неколку патишта од Скопје до Солунска ама за точаци е веќе друг муабетот. :)
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Прилеп - Богомила патот не е проодлив како што разбрав пред неколку дена..
Прилеп - Извор е преку манастирот...
Од Прилеп до Богомила само преку Црнилиште и Стровја. Интересен пат за возење..

Можно ли е од скопска страна да се стигне до Солунска Глава со точаци? Прашувам затоа што има еден широк пат пред врвот па ме интересира дали води само до некое велешко село или може некако и преку Китка и Драчево.
Може. Преку Драчево-Количани-Црвена Вода-Преслап-Алдинци-ПД Караџица-Солунска Глава. Од Драчево до врвот имаш околу 57км од кои последните 5 мораш да одиш преку големи камења пто и не е баш најубаво за возење.

Од Велешка страна се стигнува преку Чашка-Дреново-Долно Јаболчиште-Крилото од авионот(над Караџица). Не ми текнува на километражата. Доколку го одиш во летен период од страната на Велес само да знаеш дека после Д. Јаболчиште ве чека многу голем успон кој трае 8км и кој цело време е отворен на сонце. последна чешма е во самото Д.Јаболчиште

До Macedonian бој. Доколку сакаш да одиш со воз накај Извор станицата на која што треба да се симнеш е Стари Град. Потоа имаш неколку км до Извор од каде продолжуваш према Присад(Премин/екс планинарски дом)-Прилепско Езеро-Прилеп
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Од Прилеп до Богомила само преку Црнилиште и Стровја. Интересен пат за возење..



Може. Преку Драчево-Количани-Црвена Вода-Преслап-Алдинци-ПД Караџица-Солунска Глава. Од Драчево до врвот имаш околу 57км од кои последните 5 мораш да одиш преку големи камења пто и не е баш најубаво за возење.

Од Велешка страна се стигнува преку Чашка-Дреново-Долно Јаболчиште-Крилото од авионот(над Караџица). Не ми текнува на километражата. Доколку го одиш во летен период од страната на Велес само да знаеш дека после Д. Јаболчиште ве чека многу голем успон кој трае 8км и кој цело време е отворен на сонце. последна чешма е во самото Д.Јаболчиште

До Macedonian бој. Доколку сакаш да одиш со воз накај Извор станицата на која што треба да се симнеш е Стари Град. Потоа имаш неколку км до Извор од каде продолжуваш према Присад(Премин/екс планинарски дом)-Прилепско Езеро-Прилеп
Дали би сакал да дојдеш со мене и уште некој ако сака со точаци да одиме од Стари град до извор па после до Прилеп ?

Инаку прашањето ми е ако не одиш т.е ако не сакаш да ми кажеш турата како оди да ми го објаснип теренот Од Стари Град кога ќе се симнам колку км има до Извор и после Извор кои села треба да се поминат каков е патот и колку км има и ако може твој совет бидејќи следниот месец ќе одам секако. Фала :)
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
преку Степанци и Дервен?!
ако е таму, трасата е кај што требаше да се гради новиот магистрален пат Прилеп - Велес, на времето.... црн пат е, ама ако имате добри точаци, тогаш е веројатно ок...
да да :)
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Нека е тешко, тоа е идеата :) туку прашање е некој дали знае пат од форумов да му се придружам... за планинарење знам неколку патишта од Скопје до Солунска ама за точаци е веќе друг муабетот. :)
Јас би дошол :)
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Инаку прашањето ми е ако не одиш т.е ако не сакаш да ми кажеш турата како оди да ми го објаснип теренот Од Стари Град кога ќе се симнам колку км има до Извор и после Извор кои села треба да се поминат каков е патот и колку км има и ако може твој совет бидејќи следниот месец ќе одам секако. Фала :)
Еве можеш да погледнеш како изгледа теренот/турата тука. Инаку јас кога ја возев се симнав во Стари град и има околу 3-5км до Извор, но јас турата ја завршив во Велес и ми излезе околу 145км вкупно. Патот во поголемиот дел е земја(на искачувањето), со тоа што нема некои големи оштетувања
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Еве можеш да погледнеш како изгледа теренот/турата тука. Инаку јас кога ја возев се симнав во Стари град и има околу 3-5км до Извор, но јас турата ја завршив во Велес и ми излезе околу 145км вкупно. Патот во поголемиот дел е земја(на искачувањето), со тоа што нема некои големи оштетувања
Вака дали знаеш кои села треба да ги поминам т.е од кога ќе стигнам до Извор и после кои се села треба да ги поминам?
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Нема села. Се симнуваш на железничка, излагаш на патот за Богомила....возиш преку Бабуна и доаѓаш на раскрсница Извор/Богомила и продолжуваш право накај Извор
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Нема села. Се симнуваш на железничка, излагаш на патот за Богомила....возиш преку Бабуна и доаѓаш на раскрсница Извор/Богомила и продолжуваш право накај Извор
а после извор за прилеп? како
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Следи ја мапата која ти ја дадов
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Еве можеш да погледнеш како изгледа теренот/турата тука. Инаку јас кога ја возев се симнав во Стари град и има околу 3-5км до Извор, но јас турата ја завршив во Велес и ми излезе околу 145км вкупно. Патот во поголемиот дел е земја(на искачувањето), со тоа што нема некои големи оштетувања
Колку време ја возеше целата тура? од колку Часот до колку :)?
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Немам запишано време на возење но знам дека должината е 142км од Извор-Присад-Браилово-Црнилиште-Стровја-Богомила-Велес
 

Kajgana Shop

На врв Bottom