Задолжително гласање: За или Против?

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Crazy in Love, 20 март 2013.

?

Задолжително гласање?

 1. За

  32,0%
 2. Против

  61,1%
 3. Немам цврсто определен став

  6,9%
 1. arakenx

  arakenx

  Член од:
  13 јули 2010
  Мислења:
  2.655
  Допаѓања:
  6.122
  Во мојот живот излегов на гласање само еднаш....кога го добив правото на глас. Оттогаш ги игнорирам сите избори и ќе ги игнорирам се додека се применува пропорционалниот модел на гласење и избор на идеологија, а не на личност. Задолжителното гласање може да создаде само револт и да биде контрапродуктивно. Дури и да воведат парични казни....ќе платам и не излегувам на гласање. Толку од мене.
   
  На Lurtz, stipsburg и langelina им се допаѓа ова.
 2. Silvio

  Silvio Strength And Honor

  Член од:
  21 јануари 2009
  Мислења:
  306
  Допаѓања:
  165
  Тотално против задолжително гласање. Кога ке бидат строго обрзани и санкционирани политичарите да работат за народот и тоа ке го прават - тогаш може да се размисли за гласањево.
   
  На Lurtz му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.258
  Допаѓања:
  8.283
  @kooperativa @Let 3 што мислите дека ќе се измени со задолжително гласање?

  Тие што сега не гласаат генерално се делат на два дела. Првите се тие кои од протест не гласаат (негласањето е исто така избор). Вторите не гласаат заради тоа што не ги интересира изборниот процес (и политиката воопшто).

  Знаејќи го горново, што се добива со воведување на задолжително гласање?
  Првите по обврска ќе дојдат на гласање и на гласачкото ливче ќе нацртаат... фалус? ;)
  [​IMG]


  Вторите ќе дојдат (пак само заради обврска) и... пак ќе нацртаат џокавац, или па евентуално ќе шкртнат некој по рандом избор.


  Голем ќар ќе видиме од евентуално задолжително гласање. :)
  --- Споено дупло мислење, 5 март 2014 ---
  [​IMG]
   
  Последно уредено: 5 март 2014
  На stipsburg му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.917
  Допаѓања:
  31.138
  Затоа што ти као државјанин на ова земја - би требало да имаш обврска да учествуваш на некој начин на нејзинотоп формирање и насочување. Не мора да гласаш за никој, фрли го ливчето внатре празно или нацртај си то шо би сакал (кур на пример) али појави се и излези. Плаќаш данок, подлежиш на закони, мора да регистрираш кола да ја возиш, мора децата да ти завршат до средно, мора да фрлаш ѓубре во контејнер а не надвор, мора да застанеш на црвено... то е држава која сите ние ја оформуваме и живееме во неa, барем од трошка чувство дека припаѓаш не една држава би требало да излезеш на избори. Не знам која е таа трагедија која те тера да не појдеш на ден на гласање да гласаш. Не знам која е таа мака тешкотија бреме одбивност, гадење, револт .... кој те закова дома на денот на гласањето...
   
  На sartan и kooperativa им се допаѓа ова.
 5. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.976
  Допаѓања:
  7.759
  Неизлезеноста (која мислам дека реално би била и помала од онаа во моментов) е индикатор. За да добијат легитимност при одзивот, односно легитимност дека навистина се избрани од мнозинството (затоа што највеќе се акцентира излезеноста, а не бројот неправилности), ова може лесно да се озакони. Ама бројките велат друго. Во 1990 и 1998 одзивот бил 75-85% за да 2006, 2009 и 2011 се намали на 40-60. Нормално дека таков одзив и % покажува дека властите одамна се нелегитимни и бесправно во однос на мнозинството население. А за една власт да добие легитимност од мнозинството, излезеноста треба да се одработи, да се заслужи, не да се озаконува со обврзување и казнување.
   
  Последно уредено: 5 март 2014
  На Beric Dondarrion и kooperativa им се допаѓа ова.
 6. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.258
  Допаѓања:
  8.283
  Реков веќе еденаш, јас лично секогаш излегувам на гласање затоа што и ако евентуално не успеат изборите само ќе се повторуваат. Додатни трошкови и бламажи, сето тоа на наша сметка.

  Но, ако некој одлучи дека не сака да гласа, тогаш тоа е негово право. Ништо не правиш ако со сила го донесеш на гласање. Пишав погоре што ќе се случи и зошто е беспредметно да се присилуваат сите да гласаат.
   
  На stipsburg и Crazy in Love им се допаѓа ова.
 7. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  3.230
  Допаѓања:
  4.157
  Ако се наметне дискусијата дека неизлегувањето на гласање отвара простор за манипулација, тогаш постои и тезата дека со само еден додатен потег, секое важечко ливче станува неважечко.
  --- Споено дупло мислење, 6 март 2014 ---
  Постојат реални примери и изводливо е, само сега вреди да се дискутира за причините поради кои во тие земји е применет овој концепт. Ако се истите како во Австралија би се сложил...:D, во спротивно, не...
  --- Споено дупло мислење, 6 март 2014 ---
  Оваа теза во темата гласањето право или привилегија се наметна, а има два моменти, оној во Австралија, и оној во Русија, ние сме поблиску со вториот.
   
  Последно уредено: 6 март 2014
  На Crazy in Love му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kooperativa

  kooperativa Г-ин Пола Милениум

  Член од:
  2 октомври 2012
  Мислења:
  7.633
  Допаѓања:
  8.594
  прво извини што не сум ти одговорил одма, али ..... обврски
  е сега, како што гледам лет3 и луртц ти одговориле, и тоа многу добро, со аргумернти. али еве и јас со мое видување
  да земеме дека во мкд има 1,7 мил гласачи. и да ја земеме информацијата дека одзивот е 40-60%. ај за да ти “попуштам“, нека биде 60% одзив. тоа значи дека 40% или 680 000 луѓе се незадовлни/незаинтересирани. односно, дека гласачкото тело е 1 020 000 луѓе.
  е сега, 425 000 (25%) гласале за вмро, 340 000 (20%) гласале за сдсм, а остантите 255 000 (15%) за другите партии (дуи, дпа, бошњаците, србите итн).
  ако ја продолжиме ко што викаш ти, тогаш тие 25% се тие кои се битни, додека тие што не гласале, иако се бројчано многу повеќе, сепак треба немо да гледаат и ќутат како тие бедни 25% ги водат во пропаст. глупост, нели?
  ама, затоа ако идеме по мое, тогаш изборите ќе бидат неуспешни. е сега, ДА, треба да се направат некои мали измени во законот кој ќе вели дека ако тие што нацртале фалус, или направиле неважечко ливче, се во најголем број, и дека ниедна друга партија нема поголем број на гласови, тогаш дека изборите се поништуваат, и дека треба да има повторни избори. или пак можеби измената да биде дека за некоја партија да победи треба да има најмалку 40% од гласовите, за да бидат успешни. какои да е, верувам ми ја сфаќаш поентата.
  е со токму таа поента сите партии ќе бидат приморани да прават што е можно подобри платформи, а со тоа и секој, ама баш секој жител да се пронајде себеси во некоја партиска платформа. а не вака, да бидат доволни само сопствените војничиња да гласаат.
  кога почнав, ај и да продолжам за тоа дека не сум за тие што не живеат во мкд да гласаат. односно, да од едни до други избори да мора да имаат најмалку 50% од времето престојувано во мкд. исто и за затворениците. тој кој е осуденик, да не може да гласа 10 год откако ќе излезе од затвор. зошто? па да има време да се докаже пред државата дека е жител кој вреди, дека работи, плаќа данок, социјално, здравство, односно дека учествува/допринесува за државата.
   
  На Lurtz му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.258
  Допаѓања:
  8.283
  @kooperativa кај нас ситуацијата е таква да поголемиот дел од тие што не гласаат се тотално аполитични, не во смисла дека не сакаат да одберат страна, туку во смисла дека не се замараат бе -не ги интересира политиката ни толку за да ги разгледаат и разберат опциите (не дека има некој избор). Што е сосема во ред и е валиден избор за еден граѓанин.

  Но! Дали во ваков случај (еве и да не е баш така со негласачите, ама хипотетички да земеме дека е така), дали во таков случај е валидно и фер изборите да се повторуваат на заедничка колективна економска штета на сите граѓани? Ќе го повторуваме гласањето се додока не добиеме политички заинтересирано мнозинство?


  ОК, ајде сега да го разгледаме и другиот случај.
  Негласачите се политички свесни и определени да не гласаат во знак на протест, и заради тоа што нема политичка понуда каква што тие би сакале.

  Ова е исто валиден политички избор, но јас лично не мислам дека треба да има излезеност од над 50% за едни избори да бидат успешни. Еве зошто мислам така.
  Политичката понуда навистина е јадна, ама и нивото на јавната свест е исто за никаде. Ако незадоволните се мнозинство, тогаш зошто побогу не ги вокализираме политичките потреби?
  Или ќе се формира нова партија (баш од самите незадоволници, а гледаме колку не има) или па некоја од постоечките партии ќе ги усогласи барањата со својата програма (чим има толку потенцијални гласачи).

  Но реалноста е дека ниеден, или скоро ниеден, од нас што сме незадоволни, не сме излегле да вокализираме конкретни барања во јавност, ниту сме отишле организирано на разговор кај некоја од партиите. Ова зборува колку кај нас е никаква јавната (а со тоа и политичката) свест. Еве пар примери:
  - Кај нас струјата поскапи (односно ја укинаа евтината дневна тарифа), од мнозинство сиромашни граѓани во државава, колку излегоа на протести... скоро никој.
  - Во Франција ја кренаа старосната граница за пензија за две години, колку излегоа на протести... огромен дел од населението излезе на протести, стари и млади заедно протестираа. Дури веќе пензионираи луѓе излегуваа на протести за да дадат подршка. Власта во Франција не знаеше каде да го сврти газето, за неколку дена ја вратија старата статосна граница.

  Се надевам почнуваш да ми ја разбираш поентата.
  Практично ситуацијата со барањето за над 50% успешност за валидност на избори е ваква: ќе седам дома додека некоја партија не ми ја погоди програмата да ми биде таман како што сакам (и продолжува да сонува егзотични побарувања).

  Ништо подобра не е ни варијантата со задолжително гласање. Пошто пак не си ги мотивирал и едуцирал тие незадоволните да ги вокализираат барањата.
   
  На stipsburg му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kooperativa

  kooperativa Г-ин Пола Милениум

  Член од:
  2 октомври 2012
  Мислења:
  7.633
  Допаѓања:
  8.594
  значи ти ја поддржуваш оваа апатија? си за тоа да власта биде составена од малцинството?
  власта има 3 обврски
  1. да ги штити државните интереси
  2. спроведува правните закони
  3. почитува вољата на граѓаните (референдуми и сл)
  и тоа баш по овој редослед!!!
  е сега нема да навлагам во првите две, не се многу битни за муабетов, ама за третата ДА
  за да ја почитува вољата, тоа значи да биде повеќето, а за да го направи тоа треба и да знае како мислат нејзините жители.
  во нашиот случај е апсурно ова. 25% да се појаки од 40%.
  е сега, пак ќе се навратиш на тоа дека има такви кои се незаинтересирани, појма немаат од политика и сл. но, кога веќе живее тука, се плаќаат даноци и сл, тогаш и треба да биде и вклучен во нејзиното градење, во кој правец ќе се движи. тоа е исто ко со данокот од кирии или сл. појма немаа луето, али СИ НАУЧИЈА. така и со ова
  кога власта/државата ќе види дека се' што е понудено е глупост/срање/идиотизам во очите на луѓето, ќе МОРА да си го смени и пристапот и решенијата што ги нуди.
  битно е да се натера власта, и тие штосакаат да бидат идна власт да се потрудат да работат за граѓанинот, а не граѓанинот за нив. тие да зависат од нас!!! овака се збрала една мала глупа педера (педер како карактерна особина) и не јебе како ќе стигне.
  --- Споено дупло мислење, 8 март 2014 ---
  а ДА, ќе заборавев за франција. тука се согласуваме!!! и тука доаѓа до израз мојота трета точка. да ја почитува вољата на народот. ;)
   
 11. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.258
  Допаѓања:
  8.283
  @kooperativa на жалост мојата елоквентост и способност да ги артикулирам мислите, е ограничена. Но сепак мислам дека не е до толку проблемот во моето пишување, колку што невнимателно си ме прочитал.

  Во спротивно не е можно да си ме разбрал толку погрешно.
   
  На kooperativa му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kooperativa

  kooperativa Г-ин Пола Милениум

  Член од:
  2 октомври 2012
  Мислења:
  7.633
  Допаѓања:
  8.594
  дали ова значи дека го делиш моето мислење дека гласањето треба да биде обавезно/обврска? ;)
   
 13. SomeoNe!

  SomeoNe!

  Член од:
  2 јули 2010
  Мислења:
  4.628
  Допаѓања:
  5.675
  Во оваа држава треба да биде инаку малцинствата ќе те заебаваат како сакаат. Како може Зуљфи да го доваѓа од швицарска овде да го гласа на избори за негов партија победи, да добие места у парљамент и да се бори против македонски компљутер така и ти можеш да тркнеш до избирачко место и да одвоиш пола саат од твоето скапоцено време.
   
  На kooperativa и Vanlok им се допаѓа ова.
 14. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.258
  Допаѓања:
  8.283
  @kooperativa само од причината објаснета во постов веднаш погоре од мојот, би се согласил со задолжително гласање.

  Очигледно имаш отпор кон читање подолги постови. :)
  Ајде во една реченица: ТРЕБА ДА СЕ ПОДИГА ЈАВНАТА И ПОЛИТИЧКАТА СВЕСТ, И ДА СЕ ПОТТИКНУВААТ ЛУЃЕТО ДА СИ ГИ БАРААТ ПРАВАТА!

  ОК? Не е добро да чекаш се што сакаш само од себе да ти падне во скут. Никогаш нема да се случи некоја партија да ти понуди се што сакаш, мора гласно да се бараат работите... Како со примерот во Франција, ти текнуе? ;)
   
  На kooperativa му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: