Задолжително гласање: За или Против?

Задолжително гласање?


  • Вкупно гласачи
    175

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Се наоѓаме во Македонија. Каде во името на твојот глас гласа некој друг.
Чисто онака хипотетички.
Тоа бато, би функционирало ако сме во нормална држава. Во историјата на Македонија јас не памтам да се поништат избори заради мањак на излезеност. И да има мал број на излезеност, ќе профункционира фалсификувањето и крај.
Абе го прочита некој воведниот пост?
 
А

Антоние

Гостин
Задолжително гласање да, меѓутоа за да можеш да гласаш претходно задолжително да имаш земено и положено основен граѓански испит и IQ тест од минимум 120.

 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.136
Поени од реакции
28.888
Јас сум за да има задолжително гласање, затоа што ако нема доволно излезеност се оди во друг круг а со тоа се трошат пари од буџетот на државата. Ниикој не ти кажува дека е задолжително да гласаш за некој од кандидатите може и Чак Норис или Јода да ги напишеш важно е да си го искористиш твоето право на глас.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Задолжително гласање да, меѓутоа за да можеш да гласаш претходно задолжително да имаш земено и положено основен граѓански испит и IQ тест од минимум 120.
Но така,теоретски под идеални услови на дистрибуција на популацијата, само 10% од населението би гласало. Т.Т
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.501
Поени од реакции
11.568
1. Треба луѓе за "Бугарскиот воз".
2. Мое право е како јас ќе си го искористам моето време.Макар била и една секунда од мојот живот.
Во ниту еден момент ниту на оваа тема, ниту на овој форум се случило јас да ти го негирам твоето право да правиш што сакаш со секоја секунда од твојот живот.
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
ДА, затоа што доколку не излезеш на избори, твојот глас ќе биде злоупотребен.
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
-ЗА-
зошто да не излегуваат на гласање не можам да сфатам? посебно за овие избори сега што се за 3-4 дена, секој што наполнил 18 години смее да гласа и зошто тоа секој да не го искористи???
навистина има некои што не се политички определени ама што ќе им кошта да излезат, да се појават на гласање? не мора да гласаат нека го направат неважечко ливчето, после ќе бидеме дел од голема албанија.
кога сме глуп народ тоа ти е................
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Па значи цела македонија излегла на гласање...
20% (што се многу повеќе) не биле во можност да излезат на гласање бидејќи се на печалба надвор од Македонија.
10% да земем дека имале некаква обврска.
10% се разочарани,седат дома и мислат дека со незлегување на гласање ќе го искажат својот ревлот.

МОЕ МОСЛЕЊЕ е дека 60% е нереален процент,процентот е многу помал.Вакви бројки се дадени бидејќи ЕУ го бара тоа.
Е ај сега, со теорииве на заговор стварно го претерувате. :)
Како прво има и странски надгледувачки мисии, не може да кажеш дека 60 посто е нереален процент. Не се работи за 60 посто од цела Македонија, туку 60 посто од избирачки список, што и не е толку огромна бројка.

Уште чекам факти кои ке ме побијат.. еден тон гласови а мал број на мислења.

Образложете ги вашите мислења. Твое е правото што ќе правиш, да, ама која е твојата ЦЕЛ? Ќе ги заебеш, ќе им наштетиш ако не гласаш?

Да знаете, дека ако му одговараше на некој ПОЛИТИЧАР да го усвои овој закон, досега ќе беше веќе изгласан и ќе мораше сите да гласаат. Нив имодговара ваква своеглава маса на луѓе кои мислат дека ќе го променат системот со избегнување на гласање. Размислете малце.
А зошто па мора сите да имаат некоја цел. Може бе не сака да гласа, може студира во странство и уопште не му е предизвик да се враќа у Македонија да гласа. Можеби е од Битола и живее во Скопје и го мрзи да се врати назад. Избор бе човек. Не мора да е цел. Битно тебе правото ти е дадено, па сега дали ти ќе го искористиш или не, тоа е веќе твоја одлука.

Како што реков во претходен пост, јас сум најголем противник на апатија и неизлагање на избори, но тоа е мое мислење. Ако јас сметам дека треба да излезам, не значи дека сите сакаат да излезат.

Треба да има подигнување на свеста и кампањи за тоа колку е битно гласањето, но не и тоа да биде задолжително или за мене да одлучува државата дали треба да гласам или не.
Јас сум за да има задолжително гласање, затоа што ако нема доволно излезеност се оди во друг круг а со тоа се трошат пари од буџетот на државата. Ниикој не ти кажува дека е задолжително да гласаш за некој од кандидатите може и Чак Норис или Јода да ги напишеш важно е да си го искористиш твоето право на глас.
Добро бе луѓе, толку ли не си го познавате сопствениот систем?
Втор круг во Македонија има во локални и претседателски избори и тоа ако и само ако НЕМА кандидат кој ОСВОИЛ 51 посто од гласовите на гласачите кои излегле. Значи ако на пример Петко освои 49 посто од гласовите, а Ристе освои 41 постои, а 10 посто се неважечки, втор круг ќе има затоа што никој не освоил 51 посто од гласовите. А ако уште у прв круг некој тепа со 51 посто, нема да има втор круг. Во Русија, Путин тепаше во прв круг затоа што имаше 60 посто од гласовите, а ако имаше 49 посто ќе имаше втор круг.
И да има задолжително гласање, пак е можно да има по два круга.

Задолжително гласање да, меѓутоа за да можеш да гласаш претходно задолжително да имаш земено и положено основен граѓански испит и IQ тест од минимум 120.
А дали тој што нема голем IQ, што има една нива и не знае да чита нема право да одлучи кој ќе раководи со државата во која живее? Зарем нема и тој право да има мислење и да се одлучи за кого да го даде својот глас, за кој ќе мисли дека ќе му го подобри животот? Или тие не заслужуваат да имаат подобар живот?

ДА, затоа што доколку не излезеш на избори, твојот глас ќе биде злоупотребен.
Аха, пази дека со задолжително гласање не може да ти биде злоупотребен гласот.
Еве одма ќе ти кажам ситуација.
Ќе им платат на луѓето да седат дома, тие ќе си останат дома, овие другите ќе гласаат место нив.
Секако може да се злоупотреби гласот.
А на крај краева, повторно се сведува на правото дали ТИ како индивидуа сакаш или не сакаш да гласаш. Има аполитични луѓе кои едноставно не сакаат воопшто да гласаат и за кои тоа се коси со нивните принципи.

Јас секогаш сум излегувала на гласање, ама доколку се имплементира вакво нешто - од принцип нема да излезам. Ќе платам и казни и све, ама не сакам никој да ме приморува да излагам на гласање.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
Како шо викат нашиот Ремзи еовака:
Ако излезиш на гласање имаш 2 опции, да гласаш за една од партиите во кои јас не гледам решение,или да го поништиш ливчето при што секундарно ја подржуваш владеачката гарнитура бидејќи не и се спротиставуваш.
Истото се случува ако не излезиш на гласање(како да си излегол а си го поништил) .
Единствено добро шо мојш да го напрајш за себе е да се пријавиш како набљудувач(сега знам дека е касно) и да си вратиш еден мал дел од средствата кои преку данок си ги вложил во државата.
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Е ај сега, со теорииве на заговор стварно го претерувате. :)
Како прво има и странски надгледувачки мисии, не може да кажеш дека 60 посто е нереален процент. Не се работи за 60 посто од цела Македонија, туку 60 посто од избирачки список, што и не е толку огромна бројка.



А зошто па мора сите да имаат некоја цел. Може бе не сака да гласа, може студира во странство и уопште не му е предизвик да се враќа у Македонија да гласа. Можеби е од Битола и живее во Скопје и го мрзи да се врати назад. Избор бе човек. Не мора да е цел. Битно тебе правото ти е дадено, па сега дали ти ќе го искористиш или не, тоа е веќе твоја одлука.

Како што реков во претходен пост, јас сум најголем противник на апатија и неизлагање на избори, но тоа е мое мислење. Ако јас сметам дека треба да излезам, не значи дека сите сакаат да излезат.

Треба да има подигнување на свеста и кампањи за тоа колку е битно гласањето, но не и тоа да биде задолжително или за мене да одлучува државата дали треба да гласам или не.


Добро бе луѓе, толку ли не си го познавате сопствениот систем?
Втор круг во Македонија има во локални и претседателски избори и тоа ако и само ако НЕМА кандидат кој ОСВОИЛ 51 посто од гласовите на гласачите кои излегле. Значи ако на пример Петко освои 49 посто од гласовите, а Ристе освои 41 постои, а 10 посто се неважечки, втор круг ќе има затоа што никој не освоил 51 посто од гласовите. А ако уште у прв круг некој тепа со 51 посто, нема да има втор круг. Во Русија, Путин тепаше во прв круг затоа што имаше 60 посто од гласовите, а ако имаше 49 посто ќе имаше втор круг.
И да има задолжително гласање, пак е можно да има по два круга.



А дали тој што нема голем IQ, што има една нива и не знае да чита нема право да одлучи кој ќе раководи со државата во која живее? Зарем нема и тој право да има мислење и да се одлучи за кого да го даде својот глас, за кој ќе мисли дека ќе му го подобри животот? Или тие не заслужуваат да имаат подобар живот?



Аха, пази дека со задолжително гласање не може да ти биде злоупотребен гласот.
Еве одма ќе ти кажам ситуација.
Ќе им платат на луѓето да седат дома, тие ќе си останат дома, овие другите ќе гласаат место нив.
Секако може да се злоупотреби гласот.
А на крај краева, повторно се сведува на правото дали ТИ како индивидуа сакаш или не сакаш да гласаш. Има аполитични луѓе кои едноставно не сакаат воопшто да гласаат и за кои тоа се коси со нивните принципи.

Јас секогаш сум излегувала на гласање, ама доколку се имплементира вакво нешто - од принцип нема да излезам. Ќе платам и казни и све, ама не сакам никој да ме приморува да излагам на гласање.
Јас сум малолетен, и не гласам. Не сум политички определен и не ме интересира политиката, но знам што се прави. Каква случка гадна ми се има десено што изгубив верба во ДЕМОКРАТИЈА и фер изборите...
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Задолжително гласање И ЈАВНО ДА БИДЕ.

На секој избори секој гласачки регион сите што имаат право на глас да се собираат и да гласаат јавно дали во локалното школо или општинска зграда во даден термин со станување и изјавување пред сите кого подржуваат.На тие што не можат да дојдат како гласаат да биде јавно прочитано за кого гласале.И секој глас да биде архивиран кој за кого гласал и да има видео снимка од гласањето ( па ќе видиме тогаш дали во Западна Македонија ќе гласаат луѓе што со декади не стапнале во земјава или низ цела Македонија луѓе мртви со декади)

За да се знае кој е продадена душа и партиска к***а.Не разбирам какво е тоа анонимно гласање,ако не си спремен јавно да ги подржиш твоите убедувања тогаш не вреди ни да гласаш за нив.


Секако да ја имаш и опцијата за кого сакаш и за што сакаш да гласаш.Кога ќе ти дојде редот ако сакаш гласај и за Редот на Православни Џедаи или за банана али стани пред сите и кажи,а не да се криеш по дома и да плачеш како се иде надоле секоја вечер додека преку ден спиеш по штабови и гледаш некако до место во државна админситрација да се добереш.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
Наместо казна за тие што нема да излезат зашто нема на пример награда за тие што ќе излезат. Дали тоа ќе биде 100 денари, дали ќе биде кафе и локум што и да е.
Важно, ќе има поголема излезност на изборите, тоа сигурно.
 
Член од
17 мај 2012
Мислења
184
Поени од реакции
105
Апсолутно се сложувам со Крејзи, освен тоа, двете водечки партии во државава не заслужуваат ничив глас, не само мојот.
Затоа има многу повеќе партии од две никој не те тера да гласаш за нив.

Инаку на темава јас сум ЗА бидејќи резултатите ке бидат многу пореални, а не вака оставаме на членовите на поголемите партии да одлучуваат во наше име нормално на нив им е ветено нешто од партијата и тие ќе гласаат за таа партија. Поради тоа неопределените луѓе избегнуваат да одат да гласат или отидат и го шкртнат ливчето бидејќи го знаат резултатот уште пред да излезат да гласат. Не мора да биде задолжително гласањето ама луѓето треба да сванат дека со тоа што ке го шкртнат ливчето или нема да излезат да гласат си штетат самите на себе и оставаат на некој "партиски војници" да одлучуваат за судбината на државата.
 
Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Темава е празно тропање на слама... Поглупа тема здравје. Секој кој има барем малку познавање на правото ќе ви каже дека ова не е изводливо.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Темава е празно тропање на слама... Поглупа тема здравје. Секој кој има барем малку познавање на правото ќе ви каже дека ова не е изводливо.
А така ли, а како тогаш е изводливо во Австралија, Грција и Русија?
Мислам еве дојде ти и не просветли дека не е изводливо, а сепак очигледно е дека функционира во други држави.
Муабетот е да се дискутира концептот, пошто за изводливо - е изводливо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom