Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

Член од
11 јули 2008
Мислења
4.602
Поени од реакции
3.307
Како бе народот нема пари? Па нели 11 години тој истиот народ живееше во најбрзо растечката економија во Европа?
Ok vo pravo si, ke preformuliram.

Narodot ima, ama ne mu se za davanje[DOUBLEPOST=1513367826][/DOUBLEPOST]
Ова се интерветните мерки за справување со загадувањето во Карпош:
-Набавка на прочистувачи за воздух за сите градинки и училишта во Општина Карпош;
-Донесување на Одлука за субвенционирање на заштитни маски за граѓаните, со свикување на вонредна седница на Советот на Општина Карпош;
-Запирање на градежните активности на Општина Карпош;
-Барање до инвеститорите да запрат со градежните активности и узурпирање на јавните површини;

-Повик за општествена одговорност на приватниот сектор, преку донација на прочистувачи за воздух, маски или финансиски средства на наменска сметка на Општината објавена на официјалната веб страница.


На Стефче мерката беше тоа што он си купи за у канцеларија прочистувач, а нас ни викаше дека загадувањето иде од Косово, при 1218 pm10.
Ме интересира болдираните како ќе се спроведуваат.
Mn jaki merki, sigurno deca od zabaviste mu gi predlozile

Shala na strana, idenjeto kako ninja ni grad ne e resenie, ne e merka za zagaduvanjeto. So toa go prifakame zagaduvanjeto, ne go resavame. Treba konkretni merki so koi ke se namali
 
Последно уредено:

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Следниот што ќе ја спушти дискусијата пак на лично ниво ќе добие екстра казнени и бан од тема.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.907
Поени од реакции
7.577
Само мене ме нервира многу луѓе се жалат за загадувањево а кога ќе излеза од дома прво што прават е палат цигари и се трујат а плус пикавецот го фрлаат на земја. Секако треба и државата да превземе некој мерки за да се намали гадниот мирис, смог.. ама пред се треба и самите да се свеснеме.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Најмал проблем се цигарите, не би ги ни ставил во проблем. Се знае што е најбитно и што треба да му е приоритет на пијандурата. Ама тој е мрднат, нема да ме чуди да повикува граѓаните да даваат предлози за ритуали со кој се повикува дожд. Бидејќи нели дождот е добар.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.146
Поени од реакции
28.902
Има градови кои биле загадени па некако го пребродиле тоа, шо не земат некој пример од нив овие нашиве да видат како они се справиле со тоа, некоја идеја...а не само да седат и да чекаат да дувне ветар.
 
Член од
4 август 2011
Мислења
178
Поени од реакции
517
Илјадници луѓе има на политички мотивирани протести, кои се многу актуелни периодов.
Едвај стотина луѓе имаше денес пред Влада на протестот за воздухот.
Битно имаме хаштаг #НеСеДише, да не речете дека не ни е гајле.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Илјадници луѓе има на политички мотивирани протести, кои се многу актуелни периодов.
Едвај стотина луѓе имаше денес пред Влада на протестот за воздухот.
Битно имаме хаштаг #НеСеДише, да не речете дека не ни е гајле.
сосема си во право. барем да излезеа дежурните тука на темава/форумот и со себе да поведеа уште двајца тогаш на протестот ќе имаше каде каде повеќе луѓе...

испаѓа, цело скопје се гуши, им смета загаденоста, а се' што се прави е кукање по фб, сликање за на инста стори и тролање по форуми...
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.436
Вели маските со N95 ознака се доволни- за овие услови, а доста поефтини од тие со N99, за кои нема потреба.

@Branchez
Земав и користев FFP2 маска, се чувствува некоја разлика, само што тешко се дише преку неа, па ја користам само на подолга релација на движење.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.642
Поени од реакции
34.847
... наместо да се продаваат маски и да се избегнува проблемот со бла бла муабет, јас би предложила да се донесе закон за рушење на сите стамбени оџаци, тој што нема да го руши т.е. таму каде ќе има стамбен оџак - казна! и проблемот на загадување преку ноќ ќе се реши елегантно, безболно и во интерес на сите (посебно дополнителен бенифит - спас на дрвото) ! (y)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.204
... наместо да се продаваат маски и да се избегнува проблемот со бла бла муабет, јас би предложила да се донесе закон за рушење на сите стамбени оџаци, тој што нема да го руши т.е. таму каде ќе има стамбен оџак - казна! и проблемот на загадување преку ноќ ќе се реши елегантно, безболно и во интерес на сите (посебно дополнителен бенифит - спас на дрвото) ! (y)
Нема проблем, прв ќе го рушам оџакот ако државата се нафати да ми го плаќа греењето на она на што таа мисли дека е пожелно. Исто и прв ќе се откажам од возилото ако државата ми плаќа патни трошоци или ми купи возило кое не загадува. И прв ќе се согласам РЕК да се дислоцира во Скопје на пример или да се затвори комплет се додека државата ми ја доплаќа разликата во цена на струја која доаѓа од обновливи и незагадливи извори на енергија. Видиш јас сум за соработка со државата. Сега уште да видиме дали таа е за соработка.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.642
Поени од реакции
34.847
Нема проблем, прв ќе го рушам оџакот ако државата се нафати да ми го плаќа греењето на она на што таа мисли дека е пожелно. Исто и прв ќе се откажам од возилото ако државата ми плаќа патни трошоци или ми купи возило кое не загадува. И прв ќе се согласам РЕК да се дислоцира во Скопје на пример или да се затвори комплет се додека државата ми ја доплаќа разликата во цена на струја која доаѓа од обновливи и незагадливи извори на енергија. Видиш јас сум за соработка со државата. Сега уште да видиме дали таа е за соработка.
... зарем сакаш да кажеш дека сега си во ситуација да државата ти плаќа за дрвата што ги гориш и ти плаѓа за горивото на твојот автомобил? затоа што бараш таква исплата после измените? :toe:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.204
... зарем сакаш да кажеш дека сега си во ситуација да државата ти плаќа за дрвата што ги гориш и ти плаѓа за горивото на твојот автомобил? затоа што бараш таква исплата после измените? :toe:
Затоа што сега врвам пример лупам онака со едни 10000 денари трошок за цела грејна сезона. Ако ми забрани да се греам на дрва тогаш нека ми створи услови греењето да ме кошта исто како и претходно. Што значи да ми поклони грејно тело кое би ги задоволувало сегашните мои потреби за квадратура која ја греам и да ми ги доплаќа за енергенсот на кој би работело тоа грејно тело ако во сезона надминам 10000 денари.
За автомобилот исто така. Нека ми поклони електричен автомобил или некое со еуро стандард 16 кое низ ауспух вади цвеќиња а не издувни гасови. А ако троши повеќе од тоа што сега го возам нека ми доплаќа за гориво. Во такви услови уште утре нека го земат и нека го однесат во отпад или што и да им прават после. Како се вика она пари на рака , Мара за рака :toe:
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.436
Приватните превозници ќе добијат од Град Скопје субвенции за да инсталираат уреди на гас и да набават нови автобуси кои ги задоволуваат Еуро 5 и Еуро 6 стандарди, а за ЈСП ќе се купуваат зглобни електрични автобуси.

Овие мерки се предвидени со програмата за заштита на животната средина на Град Скопје за 2018 година. Во буџетот предвидени се 2,3 милиони евра, за приватните превозници обезбедени 325.000 евра за субвенции, а за купување електрични автобуси предвидени се 1,6 милиони евра, а околу 325.000 евра се предвидени и за субвенционирање на јавното претпријатие за бесплатен автобуски превоз во денови на алармантно загадување на воздухот.

-------------------

Со овие пари можат само 1-2 асални електрични автобуси да купат, се надевам дека нема кинески да земат.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Muabetot se sveduva na slednovo, site sme za cist vozduh ama peckite i drvata (gumite, plasticnite sisinja, ivericite, otpadnoto ulje, jaglenot, otpadnite konduri i tekstil.....) ne gi davame.[DOUBLEPOST=1513543595][/DOUBLEPOST]
Приватните превозници ќе добијат од Град Скопје субвенции за да инсталираат уреди на гас и да набават нови автобуси кои ги задоволуваат Еуро 5 и Еуро 6 стандарди, а за ЈСП ќе се купуваат зглобни електрични автобуси.

Овие мерки се предвидени со програмата за заштита на животната средина на Град Скопје за 2018 година. Во буџетот предвидени се 2,3 милиони евра, за приватните превозници обезбедени 325.000 евра за субвенции, а за купување електрични автобуси предвидени се 1,6 милиони евра, а околу 325.000 евра се предвидени и за субвенционирање на јавното претпријатие за бесплатен автобуски превоз во денови на алармантно загадување на воздухот.

-------------------

Со овие пари можат само 1-2 асални електрични автобуси да купат, се надевам дека нема кинески да земат.
Elektricni avtobusi nemaat ni drzavi 100 pati pobogati od nasava vukojebina. Avtobusite so zakon treba da gi nateraat i jsp i privatnite da se prepravat site na metan.[DOUBLEPOST=1513543827][/DOUBLEPOST]Vo eu patem se sprema ekoloski danok na ispust od ogacite, na sekoj ogak ke se stava senzor i merac koj ke presmetuva mesecno kolku se zagaduva, i ke se plaka danok.[DOUBLEPOST=1513544100][/DOUBLEPOST]
Затоа што сега врвам пример лупам онака со едни 10000 денари трошок за цела грејна сезона. Ако ми забрани да се греам на дрва тогаш нека ми створи услови греењето да ме кошта исто како и претходно. Што значи да ми поклони грејно тело кое би ги задоволувало сегашните мои потреби за квадратура која ја греам и да ми ги доплаќа за енергенсот на кој би работело тоа грејно тело ако во сезона надминам 10000 денари.
За автомобилот исто така. Нека ми поклони електричен автомобил или некое со еуро стандард 16 кое низ ауспух вади цвеќиња а не издувни гасови. А ако троши повеќе од тоа што сега го возам нека ми доплаќа за гориво. Во такви услови уште утре нека го земат и нека го однесат во отпад или што и да им прават после. Како се вика она пари на рака , Мара за рака :toe:
Ako zapnat neso da napravat kako so e redot bas tebe ke te prasa nekoj dali ti e po kef ili ne. Mozebi nekoe kebence ili dve ke ti dadat subvencija, onaka za sekoj slucaj da ti se najdat.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom