Забрана за турбофолкот во Хрватска

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.679
...само да се убацам со еден коментар да пишам дека Господ не се наоѓа само во црква, него го има насекаде, човек што оди во црква не го прави повеќе верник и христијанин од тој што не оди во црква, а го почитува Господ спомнувајќи го пред јадење, при тешки и убави моменти.

...дури тој што почесто го спомнува Господ било дома, на работа, во парк на улица, било каде за убаво или да се заблагодари за разни убави нешта, е поверник од тој што само го спомнува еден ден само кога ќе ја посети црквата и толку!
...и тој што не ја чита Библијата за разлика од тој што ја чита, пак не значи дека е помалку верник, секое си има своја убавина и верба во Господ, Тој е насекаде во секое време кај секого, читале или нечитале!
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.540
Поени од реакции
9.094
Човекот што го смисли називот Турбо Фолк има нешто да ви каже...
 
Последно уредено:

segafredo

The Grey Cardinal
Член од
21 ноември 2022
Мислења
296
Поени од реакции
563
ова е најефтиното нешто шо сум го чул досега, се чуствувам толку валкано, порив да се напрскам со крстена вода осејчам, и екранот од лаптопот со темјан да го потчадам. Не пробувам да сум смешен. Сериозно го мислам ова.
Един нарот, my ass.
Ептен индиски мелос. Квадратен корен од грозно поделено со шугаво, помножено со вошливо.
Опседнат си од БГ Паспорта...жал ми е за тебе..
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.107
Поени од реакции
10.403
Не е во ред да се цензурира. И јас не сакам турбофолк, транс, техно музика, ама јасно ми е дека постојат различни музички вкусови и секој човек бира да го слуша типот на музика кој му причинува задоволство и уживање. Ако не ти се допаѓа и не ти се слуша, не слушаш и тоа е тоа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.679
Не е во ред да се цензурира. И јас не сакам турбофолк, транс, техно музика, ама јасно ми е дека постојат различни музички вкусови и секој човек бира да го слуша типот на музика кој му причинува задоволство и уживање. Ако не ти се допаѓа и не ти се слуша, не слушаш и тоа е тоа.
...ама градоночалникот на Пула „наредува“ да не смее да се одржи турбофолк концерт, зошто тој така мисли и проценува за граѓаните, иако 85% од картите се продадени, тоа поентата на темава, замисли утре градоначалникот да забрани жените да носат хеланки зошто тој така проценува или да не смее да се трча покрај Кеј навечер или други бизерни работи!
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Ако е ова точно со градоначалникот, според мене конечно некој се сетил да направи права работа.

Турбо фолк е најпроста музика што може да постои. Заедно со онаа албанската порано.
Ние некако заглавивме од турски серии и турбофолк музика.
Се чудам навистина. При интернет и достапна, секаков вид на музика денес, дел од луѓето сеуште неможе да се отргнат од турбофолк.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Ако е ова точно со градоначалникот, според мене конечно некој се сетил да направи права работа.

Турбо фолк е најпроста музика што може да постои. Заедно со онаа албанската порано.
Ние некако заглавивме од турски серии и турбофолк музика.
Се чудам навистина. При интернет и достапна, секаков вид на музика денес, дел од луѓето сеуште неможе да се отргнат од турбофолк.
Kako kon sto da se naklonat na primer?
Ete ti sto bi preferiral da slusas vaka kako oplemenet ?
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
...ама градоночалникот на Пула „наредува“ да не смее да се одржи турбофолк концерт, зошто тој така мисли и проценува за граѓаните, иако 85% од картите се продадени, тоа поентата на темава, замисли утре градоначалникот да забрани жените да носат хеланки зошто тој така проценува или да не смее да се трча покрај Кеј навечер или други бизерни работи!
Зашто Бјонц, на Балканот (а Хрватска е дел од Балканот колку тие да се противеле на тоа) ништо не се случува спонтано, сѐ е по директива. По директива е градоначалникот да забранува концерт, му стигнала депеша од Централниот Комитет на партијата чијшто член е да забранува концерт и тој ќе забрани. Понагоре во политичката хиерархија постои странски фактор кој издава директива такви-и-такви настани да се забрануваат во вазалските земји и таа хрватска партија постапува по наложеното. На тоа повисоко хиерархиско ниво ќе има листа на дозволени концерти и на пример ќе мора да се одржи парада на транџибити и истата партија ќе ги присилува нејзините градоначалници да организираат и обезбедуваат сѐ за такви паради да се одржат. Нема што граѓаните што го гласале то градоначелник да се противат или одобруваат: нив никој не ги прашува за ништо.
Србија се доживува како извор на турбофолкот, иако Херцеговците на пример се првите кои ќе копираат српски мангуплаци а далматинците не доцнат многу со тоа копирање па оттаму на пример имаш свадби со пукање од калашњикови во Сплит, Србија исто така се доживува како близок руски сојузник а во ова доба на општо раширена русофобија низ западот да се забрани увоз на српска субкултура во земја која себеси се гледа како дел од западот (како што Хрватска се смета себеси дека е) се доживува како морален и оправдан чин.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.798
Mnogu se raduvam shto gi batalivte nebitnite temi shto sluzhat samo za defokusiranje i se posvetivte na edna vakva znachajna, da ne recham sushtestvena tema za choveshtvoto.
E не, ќе се фокусираме на небитни теми кои не не допираат, како Заедница на албански општини или менување устав.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
E не, ќе се фокусираме на небитни теми кои не не допираат, како Заедница на албански општини или менување устав.
De be tebe pa samo nesto te defokusiraat. Od ko pamtam za se nesto vlasta te defokusira za da te prenesi zeden preku voda. Ama i ti pa itar, odma gi sekjavas ;) .
I vidi mi go avatarot. Mislis deka nesto toa me zagrizuva. Naprotiv, vo interes mi e.
I told you so rabotata :sneaky:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.679
De be tebe pa samo nesto te defokusiraat. Od ko pamtam za se nesto vlasta te defokusira za da te prenesi zeden preku voda. Ama i ti pa itar, odma gi sekjavas ;) .
I vidi mi go avatarot. Mislis deka nesto toa me zagrizuva. Naprotiv, vo interes mi e.
I told you so rabotata :sneaky:
... ќе ме натераш да одам во историски архив или некаде каде има екс експонати да го фотнам и да ти докажам дека токму твој профил е екс етничкото знаме за време на Југославија на албанското малцинство.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
... ќе ме натераш да одам во историски архив или некаде каде има екс експонати да го фотнам и да ти докажам дека токму твој профил е екс етничкото знаме за време на Југославија на албанското малцинство.
Ic ne se maci, odma ke ti kazam deka si greska.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Сите Балканци се едно исто срање, само у различно паковање... Сите Балканци та биле Хрвати, Срби, Босанчероси(Бошњаци), Албанци, Македонци и.т.н. сакаат да слушаат шљам музика, да се пијанчат и рокаат рафали особено по свадби, матурски, родендени и.т.н.
Многумина се жалат и чудат како Албанците правеле такви и такви свадби, колони, свирење, гласна музика, пукање... од друга страна и Македонците како и другите народи не се ништо поарни, покултурни и поразлични кога прават некои вакви традиционалистичко-сељачки церемонии и глупости !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom