Забрана за турбофолкот во Хрватска

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
16.123
Поени од реакции
17.812
Slucajno vidov na fb vest deka gradonacalnikot na tamu nekoj grad vo Hrvatska go zabranil koncertot so vekje rasprodadeni nad 85% od kartite so izgovor deka muzikata bila seljacka , a gragjanite na Hrvatska ne bile seljaci pa onaka kako heroj gi spasil od toa zlo. Isto i drugiot gradonacalnik kade trebalo da se premesti koncertot gi sledel cekorite na ovoj prviot so ista cel, da gi postedi gragjanite so prefinet vkus i istiot go zabranil i tamu. Pak ke napomenam, na prodadeni 85 % od kartite. Izgleda od stranstvo idele da kupuvaat karti a ne negovite sogragjani so ocigledno istancen i prefinet vkus za muzika.
Neznam kako vi lici ova vas no mene mi e klasicno kad se seljak pokonduri rabotata.
Inaku link od vesta .
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.386
Slucajno vidov na fb vest deka gradonacalnikot na tamu nekoj grad vo Hrvatska go zabranil koncertot so vekje rasprodadeni nad 85% od kartite so izgovor deka muzikata bila seljacka , a gragjanite na Hrvatska ne bile seljaci pa onaka kako heroj gi spasil od toa zlo. Isto i drugiot gradonacalnik kade trebalo da se premesti koncertot gi sledel cekorite na ovoj prviot so ista cel, da gi postedi gragjanite so prefinet vkus i istiot go zabranil i tamu. Pak ke napomenam, na prodadeni 85 % od kartite. Izgleda od stranstvo idele da kupuvaat karti a ne negovite sogragjani so ocigledno istancen i prefinet vkus za muzika.
Neznam kako vi lici ova vas no mene mi e klasicno kad se seljak pokonduri rabotata.
Inaku link od vesta .
Браво Владе што си воочил шаблон на однесување, покундурацијата е само изговор за да се затскрие цензурата, цензурата е вистинската цел. А преку неа, автократијата/диктатурата. Ич, ама ич да не те чуди што тоа се случува во земја членка на ЕУ. “Либералите“ се склони кон грабање на апсолутна власт под изговор “ние ве штитиме“, во овој случај од турбофолк.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.091
Поени од реакции
3.941
1677259043122.png
Average turbofolk fan
Турбофолкот во мој очи представува симбол на југоносталгијиа но и некаква чудна желба за стагнација. Не мислам педерофилска или арапофилска интерпетација на стагнација туку некоја лудитска сељандурска се од 60тите или 50тите некое срање на сите полиња-стагнација. Во уметност, во технологија, во квалитет на храна. Како лошо направено тавче гравче, ефтина и мочка ракија, трактори камиони и југовци, партиски книшки и објекти во распад состојба со изљупена боја, штета од влага, распаднат малтер и излитени плочки. Бараки во излитена црвена или тиркиз или некоја окер жолта боја. Испукан пат, стари бетонски плочки итн.
Се на заглавеност во еден период, некое си златно доба што не ни било.
Да изградија се во тој , ама не инвестираа ништо понатака, не оддржуваа, и подоцна се отиде до срање да соросоидните лешинари и странски шпионски стаорци го дојадат.
Имам разбирање за скоро сите типови на музика, ама турбофолк за мене е исто како џез, блус и раната рок музика од педесетите. Со истечен рок на употреба.
Како жанр мора да исчезне да отвори пат за подобро...
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.091
Поени од реакции
3.941
Tотално си ги измешал лончињата Стев.
Да беше популарна по диската сигурен сум дека бјело дугме нешаше да има слава.
Ова е исклучиво кафанска музика која сељандури ја слушаат и кукаат како било во југославија.
У меѓувреме кога ќе им спомнеш ова треба да се прави она треба да се прави се соочуваш со "ај глеј си ја работата". И после сме биле заглавени во 60тите...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
16.123
Поени од реакции
17.812
Да беше популарна по диската сигурен сум дека бјело дугме нешаше да има слава.
Ова е исклучиво кафанска музика која сељандури ја слушаат и кукаат како било во југославија.
У меѓувреме кога ќе им спомнеш ова треба да се прави она треба да се прави се соочуваш со "ај глеј си ја работата". И после сме биле заглавени во 60тите...
A po diskata pustaat mocart i wagner nesto posto opsto poznato e deka toa e cist i edinstven vrv na muzikata .
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.091
Поени од реакции
3.941
A po diskata pustaat mocart i wagner nesto posto opsto poznato e deka toa e cist i edinstven vrv na muzikata .
Не гледам во азија да ги малтретираат децата да учат да пеат како лепа брена или цеца или што и да е наспроти моцарт и хендел и кој не.
Автоматски споено мислење:

Или да свират филхармонии.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
16.123
Поени од реакции
17.812
Не гледам во азија да ги малтретираат децата да учат да пеат како лепа брена или цеца или што и да е наспроти моцарт и хендел и кој не.
Автоматски споено мислење:

Или да свират филхармонии.
Nastrana sto skroz ja utna poentata na temata, no ete bas od cista radoznalost, koja muzika ti ne bi ja zabranil ako ete eden den stanis gradonacalnik? Sto smetas deka treba da se slusa?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.091
Поени од реакции
3.941
Nastrana sto skroz ja utna poentata na temata, no ete bas od cista radoznalost, koja muzika ti ne bi ja zabranil ako ete eden den stanis gradonacalnik? Sto smetas deka treba da se slusa?
Не е битно што би правел како градоначалник. Вероватно рекет на џамиите би им вадел.
Битно е што правам и што намеравам да правам како македонец- се трудам за подобро што го отфрлам секој израз на сељандурство што не има закопано до дното.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
16.123
Поени од реакции
17.812
Не е битно што би правел како градоначалник. Вероватно рекет на џамиите би им вадел.
Битно е што правам и што намеравам да правам како македонец- се трудам за подобро што го отфрлам секој израз на сељандурство што не има закопано до дното.
E dobro de, so muzika slusas za da go otfrlis seljacizmot od tebe?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.091
Поени од реакции
3.941

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.091
Поени од реакции
3.941
Znaci skrati, za muzika konkretno te prasav, ne tuku mi vrti sega levo desno.
Шкотски Гајди. Монголско Грлено Пеење. Техно. Јапонска традиционална.
Шведски и Германски метал. Шпански серенади. Ска. Латино.
И обичен поп е преферабилно од стил кој нема подобрување од 60тите.
Исти текстови, исти звуци, исти завивања, иста тематики, исти досадни пијандури кој ја пејат и танцуваат на нејзе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom