Заби и сѐ во врска со забите

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Еволуција на организмот се вика, не мода, не се палете за џабе, никој не кова заговор.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Вака,бев пред некој ден кај ортодонт ми рече дека прво ќе треба да носам мобилна протеза за да ја раширам горната вилица(името и беше на Б нешто,не и го запомнив :() па потоа фиксна,дали некој знае како се вика и како изгледа таа мобилна протеза ? Затоа што веројатно не е како обичните што се носат на 10-12 години
Ако е на Б како што викаш, тогаш најверојатно се работи за Bioaktivator тип 2. А отприлика изгледа вака http://www.hughes-ortho.com/images/appl_bionator.jpg но постојат и варијации во изглед.
 
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
Барам препорака за добар стоматолог во Скопје. Критериуми прво квалитет па цена.
Фала.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.057
Поени од реакции
6.668
Средство за белеење на забите?
Ја користам колгејт пастата за обелување на забите, ама не сум нешто задоволен.
на четчето стави сода бикарбона и четкај......пробај неколку дена така.....ако генетски ти се пожолти/кафени забите нема да успее........
 
Член од
15 август 2011
Мислења
125
Поени од реакции
40
Вчера бев на забар,и докторката вика имаш лош кариес на 6ката..ме бушеше,шмирглаше малце и ми стави некој лек,и вика дојди за 2 недели..ако не се оправи ке одиш на забни болести,таму чепкале рачно ова она..битно болело...е сеа како препорака ми даде да ги четкам поубаво забите, да течело крв од непцата...е сега моето прашање е дали од поубаво четкање може да се исчисти кариесот,или да се подобри сируацијата...? и подпрашање.. дали би имало влијание квалитетот на четката(тврди ,меки влакна) и пастата за заби ? ...фала :D
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Вчера бев на забар,и докторката вика имаш лош кариес на 6ката..ме бушеше,шмирглаше малце и ми стави некој лек,и вика дојди за 2 недели..ако не се оправи ке одиш на забни болести,таму чепкале рачно ова она..битно болело...е сеа како препорака ми даде да ги четкам поубаво забите, да течело крв од непцата...е сега моето прашање е дали од поубаво четкање може да се исчисти кариесот,или да се подобри сируацијата...? и подпрашање.. дали би имало влијание квалитетот на четката(тврди ,меки влакна) и пастата за заби ? ...фала :D
Не треба толку да ги миеш забите, всушност од пречесто и агресивно миење се уништува заштитниот слој на забите, па ќе бидат жолти, воопшто нема ни на изглед да се убави. Поубаво четкање- да, но под тоа се подразбира четкање од 5 минути. Кариесот не може да се „измие“ туку треба да се изшмиргла, па да се пломбира, а во случаи кога е задоцнета процедурата, тогаш се вади живец, но тоа поретко. Мој совет е да си ја смениш заболекарката. ;)
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Дали е нормално пломбираните заби да реагираат на ладно ?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Nezavisno od dlabocinata na plombata, zdrav vitalen zab ne smee da reagira na ladno. Kazi mi kakva e taa bolka, samo dodeka custvuvas ladno na zabot trae ili prodolzuva i posle drazbata?
Само на ладно и не трае после тоа,ми кажаа дека многу осетливи заби имам
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
На кој начин се белат забите (зборам за стоматолозите)? Има ли некој искуство со тоа?
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
На кој начин се белат забите (зборам за стоматолозите)? Има ли некој искуство со тоа?
Ima poveke nacini na belenje. Najcesto koristen e so aplikacija na povrsinata od zabot posebni pasti na baza na hidrogen ili karbamid peroksid i toa se osvetluva so violetova ili helio lampa za vreme od okolu 20-30 minuti zavisno od vidot na sredstvoto koe se koristi. Na kraj preporaclivo e premackuvanje na izbelenite zabi so sredstva na baza na fluor za da se sprecat senzacii na ladno/toplo. Seto ova se raboti so celosna zastita na gingivata, obrazite i usnite, da ne dojdat vo kontakt so sredstvoto za belenje. Postoi i drug nacin na belenje sa vo domasni uslovi. Se izrabotuvaat posebni "napravi" (kako sto nosat bokserite) si ja polnis so slicna pasta i ja nosis odredeno vreme. Toa e toa.
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
22
Поени од реакции
2
Амалгам пломба-владее мислење дека е штетна (демек содржела жива). Видтина или мит?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom