Заби и сѐ во врска со забите

Член од
29 ноември 2014
Мислења
990
Поени од реакции
3.953
И што бидна сега каде е најевтино во Македонија (или најдобро) за избелување заби во ординација? Мене во Куманово ми бараа 250 евра...
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
И што бидна сега каде е најевтино во Македонија (или најдобро) за избелување заби во ординација? Мене во Куманово ми бараа 250 евра...
Најевтино и најдобро не иде во иста реченица

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
990
Поени од реакции
3.953
Најевтино и најдобро не иде во иста реченица

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Прашањето ми беше каде е најевтино, а каде најдобро, затоа го ставив (најдобро) во заграда... Лошо си ме сфатил. И? Ке каже ли некој?
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Прашањето ми беше каде е најевтино, а каде најдобро, затоа го ставив (најдобро) во заграда... Лошо си ме сфатил. И? Ке каже ли некој?
Од 50-100 евра е една сеанса белење на една вилица. Ако третманот вкупно е 250 за двете вилици, не е скапо. Све зависи колку нијанси ти гарантира докторот дека ќе ти бидат побели забите, а тоа зависи претходно од нијансата на твоите заби.

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.980
Поени од реакции
6.903
Стварно не знам кај да се обратам па еве ќе прашам на темата, гледам има и дечки кои се заболекари па да ми одговарат, пред да фати коронава ми се скрши еден заб на цело, остана само изгледа ептен ситно парче и коренот, дали тоа спаѓа во итни случаи или да почекам да мине лудилото со короната, што да правам за да не си направам некоја поголема непотребна главоболка па да си ја ечкам главата во ѕид ?
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Стварно не знам кај да се обратам па еве ќе прашам на темата, гледам има и дечки кои се заболекари па да ми одговарат, пред да фати коронава ми се скрши еден заб на цело, остана само изгледа ептен ситно парче и коренот, дали тоа спаѓа во итни случаи или да почекам да мине лудилото со короната, што да правам за да не си направам некоја поголема непотребна главоболка па да си ја ечкам главата во ѕид ?
Не спаѓа во итен случај освен ако имаш оток или болка

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
16 август 2015
Мислења
226
Поени од реакции
278
Nosam mobilna proteza vekje 3 godini i vo prvata godina premnogu mi se ispravija zabite no gledajki sega sliki od pred 1-2 godini mislam deka togas mi bile popravi od sega , a i sega ja nosam. Dali e mozno da se vratat ? Znam deka se vrakjaat ako ne ja nosis dolg period no jas redovno ja nosam. Razmisluvam da staam fiksna , nekoj znae kolku se dvizat cenite na fiksna proteza i kolku vreme se nosi ?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Скоро бев на преглед као демек ок ми се сите заби надворешно.
Сега од нигде на еден заб гледам гнојна кеса од внатре и од надвор.
Ме интересира дали е можно да се работи за проблем со забот или е од користење на нова четка или насобрана храна околу него која не може да се исчисти?
 
Член од
16 август 2015
Мислења
226
Поени од реакции
278
Скоро бев на преглед као демек ок ми се сите заби надворешно.
Сега од нигде на еден заб гледам гнојна кеса од внатре и од надвор.
Ме интересира дали е можно да се работи за проблем со забот или е од користење на нова четка или насобрана храна околу него која не може да се исчисти?
Ja mislam nasobrana hrana , raschepkaj go neka isteche se toa gnojot i top ke bides
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не чепкам заби јас. Ставив гел од мед и прополис па ќе видам дали ќе се среди.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
645
Поени од реакции
1.770
Едно блиц прашање.
Кој заб се смета за 28-ца?
 
Член од
6 мај 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво...Пред 2 ипол години на предните заби си ставив безметални циркон коронки. (мост) Едниот заб ми беше само за лекување и ми стави лекче. И така 2-3 пати ми го вадеше мостот ( така ми ги скрши 3те предни заба и ми стави колчиња)на забот што ми го лекуваше кога ке ја ставеше игличката јас осеќав како да ми го боцка непцето и и кажував дека ме боли па поради тоа не ми го циментира мостот трајно туку привремено и ми кажа да се вратам кога ќе осеќам болки. Од внатрешната страна има лувта и може слободно да влегува храна. Вчера осетив болка во предните заби дури и кога загризував ме болеа. Непцата околу забите малку ми се потечени. Сабајлево кога станав не осеќав болка ама имав чуден осет на устата како кога ке ти се здрвува местото од анестезија. Забележав дека ми е потечено местото помегу носот и устата. Дали знае некој од што може да е тоа? Дали е инфекција? Инаку кога ќе притиснам со прстот на долната десна страна од носот осеќам мала болка и како да ме стега забот чудно чуство што не можам да го опишам.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Здраво...Пред 2 ипол години на предните заби си ставив безметални циркон коронки. (мост) Едниот заб ми беше само за лекување и ми стави лекче. И така 2-3 пати ми го вадеше мостот ( така ми ги скрши 3те предни заба и ми стави колчиња)на забот што ми го лекуваше кога ке ја ставеше игличката јас осеќав како да ми го боцка непцето и и кажував дека ме боли па поради тоа не ми го циментира мостот трајно туку привремено и ми кажа да се вратам кога ќе осеќам болки. Од внатрешната страна има лувта и може слободно да влегува храна. Вчера осетив болка во предните заби дури и кога загризував ме болеа. Непцата околу забите малку ми се потечени. Сабајлево кога станав не осеќав болка ама имав чуден осет на устата како кога ке ти се здрвува местото од анестезија. Забележав дека ми е потечено местото помегу носот и устата. Дали знае некој од што може да е тоа? Дали е инфекција? Инаку кога ќе притиснам со прстот на долната десна страна од носот осеќам мала болка и како да ме стега забот чудно чуство што не можам да го опишам.
Можно е да има инфекција. Мора да отидеш на стоматолог и да прочепка он да види.
 
Член од
6 мај 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Можно е да има инфекција. Мора да отидеш на стоматолог и да прочепка он да види.
Проблем е што не сум кај истиот стоматолог..Дали да одам кај таа што ми ги правеше или кај тој што сум сега?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom