Заби и сѐ во врска со забите

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Дечки може може ли негде да се набави некаква протеза за преку ноќ да се става на забите. Премногу стружам дури спијам.. понекогаш се разбудувам со скроз здрвена вилица.
Да, кај било кој ортодонт. Можно е и матичниот да ти направи, прашај го.
 
Член од
30 декември 2019
Мислења
62
Поени од реакции
148
Decki, vadev osmica so operaciju i vo petokot mi gi izvadija koncite no sea primetiv deka ne edno mesto ne mi e izvaden (ne znam dali ne go videla; ne mi e jasno)? Dali treba da otidam da mi go izvadat? Dali moze nesto da se iskomplicira? Fala
 
Член од
27 октомври 2009
Мислења
89
Поени од реакции
14
Ве молам препорачајте асален стоматолог во Скопје, по можност да работи со фонд. Пред 13 месеци, поправав 3 заба во рок од еден месец, и точно за 13 месеци на сите им паднаа пломбите..
Дента лукс, во Лисиче, во близина на полициската станица. Работат со фонд, и се многу квалитетни.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
75
Поени од реакции
12
Вака, имам заб за вадење и треба да одам на клиника да ме видат (имам панорама со неа ќе одам), матичната ми рече дека мора на орална хирургија да се вади бидејќи поминувал до некој нерв самиот заб (долна петка со апсцес) и утре ќе ми даде упат. Исто ми рече дека само еднаш месечно давале упати па да не ми го земат при самиот преглед на клиника упатот и на пример наредната недела ако го вадам да не ми бараат повторно упат? Работава е за побрзо да се извади нареднава недела да не морало после да пијам пак антибиотици, туку додека ја пијам терапијава сега па побрзо да го вадат (според матичнава). Малку ми е симптоматично сето ова и да не зафркнам нешто ми е страв. Некој да каже дали само за прегледот ќе ми го земат упатот на клиника?
 
Член од
29 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
32
Утре треба да вадам конци доле умникот ми го вадеа со хирушки зафат и две кончиња. Меѓутоа не можам да ја отворам устава повеќе од два прста. Тоа нормално е или е нешто укочена вилицава не знам. А во текот на цела недела си зборував нормално и јадев.
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
43
Поени од реакции
20
Утре треба да вадам конци доле умникот ми го вадеа со хирушки зафат и две кончиња. Меѓутоа не можам да ја отворам устава повеќе од два прста. Тоа нормално е или е нешто укочена вилицава не знам. А во текот на цела недела си зборував нормално и јадев.
Нормално е, јас еден месец не можев да ја отворам устата.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
43
Поени од реакции
20
Оф леле океј што е тоа е .... Правам некои вежби па кога ќе се пушти тогаш.
Земи тула, загреј ја и во крпа стави ја и така држи ја на местото и по вилицата. Од топлото ќе можиш поќе да отвораш. Јас така праев неколку пати секој ден. И со палец и показалец отворај ја устата, шири ја и ќе боли.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
Какви искуства имам со забари, не е ни чудо што сум чекал до живец да дојде.
Кај ги наоѓам не знам, од неписмен по неписмен, ќе ме зачуди ако се погоди некој асално да ми среди заб.
Четири-пет години подоцна, одам да ми го вадат забот затоа што поради недоволно добро излечен заб, откако го затворија, фатил голема инфекција :(
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Вадев камен пред 3 месеци, ама пак непцата почнуваат да ме болат и да крварат на четкање.
Забарот ми кажа дека треба на секои 5-6 месеци да вадам камен, но осеќам дека ми се полни камен порано од тоа што треба да одам.

Имам рана фаза на парадентоза (наследно).

Што може да биде проблемот?
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
985
Поени од реакции
3.897
Искуства со FrezyDerm пастата за избелување од Зегин? Ја купив пред 3 дена и за барем за сега не приметувам некоја разлика, ме интересираат ваши мислења и искуства?

И каде е најевтино во Македонија за избелување заби? (За стоматолошка ординација зборувам)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Искуства со FrezyDerm пастата за избелување од Зегин? Ја купив пред 3 дена и за барем за сега не приметувам некоја разлика, ме интересираат ваши мислења и искуства?
Нема ни да приметиш, пошто нема ни да има разлика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom