Заби и сѐ во врска со забите

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Добро, Ровамицин и Rodogyl лечат ли парадентоза? Вреди ли да се проба?
Да се излечи тешко, но да се стопира до едно ниво може. Ама и локално обавезно мора де се дејствува со обработка на парадонтални џебови, чистење забен камен, користење орални раствори и сл.

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.906
Поени од реакции
84.311
Рандом глупо прашање...
Вчера бев на забар, и цел ден осеќам нешто како подуено внатре кај образите. (плус и еден дел од непцето ми е подуен ама за тоа ми кажа забарот дека ќе помине само по себе)

Претпоставувам ова за ден-два само ќе се смири или? Ептен напиња...
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Рандом глупо прашање...
Вчера бев на забар, и цел ден осеќам нешто како подуено внатре кај образите. (плус и еден дел од непцето ми е подуен ама за тоа ми кажа забарот дека ќе помине само по себе)

Претпоставувам ова за ден-два само ќе се смири или? Ептен напиња...
Каква интервенција правеше? Прими ли анестезија?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
30 август 2009
Мислења
578
Поени од реакции
211
Здраво, пред 2-3 недели наместив навлака и после тоа непцето ми се воспали и не можев да јадам на таа страна. По неколку дена, отидов на заболекар и ми ставаше едни жолтки (дренче ли како се викаше нз :D) и сина некоја течност 3 дена по ред. Сега ми е смирено непцето но не ми е потполно оздравено уште малку е црвено. Единствен проблем ми е што доколку се напијам ладно или јадам нешто ладно малку ме боли, па прашањето ми е - дали треба да помине одреден период од кога ќе се стави навлаката, да заздраве местото? Оти па некои ми кажаа дека уште дента кога им ги наместиле немале никакви проблеми
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Zatoa se otvara oci kaj koj doktor se odi a ne cenata da bide presuden faktor za se.
Bidejki e bitno dali e zabot za koronka ili ne,preparacijata na zabot,materijalot za otpecatok,cementot,laboratorijata za zabi i drugi mali sitni raboti .
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
помош за крварење од непца при миење заби:(
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
помош за крварење од непца при миење заби:(
Задолжително миење по секој оброк. Храни се поздраво, купи витамин ц, понежно миење, користи конец.
Моеш и нешо масло, ѓумбир, куркума да им ставаш 5-10 минути па исплакни со вода.
Проверка на забар секако.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ако има гингивитис мора заболекар да интервенира
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.906
Поени од реакции
84.311
Ај вечното прашање да го поставам..најквалитетни ординации/забари у градов кои се?
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
пред шест месеци ставав коронка на горна петка, измеѓу петката и шестката има простор мал (џеб).
по некое време ја пломбирав 6ката со цел да се се подзатвори просторот.
во последно време, кога поминувам со конец има миризба, најверојатно се собира храна тука по секое јадење. се отепувам со конец чистење и никако неможам да исчистам да ја снема миризбата. не е некоја голема миризба ама кога ќе поминам со конец се сеќава на него.
Користам и Листерин ама мн краток ефект има, по некој саат пак се осеќа.

некое чаре ?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
пред шест месеци ставав коронка на горна петка, измеѓу петката и шестката има простор мал (џеб).
по некое време ја пломбирав 6ката со цел да се се подзатвори просторот.
во последно време, кога поминувам со конец има миризба, најверојатно се собира храна тука по секое јадење. се отепувам со конец чистење и никако неможам да исчистам да ја снема миризбата. не е некоја голема миризба ама кога ќе поминам со конец се сеќава на него.
Користам и Листерин ама мн краток ефект има, по некој саат пак се осеќа.

некое чаре ?
Купи конец со ментол.
Се продава по аптеките, Орал Би бренд, мислам дека чини околу 180 МКД.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
пред шест месеци ставав коронка на горна петка, измеѓу петката и шестката има простор мал (џеб).
по некое време ја пломбирав 6ката со цел да се се подзатвори просторот.
во последно време, кога поминувам со конец има миризба, најверојатно се собира храна тука по секое јадење. се отепувам со конец чистење и никако неможам да исчистам да ја снема миризбата. не е некоја голема миризба ама кога ќе поминам со конец се сеќава на него.
Користам и Листерин ама мн краток ефект има, по некој саат пак се осеќа.

некое чаре ?
Остај конецот. Појќе беља правиш него што чистиш. Земи интердентални четки.

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom