Заби и сѐ во врска со забите

Член од
9 мај 2015
Мислења
224
Поени од реакции
83
Ми се изваде мал дел од протезата одстрана,а ортодонистот е на одмор една недела.What should i do
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
:pos: абре што ќе ти максилофацијален хирург, знаеш ли тие што оправаат? Вилици испокршени од сообраќајки, луѓе на кои пола глава им фали, такви работи. Ќе ти го затне носот со пинцета и ќе ти каже дувни. Ако ти искача воздухот од кај што била седмицата, ќе го зашие синусот и после ќе фати раната ќе ја шие. Ќе ги извадиш конците после недела дена и ајт чао.

Дај не паничи, ова е глупа десетминутна интервенција, оди на клиника, види на орална хирургија Буба или Оливер дали се тука или на одмор мада МОЈА а верувам и нивна препорака би била да оставите за септември, зошто заб во топло не се вади и плус операционите сали им се со скратено работно време.
Истиот проблем го имам и јас, скоро цела половина заби од горната вилица се влезени во синус. Ме прегледаа и ортодонт и мојот матичен стоматолог. Заедничко и од двајцата беше тоа дека не е ништо страшно, дека брзо се решава и дека не значи дека синусите буквално ќе се отворат, затоа што сепак слузницата во синусот си има свои обвивки кои не значи дека се веќе оштетени. Единствената разлика е тоа што матичниот стоматолог ми рече дека во тој случај ако се отвори синусот или ако проценуваат дека ќе се отвори синусот при вадење на забот, те испраќаат на Макислофацијална хирургија. Чисто како искуство, што и не значи дека навистина мора да одиш на Максилофацијална за отворен синус. Сепак јас еден ден, не дај Боже, ако треба да ги вадам забите, би ги извадил на Максилофацијална.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Аман бе како ве паничат, све неспособни забариве денес :facepalm: Ја да сум на максило и да ми пратат некој за ваква условно речено глупост ќе го пријавам во министерство за здравство за некомпетентност.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Аман бе како ве паничат, све неспособни забариве денес :facepalm: Ја да сум на максило и да ми пратат некој за ваква условно речено глупост ќе го пријавам во министерство за здравство за некомпетентност.
Па затоа и праќаат кај друг доктор или едноставно се откажуваат од работата. Толку се спремни и толку знаат. Само жалосно е што стоматолошките ординации нудат силни маркетинзи на кои луѓето се лажат. Не сакам да именувам, но сведок сум на тоа како доктори со долги специјализации и искуства во реномирани и луксузни стоматолошки ординации, ги прашувале сестрите како одел начинот на белеење на забите и колку постотни средства се користат во дадениот случај. Оттаму можеби и затоа многу луѓе се решаваат да побараат помош за вадење заб на макислофацијална.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Аман бе како ве паничат, све неспособни забариве денес :facepalm: Ја да сум на максило и да ми пратат некој за ваква условно речено глупост ќе го пријавам во министерство за здравство за некомпетентност.
Лелеееее злочка една, па не болат 100 стапа на друг грб...абе не е толку едноставна таа синус пластика операција..Каде ми е @bijons да ми каже поубаво....гледаш дека од Анон крв ми се заледи :(:(
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Лелеееее злочка една, па не болат 100 стапа на друг грб...абе не е толку едноставна таа синус пластика операција..Каде ми е @bijons да ми каже поубаво....гледаш дека од Анон крв ми се заледи :(:(
Сеа ти на мене ќе ми објаснуваш дали е едноставна или не е? Не бе ја сум глупа шо објаснувам, слободно нека ве шиканираат секакви полуписмени забари :toe:
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Сеа ти на мене ќе ми објаснуваш дали е едноставна или не е? Не бе ја сум глупа шо објаснувам, слободно нека ве шиканираат секакви полуписмени забари :toe:
Епа ти ми велиш дека е банална работа, оној вели дека е језиво и болно...аман усогласете се еднаш...јас сум будала што барам совет, сега ке си изгуглам..:mad:
Ама љутка си била ма ти:duel:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Епа ти ми велиш дека е банална работа, оној вели дека е језиво и болно...аман усогласете се еднаш...јас сум будала што барам совет, сега ке си изгуглам..:mad:
Ама љутка си била ма ти:duel:
Добро, не гледаш дека те трола?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Пред 3 дена другар доби инфекција на заб, 6-ка мислам, за вадење - отиде и го ставија на антбиотици, после 2 дена имаше контрола.

Вика ме боли ме кине, му направив еден микс од масла, цимет, карамфилче, оригано, рузмарин, чајно дрво, црно семе, и турмерик.

Стави неколку капки на забот, после 1 минута престана да го боли. Вечерта стави на газа, едно 20-на капки и ја остави преку ноќ. Утре дента му беше закажан контрола каде што требаше да се одлучи дали да се вади забот или не.

Кога го прегледал докторот, буквално бил збунет, и не му се верувало што се случило. Му рекол што си правел на забот? како е тоа можно....му кажал, што и како и на тоа овој повоторно бил збунет, и му рекол ти си природен феномен, за 2 дена скроз да сузбиеш инфекција, ова до сега не сум го видел, го пратиле дома како ништо да не е, со тоа што треба да иде пак на контрола за неколку дена.

#Природините работи не ги бива
#Доктор си е доктор
#На своја рака не
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Пред 3 дена другар доби инфекција на заб, 6-ка мислам, за вадење - отиде и го ставија на антбиотици, после 2 дена имаше контрола.

Вика ме боли ме кине, му направив еден микс од масла, цимет, карамфилче, оригано, рузмарин, чајно дрво, црно семе, и турмерик.

Стави неколку капки на забот, после 1 минута престана да го боли. Вечерта стави на газа, едно 20-на капки и ја остави преку ноќ. Утре дента му беше закажан контрола каде што требаше да се одлучи дали да се вади забот или не.

Кога го прегледал докторот, буквално бил збунет, и не му се верувало што се случило. Му рекол што си правел на забот? како е тоа можно....му кажал, што и како и на тоа овој повоторно бил збунет, и му рекол ти си природен феномен, за 2 дена скроз да сузбиеш инфекција, ова до сега не сум го видел, го пратиле дома како ништо да не е, со тоа што треба да иде пак на контрола за неколку дена.

#Природините работи не ги бива
#Доктор си е доктор
#На своја рака не

Убаво би било кога би ни го пишал точно тој микс, да си знаеме за брза помош да интервенираме ако затреба, точно доза, времетраење, поконкретно објасни :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Убаво би било кога би ни го пишал точно тој микс, да си знаеме за брза помош да интервенираме ако затреба, точно доза, времетраење, поконкретно објасни :)
Не препорачувам ништо на луѓе кои не се искусни со овие работи, многу долга тема е.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Благодарам!
Мора да се бега од медикаментите, ако користиш БИЛО што алтернативно, најдобро е да поминат 3h пред да конзумираш било каков медикамент, или 3h пред. Тоа би било на кратко, за миксови и дози не би дискутирал затоа што се екстремно моќни/потентни и инхибитори на одредни ензими за прочистување, па така не би сакал некој да направи беља, друго е да препорачаш 1 состојка, а друго е микс.

Цитронот на пример, мора да се избегнува по секоја цена за луѓе што пијат сериозни медикаменти.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Ми се изваде мал дел од протезата одстрана,а ортодонистот е на одмор една недела.What should i do
Ништо страшно.
Ти испадна или само се откачи? Пази да не голтнеш нешто само, можеш и да ја почекаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom