Заби и сѐ во врска со забите

Член од
24 јуни 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
Ренген правеше?
Инаку нормално е да реагира на ладно и до 2 недели.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Ренген неам праено[DOUBLEPOST=1498659926][/DOUBLEPOST]
Ренген правеше?
Инаку нормално е да реагира на ладно и до 2 недели.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Немам правено ренген,али не знам дали да идам утре,ме нервира што ме боли на ладно
 
Последно уредено:
Член од
26 јуни 2017
Мислења
69
Поени од реакции
16
Добро сега имам ставено лек на 3 заби кои се потенцијални добитници на пломба :) А треба да одам во странство на 2 месеци. Што може да се случи на забите?

Sent from my 5010X using Tapatalk
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
645
Поени од реакции
1.770
Некој што има ставано zirkonia порцелански заби, да сподели искуство. Сакам сите горни да бидат такви ама докторот вика дека само предните 6 може да бидат zirkonia, останатите во бочна регија подобро било да се металкерамички затоа што постоела можност zirkonia-та да се напукне при џвакање:confused:, а јас се си мислев дека е поцврста.:confused:
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Некој што има ставано zirkonia порцелански заби, да сподели искуство. Сакам сите горни да бидат такви ама докторот вика дека само предните 6 може да бидат zirkonia, останатите во бочна регија подобро било да се металкерамички затоа што постоела можност zirkonia-та да се напукне при џвакање:confused:, а јас се си мислев дека е поцврста.:confused:
Колку ти кажа чини цирконот една коронка?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Некој што има ставано zirkonia порцелански заби, да сподели искуство. Сакам сите горни да бидат такви ама докторот вика дека само предните 6 може да бидат zirkonia, останатите во бочна регија подобро било да се металкерамички затоа што постоела можност zirkonia-та да се напукне при џвакање:confused:, а јас се си мислев дека е поцврста.:confused:
Јас колку што имам слушнато и разбрано забите од Zirconia се многу поцврсти/поквалитетни од металкерамичките, а можеби се и најцврстиот материјал во стоматологијата. Јас мислам дека ти препорачува металкерамички коронки повеќе отколку Zirconia во бочната регија, но не затоа што Zirconia-та ќе напукне при џваќање, туку затоа што може да ти ги абрадира/срони антагонистичките заби. Еве некој што повеќе се разбира околу ова нека каже.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.055
Поени од реакции
12.533
@Ilumious @shutrak ja извадив вчера проклетата осмица.Господ да ја поживее и многу здравје да и даде на докторката Бубе.Немам доволно зборови да ја испофалам!
Самото вадење не траеше повеке од 2 минути.буквално ништо не осетив и не ми се веруваше дека е све готово за толку кратко време.После зафатот исто немав никакви болки/проблеми,само уште неможам да ја отворам скроз вилицата,валда од анестезијата.
Ви благодарам за препораката :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Син ми денес при повреда си скрши млечен заб. Го чуваме забот цел е. Дали има шанси стоматологот да го врати забот на местото ако има поминато повеќе време?
Прашав еден и ми кажа дека млечен заб никогаш не го враќаат назад и дека по оваа повреда остнува без млечен заб до израснувањето на трајниот заб. :unsure:
Некој со вакво искуство?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Син ми денес при повреда си скрши млечен заб. Го чуваме забот цел е. Дали има шанси стоматологот да го врати забот на местото ако има поминато повеќе време?
Прашав еден и ми кажа дека млечен заб никогаш не го враќаат назад и дека по оваа повреда остнува без млечен заб до израснувањето на трајниот заб. :unsure:
Некој со вакво искуство?
Млечен е, не ти се исплати маката, искрено прв пат слушам некој да прави вакво нешто. Нека тера така :)
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
645
Поени од реакции
1.770
Колку ти кажа чини цирконот една коронка?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Мислам дека е 70 евра германска zirkonia. И јас помислив дека е до цената, а со тоа и послаб квалитет ама зошто има пациенти на кои им се правени и бочните заби со истата таа zirkonia....Или пак распоредот на моите заби не дозволува да се стави таков тип на коронка затоа што во тој дел ми фалат повеќе заби и се губи цврстината на мостовите, коронките.?

Истиов начин го имам приметено и во други ординации, кај други пациенти...предните се zirkonia, а бочните металкерамика.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Син ми денес при повреда си скрши млечен заб. Го чуваме забот цел е. Дали има шанси стоматологот да го врати забот на местото ако има поминато повеќе време?
Прашав еден и ми кажа дека млечен заб никогаш не го враќаат назад и дека по оваа повреда остнува без млечен заб до израснувањето на трајниот заб. :unsure:
Некој со вакво искуство?
Вакво сценарио е можно само кај трајни заби, и тоа под одредени услови.
Колку год. има детето и кој заб е скршен?
Ако има уште многу време до физиолошката смена направи му држачи на простор за да не дојде до ортодонски дефект

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Вакво сценарио е можно само кај трајни заби, и тоа под одредени услови.
Колку год. има детето и кој заб е скршен?
Ако има уште многу време до физиолошката смена направи му држачи на простор за да не дојде до ортодонски дефект

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Горна двојка
3 години има плус единиците му се изронети.



Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Здраво, какво мислење и искуства имате со нанкомпозитни фасети/пломби? Јас прв пат слушнав пред некој ден, ми понудија на таков начин естетски да ми се среди горната вилица (кецовите ми се поназад, двојките понапред од нормално).

Не сум разговарал уште детално со докторката која што ми ја препорачаа, ама би сакал да слушнам искуства од некој што го направил истото во однос на трајност, цврстина, проблеми во исхрана и слично на ваквите пломби кои естетски како што гледав изгледаат супер, ама тоа секогаш ми било во втор план, па затоа ме интересира другиов дел.
 
C

cige

Гостин
Какво искуство имате со мостови ставање? Многу ли боли?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom