Заби и сѐ во врска со забите

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.331
Поени од реакции
29.799
Curaprox 5460 Ultra soft
Овие беа тие ултра меките, со 5000+ влакненца?
Од мое лично искуство, тие со ~1500 влакна се неспоредливо помеки и попријатни од класичните „супермаркетски“ четки за заби. Жена ми има осетливи непца, и ги користи истите.

Како и да е Curaprox секако се одлични четки за заби, а за градацијата најдобро е да се проба. :)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Овие беа тие ултра меките, со 5000+ влакненца?
Од мое лично искуство, тие со ~1500 влакна се неспоредливо помеки и попријатни од класичните „супермаркетски“ четки за заби. Жена ми има осетливи непца, и ги користи истите.

Како и да е Curaprox секако се одлични четки за заби, а за градацијата најдобро е да се проба. :)
Веројатно има ~5к, пошто доста густи се влакната.
До сега најмека четка што сум ја користел.


Нешто малку потврда е Lacalut aktiv, но и таа не е лоша за осетливи непца.
На врвот се прилично меки влакната, а малку подолу има потврди.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Има ли некој правено операција на отворен синус после вадење на заб?
Всушност прашањето ми е дали има некој ваква проблематика како мене...треба да вадам 7мица заб, не се поправа, но кога направив снимка видоа дека коренот на забот е во синус.
Искуства, орални хурурзи, совет:(
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Има ли некој правено операција на отворен синус после вадење на заб?
Всушност прашањето ми е дали има некој ваква проблематика како мене...треба да вадам 7мица заб, не се поправа, но кога направив снимка видоа дека коренот на забот е во синус.
Искуства, орални хурурзи, совет:(
Е де, ни прва ни последна си, синус пластика се вика зафатот. Ќе го зашијат синусот и никому ништо, 10 минути работа. Не мора башка по дифолт да значи дека ќе се отвори синусот, и мене горните осмици ми беа во синус па не се отвори.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Е де, ни прва ни последна си, синус пластика се вика зафатот. Ќе го зашијат синусот и никому ништо, 10 минути работа. Не мора башка по дифолт да значи дека ќе се отвори синусот, и мене горните осмици ми беа во синус па не се отвори.
Со локална или целосна анестезија??
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Јас сум тотално упрпана:( како бе вилица ке ми шие..уфффф:(
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Јас сум тотално упрпана:( како бе вилица ке ми шие..уфффф:(
Како да ти шие вилица бе :facepalm: пред да ти го зашие местото кај што ти бил забот ќе го "заврзе" синусот и исто ко ништо да не било. Ти да не мислеше образот ќе ти го буши?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Чекај малце..нели откако ке се извади забот и кога ќе се отвори синусот, што ќе шие, нели мора да помине преку вилица, рскавица..што ли е....како само синусот ке го сошие, не ми е јасно...А после таа операција ќе има ли оток, болка...и знаеш ли добар максилофацијален хирург...јас веќе притисок качив од страв:(:(
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Чекај малце..нели откако ке се извади забот и кога ќе се отвори синусот, што ќе шие, нели мора да помине преку вилица, рскавица..што ли е....како само синусот ке го сошие, не ми е јасно...А после таа операција ќе има ли оток, болка...и знаеш ли добар максилофацијален хирург...јас веќе притисок качив од страв:(:(
:pos: абре што ќе ти максилофацијален хирург, знаеш ли тие што оправаат? Вилици испокршени од сообраќајки, луѓе на кои пола глава им фали, такви работи. Ќе ти го затне носот со пинцета и ќе ти каже дувни. Ако ти искача воздухот од кај што била седмицата, ќе го зашие синусот и после ќе фати раната ќе ја шие. Ќе ги извадиш конците после недела дена и ајт чао.

Дај не паничи, ова е глупа десетминутна интервенција, оди на клиника, види на орална хирургија Буба или Оливер дали се тука или на одмор мада МОЈА а верувам и нивна препорака би била да оставите за септември, зошто заб во топло не се вади и плус операционите сали им се со скратено работно време.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
:pos: абре што ќе ти максилофацијален хирург, знаеш ли тие што оправаат? Вилици испокршени од сообраќајки, луѓе на кои пола глава им фали, такви работи. Ќе ти го затне носот со пинцета и ќе ти каже дувни. Ако ти искача воздухот од кај што била седмицата, ќе го зашие синусот и после ќе фати раната ќе ја шие. Ќе ги извадиш конците после недела дена и ајт чао.

Дај не паничи, ова е глупа десетминутна интервенција, оди на клиника, види на орална хирургија Буба или Оливер дали се тука или на одмор мада МОЈА а верувам и нивна препорака би била да оставите за септември, зошто заб во топло не се вади и плус операционите сали им се со скратено работно време.
Смеј се, смеј, јас се посрав од страв....ај ќе те обавестам што сум направила:mad:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom