Заби и сѐ во врска со забите

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
матичната вика изгледа ќе мора,а додека во приватна ординација каде се средуваше братучед ми рекоа нема никаква потреба од вадење...секој со свое мислење е овде..
Заб се вади од било кој причина ако веќе апла нема спас и повеќе штета ќе прави ако седи отколку изваден. Денес се накотени доктори кои ги мрзи да оправаат, лечат и само вадат. Твое си е да одлучиш ама јас би идела со надоградба.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
матичната вика изгледа ќе мора,а додека во приватна ординација каде се средуваше братучед ми рекоа нема никаква потреба од вадење...секој со свое мислење е овде..
Матичната нека поздрави, слушај си стоматолог.
Пробај уште 2 стоматолози што ќе ти кажат.
 
Член од
24 јуни 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
Ме боли како на одредена точка коа ќе го допрам,а другото си е во ред.Прашав ваму ми рекоа тоа треба да се заштити,и се ќе биде океј,така да ќе идам на надоградба,па што биде нека бидe :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Дечки,имам 16 год,и вчера при трчање,паднав на вилица и ми се скрши горниот лев кец.Некои викаат треба да се вади некој не,а најлошото е што следен месец ставам фиксна протеза,и до негде се мислам што би правел доколку се извади...Некој со вакво слично искуство да ми помогне/да ми дае совет...Ете и слика доколку би била од помош :)
По сликава и не ти е којзнае колку искршен забот. Во вакви случаеви забот не се вади, обично ќе ти го истругаат и ќе ти стават навлака, па дури има и други методи кога ти ставаат нано - композитни пломби. Дури мислам дека и кога ќе се скрши многу поголем дел од коронката, ако коренот е здрав, живецот ќе ти се извади, преостанатиот дел ќе ти се иструга, ќе ти се земе отпечаток и ќе ти се направи и стави ричмонд коронка, што значи дека коренот на забот нема да го вадиш. Но во секој случај оди на стоматолог, он најдобро ќе ја воочи состојбата и ќе ти даде совет за што понатаму.
 
Член од
24 јуни 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
По сликава и не ти е којзнае колку искршен забот. Во вакви случаеви забот не се вади, обично ќе ти го истругаат и ќе ти стават навлака, па дури има и други методи кога ти ставаат нано - композитни пломби. Дури мислам дека и кога ќе се скрши многу поголем дел од коронката, ако коренот е здрав, живецот ќе ти се извади, преостанатиот дел ќе ти се иструга, ќе ти се земе отпечаток и ќе ти се направи и стави ричмонд коронка, што значи дека коренот на забот нема да го вадиш. Но во секој случај оди на стоматолог, он најдобро ќе ја воочи состојбата и ќе ти даде совет за што понатаму.
Се надевам на ова,иако е мал дел,паничар сум за вакви работи...ипак фала за ова колку толку ме смири :)
 
Член од
18 февруари 2015
Мислења
21
Поени од реакции
6
Дечки,имам 16 год,и вчера при трчање,паднав на вилица и ми се скрши горниот лев кец.Некои викаат треба да се вади некој не,а најлошото е што следен месец ставам фиксна протеза,и до негде се мислам што би правел доколку се извади...Некој со вакво слично искуство да ми помогне/да ми дае совет...Ете и слика доколку би била од помош :)
НИКАКО ВАДЕЊЕ!!!! Колку што можам да видам на слиакта мала е фрактурата, инцизијалниот дел и малку од средна третина на забот. Со композит (пломба) може да се рестарвира и потоа да си носиш фиксна без проблем. Ме интересира дали имаш болки на ладно или некаква тапа болка. Не е лошо да се испита и виталитетот на забот бидејки после ваква трамуатска фрактура, можно е забот да некротизира , па потоа ке треба да се умуртвува и ке дојде до промена на неговата боја (потемен)
 
Член од
24 јуни 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
НИКАКО ВАДЕЊЕ!!!! Колку што можам да видам на слиакта мала е фрактурата, инцизијалниот дел и малку од средна третина на забот. Со композит (пломба) може да се рестарвира и потоа да си носиш фиксна без проблем. Ме интересира дали имаш болки на ладно или некаква тапа болка. Не е лошо да се испита и виталитетот на забот бидејки после ваква трамуатска фрактура, можно е забот да некротизира , па потоа ке треба да се умуртвува и ке дојде до промена на неговата боја (потемен)
Другар на моменти да,али ваљда ќе се затвори канали и све тоа така да не би дошло до никакви потенцијални проблеми,ќе издржам до утре тхо:)
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.039
Поени од реакции
12.461
Другари дајте препорака каде да вадам осмица заб?
Дали да идам у државна на хирургија или има некој приватен што е специјалист за оваа проблематика?
Парите не се проблем
Фала ви однапред

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Другари дајте препорака каде да вадам осмица заб?
Дали да идам у државна на хирургија или има некој приватен што е специјалист за оваа проблематика?
Парите не се проблем
Фала ви однапред

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Можеш каде сакаш ама прво треба да се направи рентген снимка. Ако е комплексен случај, углавена осмица, лошо свртена и приватниот ќе те прати на клиника затоа што не смеат сами да преземаат таков ризик, друго е на клиника тројца кога се околу тебе да помогнат.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.034
Другари дајте препорака каде да вадам осмица заб?
Дали да идам у државна на хирургија или има некој приватен што е специјалист за оваа проблематика?
Парите не се проблем
Фала ви однапред

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
,,,e vaka sega ako zboruvame za kvalitet i znaenje,,,
,,D-r,,docent specijalist po oralna hirurgija,,Buba Simjanovska,,,
,,,na drzhavna klinika,,,so najgolema preporaka za nea,,,a i za tvoe dobro,,,koleshkata stomatolog e edna od najdobrite oralni hirurzi,,,zatoa so chista sovest ti ja preporachuvam,,,pozzz,,,,
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
,,,e vaka sega ako zboruvame za kvalitet i znaenje,,,
,,D-r,,docent specijalist po oralna hirurgija,,Buba Simjanovska,,,
,,,na drzhavna klinika,,,so najgolema preporaka za nea,,,a i za tvoe dobro,,,koleshkata stomatolog e edna od najdobrite oralni hirurzi,,,zatoa so chista sovest ti ja preporachuvam,,,pozzz,,,,
Тукушто му ја препорачав по ПП само мислев Љубица дека и е правилно име :ROFLMAO:
 
Член од
18 февруари 2015
Мислења
21
Поени од реакции
6
Другари дајте препорака каде да вадам осмица заб?
Дали да идам у државна на хирургија или има некој приватен што е специјалист за оваа проблематика?
Парите не се проблем
Фала ви однапред

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Не е поентата за парите, но доколку имаш матичен стоматолог, нека ти даде упат за на орален хирург....ке платиш 300 ден, а вака приватно ти е од 50 до 100 евра. Иначе на државна ти ги препорачувам Буба, Ванчо, Адем...светото тројство спред мене..
 
Член од
24 јуни 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
Еве го после 3 дена,сеуште реагира на ладно,па ќе видиме ако продужи во следните денови ќе идам повторно да средам
 

Attachments

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
Еве го после 3 дена,сеуште реагира на ладно,па ќе видиме ако продужи во следните денови ќе идам повторно да средам
Ренген правеше?
Инаку нормално е да реагира на ладно и до 2 недели.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom