ЗЕМЈОТРЕС!

Член од
17 февруари 2012
Мислења
10
Поени од реакции
1
Мирен биди... не е темава дали да удри или не... темава е дали некој го осети, пошо јас тој во 2 го преспав, а тој во 7 не го сетив иако бев разбуден од 6 и нешто...
kaj si stanal be rano
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
2 земјотреси во Битола... едниот околу 2 по полноќ, другиот околу 7 сабајле.

Некој нешто сетил?
Не кажаа никаде, од каде ова? Да не паѓаше снегот од некоја куќа? :D
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Не кажаа никаде, од каде ова? Да не паѓаше снегот од некоја куќа? :D
Пичка му матер, како шо ми пренесоа така ви кажвам... зато прашвам, дали некој осетил нешто или се чаршиски муабети.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Сега после топење на снегот и големи количини вода што се слева низ кора можни се земјотреси.
Точно така а знаеш ли зашто после секоја поплава во Скопје сигурно има земјотрес. Затоа што како што сум слушал под Скопје има варовник кој поплавата го натопува, и кога ќе се исуши тој се деформира и предизвикува тресење. Може некој постручен да објасни за ова
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
а добро ке успеам ли јас БАРЕМ ЕДНАШ во мојов живот да почуствувам земјотрес? за моиве 22 години ги имам порпуштено сите земјотреси - слаби јаки НИЕДЕН НЕАМ ОСЕТЕНО.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
а добро ке успеам ли јас БАРЕМ ЕДНАШ во мојов живот да почуствувам земјотрес? за моиве 22 години ги имам порпуштено сите земјотреси - слаби јаки НИЕДЕН НЕАМ ОСЕТЕНО.
Ако живееш во куќа,и уште 100 години да живееш можеби нема да сетиш земјотрес.:)

Ние останатите што живееме на 5+ спрат,сме како сеизмолошки индикатори....први дознаваме ако затресе.:icon_lol:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Ако живееш во куќа,и уште 100 години да живееш можеби нема да сетиш земјотрес.:)

Ние останатите што живееме на 5+ спрат,сме како сеизмолошки индикатори....први дознаваме ако затресе.:icon_lol:
у куќа сум али пред некои 5 6 години имаше еден појак земјотрес сите го осетиле а јас не :(
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
у куќа сум али пред некои 5 6 години имаше еден појак земјотрес сите го осетиле а јас не :(
Можеби пијан си бил затоа...:D

Иначе 2-3 пати имам осетено земјотрес и тоа еднаш силен беше!
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Доволна нека ти биде една преодна 6-ка по Рихтер. ;)))))
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Скопје се тресе :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom