ЗЕМЈОТРЕС!

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Мене искрено ме заплашува што повторно има земјотреси. Минатиот пат така почна, прво имаше во Италија, па во Турција, па во Грција, па и кај нас. Уште повеќе ме заплашува тоа што јачината на земјотресот се зголемува. Само да се надеваме дека нема да има пак силни земјотреси. Нека не чува Господ!
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Мене искрено ме заплашува што повторно има земјотреси. Минатиот пат така почна, прво имаше во Италија, па во Турција, па во Грција, па и кај нас. Уште повеќе ме заплашува тоа што јачината на земјотресот се зголемува. Само да се надеваме дека нема да има пак силни земјотреси. Нека не чува Господ!
Брат, тебе има ли нешто што не те заплашува?
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Мене искрено ме заплашува што повторно има земјотреси. Минатиот пат така почна, прво имаше во Италија, па во Турција, па во Грција, па и кај нас. Уште повеќе ме заплашува тоа што јачината на земјотресот се зголемува. Само да се надеваме дека нема да има пак силни земјотреси. Нека не чува Господ!
Ако очекуваш заштита од имагинација ондак ќе дочекаш..
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945

Типов кажува доколку се има случено земјотресот близу Малта на 630км под земја, во зависност од тоа колку степени бил а пријавен е од 3,9 до 7,9 дека во следните 4 дена се очекува голем земјотрес со магнитуда од 4,9 до 8 од Италија до Алжир, не спомнува и нас. Можно е да биде еден голем или подобрата варијанта серија на помали.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992

Типов кажува доколку се има случено земјотресот близу Малта на 630км под земја, во зависност од тоа колку степени бил а пријавен е од 3,9 до 7,9 дека во следните 4 дена се очекува голем земјотрес со магнитуда од 4,9 до 8 од Италија до Алжир, не спомнува и нас. Можно е да биде еден голем или подобрата варијанта серија на помали.
Нема модел што точно предвидува земјотреси. Да имаше, многу богати држави ќе го имаа и ќе користеа за да спречат штети и жртви. За Балаканот, Апенините кога и да кажеш дека ќе има земјотрес нема да погрешиш.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Нема модел што точно предвидува земјотреси. Да имаше, многу богати држави ќе го имаа и ќе користеа за да спречат штети и жртви. За Балаканот, Апенините кога и да кажеш дека ќе има земјотрес нема да погрешиш.
Да, се сложувам, но погледни го типов. Ги има проучувано земјотресите и начинот на кој тие се движат. Има цела мапа на тоа каде се случуваат длабоките земјотреси и каде тие предизвикуваат плитки. Се погодило неколку пати да го слушам што збори и пред некој месец предупреди за Јапонија, по два дена имаше земјотрес, за Италија, Нов Зеланд исто така. Има и утки ама и самиот кажува дека не секогаш е точно и не секогаш притисокот се пренесува исто. И за ова погоре кажа, дека можеби се нема ни случено тој длабок земјотрес бидејќи го имаат пријавено само 8 агенции и сите со различна магнитуда, но доколку се случил очекува појак земјотрес.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Италијанските "предвидувачи" од лани ако добро се сеќавам испозавршија со парични казни или затвор за ширење паника.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Да, се сложувам, но погледни го типов. Ги има проучувано земјотресите и начинот на кој тие се движат. Има цела мапа на тоа каде се случуваат длабоките земјотреси и каде тие предизвикуваат плитки. Се погодило неколку пати да го слушам што збори и пред некој месец предупреди за Јапонија, по два дена имаше земјотрес, за Италија, Нов Зеланд исто така. Има и утки ама и самиот кажува дека не секогаш е точно и не секогаш притисокот се пренесува исто. И за ова погоре кажа, дека можеби се нема ни случено тој длабок земјотрес бидејќи го имаат пријавено само 8 агенции и сите со различна магнитуда, но доколку се случил очекува појак земјотрес.
Што се случи со земјотресот во Истамбул, кога ќе биде?
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Што се случи со земјотресот во Истамбул, кога ќе биде?
Во западна Турција 1 месец има континуирано земјотреси,посебно егејскиот дел на Турција. Си дрма секој ден...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Во западна Турција 1 месец има континуирано земјотреси,посебно егејскиот дел на Турција. Си дрма секој ден...
Само еден месец? Северозападниот дел на Турција и Егејскиот архипелаг се можеби најактивниот регион во Европа. Од кога памтам за себе таму е активно. Стои како неизвесност голема можност да му се случи катастрофален земјотрес на Истамбул. Предвидувањата (условно) се очекувани затоа што по линијата на плочата се регистрираат силни земјотреси по редослед од исток кон запад, а како најважни причини за катастрофалноста и големиот број жртви се спомнуваат густата населеност во лоши урбанистички решенија и слаб квалитет на градба на турските градежни фирми. По истата аналогија одамна се зборува за силен земјотрес и во Лос Анџелес, ама ете очекуваните временски периоди не се погодени, дури и се надминати. Е сега тоа може и да значи дека се акумулира повеќе енергија, што значи може да биде уште полошо од очекуваното.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
More u Skopje ne ste imale kvaliteten zemjotres odamna, uste od hiljadu devesto sheejse i trekja. Treba da ve zdrma malce da vi gi proretce toa zgradite da moze promaja da ve vane da vi se prociste vazduho :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.805
Сеа ко ќе ти се сипаат...

Али те боли уво, битно е внимание да ти се обрне. Нели?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Во западна Турција 1 месец има континуирано земјотреси,посебно егејскиот дел на Турција. Си дрма секој ден...
Прашав за најавата дека Истамбул ќе го погодел страшен земјотрес минатата недела.
Само еден месец? ....
Таму си има земјаотреси нонстоп, Турците го имаат освоено Галиполе поради тоа што имало јак земјотрес и ги урнало ѕидините на градот, со што се префрлиле во Европа.

Земјотресите не можат да се предвидат, но може да се предвиде регионот (се јавуваат онаму каде ги има илјадници години), циклусот на колку години се повторуваат јаки земјотреси (во Скопје е 500г), но да речеш дека утре ќе има земјотрес таму и таму треба да имаш среќа да погодиш (од милион пати едншка ќе погодиш).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom