Житарици и житни производи

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Во западните земји стандардно за доручек е да се конзумираат житарици.
Но дали кај нас е така. Многумина велат ма какви житарки тоа не ме најадува ич си сакам јас бурек, лиснати теста, тост и сл. Се сложувам ако сум многу гладна, но во други ситуации сакам житарици и често конзумирам со благо млеко (со јогурт не ги сакам). Посебно во лето, како лесна храна, со ладно млеко, ги сакам најмногу пченкарните снегулки, понекогаш може и чоколаден корнфлејкс и баш ме освежуваат.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.213
Поени од реакции
935
Ma какви житарки тоа не ме најадува ич си сакам јас бурек, лиснати теста, тост и сл.

Не можам никако да ги јадам. Имам пробано неколку пати, ај што имаат грозен вкус, абе со што сакаш комбинирај ги. А поготово едни што ги јаде мајка ми, во комбинација со семки од тикви, коприви и уште нешто, не, благодарам!
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.573
Поени од реакции
48.222
eee oва е нешто што никоаш нема да го сконтам, дал е каша или помија :) сум се трудел ко помал да го јадам ама не може бе не го бива не е храна ова не го можам :icon_neut
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Јадам житарки ама јадам и бурек, лиснато и тост.

Само со житарици не останувам ама особено ги преферирам лето.Со млеко.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Ги јадам, ги јадам...Слатки се бе, зошто викате не се :)
Здрава и лесна храна :toe:
 
E

`EsCaPe`

Гостин
Житарици они што се овесни снегулки и слично, не јадам , не ми се вкусни..
Само чоколаден корнфлекс признавам..

:jaj:
 
N

NeMiRnA

Гостин
Мхммм,редовно,особено од кога ги открив Нестле Фитнес...а бога ми и снегулките редовно ги јадам,било со јогурт,било со млеко.
П.С.А Чоколино исто во ова припаѓа?!Зошто нели исто од житарки е.Ако да...ГО ОБОЖАВАМ!
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ги јадам ама не многу често, а си имаат предност, брзо се приготвуваат и се доста хранливи.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Обожавам житарици и јадам секогаш, претежно со млеко, ама може и со кисело млеко и мармалад или шеќер. Мммм
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.583
Поени од реакции
1.673
Житариците ги јадам најмногу за вечера со јогурт, мммм... милина
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
јадам често житарици со благо млеко
особено овој период кога е премногу топло и житариците се лесна храна па така да супер доручек или вечера ми се:toe:

а и ги јадам најчесто овие
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Богати со растителни влакна , скоро секој продукт има додадено и витамини и по некој минерал , се се премногу калорични , малку маснотии .. дефинитивно добар начин да се почне денот
 
А

Ајсшутер

Гостин
Јадам житарици за појадок најчесто
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
Само што јадев сега житарици и еве ја темава:wink:

Инаку обожавам житарици, омилени ми се.Те корнфлекс, оние муслите, секакви.Само со јогурт ги јадам, не пијам млеко:tapp:
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
22
Поени од реакции
0
Ima edni musli od jabolko i lesnik i gi obozavam... So mleko , a i onaka za grickanje se mnogu vkusni. Obozavam i frutolino, ama i cokolino vikaat ubavo bilo ali ne sum probala :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom